Polacy coraz chętniej wybierają ofertę zakupów na raty, decydując się na remont, czy wymianę mebli lub sprzętów AGD/RTV. Dlaczego zakupy na raty są tak popularne? Czym oferta tego typu różni się od tradycyjnego kredytu gotówkowego? Jakie są wady i zalety zakupów na raty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapewniamy, że rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości i zdecydujesz, która oferta będzie dla ciebie korzystniejsza finansowo.

Zakupy na raty a kredyt gotówkowy - różnice, wady i zalety

Kredyt gotówkowy aktualnie gwarantuje bardzo niskie oprocentowanie, być może to doskonały moment, by wnioskować o zadłużenie, jeśli już teraz wiesz, że pieniądze będą ci potrzebne np. ze względu na zbliżający się remont mieszkania. Z naszą pomocą unikniesz wszystkich niekorzystnych opłat i zminimalizujesz wszelkie formalności.

Zakupy na raty - Formalności

Coraz więcej sklepów posiada w swojej ofercie możliwość kupna towaru na raty, takie rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością w salonach z meblami, a także sklepami zajmującymi się dystrybucją sprzętów AGD/RTV. Klient, decydując się na kupno konkretnej rzeczy w sklepie, może poprosić o rozłożenie płatności na raty, dzięki temu obniża się jednorazowy koszt zakupów, a miesięczne raty często są bardzo korzystnie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Dużym atutem zakupów na raty jest minimum formalności. Wystarczy na miejscu, w sklepie, wypełnić odpowiedni formularz z pomocą osoby, która obsługuje stanowisko sprzedaży ratalnej. Wymagane będzie tylko podanie kilku informacji, w tym udzielenie odpowiedzi na temat pytań związanych z zatrudnieniem, wysokości dochodów oraz innymi zobowiązaniami. Wniosek zostanie automatycznie przesłany do banku, z którym sklep ma podpisaną umowę w sprawie sprzedaży ratalnej. Zaledwie kilka minut wystarczy, by pojawiła się odpowiedź zwrotna i możliwość zawarcia umowy i finalizacji kupna sprzętu.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować? Wystarczy twój dowód osobisty, pracownik sklepu nie będzie od ciebie wymagać zaświadczenia o zarobkach, ale z pewnością przyda się informacja dotycząca twojego zatrudnienia, w tym NIP pracodawcy oraz pełna nazwa firmy.

Zdolność kredytowa - Sprawdć czy masz możliwości finansowe

Choć może się wydawać, że zakupy na raty są dostępne od ręki praktycznie dla każdego. Zawarcie umowy wymaga weryfikacji klienta, przed podpisaniem umowy. Zakupy na raty to w rzeczywistości jedna z form szybkiego kredytu konsumenckiego. Bank musi zatem mieć pewność, że klienta sklepu będzie stać na spłatę rat. W ciągu kilku minut możliwe jest ustalenie tego, czy potencjalny klient ma warunki finansowe, by pokryć swoje zobowiązanie. Tym sposobem możliwa jest ocena ryzyka kredytowego, jakiego podejmuje się bank, udzielając zgody na zobowiązanie.

Nie masz pewności, czy udając się do sklepu lub bezpośrednio do banku, ubiegając np. o kredyt gotówkowy, uzyskasz odpowiednio wysoki wynik po obliczeniu zdolności kredytowej? Nie musisz się tym dłużej przejmować. Na naszej stronie znajdziesz całkowicie darmowy kalkulator zdolności kredytowej, który pomoże ci ustalić, czy stać cię na spłatę zobowiązania.

Zalety i wady zakupów na raty

Zakupy na raty zyskują zwolenników ze względu na łatwy dostęp do tej oferty. Często klient wybierając się do sklepu, nie ma konkretnego planu, by skorzystać z takiej usługi, ale oferta proponowana przez sklep jest na tyle atrakcyjna, np. dzięki gwarancji rat 0%, że decyzja zapada spontanicznie.

Ogromną zaletą zakupów na raty jest minimum formalności, a także szybkość, z jaką klient może skorzystać z tej usługi. Bez wątpienia klienci, decydujący się na zakupy na raty szukają także szansy na obniżenie miesięcznych opłat, dzięki czemu to właśnie zakupy na raty 0% stały się najpopularniejsze i klienci czekają na promocje tego typu.

Czy zakupy na raty wiążą się z minusami? Jak każda oferta finansowa, zakup na raty również posiada wady. Trzeba pamiętać, że świadczenie tego typu zazwyczaj nie oferuje zadłużenia o wysokiej wartości, a klient sklepu musi liczyć się z krótkim okresem spłaty. Co więcej, decydując się na zakupy na raty, trzeba pamiętać, że taka umowa będzie miała wpływ na zdolność kredytową klienta, a ewentualna przerwa w spłacie zadłużenia, z pewnością zostanie odnotowana przez BIK i wpłynie na historię kredytową.

Kredyt gotówkowy a zakupy na raty

Czy mając do dyspozycji ofertę zakupów na raty, warto rozważyć skorzystanie z kredytu gotówkowego? Oczywiście! Kredyt gotówkowy wyróżnia się na tle innych zadłużeń, dzięki czemu oferta przyciąga do banków wielu zainteresowanych. Kredyt gotówkowy możesz otrzymać nawet w ciągu jednego dnia, a co ważniejsze, wszystkie formalności możesz wypełnić online.

Czym różni się kredyt gotówkowy od zakupów na raty? Wnioskując o kredyt, możesz ubiegać się o dużo wyższą kwotę, dzięki temu z łatwością pokryjesz wszystkie swoje wydatki związane z kupnem nowych mebli czy sprzętów do domu, co więcej, pieniądze możesz przeznaczyć na całkowicie dowolny cel, a bank nie będzie oczekiwać od ciebie pod tym względem żadnych informacji. Wyższa maksymalna kwota kredytu wiąże się także z dużo dłuższym okresem spłaty. Kredyt gotówkowy jest pod tym względem bardzo elastyczny. Dłuższy okres kredytowania to dla ciebie szansa na maksymalne obniżenie miesięcznych rat, a także korzystniejszą ocenę twojej zdolności kredytowej.

Ranking kredytów

Wybór odpowiedniego kredytu gotówkowego nie zawsze jest oczywisty. Jeśli to twój pierwszy kredyt warto zwrócić uwagę na ofertę różnych banków, dzięki czemu szybko poznasz konkurencyjne warunki zadłużeń i zdecydujesz, gdzie zawarcie umowy będzie miało dla ciebie największe korzyści.

Na naszej stronie znajdziesz darmowy ranking kredytów gotówkowych, który pomoże ci poznać dostępne oferty banków. To świetne rozwiązanie, nawet dla stałych klientów banków. Gwarantujemy, że w ciągu kilku minut porównasz kilkanaście ofert, a co ważniejsze uda ci się ustalić nie tylko oprocentowanie nominalne zobowiązań, ale także całkowity koszt kredytu, dzięki porównaniu RRSO.

Sprawdź sam, jak szybko z pomocą rankingu wybierzesz ofertę kredytu gotówkowego i ile dzięki temu uda ci się zaoszczędzić pieniędzy na spłacie zobowiązania.

Zakupy na raty - Podsumowanie

Zakupy na raty mogą wydawać się wyjątkowo atrakcyjne, szczególnie teraz w dobie pandemii. Czy to oferta faktycznie dla ciebie? Zastanów się, czy usługa pomoże ci pokryć wszystkie zbliżające się wydatki. Jeśli tak, koniecznie poczekaj, aż wybrany sklep zaoferuje promocyjne raty 0% i zapewnij sobie maksymalnie korzystne warunki. Zakupy na raty potrafią zaoszczędzić dużo czasu, a także są gwarancją korzystnych rat, które będziesz w stanie z łatwością uregulować z wyznaczonym harmonogramem.

Jeśli jednak wiesz, że twój budżet czeka o wiele więcej wydatków niż tylko kupno nowego telewizora, czy lodówki, być może dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór kredytu gotówkowego. Przekonaj się, czy to oferta dla ciebie śledząc nasze poradniki, a także korzystając z narzędzi finansowych na naszej stronie.