× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności
18.12.2020
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny a umowa cywilnoprawna

Uważasz, że nadszedł odpowiedni moment na kupno własnego mieszkania? Chcesz z pomocą banku sfinansować zakup nieruchomości, ale masz obawy ze względu na to, że pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej? Czy to będzie miało wpływ na dostępność oferty? Czy składając wniosek, możesz liczyć na jego pozytywne rozpatrzenie? Co pozwoli ci zwiększyć szanse na zawarcie umowy kredytowej?

W tym artykule przedstawimy ci aktualną sytuację związaną z kredytami hipotecznymi. Pamiętaj, że warunki związane z dostępem do usług finansowych są aktualnie zależne m.in. od sytuacji związanej z epidemią. Przekonaj się także, jak wybrać najkorzystniejsze zobowiązanie i co poza twoimi warunkami zatrudnienia będzie miało wpływ na obliczenie twojej zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny - największe zalety usługi

Kredyt hipoteczny jest bez wątpienia usługą, która zasługuje na duże zainteresowanie potencjalnych klientów banków. Oferta pozwala sfinansować nawet w 80% wartości nieruchomości, w tym mieszkania, domu, działki, czy nawet lokalu użytkowego. Polacy chętnie korzystają z tej możliwości, co nie wydaje się niczym dziwnym, mając na uwadze wysoki koszt mieszkań, zarówno tych z rynku wtórnego, jak i nowo oddanych inwestycji. Kupno mieszkania, nawet z pomocą kredytu może być świetną inwestycją

Największą zaletą kredytu hipotecznego jest niski koszt kredytu. Kredyt na mieszkanie oferuje bardzo niskie oprocentowanie, zależne od stawki WIBOR. Klient musi także pamiętać o prowizji kredytu hipotecznego oraz marży kredytu hipotecznego. Nie ulega jednak żadnych wątpliwości, że kredyt hipoteczny, jako usługa celowa, wyróżnia się na tle innych zobowiązań, właśnie dzięki temu, że kredytobiorca nie musi martwić się licznymi opłatami, czy zbyt wysokimi kosztami pozaodsetkowymi. Kredyt hipoteczny dodatkowo zapewnia bardzo długi okres spłaty, co gwarantuje, że klient banku będzie mógł maksymalnie obniżyć swoje miesięczne wydatki, co przy kredycie to tak wysokiej wartości, może mieć kluczowe znaczenie podczas weryfikacji zdolności kredytowej.

Warunki otrzymania zgody kredytowej

W tym roku, klienci, którzy zdecydowali się złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, musieli skonfrontować się z nieco innymi warunkami związanymi z otrzymaniem zgody kredytowej. Choć już wcześniej kredyt hipoteczny wiązał się z dokładną weryfikacją klienta, w tym roku, klienci musieli zmierzyć się z wymaganiami, które zostały dostosowane do tego, że ryzyko kredytowe jest znacznie wyższe niż jeszcze rok temu.

O jakich warunkach musisz pamiętać, decydując się na kredyt hipoteczny? Podstawowa weryfikacja klienta banku wymaga zapoznania się historią kredytową klienta banku, a także oceną jego zdolności kredytowej, ale to nie wszystko. Kredyt hipoteczny wiąże się z licznymi formalnościami, a także licznymi dokumentami, jakie potencjalny kredytobiorca musi dostarczyć do banku. Ponadto, klient banku zobowiązany jest to wpłacenia wkładu własnego. W tym roku zrezygnowano z udzielania kredytów objętych ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, a chcąc podpisać umowę z bankiem, należy przygotwać oszczędności które pokryją nawet 40% wartości nieruchomości.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest kluczowa nie tylko w przypadku kredytu hipotecznego, bank oceni pod tym względem każdego klienta ubiegającego się o zobowiązanie finansowe. Zdolność kredytowa pozwala cenić, czy osoba wnioskująca o zadłużenie ma warunki finansowe do jego spłaty. Bank będzie miał na uwadze twoje stałe dochody, miesięczne wydatki, inne zadłużenia finansowe, a także ilość osób na utrzymaniu. Co więcej, na ocenę zdolności kredytowej wpływ będzie mieć wysokość zadłużenia, wszystkie opłaty towarzyszące usłudze, a także okres kredytowania, mający wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu.

Chcesz przekonać się, czy stać cię na kredyt hipoteczny lub inne zadłużenie dostępne w banku? Możesz to sprawdzić nawet bez wychodzenia z domu. Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora zdolności kredytowej, który udostępniamy bezpłatnie na naszej stronie.

Rodzaj zatrudnienia a szansa na kredyt

Umowa cywilnoprawna, czyli umowa zlecenie lub umowa o dzieło, rządzi się innymi warunkami niż tradycyjna umowa o pracę. Wielu pracodawców decyduje się na oferowanie takich umów swoim pracownikom, ze względu na możliwość obniżenia kosztów zatrudnienia. Rynek pracy w kraju jest przepełniony ofertami, które zapewniają warunki zatrudnienia, które dla potencjalnego kredytobiorcy mogą okazać się niekorzystne.

Banki dużo korzystniej oceniają sytuację zawodową osób, które nie tylko zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, ale dodatkowo mogą zaświadczyć o tym, że umowa została zawarta na czas nieokreślony, dając tym samym maksymalną pewność stałego zatrudnienia.

Jeśli twoje zatrudnienie jest wynikiem zawarcia umowy cywilnoprawnej, bank może odrzucić twój wniosek o kredyt, choć oczywiście warto starać się o to, by wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Kredyt hipoteczny bez umowy o pracę, co możesz zrobić w takiej sytuacji, chcąc zwiększyć swoje szanse na zobowiązanie i kupno nieruchomości? Być może najlepszym rozwiązaniem będzie wnioskowanie o kredyt hipoteczny ze współmałżonkiem lub partnerem, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Warto także postarać się o zgromadzenie maksymalnie wysokiego wkładu własnego. Duży udział w finansowaniu kupna nieruchomości będzie miał ogromny wpływ na ocenę zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny - wybierz najlepszy korzystając z porównania

Pamiętaj, że decyzja o korzystaniu z kredytu hipotecznego powinna zostać podjęta po dokładnym zapoznaniu się z dostępnymi ofertami. Ułatwi ci to ranking kredytów hipotecznych, który znajdziesz na naszej stronie. Korzystając z rankingu, możesz mieć pewność, że wybierzesz ofertę o najniższych kosztach, dzięki czemu łatwiej będzie ci spłacić zadłużenie.

Narzędzia finansowe online, dają realną szansę na ocenę ofert banków, bez marnowania czasu na wizyty w placówkach banków. Wystarczy, że porównasz oferty w rankingu, a także wypełnisz prosty wniosek i skontaktujesz się z bankiem nawet tego samego dnia.

Pamiętaj, że wniosek nie zobowiązuje cię do podpisania umowy z bankiem, może być jednak pierwszym krokiem do poznania oferty przygotowanej dla ciebie, a także pozwoli ocenić, czy mimo umowy cywilnoprawnej masz szansę na kredyt, jakiego szukasz.

Kredyt hipoteczny a umowa cywilnoprawna - podsumowanie

Jeśli nie masz szansy, by w najbliższym czasie zmienić umowę, na podstawie jakiej pracujesz, złóż wniosek o kredyt mimo zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jeśli wykażesz się bardzo dobrą historią kredytową, a także wysoką zdolnością kredytową, bank może rozpatrzyć twój wniosek pozytywnie, dzięki czemu spełnisz swoje plany i uda ci się kupić wymarzoną nieruchomość. Musisz jednak pamiętać, że umowa zlecenie oraz umowa o dzieło nie gwarantują ciągłości zatrudnienia, co oznacza, że bank będzie oczekiwać od ciebie dużo więcej, niż od klientów, którzy mogą przedstawić zaświadczenie o stałym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę.

Zobacz też inne artykuły

14.04.2021

Czy stać Cię na kredyt hipoteczny?

Kupno domu, działki lub mieszkania wiąże się z poważną decyzją, która z pewnością odbije się na twojej sytuacji finansowej. W Polsce...
Zobacz więcej
07.04.2021

Kredyt na mieszkanie 250 tysięcy - gdzie szukać najlepszej oferty banku?

Kupno mieszkania lub domu to bardzo poważna decyzja, nad którą wiele osób zastanawia się miesiącami, a nawet latami. Kupienie...
Zobacz więcej
29.03.2021

Kredyt hipoteczny zalety i wady zadłużenia

Kredyt hipoteczny to usługa, która znana jest zdecydowanej większości klientów banków. To kredyt, który mimo pandemii...
Zobacz więcej
12.03.2021

Kredyt hipoteczny marzec 2021 - najkorzystniejsza oferta miesiąca

Planujesz kupno własnego mieszkania? W takim razie koniecznie poświęć, choć kilka minut na poznanie aktualnej oferty banków. Z naszą...
Zobacz więcej
03.03.2021

Kredyt hipoteczny - sprawdź czy masz zdolność kredytową

Kupno mieszkania to poważna decyzja, która najczęściej łączy się także z koniecznością skorzystania z oferty banku. Kredyt hipoteczny...
Zobacz więcej
19.02.2021

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a...
Zobacz więcej