02.02.2022
Kredyty hipoteczne

Czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu? Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu

Każde zobowiązanie kredytowe wiąże się z określonym ryzykiem. Dotyczy ono przede wszystkim niewypłacalności kredytobiorcy. Właśnie dlatego instytucje bankowe stawiają twarde warunki, które klient musi spełnić, aby móc otrzymać finansowe wsparcie. Podstawą jest zdolność kredytowa, ale również dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym kredyt staje się bezpieczny. Jednym z nich jest ubezpieczenie zobowiązania. Czy w związku z tym rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Zarówno kredyt hipoteczny, jak i kredyt gotówkowy bardzo często zostaje zabezpieczony ubezpieczeniem, którego wykupienie leży po stronie kredytobiorcy. To jeden z obowiązkowych warunków, jakie musi spełnić klient, aby móc podjąć współpracę z banku. Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu najczęściej wiąże się z wydaniem przez bank decyzji negatywnej, chociaż zgodnie z przepisami polskiego prawa nie jest ono obowiązkowe. Traktuje o tym Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dla kredytobiorcy ubezpieczenie zobowiązania kredytowego wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, przez co kredyt może stać się zupełnie nieopłacalny. Zasadne jest więc pytanie, kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Okazuje się, że o ile całkowita rezygnacja z ubezpieczenia zobowiązania w momencie podpisywania umowy kredytowej nie jest możliwa, to kredytobiorca może zrezygnować z takiego świadczenia już w ciągu trwania współpracy z instytucją bankową. Sprawdź, kiedy jest to możliwe.

Kliknij i sprawdź: Ryzyko kredytowe – definicja. Jakie czynniki mają wpływ na ryzyko kredytowe?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu gotówkowego

Banki akceptują rezygnację z ubezpieczenia kredytu najczęściej dopiero wtedy, gdy zobowiązanie jest już w większej części spłacone, a kredytobiorca wywiązuje się w pełni z innych warunków współpracy. Co ważne, każda instytucja bankowa prowadzi własną politykę kredytową i w tym zakresie ustawia własne zasady. Warto zaznaczyć, że rezygnacja z ubezpieczenia kredytu, a przede wszystkim pozostałej do spłaty kwoty może skutkować pogorszeniem warunków współpracy. Najczęściej o wiele bardziej opłaca się jednak wykupić polisę, aniżeli zrezygnować z dodatkowej ochrony zobowiązania.

To może Cię zainteresować: Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego musi zostać wykupione co najmniej na kwotę całego zobowiązania. W trakcie spłaty kolejnych rat kwota ta maleje. O ile z ubezpieczenia nie opłaca się rezygnować całkowicie, tak można zmniejszać jego wartość.

Warto pamiętać, że w przypadku zobowiązań o dużej wartości i wysokim ryzyku, kredytobiorca bardzo często musi wykupić nie tylko polisę ubezpieczeniową nieruchomości, ale również ubezpieczenie na życie. W ten sposób w pełni zostają zabezpieczone nie tylko interesy banku, ale również kredytobiorcy czy jego spadkobierców.

Kredyt warto zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Ubezpieczenia kredytu nie trzeba wykupywać, jeśli bank nie wymaga takiej polisy. Zawsze należy dokładnie czytać zapisy w umowie kredytowej. Wtedy decyzja o nabyciu polisy jest zupełnie indywidualna i dobrowolna. Kredytobiorca musi zdawać sobie sprawę, że zwrot ubezpieczenia kredytu raczej nie jest możliwy, jeśli w trakcie trwania współpracy klient chce z niego zrezygnować.

Najczęściej rezygnacja jest nieopłacalna. Banki przy braku takiej ochrony zazwyczaj oferują gorsze warunki kredytowe.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Poradnik

Wszystko zależy od instytucji bankowej, z którą kredytobiorca podjąć współpracę. Zawsze warto sprawdzić hasła typu „Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu Santander” czy „BNP Paribas rezygnacja z ubezpieczenia kredytu”. Takie kryteria warto weryfikować jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.

Każdy bank ustanawia własne zasady rezygnacji z ubezpieczenia zobowiązania, niektóre są korzystne, inne zupełnie nieopłacalne. Poznaj, jakie wytyczne stawia Alior Bank. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu może być w tym banku przeprowadzana na dobrych zasadach, zupełnie innych, niż w ING. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest jednym z najważniejszych czynników, jaki zostaje opisywany w rankingach kredytowych. Warto z nich korzystać, wystarczy wpisać frazę typu „Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu PKO” albo „rezygnacja z ubezpieczenia kredytu Credit Agricole”.

Sprawdź także: Kredyt bez prowizji − kto może liczyć na kredyt bez prowizji w banku? Czy kredyt gotówkowy bez prowizji się opłaca?

Wzór wniosku o rezygnację z ubezpieczenia kredytu

Każdy bank posiada własny wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu. Takie pismo o rezygnacje z ubezpieczenia kredytu zawsze zawiera dane kredytobiorcy wraz z numerem PESEL oraz informacje o danym zobowiązaniu. Oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu musi posiadać numer umowy kredytowej oraz koniecznie podpis kredytobiorcy. Wzór pisma znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej banku, w którym masz kredyt albo w oddziale danej instytucji bankowej.

Wady i zalety rezygnacji z ubezpieczenia kredytu

Czy opłaca się rezygnacja z ubezpieczenia kredytu? Forum jest świetnym źródłem wiedzy w tym zakresie. Jest korzystna ze względów finansowych, jeśli bank nie narzuca wyższego oprocentowania i marży. Z drugiej strony należy pamiętać, że taka polisa zabezpiecza nie tylko interesy instytucji bankowej, ale również chroni kredytobiorcę.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt? Zdolność kredytowa kredytobiorcy, a jego zarobki

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj