20.12.2021
Kredyty hipoteczne

Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Czy wiesz, że jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań kredytowych jest kredyt hipoteczny? Okazuje się, że Polacy chętnie podejmują współpracę z instytucjami bankowymi w celu nabycia własnych "czterech kątów". Co ciekawe, większość kredytobiorców nie czyta umów kredytowych i nie ma świadomości w zakresie praw, jakie im przysługują. Istotne jest na przykład to, że nie każdy wie, jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego, chociaż taka strategia może być skutecznie stosowana. Sprawdź, jak oszczędzić na zobowiązaniu kredytowym i generować z jego tytułu nadwyżki pieniędzy już teraz.

Czy możliwe jest obniżenie kosztów związanych z kredytem hipotecznym?

Każdy, kto zaciąga kredyt hipoteczny, powinien przede wszystkim czytać dokładnie umowę i zasady, jakie są w niej ujęte. Już na etapie wyboru najlepszego banku potencjalny klient powinien brać te aspekty pod uwagę. Pamiętajmy, że kredyt mieszkaniowy wiąże się ze sporym ryzykiem ewentualnej niewypłacalności, najczęściej brany jest też na dużą wartość i długi okres spłaty. Dobrze jest się zabezpieczyć, aby regulowanie należności nie zaburzało płynności finansowej kredytobiorcy. W pierwszej kolejności warto poznać realny koszt kredytu hipotecznego i łączny koszt kredytu hipotecznego. Dzięki temu potencjalny klient może stwierdzić, czy da radę takie zobowiązanie spłacać zgodnie z przyjętymi warunkami. Co więcej, z łatwością udaje się oszacować całkowity koszt kredytu. Jak obliczyć takie opłaty? Wystarczy skorzystać z kalkulatora kredytowego, jaki dostępny jest w sieci.

Sprawdź: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kto może starać się o obniżenie kosztów kredytu hipotecznego?

Każdy kredytobiorca może starać się o obniżenie kosztów kredytu hipotecznego i może w tym celu wykorzystać różne opcje. Co ważne, te dostępne są przeważnie tylko dla tych klientów banków, którzy wykazują zdolność kredytową i dotychczas spełniali wszystkie warunki umowy kredytowej, a przede wszystkim spłacali miesięczne raty w terminie.

Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Zastanawiasz się, jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? Masz do wyboru kilka możliwości. Rzeczywiście, koszt kredytu na mieszkanie jest wysoki, a wpływ na niego ma co najmniej kilka czynników. Okazuje się, że skutecznie obniżać można te pojedyncze opłaty, jak prowizja za udzielenie zobowiązania, ale warto dowiedzieć się również, jak obniżyć oprocentowanie kredytu hipotecznego czy jak obniżyć marżę kredytu hipotecznego. Jest to możliwe nie tylko na etapie starania się o takie zobowiązanie, ale również już w czasie trwania umowy kredytowej.

Wpłacenie wyższego wkładu własnego

O zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego można zadbać nie tylko poprzez staranie się o niższe opłaty, jakie narzuca bank. Świetnym sposobem jest wpłata większego wkładu własnego, który jest przecież obowiązkowy. Im większy wkład własny zostanie wpłacony, tym mniejszą wartość kredytu musi zaciągnąć przyszły kredytobiorca.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy jest możliwy?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest spłacany średnio po 13 latach współpracy z instytucją bankową, chociaż tego rodzaju zobowiązania można brać nawet na 30 lat. Okazuje się, że im dłużej spłacany jest kredyt hipoteczny, tym większe są jego koszty. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest jak najszybsza jego całkowita spłata. Kredytobiorca nie musi wtedy płacić naliczanych co miesiąc odsetek, a jedynie rzeczywistą wartość zobowiązania.

Negocjowanie warunków kredytu z bankiem

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że z powodzeniem można negocjować warunki umowy kredytowej i to nie tylko w początkowym etapie, jeszcze przed podpisaniem dokumentów. Negocjacje są możliwe również podczas spłaty miesięcznych należności, w dowolnym czasie.

Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego

Konsolidacja kredytu hipotecznego

Zobowiązania kredytowe zaciągnięte jeszcze kilka lat temu, nie charakteryzują się tak atrakcyjnymi warunkami spłaty, jak te brane dzisiaj. Jeśli posiadasz nie tylko kredyt hipoteczny, możesz wszystkie zobowiązania połączyć w jedno, zmniejszając tym samym opłaty, jakie są z nimi związane.

Jak złożyć w banku wniosek o obniżenie raty kredytu hipotecznego?

W sieci z łatwością znajdziesz wzór pisma o zmniejszenie rat, chociaż musisz wiedzieć, że każdy bank może w tym zakresie akceptować inny rodzaj dokumentu. Najlepiej poproś w oddziale banku wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego. Wzór tego pisma jest zazwyczaj prosty, należy uwzględnić w nim rodzaj zobowiązania, jego wartość oraz prośbę. Wiele zależy od tego, jakie opłaty chcesz obniżyć, na przykład wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego PKO BP będzie różnił się od tego o zmniejszenie oprocentowania.

Czy warto starać się o obniżenie raty kredytu hipotecznego?

Obniżenie raty kredytu jest jedną z metod, dzięki której udaje się generować oszczędności finansowe. Wiadomo przecież, że każdy kredytobiorca liczy na jak najniższy roczny koszt kredytu i jak najmniejsze dodatkowe koszty kredytu hipotecznego. Staranie się o obniżenie raty kredytu hipotecznego nie wiąże się z żadnym ryzykiem, za to umożliwia osiągnięcie ewentualnych korzyści finansowych.

Zobacz też inne artykuły

14.01.2022

Zadatek na mieszkanie a zaliczka – różnice. Zadatek i zaliczka a kredyt hipoteczny

Jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego, chętny nabycia nieruchomości najczęściej zobowiązany jest do wpłacenia sprzedającemu zadatku lub...
Zobacz więcej
03.01.2022

Czym jest kredyt denominowany? Kredyt denominowany a indeksowany

Kredyt hipoteczny, czyli zobowiązanie zaciągane w celu nabycia nieruchomości jest wciąż jednym z najchętniej zaciąganych. Ponieważ na rynku...
Zobacz więcej
13.12.2021

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w Citi Banku Handlowym?

Największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe, natomiast eksperci rynku finansowego podkreślają, że w ostatnim czasie szybko...
Zobacz więcej
29.11.2021

Kredyt hipoteczny w BNP Paribas – kalkulator, warunki, opinie

Na rynku usług kredytowych panuje ogromna konkurencja, a praktycznie każda instytucja bankowa, która działa komercyjnie na terenie naszego...
Zobacz więcej
10.11.2021

Odbiór mieszkania od dewelopera − co warto sprawdzić przed odbiorem mieszkania?

Nieruchomości z rynku pierwotnego cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że są zupełnie nowe, budowane zgodnie z...
Zobacz więcej
04.11.2021

Ile kosztuje kredyt na wykończenie domu?

Co drugi Polak posiada przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe. Wśród najczęściej wymienianych celów, dla których zaciąga...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj