27.07.2021
Kredyty gotówkowe

Przedawnienie kredytu – kiedy kredyt się przedawnia i co to oznacza dla kredytobiorcy?

Czy w przepisach polskiego prawa figuruje definicja zjawiska, jakim jest przedawnienie kredytu? Czy przedawnienie umowy kredytu zwalnia kredytobiorcę od płacenia pozostałych rat? Czy dług może zostać darowany? Jak kwestie rozliczeń pomiędzy klientem a bankiem w tym zakresie zostają rozwiązywane? Kompendium wiedzy prezentujemy w niniejszym tekście.

Przedawnienie kredytu – o co właściwie chodzi?

Przedawnienie kredytu naprawdę istnieje. Okazuje się, że przedawnienie rat kredytu następuje w przypadku tradycyjnych zobowiązań kredytowych już po trzech latach. Nie myśl jednak, że po tym czasie bank uwolni Cię od długów i pozwoli nie spłacać należnych płatności. Wręcz przeciwnie, przedawnienie kredytu bankowego skutkuje koniecznością natychmiastowej spłaty całej kwoty, jaka nie została jeszcze uregulowana. Czy warto więc czekać na przedawnienie i gromadzić długi? Absolutnie nie. Każda instytucja bankowa, która działa komercyjnie, chce przecież generować jak największe zyski. Żaden bank nie daruje długów i prędzej czy później się po nie upomni, na dodatek naliczy karne odsetki.

Przedawnienie kredytu gotówkowego — zasady

Co właściwie oznacza przedawnienie kredytu gotówkowego po trzech latach? Na pewno niejednoczesne przedawnienie roszczeń banku z tytułu kredytu. Jeśli kredytobiorca myśli, że po trzech latach od daty zakończenia umowy z bankiem nie będzie już musiał spłacać należności, jest w dużym błędzie.

Okazuje się, że konsekwencje takiego działania nie są dla klienta banku pozytywne. Każdy, kto podpisuje umowę z instytucją bankową w ramach kredytu gotówkowego, musi spełnić jej zapisy. Jeśli nie spłaca rat zgodnie z wyznaczonym harmonogramem w comiesięcznych ratach, bank naliczy karne odsetki i to za każdy dzień zwłoki. Co więcej, by odzyskać swoje pieniądze, najpewniej skieruje sprawę na drogę sądową, a ten rozpocznie proces egzekucji długu.

Tak naprawdę przedawnienie kredytu oznacza ułatwienie dla banku. Po trzech latach ten może wystąpić do sądu o odzyskanie należności. W tej sytuacji nie można mówić o korzyściach dla samego kredytobiorcy.

Dokładnie taki sam proces przebiega, jeśli pod uwagę weźmiemy przedawnienie kredytu hipotecznego czy przedawnienie kredytu ratalnego. Dla wszystkich zobowiązań przedawnienie następuje po trzech latach, również w przypadku firm pożyczkowych. Odstępstwem są pożyczki od osób prywatnych, które przedawniają się po dopiero sześciu latach.

Warto wiedzieć, że umowy kredytowe mogą być różne, ale jeśli chodzi o przedawnienie takich zobowiązań, zastosowanie mają tutaj przepisy polskiego prawa i żadna instytucja bankowa, nie może nakładać własnych, indywidualnych norm i warunków w tym zakresie.

Przedawnienie kredytu — jak uniknąć?

Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań kredytowych. Nie wynika to z pogarszającej sytuacji finansowej, bo polskie społeczeństwo stale się wzbogaca. Wzrastają jednak nasze potrzeby, a coraz atrakcyjniejsze warunki kredytowe kuszą do korzystania z finansowego wsparcia.

Jednocześnie należy wspomnieć, że coraz częściej dochodzi do zjawiska, jakim jest pętla długów. Do takich sytuacji dochodzi, gdy kredytobiorca bierze zbyt dużo kredytów, aż wreszcie zaciąga kolejne, by spłacić te poprzednie. W krótkim czasie traci zdolność kredytową, nie ma więc szans na kolejne zobowiązania ze strony banków, zaś długi pozostają. Comiesięczny budżet jest niewystarczający, by regulować konieczne należności.

Co robić w takiej sytuacji? Co mówi umowa kredytu? Przedawnienie nie jest nigdy dobrą opcją, bo przez lata rosną odsetki karne, które kredytobiorca musi uregulować. Znacznie lepszym rozwiązaniem są negocjacje z bankiem, pójście na kompromis i ugodę oraz ewentualnie kredyt konsolidacyjny na lepszych warunkach. Banki chcą odzyskać swoje pieniądze, w drodze negocjacji bardzo często rezygnują z naliczania karnych odsetek, zezwalają na wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu comiesięczne płatności stają się niższe i możliwe do regulowania. Wejście na drogę sądową i egzekucja komornicza to ostateczność. Pamiętaj, że każdy dług zostaje odnotowany w BIK, przez co kredytobiorca traci wiarygodność w oczach banku, a tym samym szansę na kolejne współprace w ramach uzyskiwania finansowego wsparcia w przyszłości.

Najrozsądniejszą opcją jest zaciąganie tylko tych kredytów bankowych, co do których mamy gwarancję ich spłaty. Należy też od razu reagować na chwilowe problemy finansowe. Tzw. chowanie głowy w piasek nic nie pomoże, każda instytucja bankowa prędzej czy później upomni się o swoje pieniądze. Samo przedawnienie kredytu funkcjonuje, ale jak widać, nie jest korzystne dla kredytobiorców. Nigdy nie oznacza darowania zadłużenia bez względu na kwotę zaległości. Co ważne, przed podpisaniem umowy o kredyt zawsze należy dokładnie czytać umowę z bankiem i zgadzać się tylko na proste, korzystne warunki współpracy.

Sprawdź też: Nadpłata kredytu hipotecznego - co warto o tym wiedzieć?

Zobacz też inne artykuły

15.09.2021

Kredyt na fotowoltaikę - ile kosztuje kredyt na fotowoltaikę? Jaki bank wybrać?

Panele fotowoltaiczne pozwalają uniezależnić się od dostawców prądu i wytwarzać w pełni darmową energię elektryczną, a nawet...
Zobacz więcej
13.09.2021

Rozwód a kredyt gotówkowy - jak przebiega spłata kredytu gotówkowego po rozwodzie?

Banki, które udzielają kredyty gotówkowe, nie ingerują w stan cywilny kredytobiorców. Tym samym, takie zobowiązania można...
Zobacz więcej
03.09.2021

Kredyt studencki - gdzie złożyć wniosek o kredyt studencki 2021/2022?

Banki oferują różnego rodzaju zobowiązania kredytowe, jakie są skierowane do różnych grup potencjalnych klientów. Jednym z...
Zobacz więcej
09.08.2021

Okres kredytowania a kredyt gotówkowy - jak najkorzystniej rozłożyć spłatę kredytu?

Kredyt gotówkowy na dowolny cel wyróżnia się nie tylko tym, że klient banku może w znacznie krótszym czasie zdobyć...
Zobacz więcej
02.08.2021

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – czy to możliwe?

Liczysz na to, że kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem pozwoli ci uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w przypadku, gdy stopy...
Zobacz więcej
12.07.2021

Pożyczka na wakacje – ile będzie kosztować i czy warto z niej skorzystać?

Latem chętnie decydujemy się na wakacje z całą rodziną. Trudno zapomnieć, że taki urlop może okazać się bardzo kosztowny, a pożyczka na...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj