14.01.2022
Kredyty hipoteczne

Zadatek na mieszkanie a zaliczka – różnice. Zadatek i zaliczka a kredyt hipoteczny

Jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego, chętny nabycia nieruchomości najczęściej zobowiązany jest do wpłacenia sprzedającemu zadatku lub zaliczki, która jest zabezpieczeniem całej transakcji. Z reguły taka opłata wnoszona jest w momencie podpisywania tzw. umowy przedwstępnej, która gwarantuje rezerwację mieszkania do czasu uzyskania przez kupującego kredytu hipotecznego. Dzięki temu nabywca ma pewność, że mieszkanie będzie na niego czekać, zaś sprzedający, że nieruchomość zostanie sprzedana na określonych warunkach. Jest to standardowa procedura, natomiast ogromne znaczenie w zakresie formalności prawnych ma to, czy wpłacana jest zaliczka, czy może zadatek. Poznaj różnice.

Czym jest zadatek i zaliczka na mieszkanie?

Inwestycja we własną nieruchomość jest najczęściej największą, jaką w całym swoim życiu realizuje kupujący. Nic dziwnego, że bardzo często musi wnosić o finansowe wsparcie, takie jak kredyt hipoteczny, aby móc cieszyć się z własnych „czterech kątów”.

Ponieważ nieruchomości nie są nabywane przez jednego inwestora często, z reguły nie mamy dużego doświadczenia w tym zakresie. Wiemy, że korzystając z kredytu hipotecznego, najpierw musimy podpisać umowę przedwstępną, aby zarezerwować mieszkanie, ponieważ proces ubiegania się o kredyt hipoteczny i jego wypłata może trochę potrwać. Rzadko jednak zastanawiamy się, jaką formę opłaty przy takiej umowie przyjąć. Zadatek czy zaliczka? Jakie są różnice w tych opłatach? Jaka jest maksymalna wysokość zadatku? To chyba najczęściej zadawane pytania.

Zarówno zadatek, jak i zaliczka są formą przedpłaty w transakcji umowy kupna-sprzedaży i w obu przypadkach chronią interesy kupującego oraz sprzedającego. To, jaka jest wysokość zadatku przy umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania, jest wartością względną. Najczęściej jego wysokość dyktuje sprzedający nieruchomość.

Co ważne, w Polsce istnieje niepisana reguła, zgodnie z którą pobierany jest zadatek na mieszkanie. Wzór mówi wyraźnie, że ten nie powinien przekraczać 20% wartości nieruchomości. Dokładnie tak samo jest w przypadku, jeśli brana jest pod uwagę zaliczka na zakup mieszkania. Wzór jest identyczny. Z reguły jest to 10% wartości, przy czym kupujący może tę wartość negocjować.

Sprawdź: Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Zadatek a zaliczka – różnice

Zadatek na zakup nieruchomości daje gwarancję, że dojdzie do transakcji kupna-sprzedaży. W przypadku, kiedy kupujący wycofa się z umowy, zadatek przepada. Jeśli zaś sprzedający wycofa się z umowy, musi oddać dwukrotność wniesionego zadatku osobie, która go wpłaciła. Jak widać, zupełnie nie opłaca się zrywać umowy przedwstępnej.

To warto wiedzieć: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny a zadatek lub zaliczka

W przypadku finansowania nieruchomości przy korzystaniu z finansowego wsparcia ze strony banku najczęściej podejmowane jest zagadnienie „Zadatek na mieszkanie a kredyt”. Co ciekawe, instytucje bankowe wymagają, aby kredytobiorca udokumentował podpisanie umowy przedwstępnej. Sama wysokość zadatku jest mniej istotna.

Warto podjąć jeszcze temat „rezerwacja mieszkania a kredyt”. Nie ma wątpliwości, że wpłata zadatku stanowi właśnie rezerwację nieruchomości.

Najczęściej przy umowie przedwstępnej wpłacany jest zadatek, rzadziej zaliczka na mieszkanie a kredyt. To dlatego, że ta nie zabezpiecza tak dobrze interesów, ponieważ jest zwrotna i nie daje optymalnej gwarancji finalizacji transakcji.

Zadatek i zaliczka na mieszkanie a wkład własny

Wiele osób zastanawia również kwestia „Zadatek na mieszkanie a wkład własny”. Okazuje się, że banki akceptują wysokość zadatku i wliczają go w obowiązkowy wkład własny. To standardowa procedura, zarówno przy wysokim wkładzie własnym, jak i obniżonym do 10%.

Zwrot zadatku lub zaliczki gdy bank odmówi kredytu hipotecznego

Odpowiadając na pytanie, czy zaliczka na mieszkanie jest zwrotna, odpowiadamy, że tak, natomiast częściej wpłacany jest zadatek. Brak kredytu nie zawsze oznacza jego utratę. Warto zabezpieczyć się w przypadku sytuacji typu „zadatek na mieszkanie a odmowa kredytu”. W większości umów przedwstępnych dodawany jest zapis, zgodnie z którym zadatek zostanie zwrócony, jeśli bank wyda decyzję negatywną. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o taką klauzulę, ponieważ według standardowych przepisach prawa nie ma o tym mowy. Większość kupujących i sprzedających zgadza się jednak na zwrot i nie podejmuje aż tak dużego ryzyka utraty środków.

Kliknij i sprawdź: Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie i umowa o dzieło – czy bank udzieli kredytu?

Zadatek czy zaliczka? Co jest korzystniejsze przy kupnie mieszkania na kredyt?

Znacznie częściej wpłacany jest zadatek na mieszkanie, ponieważ zaliczka nie zabezpiecza interesów żadnej ze stron. Co więcej, nie każdy bank w przypadku udzielania kredytu hipotecznego akceptuje ją jako formę zabezpieczenia transakcji.

Jeśli zdecydujesz się na zaliczkę, musisz wiedzieć, że taka forma rezerwacji nie daje ci gwarancji nabycia nieruchomości. Sprzedający może bez żadnych konsekwencji zwrócić zaliczkę i sprzedać mieszkanie komuś innemu.

Nie przegap: Odbiór mieszkania od dewelopera − co warto sprawdzić przed odbiorem mieszkania?

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj