30.07.2021
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Każdy kredyt hipoteczny może być udzielony tylko na warunkach zgodnych z przepisami polskiego prawa, ale także normami unijnymi. By zabezpieczać interesy instytucji bankowych, jak również samych klientów banków, powstała tzw. Rekomendacja S. Zgodnie z nią kredyt hipoteczny może zostać udzielony tylko tym wnioskującym, którzy wniosą wkład własny. Ten wynosi dzisiaj co najmniej 10% wartości całego zobowiązania. Czy na rynku usług finansowych funkcjonuje jeszcze kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego — warunki banków

Rzeczywiście, przed wprowadzeniem tzw. rekomendacji S możliwe było zaciągnięcie zobowiązania, takiego jak kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Oznaczało to, że kredytobiorca uzyskiwał 100% finansowania na wskazaną nieruchomość. Co więcej, jeśli jego zdolność kredytowa była wystarczająca, mógł dobrać dodatkowe środki, na przykład na remont.

Dzisiaj takie oferty już nie istnieją. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest proponowany przez ani jeden bank, jaki komercyjnie działa na terenie naszego kraju. Jeśli pytasz, czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, odpowiemy, że niestety, ale już nie jest to możliwe.

Zawsze warto poznać oferty różnych banków. Te najkorzystniejsze oferty nakazują wpłatę 10% wkładu własnego całego wartości nieruchomości. Niektóre banki żądają nawet 20%, co znacznie obniża szansę na otrzymanie finansowego wsparcia na dom czy mieszkanie. Weź pod uwagę, że tylko połowa Polaków w ogóle generuje jakieś oszczędności, a zazwyczaj nie są one większe, aniżeli dwukrotność pensji. 20% wkładu własnego to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście większość instytucji bankowych umożliwia wniesienie wkładu własnego nie tylko w postaci gotówki.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w formie gotówki

Coraz częściej kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2021 w formie gotówki daje różne możliwości. Wkładem może być dodatkowe zabezpieczenie, na przykład wpis do hipoteki innej nieruchomości, jaka jest własnością kredytobiorcy, a której wartość jest wystarczająca, by pokryć sumę koniecznego wkładu własnego. Jak dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w formie pieniędzy? Wkładem może być zabezpieczenie innych dóbr materialnych, oszczędności, lokat środków, oszczędności na kontach IKE albo IKZE. Rozwiązań jest tak naprawdę wiele, kredytobiorca nie musi posiadać gotówki. Co więcej, wkładem własnym może być już zrealizowana inwestycja, na przykład postawione fundamenty, zakupiona działka pod budowę domu czy projekt nieruchomości.

Kto dostanie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w formie gotówki?

Warto pamiętać, że nie wszystkie instytucje bankowe idą na ustępstwa i nie w każdym udaje się zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jaki bank honoruje inny wkład własny, aniżeli gotówkę? To zależy od indywidualnej polityki kredytowej, ale też zdolności kredytowej i wiarygodności danego klienta. Im jego wypłacalność jest większa, tym negocjacje z bankiem przebiegną pomyślniej.

Należy też zaznaczyć, że nowy ład umożliwia zmniejszenie wymaganego wkładu własnego do 10% wartości całego zobowiązania, natomiast z tym procesem wiążą się dodatkowe procedury. Banki najczęściej żądają ubezpieczenia od niskiego wkładu, wyższej prowizji za udzielenie kredytu, polisy ubezpieczeniowej na życie kredytobiorcy oraz ubezpieczenia nieruchomości. Gorsze mogą być też warunki kredytowe związane, chociażby z wysokością oprocentowania czy wysokością comiesięcznych rat.

Jak znaleźć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w postaci gotówki?

Zabezpieczenie innej nieruchomości czy lokaty może być doskonałym pomysłem na wkład własny, jeśli kredytobiorca nie posiada gotówki. Nie wszystkie banki oferują jednak takie rozwiązanie. Zawsze dobrze jest więc porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, by wybrać tę "szytą na miarę" indywidualnych potrzeb i możliwości.

Z łatwością można zweryfikować dane zawarte w rankingach kredytowych. Ważne, by takie zestawienia zawierały oferty tych instytucji, które proponują kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. PKO, Millenium, a może Mbank? Oferty zmieniają się diametralnie, nawet kilka razy w miesiącu. Zawsze dobrze też przekalkulować całkowite koszty. Tutaj z pomocą przychodzi kalkulator kredytowy. Ten wskaże oczywiście ogólne wartości, ale na pewno da wskazówkę w zakresie najbardziej atrakcyjnych i opłacalnych opcji. Przecież kredyt hipoteczny brany jest nierzadko na 30 lat i stanowi najważniejszą i największą inwestycję w całym życiu. Zawsze trzeba więc dobrze zastanowić się nad wyborem, by podjąć racjonalną decyzję. Kredyt ma być finansowym wsparciem, a nie czynnikiem, który wywołuje problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Zobacz też inne artykuły

25.08.2021

Kredyt hipoteczny na działkę - budowlaną, rolną, rekreacyjną. Kalkulator

Coraz więcej Polaków stawia na własne nieruchomości. Dom za miastem to marzenie wielu. Uciekamy od wielkomiejskiego gwaru, szukamy ciszy,...
Zobacz więcej
16.08.2021

Podatek katastralny - czym jest podatek katastralny i czy zostanie prowadzony w Polsce?

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie udało ci się usłyszeć o podatku katastralnym? W Polsce temat wprowadzenia tego znanego w innych krajach...
Zobacz więcej
02.07.2021

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy, ale wiele z tych osób, planuje powrót do kraju. Wiąże się to bardzo często z...
Zobacz więcej
22.06.2021

Renegocjacja kredytu hipotecznego – kiedy warto renegocjować warunki kredytu na mieszkanie?

Decydując się na kredyt hipoteczny trudno będzie Ci przewidzieć, w jakiej sytuacji finansowej znajdziesz się za 5 czy 10 lat. Umowa kredytowa...
Zobacz więcej
11.06.2021

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj