Szacunki podają, że nawet 5,2% osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie. Oznacza to, że nie są w stanie zaspokoić niezbędnych, życiowych potrzeb, nie mówiąc już o potrzebach swoich dzieci. Co mają zrobić, aby nie popaść w długi z powodu zaciąganych kredytów gotówkowych czy chwilówek na opłaty? Z pomocą przychodzi państwo, które od 2003 roku wypłaca specjalne świadczenie dla najuboższych rodzin z dziećmi. Jego nazwa to zasiłek rodzinny. Czy to aby na pewno realna forma wsparcia?
Zasiłek rodzinny na dziecko to świadczenie wypłacane najuboższym rodzinom. Oznacza to, że aby je otrzymać, trzeba spełnić konkretnie wyznaczone kryterium dochodowe. Środki wypłacane są na zaspokojenie potrzeb dzieci, czyli głównie pokrycie wydatków, które wiążą się z ich utrzymaniem. Regulacje prawne dotyczące zasiłku rodzinnego zawarte są w Ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Znaleźć można w niej m.in. informacje o tym, w jakich sytuacjach do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki.
Co istotne, zasiłek rodzinny przyznawany jest na okres od 1 listopada do 31 października następnego roku. Aby go otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek.
Kliknij i sprawdź: Ryzyko kredytowe – definicja. Jakie czynniki mają wpływ na ryzyko kredytowe?
Powiedzieliśmy już, że kwota zasiłku rodzinnego jest zmienna. Niemal co roku wprowadzane są pewne zmiany. Ile wynosi świadczenie rodzinne w 2022 roku? Czy jest to kwota, która rzeczywiście może coś zmienić?
Otóż kwota zasiłku rodzinnego w 2022 roku, jak i wcześniej, zależna jest od wieku dziecka. Co to dokładnie oznacza? Otrzymać można od 95 do 135 złotych. Im starsze dziecko, tym kwota wsparcia jest większa.
Szczegółowe kwoty zasiłku rodzinnego 2022:
Warto wiedzieć, że zasiłek może być także niższy. Funkcjonuje bowiem zasada złotówka za złotówkę, która uaktywnia się po przekroczeniu progu dochodowego.
Przeczytaj też: Ile kosztuje rozwód? Sprawdź ile kosztuje sprawa rozwodowa i poznaj pozostałe koszty rozwodu
Kiedy należy się zasiłek rodzinny? Świadczenie jest przyznawane osobom, które mają na utrzymaniu dziecko. W praktyce najczęściej są to rodzice lub jeden z rodziców, równie dobrze wniosek mogą jednak złożyć opiekunowie prawni lub faktyczni. Wsparcie w postaci zasiłku rodzinnego może także otrzymać osoba ucząca się, która nie pozostaje na utrzymaniu rodziców.
W większości przypadków zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko do 18 roku życia. Kiedy jednak dziecko kontynuuje naukę w szkole wyższej, to okres wypłacania świadczenia może zostać wydłużony do ukończenia przez dziecko 24 roku życia. Jest jednak jeden, istotny warunek - dziecko powinno posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Osiągany dochód w przypadku zasiłku rodzinnego jest mocno ograniczony. To świadczenie przeznaczone jest wyłącznie dla najuboższych rodzin, dlatego też zostało wyznaczone kryterium dochodowe. Obecnie wynosi ono 674 zł na osobę w rodzinie. Próg dochodowy w rodzinie w 2022 roku jest nieco wyższy, gdy na utrzymaniu pozostaje dziecko niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. W takim przypadku kryterium dochodowe wynosi 764 zł na osobę.
Aby obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego, należy zsumować wszystkie roczne przychody, które podlegają opodatkowaniu. Pod uwagę trzeba wziąć przychody każdego członka rodziny. Następnie kwotę trzeba podzielić przez liczbę osób w rodzinie i miesięcy w roku.
Jeśli jeden z rodziców płaci dobrowolnie alimenty (w sposób nieustalony drogą sądową), to może to być przesłanka do utraty zasiłku rodzinnego. Wiele zależy od wysokości alimentów i osiąganych dochodów.
To może Cię zainteresować: Rozwód a kredyt gotówkowy - jak przebiega spłata kredytu gotówkowego po rozwodzie?
Jakie dokumenty do rodzinnego w 2022 roku będą potrzebne? Podstawa to skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający jego wiek. Niezbędne będzie również zaświadczenie lub oświadczenie o dochodzie rodziny. W większości przypadków wystarczy dokument wydany przez urząd skarbowy, a więc zaświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych każdego członka rodziny.
Wzór wniosku o zasiłek rodzinny dostępny jest online na stronie rządowej: https://www.gov.pl/. Można go pobrać, wypełnić, a następnie zanieść do odpowiedniego urzędu.
Kiedy składać wniosek o zasiłek rodzinny 2022? W związku z tym, że zasiłek wypłacany jest od listopada, to wniosek na nowy okres zasiłkowy można składać od 1 sierpnia. W przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną, wnioski można składać od 1 lipca danego roku.
A gdzie złożyć wniosek? Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny przez internet i czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Jedyne co musisz zrobić, to pobrać wzór wniosku, wypełnić go, podpisać i zeskanować. Zasiłek rodzinny przez internet złożysz na stronie rządowej Empatia: https://empatia.mpips.gov.pl/
Jakie są świadczenia rodzinne? Musisz wiedzieć, że zasiłek rodzinny to nie jedyna forma pomocy od państwa. Do zasiłku w niektórych sytuacjach wypłacane są także dodatki. Za co można je dostać i ile wynoszą? Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Dodatek do świadczenia rodzinnego można dostać w sytuacji:
Dodatki mogą objąć również dopłatę do podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Wówczas przysługuje zasiłek w wysokości 69 lub 113 złotych miesięcznie.
Sprawdź też: Czym jest kosiniakowe? Jak wypełnić i gdzie złożyć wniosek o kisiniakowe?
Zasiłek rodzinny nie wlicza się do dochodu, co oznacza, że nie trzeba go wykazywać w rocznym rozliczeniu PIT. Jednocześnie warto wiedzieć, że to świadczenie jest zwolnione z podatku. Przy ustalaniu prawa do otrzymywania świadczenia rodzinnego bierze się pod uwagę dochód netto. Mimo to dostępny jest on jedynie dla wąskiej grupy osób. Sama wysokość zasiłku także pozostawia wiele do życzenia. 100-130 złotych na potrzeby dziecka to niewiele. Zdecydowanie więcej pozwalają uzyskać dodatki wypłacane do zasiłku rodzinnego. Jeśli chcesz ubiegać się o zasiłek rodzinny w 2022 roku, to pamiętaj, aby złożyć wniosek do 1 sierpnia lub do 1 lipca w przypadku wniosków online.