× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności
29.10.2020
Kredyty konsolidacyjne

Kredyt konsolidacyjny - dokumenty jakich będziesz potrzebować

Kredyt konsolidacyjny wyróżnia się wśród usług finansowych oferowanych przez banki. Nie jest to zadłużenie, z którego korzysta się, by zdobyć pieniądze na kupno nowego samochodu, czy wykupienie wakacyjnej wycieczki. Kredyt konsolidacyjny jest jednak bardzo potrzebny, gdyż to oferta skierowana do klientów banków, którzy borykają się z coraz większymi problemami ze spłatą swoich wcześniej zaciągniętych zadłużeń. Choć świadomość finansowa Polaków rośnie z roku na rok, nie brakuje kredytobiorców, którzy w korzystnej dla siebie sytuacji zdecydowali się na kupno mieszkania na kredyt hipoteczny, a dodatkowo skorzystali z innego zadłużenia, np. kredytu gotówkowego. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o konsolidacji, zanim wypełnisz wniosek? Chcesz przygotować się odpowiednio i zależy ci na tym, wiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne? W tym artykule przygotujemy cię do tego, by bez obaw złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny.

Koronawirus i kredyt konsolidacyjny

W aktualnej sytuacji, wielu Polaków musiało zmierzyć się z utratą części swoich dochodów. To ogromna przeszkoda w spłacie zobowiązań finansowych, które zostały zaciągnięte dużo wcześniej, ale nadal nie zostały spłacone. Wakacje kredytowe były rozwiązaniem krótkotrwałym i choć pomogły wielu osobom zmniejszyć miesięczne wydatki, trudno ich uniknąć. Czy kredyt konsolidacyjny może okazać się wsparciem w trakcie pandemii koronawirusa? Z pewnością jest to rozwiązanie, które pomoże obniżyć miesięczne raty kredytów i zapewnić atrakcyjne warunki pod względem oprocentowania i dodatkowych kosztów.

Kredyt konsolidacyjny jest ofertą dla kredytobiorców, którzy liczą na łatwiejszą spłatę swoich zadłużeń, ale jednocześnie mają pewność, że ich wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a sami znajdują się w sytuacji, która pomoże im zwrócić nowo zaciągnięte zadłużenie, nawet jeśli do tej pory było to bardzo utrudnione.

Kredyt konsolidacyjny może pomóc ci uniknąć negatywnych wpisów do historii kredytowej, a także zapobiec sytuacji, w której doszłoby do zajęcia komorniczego.

Dowód osobisty

Jakie dokumenty będą ci potrzebne, by skutecznie ubiegać się o kredyt konsolidacyjny? Podstawowym dokumentem jest dowód osobisty, choć wydaje się to oczywiste, warto sprawdzić, czy twój dowód nie stracił ważności, zanim złożysz wniosek o zobowiązanie.

Dowód osobisty pozwala zweryfikować tożsamość klienta banku, będzie potrzebny zarówno w przypadku korzystania z usług online, rozmowy telefonicznej z przedstawicielem banku, czy w trakcie wizyty w oddziale banku. Pamiętaj, że weryfikacja tożsamości ma na celu wykluczenie przestępstw z wykorzystaniem wyłudzonych danych. Zawsze dbaj o bezpieczeństwo swojego dowodu osobistego.

Szukasz kredytu gotówkowego na dowód? Tak, to możliwe. Sprawdź, jak wygląda oferta tego typu.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, musisz pamiętać o konieczności potwierdzenia twojej zdolności kredytowej. Warunkiem otrzymania zgody kredytowej jest zapewnienie o wysokiej zdolności kredytowej, która pomoże ci w spłacie zadłużenia. Zdolność kredytową oblicza się z pomocą informacji o stałych dochodach, stałych wydatkach, wysokości zadłużenia oraz informacji o terminie spłaty zobowiązania finansowego, co pozwoli ocenić wysokość rat kredytu. Zdolność kredytowa realnie pozwala ocenić, czy klient starający się o zadłużenie będzie w stanie je spłacić. Bank w przypadku kredytu konsolidacyjnego będzie oczekiwać w takiej sytuacji zaświadczenia od pracodawcy, który nie tylko poinformuje o stałych dochodach, ale także przedstawi, na podstawie jakiej umowy pracuje potencjalny kredytobiorca. Łatwo zauważyć, że dużo niższe ryzyko kredytowe dotyczy klientów, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ze względu na pandemię, bank może mieć wątpliwości, czy udzielić kredytu konsolidacyjnego osobie, która mimo stałych wpływów nie ma pewnej sytuacji pod względem zatrudnienia, do tej grupy należą osoby, które same prowadzą działalność gospodarczą, a także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dokumenty dotyczące twoich zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny polega na spłaceniu przez bank twoich pozostałych zadłużeń. Kredyt oferuje tym samym jedną, ale niższą ratę, która jest możliwa dzięki dłuższemu terminowi spłaty. Wiąże się to jednak z koniecznością dostarczenia do banku wszystkich informacji związanych z zadłużeniami, które chcesz skonsolidować. Kiedy została zawarta umowa, ile zadłużenia zostało ci do spłacenia, jaki jest termin spłaty, a także czy nie zalegasz ze spłatą rat. Wszystko to będzie dla banku ważne i pozwoli ocenić warunki nowej umowy. Czy możesz skonsolidować wszystkie zobowiązania? Kredyt konsolidacyjny pozwala na spłacenie tylko tych zadłużeń, które zostały zaciągnięte bezpośrednio w bankach. Konsolidacja chwilówek? To niemożliwe, jeśli liczysz, że uda się to z pomocą kredytu konsolidacyjnego.

Weryfikacja w BIK

Pamiętaj, że nie każdy może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, oferta wymaga spełnienia warunków, jakie stawiane są klientom banków. Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt konsolidacyjny, czy o kredyt gotówkowy, a nawet o kredyt na mieszkanie, bank oczekiwać podobnych rzeczy od swoich klientów. Jakie są oczekiwania instytucji? Wystarczająco wysoka zdolność kredytowa, dzięki której klient będzie mógł spłacić zobowiązanie, a także korzystna historia kredytowa. To właśnie dobra historia kredytowa może budzić pewne kontrowersje, dla wielu osób, kredyt konsolidacyjny jawi się jako oferta oddłużeniowa, trzeba jednak pamiętać, że bank w żadnym wypadku nie zdecyduje się na zawarcie umowy z klientem, który już jest zadłużony i zgodnie z raportem BIK nie jest wiarygodnym klientem.

To wiedza, która powinna mieć kluczowe znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy. Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o konsolidacji zadłużeń.

Czy konsolidacja się opłaca?

Czy kredyt konsolidacyjny jest ofertą, która się opłaca? Wszystko zależy od oczekiwań klienta banku. Jeśli liczysz na niższą całkowitą kwotę zobowiązania, nie jest to oferta dla ciebie. Choć miesięczne raty kredytu będą niższe, dłuższy czas kredytowania sprawi, że całkowity koszt usługi będzie wyższy niż suma osobno spłacanych zadłużeń finansowych.

Kredyt konsolidacyjny bez wątpienia jest ofertą skierowaną do konkretnej grupy kredytobiorców. To zadłużenie, które wychodzi naprzeciw klientom banków, którzy mają problemy ze spłatą swoich zadłużeń, a obniżenie raty i wydłużenie okresu spłaty jest dla nich jedyną szansą na spłatę zadłużenia, bez popadania w długi. W takiej sytuacji dodatkowe opłaty i wyższy koszt całkowity, to tylko cena za możliwość rozwiązania problemów finansowych. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, a rata niższa nawet o kilkaset złotych miesięcznie byłaby dla ciebie atrakcyjniejsza pod względem twojej zdolności kredytowej, kredyt konsolidacyjny będzie dla ciebie opłacalny.

Przekonaj się o tym, weryfikując dostępne oferty z pomocą rankingu kredytów gotówkowych, być może dzięki temu z łatwością wybierzesz ofertę dla siebie.

Zobacz też inne artykuły

08.04.2021

Planujesz konsolidację kredytów? Sprawdź ranking kredytów konsolidacyjnych

Twój miesięczny budżet stał się niższy, a spłata kilku rat twoich wcześniejszych zobowiązań zaczęła ci ciążyć i obawiasz się,...
Zobacz więcej
31.03.2021

Kredyt konsolidacyjny 50 tysięcy złotych - wybierz najtańsze zobowiązanie

Kredyt konsolidacyjny ma na celu ułatwić ci spłatę wcześniej zaciągniętych zadłużeń, co oznacza, że wyjątkowo ważny będzie koszt tego...
Zobacz więcej
18.03.2021

Konsolidacja kredytu hipotecznego

Szukasz usługi, która pomoże ci szybko zapomnieć o problemach finansowych? Kredytobiorcy spłacający swoje zobowiązania muszą...
Zobacz więcej
04.03.2021

Kredyt konsolidacyjny ranking na marzec 2021

Konsolidacja może uratować cię przed długami. Jeśli twój domowy budżet znacznie zmalał, a ty szukasz oszczędności wszędzie tam,...
Zobacz więcej
19.02.2021

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a...
Zobacz więcej
09.02.2021

Kredyt konsolidacyjny luty 2021- najkorzystniejsza oferta miesiąca

Szukasz możliwości, które pozwolą ci obniżyć miesięczne wydatki związane ze spłatą wcześniej zaciągniętych kredytów?...
Zobacz więcej