08.07.2021
Kredyty konsolidacyjne

Restrukturyzacja kredytu – na czym polega i kto może z tego skorzystać?

Szukając informacji o kredycie konsolidacyjnym oraz możliwościach, które pomogą w spłacie zobowiązania trafiłeś na termin restrukturyzacji kredytu bankowego? Choć Polacy chętnie korzystają z usług banków, wciąż jeszcze znaleźć można wiele usług finansowych, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem i nie są ogólnie znane, do takich właśnie usług należy restrukturyzacja kredytu. 

Warto jednak lepiej zapoznać się z tym terminem i zastanowić, czy nie jest to sposób na rozwiązanie problemów np. ze spłatą kredytu gotówkowego, czy innego kredytu, który coraz trudniej spłacać zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. W tym artykule postaramy się poruszyć wszystkie najciekawsze kwestie związane z restrukturyzacją kredytu w banku. 

Restrukturyzacja kredytu – czym jest w praktyce? 

Restrukturyzacja kredytu to zgodnie z definicją zmiana warunków spłaty zaciągniętego wcześniej kredytu. Klient banku, decydując się na zadłużenie, nie może przewidzieć, w jakiej sytuacji znajdzie się na kilka lat, łatwo zatem o sytuację, w której domowy budżet okazuje się zbyt niski, by móc spokojnie zwracać kredyt gotówkowy, kredyt na samochód, czy nawet kredyt hipoteczny, bez rezygnowania z innych wydatków.  

Niższy budżet kredytobiorcy może wynikać z powiększenia się rodziny, choroby, utraty lub zmiany pracy. Każdy powód będzie jednak dobry, by zastanowić się nad tym, a jaki sposób ułatwić sobie spłatę zobowiązania, a jak się może okazać restrukturyzacja kredytu pozwala w znacznym stopniu rozwiązać ten problem. 

Na co dokładnie może liczyć kredytobiorca wnioskując o restrukturyzację kredytu? Wysyłając wniosek z prośbą o restrukturyzację kredytu, warto zaznaczyć z jakich powodów restrukturyzacja jest konieczna, a także przedstawić możliwości, do których następnie odniesie się bank. Na czym może polegać restrukturyzacja kredytu: 

- wydłużenie okresu spłaty; 

- obniżenie oprocentowania nominalnego; 

- rezygnacja z ubezpieczenie kredytu; 

- przewalutowanie kredytu (np. w przypadku kredytów hipotecznych udzielonych w euro); 

- skrócenie okresu kredytowania; 

- zmiana z rat równych na raty rosnące (balonowe). 

Restrukturyzacja kredytu – kto może się o nią ubiegać? 

Kto może starać się o restrukturyzację kredytu? Zgodnie z prawem bankowym, prawo ma do tego każdy klient banku, zarówno indywidualny, jak i przedsiębiorca, czy firma korzystająca z usług finansowych banku. Trzeba jednak pamiętać, że wniosek o restrukturyzację nie musi zostać przyjęty pozytywnie, warto więc zadbać o dobrą argumentację i konkretne rozwiązania, które faktycznie pomogą w spłacie zobowiązania.  

Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest oczywiście spełnienie podstawowych warunków, jakie powinien spełniać kredytobiorca, czyli uzyskanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, a także pozytywna historia kredytowa, dzięki czemu bank może zminimalizować ryzyko związane ze zgodą na ewentualną zmianę warunków kredytowych. 

Restrukturyzacja kredytu a kredyt konsolidacyjny 

Restrukturyzacja kredytu może wydawać się bardzo podobna do konsolidacji kredytów, szczególnie w przypadku, gdy najlepszym rozwiązaniem okaże się wydłużenie okresu spłaty. Kredyt konsolidacyjny różni się od restrukturyzacji tym, że jest to nowe zobowiązanie finansowe, które ma na celu spłatę innych zobowiązań i połączenie wielu rat, w jedną ale niższą, ze względu na wydłużony okres spłaty.  

Kredyt konsolidacyjny sprawdzi się świetnie w przypadku osób, które muszą poradzić sobie ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie, ale liczą na korzystniejsze warunki spłaty, dzięki czemu uniknąć zadłużenia i problemów z terminową spłatą swoich zadłużeń. 

Chcesz sprawdzić, ile kosztuje kredyt konsolidacyjny? W takim razie koniecznie sprawdź nasz ranking kredytowy i porównaj RRSO dostępnych ofert w rankingu! 

Sprawdź: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Restrukturyzacja kredytu – czy warto? 

Restrukturyzacja kredytu to usługa po którą należy sięgnąć w ostateczności, gdy faktycznie sytuacja finansowa wymaga interwencji i drobnej pomocy w spłacie. Decydując się na restrukturyzację kredytu trzeba pamiętać o tym, że wiele rozwiązań oferowanych w ramach restrukturyzacji będzie wiązać się z tym, że klient banku zapłaci za swoje zobowiązanie więcej, niż zostało to ustalone w momencie zawarcia umowy.  

Zobacz też inne artykuły

19.08.2021

Kredyt konsolidacyjny na oświadczenie - czy bank udzieli Ci kredytu konsolidacyjnego na oświadczenie o dochodach?

Kredyt konsolidacyjny uznawany jest za wyjątkowy produkt bankowy, który zaciąga się głównie w ramach oddłużania. Jego istotą nie...
Zobacz więcej
16.08.2021

Podatek katastralny - czym jest podatek katastralny i czy zostanie prowadzony w Polsce?

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie udało ci się usłyszeć o podatku katastralnym? W Polsce temat wprowadzenia tego znanego w innych krajach...
Zobacz więcej
23.07.2021

Kiedy bank odmówi Ci udzielenia kredytu konsolidacyjnego?

Obawiasz się, że złożony wniosek o kredyt konsolidacyjny nie zostanie przyjęty pozytywnie przez bank? Masz problemy ze spłatą swoich...
Zobacz więcej
19.07.2021

Kredyt konsolidacyjny czy pomoże Ci wyjść ze spirali zadłużeń?

Masz problemy finansowe, które wiążą się z nadmiernym zadłużeniem. Przekredytowanie stało się bardzo popularne. Wiele osób...
Zobacz więcej
16.07.2021

Przeniesienie kredytu do innego banku – na czym polega? Kiedy warto się zdecydować?

Przeniesienie kredytu do innego banku może okazać się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli oferta konkurencyjnego banku...
Zobacz więcej
29.06.2021

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny w banku? Czy to się opłaca?

Pandemia spowodowała znaczny wzrost zainteresowania ofertą kredytów konsolidacyjnych. Trudna sytuacja finansowa Polaków, często...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj