17.08.2020
Kredyty gotówkowe

Ryzyko kredytowe - co musisz o nim wiedzieć starając się o kredyt

Szukasz zadłużenia finansowego i masz nadzieję na to, że bank będzie skłonny udzielić ci zobowiązania, jakiego w danym momencie potrzebujesz? Bank przed wydaniem decyzji kredytowej będzie musiał ocenić, czy jesteś wiarygodnym klientem, a ryzyko kredytowe, jakie wiązać się będzie z zadłużeniem, nie przeszkodzi w udzieleniu ci zobowiązania. Obniżenie ryzyka kredytowego pozwala uniknąć sytuacji, w której z zadłużenia skorzysta osoba, która nie ma możliwości, by spłacić zobowiązanie.

Co musisz wiedzieć o ryzyku kredytowym? Co ma realny wpływ na zwiększenie twoich szans podczas wnioskowania o dowolny kredyt? Z naszą pomocą szybko uzyskasz wszystkie informacje, które pozwolą ci zastanowić się nad tym, czy faktycznie możesz oczekiwać zgody kredytowej, a także przemyśleć, jak przebiega cały proces związany z otrzymaniem pożyczki w tradycyjnym banku.

Ryzyko kredytowe - co oznacza dla banku?

Bank oferując ci zadłużenie finansowe, musi liczyć się z ryzykiem, jakie towarzyszy zadłużeniu. W Polsce co roku rośnie liczba osób, które nie spłacają swoich zobowiązań terminowo, co oznacza, że usługa, która miała być zyskowna dla banku, staje się problemem podczas próby porozumienia się ze stroną, która nie chce lub nie ma możliwości finansowych, by wywiązać się z wcześniej ustalonych warunków. Sytuacja kredytobiorcy może znacznie ulec zmianie na przestrzeni miesięcy, czy lat, które upłyną w trakcie spłaty zadłużenia. Wiele osób, mając ku temu sposobność, zaczyna myśleć o wcześniejszej spłacie kredytu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule na temat tego, czy warto wcześniej spłacić kredyt hipoteczny. Nie dla każdego kredytobiorcy upływ czasu oznacza polepszenie sytuacji finansowej. Wielu kredytobiorców boryka się z utratą pracy, obniżeniem dochodów, dodatkowymi wydatkami, wszystko to ma wpływ na to, że coraz trudniejsza jest spłata zadłużenia.

Bank udzielając zobowiązania, musi zatem realnie określić ryzyko kredytowe i zdecydować, czy jest ono tak niewielkie, że zawarcie umowy będzie miało korzystny wpływ zarówno dla kredytobiorcy, jak i instytucji finansowej.

Jak możesz zmniejszyć ryzyko kredytowe?

Chcesz mieć pewność, że bank obliczając ryzyko kredytowe, uzna, że jesteś wiarygodnym klientem? Z naszą pomocą bardzo szybko przekonasz się, co możesz zmienić, lub co możesz zrobić, by twój wniosek o kredyt został przyjęty pozytywnie bez żadnych problemów.

Chcesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy i będzie to twój pierwszy kredyt? Bank nie będzie miał możliwości, by sprawdzić twojej historii kredytowej, być może warto zastanowić się wcześniej nad skorzystaniem z usługi, która pomoże ci w krótkim czasie zbudować pozytywną historię kredytową, takim rozwiązaniem będzie kupno jakiegoś sprzętu, czy mebli, korzystając ze spłaty na raty.

Choć w przypadku kredytu gotówkowego brak historii kredytowej nie spowoduje, że nie będziesz mieć szans na zadłużenie, sytuacja może wyglądać inaczej w przypadku kredytu hipotecznego. Mając w planach wnioskowanie o zadłużenie na kupno mieszkania, zadbaj o to, by bank mógł zweryfikować, że udało ci się wywiązać z wcześniej zawartej umowy finansowej.

Niższe ryzyko kredytowe wiąże się także ze stałym zatrudnieniem. Bank z pewnością zwróci uwagę na źródło twoich dochodów. Większą szansę na kredyt mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Jak bardzo szybko obniżyć ryzyko kredytowe? To proste, możesz zdecydować się na kredyt, który zostanie objęty ubezpieczeniem. Choć wymaga to dodatkowych opłat, może okazać się atrakcyjne nawet pod względem finansowym. Bank może zaoferować ci niższe oprocentowanie, czy uniknięcie opłat pozaodsetkowych, m.in. prowizji, czy opłaty przygotowawczej.

Jak bank weryfikuje swoich klientów chcąc zmniejszyć swoje ryzyko?

Bank otrzymując wniosek o dowolny kredyt, jest zobowiązany do tego, by zweryfikować potencjalnego klienta. Sam wniosek nie wystarczy, by bank mógł wydać decyzję kredytową. Co zostaje zweryfikowane, zanim otrzymasz informację z banku o tym, czy możesz liczyć na kredyt?

  • Weryfikacja tożsamości - potrzebny będzie do tego ważny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy lub paszport;

  • Weryfikacja zdolności kredytowej - bank w ten sposób będzie mógł obliczyć, czy stać cię na spłatę zadłużenia, mając na uwadze twoje stałe dochody, ich źródło oraz stałe wydatki związane np. z utrzymaniem (na naszej stronie możesz samodzielnie obliczyć swoje możliwości finansowe, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej);

  • Weryfikacja historii kredytowej - pod tym względem bank skorzysta z raportu wydanego przez BIK, dodatkowo sprawdzone zostaną bazy dłużników. Weryfikacja historii kredytowej pozwala jednoznacznie ocenić, czy klient jest osobą wiarygodną i ma doświadczenie ze spłatą zadłużeń finansowych.

Kredyt gotówkowy - najbardziej ryzykowne zadłużenie

Dlaczego to kredyt gotówkowy jest jednym z najbardziej ryzykownych zobowiązań? Kredyt gotówkowy pozwala wnioskować o pieniądze na całkowicie dowolny cel, a co ważniejsze, zapewnia minimum formalności. Sprawdź, jakie dokumenty będą ci potrzebne, ubiegając się o kredyt gotówkowy. Klient ubiegając się o takie zadłużenie, często nie musi dostarczać do banku zaświadczenia od pracodawcy, a także decydować się na ubezpieczenie kredytu, czy nawet założyć konto w danym banku. Usługa oferuje szybką decyzję banku i bardzo elastyczne warunki spłaty. Co ważniejsze, klient może ubiegać się nawet o 200 tysięcy złotych, co mając na uwadze niewielkie zabezpieczenie kredytu, może być ryzykowne dla instytucji.

Wyższe ryzyko kredytowe odbija się m.in. na koszcie zadłużenia. Z łatwością możesz porównać, że kredyt gotówkowy wymaga dużo wyższych opłat, również tych dodatkowych, zestawiając ofertę do kredytów celowych, czyli np. kredytu na samochód, czy kredytu hipotecznego.

Kredyt celowy a ryzyko kredytowe

Kredyt hipoteczny, czy kredyt na samochód to oferty w 100% celowe. Choć zadłużenia tego typu mogą być udzielane na bardzo wysokie kwoty, zawarcie umowy, z perspektywy banku jest objęte dużo mniejszym ryzykiem. Dlaczego? Każda z tych usług jest zabezpieczona. Hipoteka i sam samochód stanowią gwarancję spłaty zobowiązania. Jeśli klient banku nie wywiąże się z umowy, bank będzie miał pełne prawo do przejęcia własności, która stała się zabezpieczeniem usługi finansowej.

Bank dzięki obniżonemu ryzyku pozwoli ci skorzystać z oferty, która wyróżniać się będzie niższym oprocentowaniem, a często także dużo mniejszą liczbą dodatkowych opłat. Kredytobiorca, który może zabezpieczyć zadłużenie, nie powinien zatem martwić się zbyt wysokimi kosztami zadłużenia.

Pamiętaj, że wybierając kredyt, masz szansę, by dostosować usługę do własnych potrzeb. To twoja decyzja będzie miała największe znaczenie, warto więc poświęcić czas i przynajmniej zapoznać się z najlepszymi ofertami na rynku. Na naszej stronie znajdziesz doskonały ranking kredytów gotówkowych, a także ranking kredytów hipotecznych, konsolidacyjnych, czy samochodowych.

Zobacz też inne artykuły

18.06.2021

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – ile kosztuje? Czy warto wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jest doskonałym rozwiązaniem, gdy Twoja sytuacja pozwala na spłatę zobowiązania przed terminem,...
Zobacz więcej
15.06.2021

Kredyt z poręczycielem - kim jest poręczyciel? Czy warto skorzystać z kredytu z poręczycielem?

Poręczyciel jest osobą, która deklaruje, że w momencie, w którym kredytobiorca zaprzestanie spłaty kredytu...
Zobacz więcej
14.06.2021

Kredyt na wakacje – czy się opłaca? Gdzie wnioskować o kredyt na wakacje?

Kredyt na wakacje pozwala zrealizować plany o urlopie spędzonym za granicą, które dla wielu Polaków są poza zasięgiem...
Zobacz więcej
08.06.2021

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców w Polsce - jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt?

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców w Polsce jest ofertą coraz popularniejszą. Banki wykorzystują fakt, że w Polsce mieszka i pracuje...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
25.05.2021

Kredyt na dowód - czy w ofercie banków znajdziesz kredyt na dowód?

Kredyt na dowód jest ofertą, która przyciąga wielu klientów, gotowych na zawarcie umowy i skorzystanie z szybkiej pomocy...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj