11.06.2021
Kredyty hipoteczne

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma wpływ na uzyskanie kredytu w banku. Okazuje się, że świadczenie nie zawsze brane jest pod uwagę, co oznacza, że 500 plus nie musi wpłynąć pozytywnie na zdolność kredytową osoby wnioskującej o zobowiązanie finansowe.  

Kredyt hipoteczny a 500 plus czy bank weźmie pod uwagę świadczenie w momencie obliczania zdolności kredytowej klienta? Czy 500 plus ułatwi podpisanie umowy kredytowej? To pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.  

500 plus a zdolność kredytowa 

500 plus stanowi duże wsparcie finansowe, szczególnie dla rodzin wielodzietnych. Oczywistym jest zatem, że klienci banków oczekują, że świadczenie Rodzina 500 plus będzie brane pod uwagę w momencie złożenia wniosku o kredyt. 500 plus regularnie zasila konto bankowe, gwarantując dodatkowe pieniądze w budżecie, w założeniu przez dłuższy czas.  

Zdolność kredytowa pozwala ocenić, czy klient banku będzie w stanie spłacić kredyt gotówkowy, kredyt na samochód, kredyt konsolidacyjny, kredyt hipoteczny, czy inne zadłużenie w banku lub parabanku. Na zdolność kredytową wpływają m.in. dochody kredytobiorcy, jego stałe wydatki, ale także źródło dochodów oraz rodzaj zatrudnienia. 

Czy 500 plus wpływa na zdolność kredytową klienta banku? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Banki w przypadku kredytów krótkoterminowych skłonne są wliczyć 500 plus do dochodów kredytobiorcy, jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku kredytów hipotecznych. 

Sprawdź: 500 plus a chwilówki

500 plus a kredyt hipoteczny - czy świadczenie jest uznawane przez banki? 

Kredyt hipoteczny jest zadłużeniem niezwykle popularnym w Polsce. Kupno mieszkania czy domu z pomocą banku wybiera zdecydowana większość Polaków. Trzeba jednak pamiętać, że bank dokładnie oceniać będzie zarówno zdolność kredytową klienta, jak i jego historię kredytową.  

Zdecydowana większość banków nie bierze pod uwagę świadczenia 500 plus w momencie oceny zdolności kredytowej klienta. Choć warto pamiętać, że ocena zdolności kredytowej będzie różniła się w każdym banku, a na rynku są instytucje, które gotowe są na pewne ustępstwa, by pomóc klientowi w zawarciu umowy i spełnieniu celu, jakim jest kupno mieszkania na kredyt.  

500 + a kredyt hipoteczny - w jakim banku masz wyższe szanse na kredyt na mieszkanie? 

500 + już w momencie wejścia w życie wywoływało sprzeczne emocje. Również banki nie są jednoznaczne, jeśli chodzi o politykę wliczania świadczenia do dochodów potencjalnego klienta banku. 500 plus ma wpływ na zdolność kredytową, gdy klient ubiega się o krótkoterminowy kredyt gotówkowy. Trudniej jednak o to, by świadczenie zostało uznane w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny, który wyróżnia się dłuższym okresem spłaty. 

Okazuje się jednak, że możemy wyróżnić aż dwa banku, które mają na uwadze 500 plus w momencie podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego. To Alior Bank oraz Bank Spółdzielczy (BPS).  

500 plus a kredyt hipoteczny - podsumowanie 

Decydując się na kredyt hipoteczny warto mieć na uwadze, że bank będzie chciał bardzo dokładnie przeanalizować Twoją sytuację finansową i nie zawsze 500 plus będzie brany pod uwagę w momencie złożenia wniosku o kredyt. 

Pamiętaj, że pomoc w ramach świadczenia 500 plus jest tylko tymczasowa, trudno też oszacować jak długo program będzie działać, natomiast kredyt hipoteczny wiąże się z bardzo długim okresem spłaty. 

Zobacz też inne artykuły

25.08.2021

Kredyt hipoteczny na działkę - budowlaną, rolną, rekreacyjną. Kalkulator

Coraz więcej Polaków stawia na własne nieruchomości. Dom za miastem to marzenie wielu. Uciekamy od wielkomiejskiego gwaru, szukamy ciszy,...
Zobacz więcej
16.08.2021

Podatek katastralny - czym jest podatek katastralny i czy zostanie prowadzony w Polsce?

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie udało ci się usłyszeć o podatku katastralnym? W Polsce temat wprowadzenia tego znanego w innych krajach...
Zobacz więcej
30.07.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Każdy kredyt hipoteczny może być udzielony tylko na warunkach zgodnych z przepisami polskiego prawa, ale także normami unijnymi. By zabezpieczać...
Zobacz więcej
02.07.2021

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy, ale wiele z tych osób, planuje powrót do kraju. Wiąże się to bardzo często z...
Zobacz więcej
22.06.2021

Renegocjacja kredytu hipotecznego – kiedy warto renegocjować warunki kredytu na mieszkanie?

Decydując się na kredyt hipoteczny trudno będzie Ci przewidzieć, w jakiej sytuacji finansowej znajdziesz się za 5 czy 10 lat. Umowa kredytowa...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj