To właśnie w tym roku chcesz zrealizować swoje marzenia i kupić mieszkanie? Taka decyzja wymaga często wielu miesięcy przygotowań. Wnioskując o kredyt hipoteczny, z pewnością chcesz mieć pewność, że spełnisz wszystkie warunki banku i uda ci się otrzymać zgodę na kredyt. Polacy chętnie korzystają z kredytu hipotecznego, realizując w ten sposób swoje plany związane z kupnem nieruchomości, remontem mieszkania, wybudowaniem domu, czy nabyciem lokalu użytkowego.

Kredyt hipoteczny - wyższy wkład własny

Sytuacja związana z wybuchem epidemii koronawirusa miała ogromny wpływ także na instytucje finansowe. Ze względu na masowe zwolnienia, niższe wynagrodzenia wielu pracowników, a także niepewną sytuację na rynku pracy, zdobycie kredytu, szczególnie hipotecznego, stało się dużo trudniejsze. Bank udzielając tego zadłużenia, musi mieć pewność, że klient ma możliwość, by spłacić swoje zadłużenie, w tej sytuacji, trudno o gwarancję stałej pracy, czy dochody, które pozwolą nawet przez wiele lat spłacać zadłużenie finansowe. Jednym z warunków, jaki aktualnie muszą spełnić kredytobiorcy, starając się o kredyt hipoteczny, jest wpłacenie wyższego wkładu własnego. Sprawdź, ile pieniędzy musisz odłożyć, a także jak wygląda proces weryfikacji kredytobiorcy w bankach.

Kredyt hipoteczny - trudniej o zgodę na kredyt

Wiele firm w ciągu ostatnich miesięcy musiało wstrzymać swoją pracę, niższe wynagrodzenie pracowników, brak premii, a także zwolnienia stały się realnym widmem wielu Polskich rodzin. W takij sytuacji znacznie spadła zdolność kredytowa Polaków, a banki muszą dużo ostrożniej wydawać decyzje kredytowe, gdyż ryzyko kredytowe stało się dużo większe. Z tego powodu, choć jeszcze do niedawna zadłużenia finansowe były udzielane z dużo łatwością, trzeba liczyć się z tym, że pojawiły się zaostrzenia warunków i nie każdy składając wniosek o zobowiązanie, może oczekiwać zgody na zobowiązanie finansowe.

Jak zmieniły się warunki związane z kredytem hipotecznym? Jako kredytobiorca musisz:

  • zagwarantować wyższy wkład własny;

  • wykazać się stałym zatrudnieniem i stałym źródłem dochodów;

  • skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci wykupienia polisy na życie;

  • prezentować bardzo korzystną historię kredytowania;

Wyższy wkład własny

Jeszcze do marca tego roku wymagany wkład własny wynosił 20%, zgodnie z prawem bankowym, nic pod tym względem się nie zmieniło. Co więcej, banki chętnie oferowały kredytu hipoteczne pokrywające nawet do 90% wartości nieruchomości, promując ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Takie zadłużenie wiązało się z wyższymi kosztami, jednak pozwalało na kupno mieszkania nawet tym osobom, które nie zdążyły uzbierać wystarczającej kwoty wkładu własnego.

Aktualnie banki nieoficjalnie zwiększyły wymagany wkład własny, nawet klienci, którzy dysponują 20% wkładem własnym, nie mogą mieć pewności, że kredyt zostanie im przyznany. Coraz więcej instytucji wymaga, by osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny była w stanie wpłacić od 30% do 40% wartości nieruchomości. Takie działanie ma na celu wyłonienie tylko tych klientów, których faktycznie stać na zadłużenie i którzy nie będą mieć problemu, by za kilka lat wciąż spłacać zadłużenie i jednocześnie ponosić koszt związany z codziennymi wydatkami.

Bank dokładnie sprawdzi twoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa kredytobiorcy określa, na jakie zadłużenie stać go w danym momencie. Bank weryfikując zdolność kredytową, może przekonać się, czy dochody klienta pozwolą na spłatę regularnych rat i czy ich wysokość, że będzie kolidowała ze stałymi wydatkami osoby, która wnioskuje o kredyt. W celu sprawdzenia zdolności kredytowej konieczne jest dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy o wysokości dochodów, a także warunkach zatrudnienia. Bank będzie oczekiwać także informacji o tym, ile miesięcznie wydajesz, m.in. na utrzymanie mieszkania, opłatę wszystkich rachunków, czy zapełnienie swojej lodówki.

W tej chwili dużo trudniej będzie otrzymać kredyt, jeśli nie pracujesz na podstawie umowy o pracę. Klienci, którzy posiadają własną działalność gospodarczą, a także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, generują większe ryzyko kredytowe, co oznacza, że mogą otrzymać odmowę na udzielenie kredytu, nawet jeśli ich dochody są wystarczające i stać ich na spłatę pożyczki.

Zadbaj o dobrą historię kredytowania

Jeśli złożysz wniosek o kredyt hipoteczny lub jakiekolwiek inne zadłużenie dostępne w banku, instytucja z całą pewnością sprawdzi twój profil prowadzony przez Biuro Informacji Kredytowej.

Weryfikacja historii kredytowej pozwala na ocenę, czy osoba ubiegająca się o zobowiązanie jest wiarygodna. BIK gromadzi informację o wszystkich zadłużeniach, zakupach ratalnych, a nawet umowach objętych abonamentem. Tym sposobem możliwe jest poznanie przyzwyczajeń finansowych klienta banku. Instytucja może przekonać się, czy klient wcześniej korzystał z usług finansowych, czy korzysta z nich często, a także czy jest w stanie spłacać swoje zobowiązania zgodnie z harmonogramem, ustalonym podczas zawarcia umowy między stronami.

Opóźnienia w spłacie, zaprzestanie spłaty zobowiązania i rosnące długi, wszystko to będzie miało wpływ na negatywną historię kredytową. Jeśli twój profil w BIK będzie zawierał właśnie takie informacje, musisz zmierzyć się z tym że bank odmówi ci kredytu.

Negatywne informacje o zadłużeniach będą widniały w BIK przynajmniej 5 lat lub aż do momentu uregulowania zadłużenia.

Wybierz kredyt o najlepszych warunkach

Wybór kredytu hipotecznego nie jest prosty, masz jednak wpływ na to, czy twoja decyzja będzie świadoma, a ty zapoznasz się z dostępnymi ofertami. Na naszej stronie znajdziesz wiele cennych porad, które pomogą ci wybrać zadłużenie zgodne z twoimi oczekiwaniami, ale co ważniejsze, możesz także przeanalizować dostępne oferty z pomocą rankingu kredytów hipotecznych. To doskonałe narzędzie, które pomoże ci bardzo szybko porównać nawet kilkanaście kredytów.

Jak korzystać z rankingu, by mieć pewność, że wybrana oferta będzie najlepsza pod względem kosztów? Zmień parametry wyszukiwanych kredytów, podaj kwotę, o jaką chcesz ubiegać się w ramach zadłużenia, a także ustal, jak długo chcesz taki kredyt spłacać. Ranking automatycznie ustali, w którym banku otrzymasz kredyt o najlepszych warunkach i gdzie w takiej sytuacji warto złożyć wniosek o zadłużenie. Sprawdź RRSO oferty, weryfikując całkowity koszt kredytu, to pozwoli ci uniknąć niespodziewanych wydatków. Zapewniamy, że korzystając z naszych wniosków, możesz mieć pewność, że twoje dane zostaną bezpiecznie przekazane tylko do banków, których oferty cię zainteresują.