W obecnym czasie bardzo dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju kredyty. Ludzie nauczyli się żyć na tzw. kreskę, czyli na koszt skarbu państwa. Najchętniej zaciągamy kredyty mieszkaniowe lub na nowy samochód. Pomimo tego, iż wielkość pożyczonej sumy zależy głównie od wysokości zarobków, nie brakuje chętnych na tego typu transakcje.

Kredyt walutowy

Często, gdy potrzebujemy sporej sumy, wynoszącej kilkaset tysięcy złotych, miesięczne raty bywają bardzo duże, czasem niemożliwe do spłacenia. Dlatego też korzystamy z kredytów walutowych. Oznacza to, iż pożyczamy pieniądze w obcej walucie i w takiej formie również je oddajemy. Często taki kredyt jest o wiele tańszy w porównaniu do waluty krajowej. Oczywiście głównie zależy to od kursów walutowych, czyli po jakiej cenie można kupić lub sprzedać dany nominał. Najbardziej popularne są kredyty w takich walutach jak frank szwajcarski lub euro, głównie ze względu na niskie kursy kupna i sprzedaży, co obniża raty kredytu. W przypadku, gdy mamy spłacać go przez kilkanaście lat taka różnica może być całkiem spora i wynosić kilka tysięcy złotych.

Oprocentowanie kredytu

Bardzo ważnym aspektem w każdej formie kredytu jest oprocentowanie. Dziedzina finansowa jest zbudowana na takiej zasadzie, że w momencie gdy pożyczamy pewną sumę pieniędzy, należy oddać ją z procentem. Dotyczy to głównie instytucji finansowych takich jak banki.

Zapewne każdy z nas niejednokrotnie widzi przeróżne reklamy, czy to w telewizji, czy w mieście, na których banki prześcigają się w ofertach kredytowych, oferując coraz niższe oprocentowanie. Najczęściej bywa podane w skali miesięcznej, oznacza to jaki dodatkowy procent należy doliczyć do spłacanej raty kredytu. Każdy z nich ma inną wartość, zależną od wielu aspektów. Pierwszym jest oczywiście wielkość pożyczonej sumy. W momencie, gdy pożyczamy kilkaset tysięcy, raty spłacamy przez kilkanaście lat, a tym samym oprocentowanie jest dosyć wysokie. Drugim aspektem jest czas na jaki bierzemy pożyczkę, im krótszy okres tym mamy wyższe raty do spłacenia. Warto dodać, iż wielkość oprocentowania może często się zmieniać, ponieważ to banki ustalają sobie jego wartość podawaną w procentach.

Konto bankowe

Obecnie banki cieszą się bardzo dużą popularnością, ze względu na wiele aspektów. Podstawowymi z nich są różne możliwości operowania naszymi pieniędzmi bądź oszczędnościami całego życia. Oferują m .in. konta, lokaty, fundusze inwestycyjne, kredyty gotówkowe i wiele innych. Największą popularnością obecnie cieszy się posiadanie własnego konta. Umożliwia to korzystanie z różnych ofert, a także płacenie w formie przelewu. Konto bankowe jest podstawowym warunkiem, aby mieć jakiekolwiek szanse na uzyskanie kredytu. Jeżeli staramy się o kredyt w tym samym banku, w którym posiadamy konto osobiste, mamy duże możliwości na wszelkie dogodności bądź ulgi.

Dzięki temu wysokość oprocentowania może być niższa, a także dostępne stają się inne formy kredytu na korzystnych warunkach. Posiadanie konta jest także niezbędne po to, aby bank mógł bez żadnych problemów przelać nam pożyczone pieniądze, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, że dostajemy je w gotówce przy okienku. Jest to również bezpieczniejsza forma przechowywania gotówki.

Doradztwo kredytowe

Coraz większe grono ludzi interesuje się rożnego rodzaju kredytami, jakie można dostać w instytucjach finansowych. Niestety tylko niewielki procent z nas ma jakiekolwiek pojęcie z dziedziny finansowej, a tym bardziej o kredytach. Naszym zadaniem jest ustalenie celu, na jaki przeznaczymy pożyczoną gotówkę, natomiast wszelkimi innymi aspektami zajmują się specjaliści, wykształceni w tym kierunku. Nazywają się oni doradcami kredytowymi lub ogólnie finansowymi.

Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania pożyczki, jest właśnie spotkanie z nimi i omówienie wszystkich szczegółów. W zależności od naszej zdolności kredytowej omawiana jest maksymalna suma pożyczki, czas spłaty oraz raty kredytu. Analizowane są szczegółowe dane, po to byśmy w przyszłości nie mięli żadnych problemów ze spłatą. Dobierane są najlepsze opcje, a także waluta w jakiej otrzymamy kredyt. Dopiero po szczegółowej analizie zostaje podpisana umowa. Obecnie dostępnych jest wiele biur kredytowych, w których dostaniemy pieniądze, a przy okazji dowiemy się czegoś nowego.