Zarówno kredyt hipoteczny, jak i kredyt gotówkowy bardzo często zostaje zabezpieczony ubezpieczeniem, którego wykupienie leży po stronie kredytobiorcy. To jeden z obowiązkowych warunków, jakie musi spełnić klient, aby móc podjąć współpracę z banku. Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu najczęściej wiąże się z wydaniem przez bank decyzji negatywnej, chociaż zgodnie z przepisami polskiego prawa nie jest ono obowiązkowe. Traktuje o tym Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Dla kredytobiorcy ubezpieczenie zobowiązania kredytowego wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, przez co kredyt może stać się zupełnie nieopłacalny. Zasadne jest więc pytanie, kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Okazuje się, że o ile całkowita rezygnacja z ubezpieczenia zobowiązania w momencie podpisywania umowy kredytowej nie jest możliwa, to kredytobiorca może zrezygnować z takiego świadczenia już w ciągu trwania współpracy z instytucją bankową. Sprawdź, kiedy jest to możliwe.
Kliknij i sprawdź: Ryzyko kredytowe – definicja. Jakie czynniki mają wpływ na ryzyko kredytowe?
Banki akceptują rezygnację z ubezpieczenia kredytu najczęściej dopiero wtedy, gdy zobowiązanie jest już w większej części spłacone, a kredytobiorca wywiązuje się w pełni z innych warunków współpracy. Co ważne, każda instytucja bankowa prowadzi własną politykę kredytową i w tym zakresie ustawia własne zasady. Warto zaznaczyć, że rezygnacja z ubezpieczenia kredytu, a przede wszystkim pozostałej do spłaty kwoty może skutkować pogorszeniem warunków współpracy. Najczęściej o wiele bardziej opłaca się jednak wykupić polisę, aniżeli zrezygnować z dodatkowej ochrony zobowiązania.
To może Cię zainteresować: Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego musi zostać wykupione co najmniej na kwotę całego zobowiązania. W trakcie spłaty kolejnych rat kwota ta maleje. O ile z ubezpieczenia nie opłaca się rezygnować całkowicie, tak można zmniejszać jego wartość.
Warto pamiętać, że w przypadku zobowiązań o dużej wartości i wysokim ryzyku, kredytobiorca bardzo często musi wykupić nie tylko polisę ubezpieczeniową nieruchomości, ale również ubezpieczenie na życie. W ten sposób w pełni zostają zabezpieczone nie tylko interesy banku, ale również kredytobiorcy czy jego spadkobierców.
Ubezpieczenia kredytu nie trzeba wykupywać, jeśli bank nie wymaga takiej polisy. Zawsze należy dokładnie czytać zapisy w umowie kredytowej. Wtedy decyzja o nabyciu polisy jest zupełnie indywidualna i dobrowolna. Kredytobiorca musi zdawać sobie sprawę, że zwrot ubezpieczenia kredytu raczej nie jest możliwy, jeśli w trakcie trwania współpracy klient chce z niego zrezygnować.
Najczęściej rezygnacja jest nieopłacalna. Banki przy braku takiej ochrony zazwyczaj oferują gorsze warunki kredytowe.
Wszystko zależy od instytucji bankowej, z którą kredytobiorca podjąć współpracę. Zawsze warto sprawdzić hasła typu „Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu Santander” czy „BNP Paribas rezygnacja z ubezpieczenia kredytu”. Takie kryteria warto weryfikować jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.
Każdy bank ustanawia własne zasady rezygnacji z ubezpieczenia zobowiązania, niektóre są korzystne, inne zupełnie nieopłacalne. Poznaj, jakie wytyczne stawia Alior Bank. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu może być w tym banku przeprowadzana na dobrych zasadach, zupełnie innych, niż w ING. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest jednym z najważniejszych czynników, jaki zostaje opisywany w rankingach kredytowych. Warto z nich korzystać, wystarczy wpisać frazę typu „Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu PKO” albo „rezygnacja z ubezpieczenia kredytu Credit Agricole”.
Sprawdź także: Kredyt bez prowizji − kto może liczyć na kredyt bez prowizji w banku? Czy kredyt gotówkowy bez prowizji się opłaca?
Każdy bank posiada własny wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu. Takie pismo o rezygnacje z ubezpieczenia kredytu zawsze zawiera dane kredytobiorcy wraz z numerem PESEL oraz informacje o danym zobowiązaniu. Oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu musi posiadać numer umowy kredytowej oraz koniecznie podpis kredytobiorcy. Wzór pisma znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej banku, w którym masz kredyt albo w oddziale danej instytucji bankowej.
Czy opłaca się rezygnacja z ubezpieczenia kredytu? Forum jest świetnym źródłem wiedzy w tym zakresie. Jest korzystna ze względów finansowych, jeśli bank nie narzuca wyższego oprocentowania i marży. Z drugiej strony należy pamiętać, że taka polisa zabezpiecza nie tylko interesy instytucji bankowej, ale również chroni kredytobiorcę.
Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt? Zdolność kredytowa kredytobiorcy, a jego zarobki