19.02.2021
Kredyty hipoteczne

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a nawet zabezpieczenia spłaty. Kredytobiorcy mimo wszystko chętnie wybierają oferty tego typu, szczególnie gdy zależy im na zobowiązaniu o wysokiej kwocie, co w przypadku kredytu gotówkowego mogłoby wiązać się z wysokimi opłatami i krótszym terminem spłaty.

Co jako klient banku musisz wiedzieć o kredycie celowym? Które kredyty możemy zaliczyć do grupy kredytów celowych? Co powoduje, że oferty tego typu gwarantują tak korzystne warunki umowy i niskie raty? Dlaczego kredyt celowy zyskał większe zainteresowanie w dobie pandemii? W tym artykule poznasz odpowiedzi na pytania, które mogą okazać się dla ciebie kluczowe przed zawarciem umowy kredytowej.

Kredyt celowy a kredyt konsumpcyjny

Kredyty celowe gwarantują zrealizowanie konkretnego planu z pomocą środków, jakie w ramach zadłużenia może wypłacić bank. Dzięki temu instytucja ma pewność, jak pieniądze zostaną wydane, a także ocenić, czy takie zadłużenie wiąże się z dużym ryzykiem. Co więcej, kredyt celowy można z powodzeniem zabezpieczyć np. z pomocą zastawu, czy hipoteki. Kredyt konsumpcyjny, czyli np. popularny kredyt gotówkowy, limit na koncie, czy karta kredytowa, to zadłużenia, które gwarantują dostęp do pieniędzy, które klient banku może wykorzystać całkowicie dowolnie.

Choć jeszcze do niedawna zdecydowana większość kredytobiorców sięgała po kredyty gotówkowe, ze względu na łatwiejszą dostępność, zmieniło się to w ciągu ostatniego roku. Koronawirus spowodował, że klienci banków są weryfikowani dużo dokładniej, a sami kredytobiorcy wybierają oferty o niższym oprocentowaniu, by móc cieszyć się łatwiejszą spłatą.

Jakie usługi w ofercie banków zaliczamy do kredytów celowych? Są to:

  • kredyt hipoteczny;

  • kredyt na samochód;

  • kredyt konsolidacyjny;

  • kredyt inwestycyjny dla firm;

  • kredyt obrotowy dla firm.

Kredyt hipoteczny

Kredyt na mieszkanie jest ofertą doskonale znaną wszystkim klientom banków. Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować kupno nieruchomości, w tym mieszkania, domu, działki, lokalu, a nawet umożliwić pod względem finansowym budowę domu, czy remont mieszkania. Kredyt hipoteczny jest najtańszym zobowiązaniem na rynku, choć trzeba pamiętać, że to kredyt o zmiennym oprocentowaniu, które zależy od stawki WIBOR.

Kredyt na mieszkanie wymaga zabezpieczenia spłaty zadłużenia, wykorzystuje się w tym celu hipotekę, a także usługi firm ubezpieczeniowych. Klient musi ubezpieczyć nieruchomość, a dodatkowym zabezpieczeniem może być wykupienie polisy na życie.

Kredyt hipoteczny wiąże się także z koniecznością wpłacenia przez kredytobiorcę wkładu własnego. Zgodnie z prawem bankowym wkład własny powinien stanowić minimum 20% wartości nieruchomości, choć część banków oferuje ułatwienie, które pozwala na pokrycie aż 90% wartości nieruchomości, wymagając od klienta wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kredyt na samochód

Kredyt na samochód pozwala sfinansować kupno nowego, a także używanego samochodu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się tanimi ratami i nie są w stanie jednorazowo wydać na zmianę pojazdu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kredyt na samochód korzysta z dodatkowych zabezpieczeń, co pozwala maksymalnie obniżyć oprocentowanie kredytu, a także wszystkie opłaty dodatkowe, na które musi uważać kredytobiorca. Samochód na raty to wybór wielu Polaków, nie dziwi zatem duże zróżnicowanie ofert, również tych dedykowanych firmom.

Kredyt na samochód, ze względu na celowość usługi wymaga jednak formalności, które mogą w przypadku kupna samochodu okazać się bardzo niekorzystne. Klient banku musi także pamiętać, że pieniądze w ramach zobowiązania nie trafią na jego konto, ale zasilą konto dewelopera, czy osoby, która sprzedaje pojazd.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo specyficzną ofertą, która wyróżnia się na tle innych kredytów celowych. To zobowiązanie adresowane do klientów, którzy liczą na obniżenie miesięcznej raty nawet kilku swoich zobowiązań. Wielu klientów banków decyduje się na zawarcie kilku umów kredytowych. Nawet gdy w momencie podpisywania dokumentów sytuacja finansowa pozwala na bezproblemową spłatę, często okazuje się, że z czasem w domowym budżecie zaczyna brakować gotówki. Co w takiej sytuacji zrobić? Kredyt konsolidacyjny gwarantuje spłatę innych produktów finansowych i wydłużenie okresu spłaty, to prosty i atrakcyjny finansowo sposób na pożegnanie problemów ze spłatą, które mogłyby doprowadzić do długów.

Coraz częściej banki w ramach kredytu konsolidacyjnego oferują dodatkowe pieniądze, które kredytobiorca może wykorzystać dowolnie. Oferta tego typu łączy w sobie warunki kredytu celowego oraz kredytu gotówkowego. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe pieniądze na koncie przyczynią się do wyższego całkowitego kosztu zobowiązania.

Niższe ryzyko kredytowe gwarantuje korzystniejsze warunki umowy

Kredyt celowy zapewnia bardzo atrakcyjne warunki finansowe, proponując niskie oprocentowanie nominalne. Jako klient banku, gotowy skorzystać z usługi celowej, koniecznie porównaj wybrane oferty i sprawdź, czy niskie oprocentowanie wiąże się także z niewielkimi opłatami pozaodsetkowymi. Banki bardzo chętnie proponują zadłużenia o niskim oprocentowaniu, jednocześnie podnosząc koszty dodatkowe, w tym prowizję, czy opłatę przygotowawczą. Klient banku musi zatem realnie ocenić dostępne oferty. Zachęcamy, by pod tym względem zaufać RRSO i rankingom kredytów, które zapewniają szybki dostęp do informacji i obiektywną ocenę ofert banków.

Pamiętaj, że kredyt celowy to dla banku bardzo korzystna umowa ze względu na dużo mniejsze ryzyko kredytowe, to dlatego klienci ubiegający się o zadłużenia tego typu mogą liczyć na preferencyjne warunki, nie tylko pod względem oprocentowania, ale także długiego okresu spłaty, który pomoże dostosować raty do możliwości kredytobiorcy.

Zobacz też inne artykuły

11.06.2021

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
24.05.2021

Wynajem czy kupno mieszkania - co się opłaca?

Wiele młodych osób rezygnuje z kupna mieszkania ze względu na koszt, jaki wiąże się z nabyciem nieruchomości. Choć możliwe jest...
Zobacz więcej
20.05.2021

Kredyt gotówkowy na wkład własny?

Brak wkładu własnego praktycznie uniemożliwia skuteczne ubieganie się o kredyt na mieszkanie. Dla wielu Polaków, zgromadzenie większej...
Zobacz więcej
10.05.2021

Kredyt hipoteczny PKO Bank Polski

Szukasz banku, który pomoże ci zrealizować marzenie o budowie domu lub kupnie mieszkania? Kredyt hipoteczny PKO BP bez wątpienia przyciąga...
Zobacz więcej
20.04.2021

Kredyt hipoteczny Top 3 - kwiecień 2021

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi nie zmalało mimo wciąż trwającej pandemii i problemami ze sprzedażą produktów finansowych w...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj