18.06.2021
Kredyty gotówkowe

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – ile kosztuje? Czy warto wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jest doskonałym rozwiązaniem, gdy Twoja sytuacja pozwala na spłatę zobowiązania przed terminem, a Tobie zależy na tym, by szybko uwolnić się od obowiązującej umowy. Kredyt gotówkowy daje szansę na zdobycie pokaźnej sumy pieniędzy, a co więcej, banki oferują bardzo elastyczny okres spłaty, gwarantując rozłożenie spłaty kredytu nawet na 120 rat.  

Dłuższy okres kredytowania pozwala cieszyć się wyższą zdolnością kredytową, ale trzeba pamiętać także o tym, że im dłużej spłaca się kredyt gotówkowy, tym wyższy będzie całkowity koszt kredytu. Wcześniejsza spłata kredytu pomoże Ci zaoszczędzić na spłacie kredytu gotówkowego, pod warunkiem, że bank nie przewiduje w takiej sytuacji dodatkowej prowizji.  

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego a nadpłata - różnice 

Wcześniejsza spłata kredytu może wynikać z tego, że klient banku jednorazowo ureguluje pozostałą do spłaty kwotę kredytu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by systematycznie nadpłacać kredyt, wpłacając wyższą kwotę, niż przewiduje to miesięczny harmonogram spłaty.  

Nadpłata nie musi prowadzić do wcześniejszej spłaty kredytu, klient banku może w ten sposób obniżyć jednak wartość ostatnich rat kredytu, dając sobie większą finansową swobodę i ciesząc się spłatą zadłużenia dostosowaną do własnych potrzeb, czyli spłacać wyższe kwoty, gdy finanse domowe na to pozwalają i cieszyć się niższą ratą, np. w momencie, gdy dodatkowe pieniądze będą potrzebne na inny cel. 

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego może zatem przebiegać bardzo powoli, jednocześnie pozwalając na obniżenie odsetek, jakie trafią na konto banku. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego wiąże się bowiem z obniżeniem kosztów zadłużenia, choć trzeba pamiętać, że nie każdy kredyt gotówkowy warto spłacić przed czasem, właśnie ze względów finansowych. 

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - koszt 

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego zapewnia zwrot odsetek, ale trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, bank może w takiej sytuacji nałożyć na kredytobiorcę dodatkową opłatę w postaci prowizji. Warto jednak pamiętać, że nie każdy bank przewiduje dodatkowy koszt, a wcześniejsza spłata bez prowizji będzie bardzo atrakcyjna pod względem finansowym. 

Jak wysoka może być prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego? Okazuje się, że koszt ten nie przekracza od 1% do 3% kapitału kredytu. 

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - kalkulator  

Ile dokładnie wyniesie Cię opłata za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego? By to dokładnie obliczyć potrzebować będziesz informacji, jak wysoki był zaciągnięty kredyt gotówkowy, a także jak wysoką prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu nalicza bank.  

Pamiętaj, że możesz zgłosić się o pomoc do oddziału banku i zapytać o informację odnośnie wcześniejszej spłaty swojego kredytu gotówkowego. Przedstawiciel banku z pewnością będzie gotowy udzielić Ci wszystkich informacji, a także obliczyć, jaką kwotę będzie trzeba wpłacić na konto banku w ramach prowizji, jeśli jest ona naliczana w przypadku Twojego zobowiązania.  

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - kiedy warto wcześniej spłacić kredyt? 

Nie zawsze wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jest opłacalna, warto mieć na uwadze to, z jakim kosztem należy się liczyć, chcąc uregulować kredyt, przed wyznaczonym terminem. Zbyt wysoka prowizja, może być finansowo niekorzystna dla kredytobiorcy, w takiej sytuacji lepiej zrezygnować z wcześniejszej spłaty i zwrócić pożyczkę gotówkową zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat. 

Kiedy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego będzie bardzo opłacalna? Bez wątpienia w momencie, gdy zechcesz ubiegać się o inne zobowiązanie finansowe. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym, czy kredycie samochodowym, wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego, pomoże Ci uzyskać wyższą zdolność kredytową, po złożeniu wniosku o nowe zobowiązanie.  

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - sprawdź umowę przed podpisaniem 

Już szukając odpowiedniego kredytu gotówkowego, warto zwrócić uwagę na szczegóły umowy z bankiem. Jeśli masz pewność, że Twoja sytuacja finansowa pozwoli na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego, uda Ci się wybrać ofertę bez dodatkowych kosztów, wynikających z wcześniejszej spłaty. Warto pamiętać, że planując kredyt hipoteczny, warto zbudować dobrą historię kredytową. Kredyt gotówkowy jako pierwszy kredyt sprawdzi się doskonale, a dzięki szybkiej spłacie zadłużenia, możliwe będzie ubieganie się o kredyt na mieszkanie w krótkim czasie.  

Czytając umowę kredytową, zwróć uwagę nie tylko na RRSO kredytu, ale także prowizję za wcześniejszą spłatę, dzięki temu będziesz mieć pewność, czy oferta jest dla Ciebie korzystna.  

Zobacz też inne artykuły

02.08.2021

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – czy to możliwe?

Liczysz na to, że kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem pozwoli ci uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w przypadku, gdy stopy...
Zobacz więcej
27.07.2021

Przedawnienie kredytu – kiedy kredyt się przedawnia i co to oznacza dla kredytobiorcy?

Czy w przepisach polskiego prawa figuruje definicja zjawiska, jakim jest przedawnienie kredytu? Czy przedawnienie umowy kredytu zwalnia...
Zobacz więcej
12.07.2021

Pożyczka na wakacje – ile będzie kosztować i czy warto z niej skorzystać?

Latem chętnie decydujemy się na wakacje z całą rodziną. Trudno zapomnieć, że taki urlop może okazać się bardzo kosztowny, a pożyczka na...
Zobacz więcej
09.07.2021

Kredyt gotówkowy a maksymalny okres kredytowania – najważniejsze informacje

Borykając się z problemami finansowymi z łatwością można zwrócić się o pomoc w banku, który jest w stanie zaoferować...
Zobacz więcej
01.07.2021

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt? Zdolność kredytowa kredytobiorcy, a jego zarobki

Na pytanie ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt nie ma jednoznacznej odpowiedzi, nie zmienia to jednak faktu, że wielu potencjalnych...
Zobacz więcej
15.06.2021

Kredyt z poręczycielem - kim jest poręczyciel? Czy warto skorzystać z kredytu z poręczycielem?

Poręczyciel jest osobą, która deklaruje, że w momencie, w którym kredytobiorca zaprzestanie spłaty kredytu...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj