22.06.2021
Kredyty hipoteczne

Renegocjacja kredytu hipotecznego – kiedy warto renegocjować warunki kredytu na mieszkanie?

Decydując się na kredyt hipoteczny trudno będzie Ci przewidzieć, w jakiej sytuacji finansowej znajdziesz się za 5 czy 10 lat. Umowa kredytowa może obowiązywać nawet do 30 lat, co oznacza, że czeka na Ciebie wiele sytuacji, w których dotychczasowe warunki umowy okażą się mniej korzystne, niż w momencie podpisania dokumentów. Renegocjacja kredytu hipotecznego daje jednak szansę na dostosowanie warunków umowy, a co więcej na zdobycie korzystniejszego oprocentowania i duże oszczędności pod względem całkowitego kosztu zobowiązania.

Renegocjacja kredytu hipotecznego – na czym polega?

Renegocjacja kredytu hipotecznego pozwala na przeformułowanie ustaleń umowy, która została zawarta wcześniej między bankiem, a kredytobiorcą. Renegocjacja warunków kredytu hipotecznego następuje po złożeniu wniosku, jaki może wypełnić i dostarczyć do banku kredytobiorca.

Na czym dokładnie polega renegocjacja umowy kredytu hipotecznego? Bank na wniosek klienta może rozważyć obniżenie marży, obniżenie prowizji, a nawet oprocentowania, choć ta ostatnia opcja, jest dużo popularniejsza w przypadku kredytów gotówkowych lub renegocjacji warunków spłaty karty kredytowej, czy kredytu na samochód.

Co ciekawe renegocjując umowę kredytu hipotecznego, można także wnioskować o wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie miesięcznej raty zobowiązania.

Renegocjacja kredytu hipotecznego – krok po kroku

Co należy zrobić, by skorzystać z renegocjacji kredytu hipotecznego? Pierwszym krokiem, będzie przeanalizowanie aktualnych ofert kredytowych banku, a także spojrzenie na własne możliwości i dotychczasową spłatę kredytu. Renegocjacja kredytu hipotecznego ma szansę na powodzenie, jeśli w danym momencie bank oferuje swoim nowym klientom korzystniejsze warunki umowy, a jednocześnie Ty masz okazję wykazać się doskonałą historią kredytową i regularną spłatą zadłużenia.

Wniosek o renegocjację kredytu hipotecznego powinien zawierać wszystkie informacje dotyczące obowiązującej umowy, a także prośbę o możliwość renegocjowania warunków, zgodnie z obowiązującymi warunkami, czyli np. niższą prowizją lub marżą.

Kolejnym krokiem będzie spotkanie się z przedstawicielem banku i omówienie możliwości renegocjacji warunków kredytu hipotecznego. Bank będzie po takim spotkaniu mógł przyjąć propozycję kredytobiorcy, odrzucić wniosek lub zaprezentować inne rozwiązanie, korzystne dla obu stron.

Warto jednak mieć na uwadze, że odmowa renegocjacji umowy kredytu hipotecznego nie wpłynie w żaden sposób na dotychczasowe warunki umowy.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator rat kredytu

Renegocjacja kredytu hipotecznego – kiedy złożyć wniosek o renegocjowanie warunków?

Renegocjowanie kredytu hipotecznego będzie skuteczniejsze, jeśli będziesz w stanie przedstawić w banku argumenty za tym, że będzie to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Pamiętaj, że dla banku ważne jest to, byś jako klient miał możliwość spłaty swojego zobowiązania, co oznacza, że ewentualna zmiana w umowie, może okazać się atrakcyjna zarówno dla Ciebie, jak i dla banku.

Jeśli uważasz, że twoja umowa ma nieatrakcyjne warunki zwględem tego, na co mogą liczyć aktualnie klienci tego samego banku, nie czekaj i złóż wniosek o renegocjację warunków kredytu hipotecznego.

Nawet niewielkie obniżenie prowizji lub marży kredytu hipotecznego, może oznaczać ogromną różnicę w Twojej miesięcznej racie. Warto zatem złożyć wniosek o renegocjowanie warunków kredytu i cieszyć się tym samym niższą całkowitą kwotą kredytu hipotecznego lub innego zadłużenia.

Sprawdź: Kalkulator zdolności kredytowej

Renegocjacja kredytu hipotecznego – co gdy bank odmówi?

Obawiasz się tego, że bank odmówi Ci renegocjacji kredytu hipotecznego? Nie jest to wykluczone i należy o tym pamiętać, składając odpowiedni wniosek. Warto jednak mieć na uwadze, że ewentualna odmowa nie zmieni nic w dotychczasowo obowiązującej umowie z bankiem. Składając zatem wniosek o renegocjację kredytu hipotecznego kredytobiorca niczego nie ryzykuje, a ma możliwość zaktualizowania umowy i zyskania korzystniejszych warunków kredytu.

Pamiętaj, jeśli potrzebujesz zmiany warunków kredytu, gdyż czujesz, że to jedyna możliwość, by w dalszym ciągu regularnie spłacać swoje zobowiązanie, nie zwlekaj i złóż odpowiedni wniosek w banku. Instytucja weźmie pod uwagę wszystkie Twoje argumenty i z pewnością zechce rozwiązać problem w taki sposób, by obie strony na tym zyskały.

Zobacz też inne artykuły

30.07.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Każdy kredyt hipoteczny może być udzielony tylko na warunkach zgodnych z przepisami polskiego prawa, ale także normami unijnymi. By zabezpieczać...
Zobacz więcej
02.07.2021

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy, ale wiele z tych osób, planuje powrót do kraju. Wiąże się to bardzo często z...
Zobacz więcej
11.06.2021

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
24.05.2021

Wynajem czy kupno mieszkania - co się opłaca?

Wiele młodych osób rezygnuje z kupna mieszkania ze względu na koszt, jaki wiąże się z nabyciem nieruchomości. Choć możliwe jest...
Zobacz więcej
20.05.2021

Kredyt gotówkowy na wkład własny?

Brak wkładu własnego praktycznie uniemożliwia skuteczne ubieganie się o kredyt na mieszkanie. Dla wielu Polaków, zgromadzenie większej...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj