24.05.2021
Kredyty hipoteczne

Wynajem czy kupno mieszkania - co się opłaca?

Wiele młodych osób rezygnuje z kupna mieszkania ze względu na koszt, jaki wiąże się z nabyciem nieruchomości. Choć możliwe jest sfinansowanie takiej transakcji dzięki pomocy banku, nie każdy chce podpisywać umowę kredytową na tak dużą sumę pieniędzy i długi okres spłaty. Kredyt hipoteczny wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale pozwala urzeczywistnić cel związany z kupnem mieszkania, czy domu, gwarantując miesięcznie opłaty, które nie będą odbiegać od tych, jakie ponoszą osoby wynajmujące mieszkanie.

Czy wynajem mieszkania jest mniej korzystny niż podjęcie decyzji o kupnie nieruchomości na kredyt? Kiedy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny, a kiedy lepiej pozostać wynajemcą?

To pytania, na które odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Wynajem czy kupno mieszkania - z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Wynajem mieszkania może okazać się bardzo kosztowny, to duże zmartwienie wielu młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, a jednocześnie chcą postawić na samodzielność i np. przeprowadzić się z rodzinnego miasta. Kupno mieszkań pod wynajem okazało się doskonałą inwestycją dla osób, które są majętne i chcą uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Rynek mieszkań jest bezwzględny, a cena nieruchomości wystawionych do kupna nie maleje, mimo pandemii i kryzysu gospodarczego.

Wynajęcie mieszkania w jednym w wojewódzkich miast w Polsce to spory koszt, który nie będzie różnił się wcale od miesięcznej raty, jaką klient banku zapłaci za kredyt hipoteczny. Warto w takiej sytuacji zastanowić się, czy nie warto w ten sposób przeznaczyć pieniądze na kupno własnej nieruchomości, co z czasem okaże się dużą inwestycją.

Kredyt hipoteczny jest jedną z umów kredytowych, co z łatwością można sprawdzić, przeglądając m.in. ofertę kredytów gotówkowych, kredytów konsolidacyjnych oraz kredytów samochodowych.

Chcesz poznać przykładową ratę kredytu hipotecznego? Pomoże Ci w tym ranking kredytów hipotecznych, dzięki któremu szybko ocenisz RRSO dostępnych zadłużeń, a także oszacujesz koszt miesięcznej raty wybranego zobowiązania.

Wynajem czy kupno mieszkania na kredyt?

Co się bardziej opłaca, wynajem czy kupno mieszkania? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka prosta i będzie w dużej mierze zależała od indywidualnych preferencji. Wynajem mieszkania z pewnością sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają możliwości, by skutecznie wnioskować o kredyt np. ze względu na brak zdolności kredytowej, czy złą historię kredytową, to także rozwiązanie dla osób, które nie mogą zebrać kwoty, która pokryje wkład własny, wymagany podczas ubiegania się o kredyt. Wynajem mieszkania będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają elastyczne podejście do pracy lub zamieszkania i nie chcą podejmować decyzji o zamieszkaniu w jednym miejscu przez cały okres spłaty kredytu.

Na pytanie, czy lepszy wynajem, czy kupno mieszkania, nie jest łatwo odpowiedzieć, ale warto mieć na uwadze, że kupno mieszkania, nawet z pomocą kredytu hipotecznego, jest decyzją, która może przynieść bardzo duże zyski w przyszłości. Po spłacie kredytu, mieszkanie na swoim będzie dużo korzystniejsze finansowo niż wynajem, a co więcej, warto pamiętać, że od lat nieruchomości nie tanieją, a wręcz przeciwnie, z roku na rok są coraz droższe. Co oznacza, że możliwe będzie wynajęcie takiego mieszkania lub jego sprzedaż ze znacznymi profitami.

Kredyt hipoteczny - wady i zalety

Zastanawiając się nad tym, czy lepszą decyzją będzie wynajem lub kupno mieszkania, warto poświęcić kilka minut i lepiej zapoznać się z ofertą kredytów hipotecznych. Jakie wady i jakie zalety towarzyszą takiej usłudze?

Najważniejsze zalety kredytu hipotecznego to:

  • wysoka maksymalna kwota kredytu;

  • długi i elastyczny okres spłaty;

  • korzystne warunki finansowe, w tym niskie oprocentowanie zależne od WIBOR;

  • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez zbędnych opłat;

Na co trzeba uważać, decydując się na kredyt hipoteczny? Wśród wad tego kredytu możemy wymienić:

  • konieczność zabezpieczenia spłaty kredytu z pomocą hipoteki;

  • wymagany wkład własny;

  • wymogi związane z korzystaniem z dodatkowych usług finansowych banku;

  • wymagane ubezpieczenie nieruchomości;

  • wymagana doskonała historia kredytowa;

  • wymagane dokumenty potwierdzające wysoką zdolność kredytową.

Zobacz też inne artykuły

11.06.2021

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
20.05.2021

Kredyt gotówkowy na wkład własny?

Brak wkładu własnego praktycznie uniemożliwia skuteczne ubieganie się o kredyt na mieszkanie. Dla wielu Polaków, zgromadzenie większej...
Zobacz więcej
10.05.2021

Kredyt hipoteczny PKO Bank Polski

Szukasz banku, który pomoże ci zrealizować marzenie o budowie domu lub kupnie mieszkania? Kredyt hipoteczny PKO BP bez wątpienia przyciąga...
Zobacz więcej
20.04.2021

Kredyt hipoteczny Top 3 - kwiecień 2021

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi nie zmalało mimo wciąż trwającej pandemii i problemami ze sprzedażą produktów finansowych w...
Zobacz więcej
14.04.2021

Czy stać Cię na kredyt hipoteczny?

Kupno domu, działki lub mieszkania wiąże się z poważną decyzją, która z pewnością odbije się na twojej sytuacji finansowej. W Polsce...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj