02.07.2021
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy, ale wiele z tych osób, planuje powrót do kraju. Wiąże się to bardzo często z chęcią kupna mieszkania lub domu, a co się z tym wiąże, skorzystania z kredytu hipotecznego.

Czy kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą jest dostępny w bankach, działających w Polsce? Kto może skorzystać z takiej oferty? Jakie warunki wiążą się z kredytem hipotecznym dla pracujących za granicą? To pytania, które często pojawiają się wśród emigrantów, którzy chcą wrócić do Polski i to tu zamieszkać wraz z najbliższymi. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy bank przyjmie Twój wniosek?

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą różni się od standardowego kredytu hipotecznego dla Polaków pracujących w kraju. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z prawem bankowym, od 2014 roku banki nie mogą udzielać kredytów hipotecznych w walucie innej niż ta, w której zarabia kredytobiorca. To duże utrudnienie dla osób, które wyjechały za granicę i zarabiają w euro, funtach czy we frankach szwajcarskich.

Czy zmiany wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego oznaczają, że pracujący za granicą nie mogą skorzystać z kredytu hipotecznego w Polsce? Nie! Banki przyjmą wniosek o kredyt hipoteczny, ale należy pamiętać, że kredyt będzie dostępny tylko w takiej walucie w jakiej faktycznie zarabiasz. Oznacza to, że kredytobiorca musi liczyć się z dużo mniejszym wyborem zobowiązania, gdyż nie wszystkie banki w Polsce udzielają kredytów hipotecznych w obcej walucie.

Sprawdź: Kredyt hipoteczny w euro

Kredyt hipoteczny w Polsce dla pracujących za granicą – warunki kredytu

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą wyróżnia się pod względem warunków przede wszystkim walutą w jakiej zadłużenie zostanie udzielone. Wybierając taki kredyt hipoteczny warto sprawdzić koszt kredytu, a także wszystkie opłaty dodatkowe, które mogą podwyższyć RRSO zobowiązania. Koszt kredytu hipotecznego w zagranicznej walucie będzie zależał w dużej mierze od stawki LIBOR, podczas gdy kredyty hipoteczne w złotówkach dostosowane są do obowiązującej stawki WIBOR(R).

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą nie różni się natomiast pod względem maksymalnej kwoty kredytu, która zależy od wartości nieruchomości, czy okresu kredytowania, który można rozłożyć nawet na 30 lat, licząc na niższe miesięczne raty.

Kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą wcale nie musi kosztować więcej niż kredyt hipoteczny w złotówkach, warto o tym pamiętać, analizując dostępne oferty w bankach.

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – jakie warunki musi spełnić kredytobiorca?

Kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą wiąże się z koniecznością dokładnej weryfikacji ich źródła zarobków. Bank będzie skłonny udzielić kredytu hipotecznego wyłącznie w przypadku osób, które mają już długi staż pracy za granicą, a także mają pewną sytuację finansowo-zawodową. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego, bank sprawdzać będzie zdolność kredytową klienta, a także jego historię kredytową. Warto wcześniej zadbać o oba te aspekty, gdyż to dzięki ocenie klienta możliwe będzie podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu.

Pamiętaj! Ubiegając się o walutowy kredyt hipoteczny musisz liczyć się z tym, że bank oczekiwać będzie od Ciebie wysokiego wkładu własnego, sięgającego nawet 30% wartości nieruchomości.

Bank dokładnie zweryfikuje przyszłego kredytobiorcę, by maksymalnie obniżyć ewentualne ryzyko kredytowe wiążące się z udzielenie kredytu na mieszkanie, czy budowę domu.

Sprawdź: Kredyt na budowę domu

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – gdzie złożyć wniosek?

Bardzo zależy Ci na skorzystaniu z kredytu hipotecznego dla pracujących za granicą? W takim razie sprawdź ofertę banków, które przewidują usługi tego typu w zagranicznej walucie. Aktualnie w Polsce znaleźć można kredyty hipoteczne udzielane w walutach takich jak: euro, dolar amerykański, korona norweska, korona szwedzka oraz funt brytyjski.

Gdzie złożyć wniosek szukając walutowego kredytu hipotecznego? Oferta banków jest pod tym względem mocno ograniczona, zainteresowanych zachęcamy jednak do sprawdzenia usług:

Alior Banku;

PKO Banku Polskiego;

ING Banku Śląskiego.

Zobacz też inne artykuły

30.07.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Każdy kredyt hipoteczny może być udzielony tylko na warunkach zgodnych z przepisami polskiego prawa, ale także normami unijnymi. By zabezpieczać...
Zobacz więcej
22.06.2021

Renegocjacja kredytu hipotecznego – kiedy warto renegocjować warunki kredytu na mieszkanie?

Decydując się na kredyt hipoteczny trudno będzie Ci przewidzieć, w jakiej sytuacji finansowej znajdziesz się za 5 czy 10 lat. Umowa kredytowa...
Zobacz więcej
11.06.2021

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
24.05.2021

Wynajem czy kupno mieszkania - co się opłaca?

Wiele młodych osób rezygnuje z kupna mieszkania ze względu na koszt, jaki wiąże się z nabyciem nieruchomości. Choć możliwe jest...
Zobacz więcej
20.05.2021

Kredyt gotówkowy na wkład własny?

Brak wkładu własnego praktycznie uniemożliwia skuteczne ubieganie się o kredyt na mieszkanie. Dla wielu Polaków, zgromadzenie większej...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj