× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności
07.04.2020
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny a zarobki - co musisz wiedzieć o zadłużeniu na konkretny cel?

Długo nosiłeś się z zamiarem skorzystania z kredytu na kupno mieszkania, ale już wiesz, że to dobry moment, by zrealizować swoje plany? Nadal nie masz pewności, czy twoje dochody będą wystarczające, by otrzymać zgodę na kredyt hipoteczny? Przekonaj się, że zdobycie zobowiązania nie jest tak trudne, jak przedstawia to wiele osób. Podpowiemy ci, jak możesz obliczyć swoją zdolność kredytową, a także, na co musisz uważać, wybierając odpowiednią ofertę. Kredyt hipoteczny znacznie wyróżnia się na tle innych popularnych zadłużeń. Zanim z niego skorzystasz, możesz sprawdzić, czego możesz oczekiwać od takiej oferty na naszej stronie. Z naszą pomocą nie tylko szybko wybierzesz ofertę, ale także będziesz mieć pewność, że spełniasz warunki, jakie bank stawia przyszłemu kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny - podstawowe informacje

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe. Korzystając z oferty tego typu, musisz przedstawić konkretny plan kupna mieszkania, lokalu usługowego czy domu, możliwe jest także ubieganie się o sfinansowanie zakupu działki, czy budowę domu lub remont. Wszystko musi jednak być dokładnie udokumentowane, a kredytobiorca nie może przeznaczyć środków na inny cel. Decydując się na kupno nieruchomości, kredytobiorca nie otrzyma kredytowanych środków na swoje konto, jak ma to miejsce w przypadku np. kredytu gotówkowego.

Oferta przewiduje wysoką maksymalną kwotę zadłużenia, nawet do 90% wartości nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że bank oczekuje zabezpieczenia, jakim będzie hipoteka na rzecz banku. Usługa wyróżnia się bardzo długim okresem spłaty, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie rat do możliwości finansowych kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny jest ofertą, która wiąże się z niewątpliwie największą liczbą formalności, co oznacza, że złożenie wniosku o kredyt jest tylko początkiem drogi do zdobycia zgody kredytowej. Bank chcąc obniżyć swoje ryzyko kredytowe, dokonuje dokładnej analizy klienta pod względem jego zdolności kredytowej, a także historii wszystkich zadłużeń finansowych.

Zdolność kredytowa - oblicz ją samodzielnie

Chcesz mieć pewność, że twoje dochody pozwolą ci z powodzeniem ubiegać się o kredyt na kupno mieszkania lub jego remont? To wcale nie jest takie trudne, a z naszą pomocą przekonasz się, że wystarczy ci kilka minut, by obliczyć, czy bank będzie mógł uznać, że stać cię na spłatę zobowiązania finansowego wraz z wszystkimi opłatami dodatkowymi.

Zdolność kredytowa jest kluczowym warunkiem podczas ustalania, czy możesz skorzystać z kredytu, niezależnie od rodzaju umowy i przeznaczenia zobowiązania finansowego. Na naszej stronie możesz znaleźć bardzo praktyczny kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu błyskawicznie obliczysz, czy twoje dochody będą wystarczające podczas ubiegania się o zadłużenie. Niezależnie od tego, z jakiej oferty chcesz skorzystać, kalkulator zdolności kredytowej będzie dla ciebie odpowiednim narzędziem.

Co musisz zrobić, by skorzystać z wszystkich możliwości tego prostego kalkulatora? Wystarczy, że wypełnisz kilka informacji, które są potrzebne do prawidłowego obliczenia twojej zdolności w danym momencie. Ile zarabiasz miesięcznie? Jakie są twoje wydatki? Określ kwotę zadłużenia, a także termin spłaty, który uważasz za atrakcyjny dla siebie. Te dane pozwolą szybko określić, czy bank będzie skłonny udzielić ci zobowiązania.

Kredyt hipoteczny - ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny. Wszystko zależy od wielu czynników, m.in. tego, czy samodzielnie wnioskujesz o kredyt, czy składasz wniosek ze współmałżonkiem. Istotny będzie termin kredytowania, który pozwoli określić wysokość raty. Bank będzie także brać pod uwagę to na podstawie jakiej umowy pracujesz, a także jaki zawód wykonujesz. Dla banku najważniejsze będzie, by na twoje konto wpływały regularne dochody. Kwota musi być wystarczająca, by pokryć zarówno wszystkie twoje podstawowe opłaty, w tym czynsz, kupno żywności, jak i spłacać zgodnie z harmonogramem kredyt.

Warto pamiętać, że okres spłaty może trwać bardzo długo, nawet 35 lat, co oznacza, że przez cały ten czas kredytobiorca będzie zobowiązany do spłacania swojego zadłużenia. To tak długi okres, że w trudno określić, czy przez cały ten czas kredytobiorca będzie uzyskiwał wynagrodzenie, które pozwoli na regularną spłatę. Warto mieć to na uwadze i nie planować co do ostatniej złotówki swojego budżetu. Bufor finansowy pozwoli ci uporać się np. w przypadku nagłych dodatkowych wydatków, czy nawet choroby.

Skorzystaj z możliwości, by obliczyć miesięczną ratę kredytu hipotecznego. To z pewnością pozwoli ci szybciek określić, czy twoje dochody pozwolą na spłatę zadłużenia. 

Wkład własny

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny wymaga, by przyszły kredytobiorca zebrał wkład własny, który będzie stanowić 20% wartości nieruchomości. To jedno z zabezpieczeń, które ma na celu wyeliminować klientów, którzy nie mają możliwości, by odłożyć w swoim budżecie środki na spłatę zadłużenia. Choć zgodnie z prawem bankowym, klient powinien sfinansować przynajmniej 20% kupna nieruchomości, wiele instytucji oferuje usługę, która zapewni do 90% wartości nieruchomości, pod warunkiem, że klient skorzysta z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie ubezpieczenie będzie generować dodatkowy koszt, co odbije się na wysokości miesięcznej raty.

Rodzaj umowy a kredyt hipoteczny

Nie od dziś wiadomo, że banki najchętniej udzielają zobowiązań klientom, którzy mogą zaświadczyć o stałym zatrudnieniu w jednej firmie. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli myślisz o tym, by skorzystać z kredytu hipotecznego. Rynek pracy jest jednak na tyle zmienny, że choć jeszcze kilka lat temu na kredyt na mieszkanie mogli liczyć wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie tradycyjnej umowy o pracę, aktualnie, o kredyt mogą starać się także osoby, które otrzymują wynagrodzenie z innego tytułu.

Pracujesz na podstawie umowy cywilno-prawnej? Coraz więcej osób, zatrudnionych jest na podstawie umowy zlecenie, czy umowy o dzieło. Jeśli jednak od lat pracujesz w jednej firmie, a na twoje konto od dawna wpływają stałe kwoty, możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Warto jednak wtedy zadbać o wyższy wkład własny, tak by bank nie miał wątpliwości, że faktycznie stać cię na spłatę kredytu.

Podsumowanie

Pamiętaj, że wszystkie twoje wątpliwości oraz pytania nie muszą zostać pozostawione bez odpowiedzi. Możesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, co nie zobowiązuje cię do korzystania z oferty, pozwoli jednak błyskawicznie skontaktować się z konsultantem banku. Podczas takiej rozmowy telefonicznej nie tylko uzyskasz informacje na temat oferty dostosowanej do twoich możliwości, ale możesz także zadać wszystkie pytania, które będą związane z ofertą kredytową. Konsultant może rozwiać wszystkie twoje wątpliwości, które powstrzymują cię przed skorzystaniem z kredytu hipotecznego.

Z pewnością możliwe będzie także wstępne określenie tego, czy posiadasz zdolność kredytową. Co ważniejsze, możesz przekonać się, czy wybrany bank nie wymaga od swoich klientów dodatkowych warunków, np. skorzystania z ubezpieczenia na życie, czy konieczności założenia rachunku osobistego.

Kredyt hipoteczny może pomóc ci zrealizować jedno z najważniejszych marzeń i celów w twoim życiu, zadbaj zatem o to, by wybrana oferta była pomocna dzięki atrakcyjnym warunkom. Skorzystaj z dostępnych narzędzi finansowych i rankingu kredytów hipotecznych.

Zobacz też inne artykuły

14.04.2021

Czy stać Cię na kredyt hipoteczny?

Kupno domu, działki lub mieszkania wiąże się z poważną decyzją, która z pewnością odbije się na twojej sytuacji finansowej. W Polsce...
Zobacz więcej
07.04.2021

Kredyt na mieszkanie 250 tysięcy - gdzie szukać najlepszej oferty banku?

Kupno mieszkania lub domu to bardzo poważna decyzja, nad którą wiele osób zastanawia się miesiącami, a nawet latami. Kupienie...
Zobacz więcej
29.03.2021

Kredyt hipoteczny zalety i wady zadłużenia

Kredyt hipoteczny to usługa, która znana jest zdecydowanej większości klientów banków. To kredyt, który mimo pandemii...
Zobacz więcej
12.03.2021

Kredyt hipoteczny marzec 2021 - najkorzystniejsza oferta miesiąca

Planujesz kupno własnego mieszkania? W takim razie koniecznie poświęć, choć kilka minut na poznanie aktualnej oferty banków. Z naszą...
Zobacz więcej
03.03.2021

Kredyt hipoteczny - sprawdź czy masz zdolność kredytową

Kupno mieszkania to poważna decyzja, która najczęściej łączy się także z koniecznością skorzystania z oferty banku. Kredyt hipoteczny...
Zobacz więcej
19.02.2021

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a...
Zobacz więcej