11.03.2020
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny w euro - czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny jest usługą finansową, która dotyczy wielu klientów, którzy chcą rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Zdecydowana większość osób, które decydują się na kupno własnego mieszkania lub domu, korzysta z kredytu hipotecznego. Tylko niewielki odsetek klientów, jest w stanie sfinansować kupno nieruchomości, korzystając z własnych funduszy. Kredyt hipoteczny może zatem być świetnym sposobem na realizację długo odkładanych marzeń o własnych "czterech kątach". Wielu kredytobiorców zadaje pytania związane z kredytem hipotecznym w euro. Czy istnieje możliwość skorzystania z kredytu na mieszkania w zagranicznej walucie? Jeszcze kilka lat temu tego typu zadłużenia były bardzo popularne. Jak sytuacja na rynku finansowym prezentuje się teraz? Kto może wnioskować o kredyt hipoteczny w euro? Jakie warunki należy spełnić, by móc uzyskać kredyt tego typu?

Kredyt hipoteczny - podstawowe informacje

Zanim dowiesz się czegoś więcej o kredytach hipotecznych w euro, warto przypomnieć sobie najważniejsze informacje o standardowym kredycie hipotecznym. To zadłużenie celowe, co oznacza, że klient, wnioskując, o takie zobowiązanie nie może, jak w przypadku kredytu gotówkowego, wydać pieniędzy na dowolny cel. Co ciekawe, kredytowane środki nie są wypłacane kredytobiorcy, a na konto osoby lub firmy, która jest sprzedawcą domu lub mieszkania niezależnie od tego, czy nieruchomość znajduje się na rynku wtórnym, czy pierwotnym.

Kredyt hipoteczny w niewielkim stopniu jest ryzykowny dla banku, dzięki czemu klient może liczyć na bardzo atrakcyjne warunki. Kredyt hipoteczny zapewnia niskie oprocentowanie, brak ukrytych opłat okołokredytowych, a także bardzo długi okres spłaty. Rozłożenie kredytu nawet na 30 lat pozwala znacznie zmniejszyć miesięczne wydatki, co oznacza, że klient nie musi obawiać się zbyt wysokich opłat, które mogłyby stać się bardzo uciążliwe, a nawet niemożliwe do spłacenia w trakcie trwania umowy.

Kredyt hipoteczny w zagranicznej walucie

Otrzymanie kredytu hipotecznego w euro jest możliwe, wiąże się jednak z dużymi ograniczeniami. W 2014 roku weszło nowe prawo bankowe, zgodnie z którym banki na terenie polski mogą udzielać kredytów walutowych wyłącznie w przypadku osób, które w niej zarabiają. Ma to związek z dużymi problemami, jakie wystąpiły w przypadku kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Część banków działających w Polsce wycofało ze swoich usług kredyty hipoteczne w obcych walutach, choć nadal możliwe jest złożenie wniosku o taki kredyt.

Kredyt hipoteczny w euro może okazać się mniej kosztowny nawet o kilkaset złotych, trzeba jednak pamiętać, że o taką ofertę mogą starać się wyłącznie wybrani klienci.

Popularność kredytów w euro nie dziwi, wielu polaków pracuje poza granicami naszego kraju, co oznacza, że nie brakuje usługobiorców, którzy mogą skorzystać z tego typu ofert, mimo bardzo zaostrzonych warunków.

Wiele osób pracuje na terenie europy, jednocześnie planując swoją przyszłość w Polsce i chcąc tutaj kupić swoje mieszkanie lub dom.

Kto może wnioskować o kredyt hipoteczny w euro?

Kto może złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w euro i spodziewać się pozytywnej decyzji banku po rozpatrzeniu formularza? Kredyt dedykowany jest klientom, którzy mogą potwierdzić, że od dłuższego czasu pracują za granicą i otrzymują wynagrodzenie w euro. Bank sprawdzi nie tylko wysokość dochodów, chcąc poznać twoją zdolność kredytową, ale także zweryfikuje to, na podstawie jakiej umowy pracujesz, jak długo jesteś zatrudniony, a także to, czy twoja umowa z pracodawcą przewiduje zatrudnienie na czas nieokreślony, dając szansę na to, że możliwa będzie spłata zadłużenia.

Pracując w Polsce i otrzymując wynagrodzenie standardowo, w złotówkach, możesz wnioskować o kredyt tylko w polskiej walucie. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja ta dotyczy także osób, których dochody są w innej walucie, mogą oni wnioskować wyłącznie o kredyt w walucie, w jakiej otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę.

Porównanie kredytów hipotecznych

Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, zawsze pamiętaj o tym, by porównać dostępne oferty. Z pomocą przyjdzie ci ranking kredytów hipotecznych. Warto przeanalizować warunki zadłużenia i przemyśleć, czy koszt kredytu będzie dla ciebie realny do spłacenia. Choć bank dokładnie zweryfikuje twoją zdolność kredytową oraz historię kredytową, nikt nie określi lepiej, niż ty, ile rzeczywiście możesz przeznaczyć na spłatę kredytu każdego miesiąca. Weź pod uwagę swoje stałe dochody, ale także opłaty i wydatki, które ponosisz każdego miesiąca. Pamiętaj, że decydując się na nowe mieszkanie, musisz liczyć się z opłatami związanymi z jego utrzymaniem. Zbyt wysoki całkowity koszt kredytu może spowodować, że już po kilku latach konieczne będzie skorzystanie z konsolidacji zadłużeń, szczególnie jeśli twój rachunek obciążony będzie także innymi zobowiązaniami.

Kalkulator kredytów oraz ranking kredytów hipotecznych jest całkowicie darmowy. Choć z ich pomocą zapoznasz się z przykładowymi ofertami banków, dużo łatwiej będzie ci ustalić, które banki oferują atrakcyjne warunki, a gdzie lepiej nie składać wniosku o kredyt.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny, ze względu na wysoką kwotę zobowiązania i długi okres spłaty musi być zabezpieczony. Podstawowym zabezpieczeniem kredytu tego typu jest hipoteka. Hipoteka pozwala, by bank dochodził swoich praw w związku ze spłatą zadłużenia, w przypadku gdy klient banku, z dowolnych przyczyn, przestanie regulować opłaty wyznaczone w harmonogramie umowy kredytowej, zawartej między stronami. Hipoteka oznacza, że nieruchomość posiada ograniczone prawo rzeczowe i służy zabezpieczeniu wierzytelności.

Klient, ubiegając się o kredyt hipoteczny, także w euro, musi pamiętać o wkładzie własnym, który również jest zabezpieczeniem dla instytucji.

Dodatkowo bank wymaga ubezpieczenia od zdarzeń losowych nieruchomości, a często także wykupienia przez kredytobiorcę polisy na życie, która ma zagwarantować spłatę kredytu w przypadku śmierci kredytobiorcy przed spłatą zobowiązania.

Jakie warunki musisz spełnić wnioskując o kredyt w euro?

Chcesz mieć pewność, jakie wymagania będą związane z kredytem hipotecznym w euro? Oto Podstawowe warunki kredytu hipotecznego, które musisz spełnić, licząc na pozytywną decyzję banku w sprawie wniosku o zobowiązanie na kupno mieszkania:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu

  • Dokumenty potwierdzające twoje dochody wypłacane w euro

  • Dostarczenie dokumentów związanych z nieruchomością, w tym przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, wycena domu lub mieszkania

  • Bank zweryfikuje dokładnie twoją zdolność kredytową pod względem możliwości spłaty zobowiązania, wraz z wszystkimi opłatami towarzyszącymi umowie

  • Instytucja sprawdzi twoją historię kredytową, weryfikując wcześniejsze zadłużenia oraz przebieg ich spłaty. Na zgodę kredytową mogą liczyć wyłącznie klienci z pozytywną historią zobowiązań

  • Jednym z warunków kredytu hipotecznego jest maksymalny wiek usługobiorcy w momencie spłaty zobowiązania. Oznacza to, że klient po 40 roku życia może otrzymać kredyt, jednak bank nie będzie chętny na rozłożenie rat na więcej niż 30 lat

Do jakiego banku wysłać wniosek o kredyt hipoteczny w euro?

Choć większość banków zrezygnowała z możliwości wnioskowania o zadłużenie tego typu w obcej walucie, wciąż możesz złożyć wniosek do dwóch banków, które są gotowe udzielić ci kredytu hipotecznego w euro. To świetna wiadomość, szczególnie dla osób, którym zależy na tym, by móc skorzystać z zobowiązania w Polsce, mimo pracy za granicą.

Gdzie możesz wysłać wniosek o kredyt hipoteczny w euro?

W swojej ofercie kredyt walutowy na kupno mieszkania lub domu ma Alior Bank oraz Bank Pekao. To dwie instytucje, które zdecydowały się pozostawić wśród swoich zadłużeń ofertę dla węższego grona klientów.

Jak skontaktować się z bankiem, by poznać dokładnie ofertę finansową oraz przyspieszyć uzyskanie zobowiązania? Wyślij wniosek o kredyt z pomocą naszej strony. Konsultant banku oddzwoni na twój numer telefonu nawet w ciągu kilku minut. Szybko przekonasz się, jakie są warunki wybranej oferty, a pracowni banku będzie w stanie przedstawić ci wszystkie kroki związane z otrzymaniem zgody kredytowej, a wszystko to w ciągu kilku minut, bez wychodzenia z domu.

Zobacz też inne artykuły

30.07.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Każdy kredyt hipoteczny może być udzielony tylko na warunkach zgodnych z przepisami polskiego prawa, ale także normami unijnymi. By zabezpieczać...
Zobacz więcej
02.07.2021

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy, ale wiele z tych osób, planuje powrót do kraju. Wiąże się to bardzo często z...
Zobacz więcej
22.06.2021

Renegocjacja kredytu hipotecznego – kiedy warto renegocjować warunki kredytu na mieszkanie?

Decydując się na kredyt hipoteczny trudno będzie Ci przewidzieć, w jakiej sytuacji finansowej znajdziesz się za 5 czy 10 lat. Umowa kredytowa...
Zobacz więcej
11.06.2021

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
24.05.2021

Wynajem czy kupno mieszkania - co się opłaca?

Wiele młodych osób rezygnuje z kupna mieszkania ze względu na koszt, jaki wiąże się z nabyciem nieruchomości. Choć możliwe jest...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj