× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności
12.01.2021
Kredyty konsolidacyjne

Kredyt konsolidacyjny a wcześniejsza spłata - czy dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze?

Kredyt konsolidacyjny wyróżnia się na tle innych zadłużeń finansowych. Klient wnioskując o takie zobowiązanie ma na celu spłatę swoich wcześniejszych zadłużeń i maksymalne obniżenie miesięcznych kosztów związanych z ich spłatą. Kredyt konsolidacyjny udzielany jest na długi okres spłaty, to dzięki temu, kredytobiorca może liczyć na niższe opłaty i większą swobodę w trakcie spłaty, nawet jeśli jego sytuacja finansowa pogorszyła się, a terminowa spłata kilku zobowiązań oddzielnie byłaby niemożliwa.

Udało ci się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, a twoja sytuacja nagle się polepszyła? Udało ci się uniknąć dodatkowych kosztów lub masz pewność, że w najbliższym czasie twoje konto zasilać będzie wyższa wypłata? Jeśli w twoim budżecie pojawiły się dodatkowe pieniądze, a ty chcesz z ich pomocą spłacić swoje zobowiązanie, koniecznie przekonaj się, czy wcześniejsza spłata w przypadku kredytu konsolidacyjnego jest możliwa. Gwarantujemy, że na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dlatego też zachęcamy do dalszej lektury.

Kredyt konsolidacyjny - kiedy warto skorzystać z takiej usługi?

Kredyt konsolidacyjny nie jest ofertą dla każdego klienta banku. Z pewnością już wiesz, że to zadłużenie, które z założenia ma pomóc w spłacie innych kredytów, nie jest zatem usługą uniwersalną, jak kredyt gotówkowy, który gwarantuje pieniądze na całkowicie dowolny cel.

Kiedy warto złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny? Okazuje się, że określenie tego nie jest dla wielu kredytobiorców takie proste. Kredyt konsolidacyjny może pomóc ci obniżyć miesięczny koszt kredytu. Okazało się, że spłata kilku zadłużeń jednocześnie stała się zbyt wymagająca? Jeszcze do niedawna zawarcie umowy z bankiem było bardzo proste, a klienci chętnie korzystali z tego, decydując się nawet na kilka zobowiązań jednocześnie. Niższa wypłata, choroba, powiększenie rodziny, jest wiele powodów, przez które spłata wcześniejszych zobowiązań może okazać się wręcz niemożliwa, lub bardzo utrudniona. Jeśli jednak twoja sytuacja finansowa się zmieniła, a tobie coraz trudniej spłaca się zadłużenia finansowe, warto rozważyć połączenie ich i wydłużenie spłaty, by móc realnie obniżyć miesięczną ratę kredytu.

Zanim wyślesz wniosek do banku, musisz mieć na uwadze, że oferta, podobnie jak każdy inny kredyt dostępny w banku, będzie dla ciebie dostępna wyłącznie, jeśli spełnisz wszystkie wymagania. Jakie wymagania musi spełnić kredytobiorca? Bank oceni czy masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową, a także przeanalizuje twoją historię kredytową z pomocą Biura Informacji Kredytowej oraz KRD. Warto więc pamiętać, że wniosek złożony o konsolidację powinien nastąpić, zanim sytuacja kredytobiorcy doprowadzi do zadłużenia, czy odnotowanego przez bank opóźnienia w spłacie kredytu lub pożyczki.

Czy spłacając kredyt konsolidacyjny możesz zdecydować się na jego wcześniejszą spłatę?

Kredyt konsolidacyjny traktowany jest jak kredyt konsumencki. Niewiele ci to mówi? Zgodnie z prawem bankowym, kredytobiorca ma prawo, by wcześniej spłacić zaciągnięte zadłużenie. Wcześniejsza spłata może zostać przeprowadzona w dowolnym momencie spłaty zadłużenia, ale trzeba mieć na uwadze to, że bank może z tego tytułu oczekiwać dodatkowej opłaty w postaci prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego może wydać się bardzo atrakcyjna. Kredyt wydłuża przecież spłatę innych zobowiązań, co naraża klienta banku na wyższy całkowity koszt zadłużenia. Decydując się na wcześniejsze uregulowanie kredytu, możesz uniknąć nadmiernych kosztów, oczywiście pod warunkiem, że prowizja za wcześniejszą spłatę będzie pozwalała na faktyczną oszczędność. Co ważniejsze, wcześniejsza spłata kredytu pozwoli ci się uwolnić od zobowiązań finansowych, dla wielu klientów to szczególnie ważne w momencie, gdy chcą skorzystać z innego zadłużenia, np. na kupno mieszkania lub budowę domu. W takiej sytuacji, mając warunki finansowe, które pozwolą ci wcześniej uregulować kredyt konsolidacyjny, warto z tego skorzystać.

Ile będzie cię kosztować wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego?

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu? Wszystko zależy od umowy zawartej z bankiem. Jeśli wybrany przez ciebie kredyt konsolidacyjny nie przewiduje żadnych opłat z tego tytułu, nie tylko zaoszczędzisz na wcześniejszej spłacie bez prowizji, ale także unikniesz odsetek naliczonych za standardowy harmonogram spłaty zobowiązania.

Chcesz mieć pewność, czy bank oczekuje prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Taka informacja powinna znaleźć się w opisie oferty, ale warto dopytać o to przedstawiciela banku, jeszcze zanim złożysz podpis na umowie kredytowej.

Nie unikaj czytania umów. Umowa z bankiem z pewnością będzie zawierała wszystkie informacje związane z wcześniejszą spłatą kredytu. Jeśli taką umowę udało ci się zawrzeć już jakiś czas temu i nie pamiętasz dokładnie wszystkich warunków, warto wrócić do tego dokumentu i przekonać się, czego możesz się spodziewać, jeśli zechcesz wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny.

Ile wynosi prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego? Banki mogą swobodnie zdecydować o tym, ile wyniesie taka opłata. Koszt prowizji nie może jednak przekroczyć 3% pozostałego do spłaty zobowiązania.

Jakie formalności musisz spełnić, by spłacić kredyt przed terminem?

Masz środki, które pozwolą ci nadpłacić, a nawet spłacić przed czasem kredyt konsolidacyjny? Masz pewność, że taka spłata będzie dla ciebie pod każdym względem korzystna? W takim razie pamiętaj, że zanim dokonasz przelewu na wyznaczony rachunek banku, konieczne będzie zgłoszenie wcześniejszej spłaty kredytu z pomocą prostego wniosku.

Wniosek powinien zawierać wszystkie informacje związane z aktualnym zobowiązaniem, w tym datę zawarcia umowy, kwotę, która pozostała do spłaty, a także prośbę o zwrot należnych środków, które zostały pobrane na poczet terminowej spłaty zadłużenia. Bank będzie bowiem zobowiązany do rozliczenia się z odsetek, które zostały naliczone za czas spłaty zgodny z harmonogramem.

Bank po otrzymaniu takiego wniosku udzieli odpowiedzi w ciągu kilku dni, dając pozwolenie na wcześniejszą spłatę kredytu, dzięki czemu wszystkie formalności zostaną pomyślnie zakończone, a zadłużenie zostanie uregulowane.

Na naszej stronie znajdziesz także inne artykuły związane z kredytem konsolidacyjnym, zachęcamy do sprawdzenia publikacji na temat konsolidacji kredytu konsolidacyjnego, jakie dokumenty będą ci potrzebne wnioskując o kredyt konsolidacyjny, a także informacje na temat kredytu konsolidacyjnego bez BIK.

Zobacz też inne artykuły

08.04.2021

Planujesz konsolidację kredytów? Sprawdź ranking kredytów konsolidacyjnych

Twój miesięczny budżet stał się niższy, a spłata kilku rat twoich wcześniejszych zobowiązań zaczęła ci ciążyć i obawiasz się,...
Zobacz więcej
31.03.2021

Kredyt konsolidacyjny 50 tysięcy złotych - wybierz najtańsze zobowiązanie

Kredyt konsolidacyjny ma na celu ułatwić ci spłatę wcześniej zaciągniętych zadłużeń, co oznacza, że wyjątkowo ważny będzie koszt tego...
Zobacz więcej
18.03.2021

Konsolidacja kredytu hipotecznego

Szukasz usługi, która pomoże ci szybko zapomnieć o problemach finansowych? Kredytobiorcy spłacający swoje zobowiązania muszą...
Zobacz więcej
04.03.2021

Kredyt konsolidacyjny ranking na marzec 2021

Konsolidacja może uratować cię przed długami. Jeśli twój domowy budżet znacznie zmalał, a ty szukasz oszczędności wszędzie tam,...
Zobacz więcej
19.02.2021

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a...
Zobacz więcej
09.02.2021

Kredyt konsolidacyjny luty 2021- najkorzystniejsza oferta miesiąca

Szukasz możliwości, które pozwolą ci obniżyć miesięczne wydatki związane ze spłatą wcześniej zaciągniętych kredytów?...
Zobacz więcej