09.02.2022
Kredyty hipoteczne

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania i kto musi go opłacić?

Jeśli zaciągasz kredyt hipoteczny, musisz wiedzieć, że Twój koszt związany z nabyciem nieruchomości nie będzie dotyczył jedynie wartości tego zobowiązania. Dodatkowe opłaty, jakie ciążą na nabywcy, to również podatek od kupna mieszkania. Czy jest obowiązkowy i ile wynosi? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości, ponieważ podatek od zakupu mieszkania może okazać się sporym obciążeniem dla Twojego budżetu.

Podatek od kupna mieszkania — kiedy trzeba go zapłacić?

Niezależnie od tego, czy nabędziesz mieszkanie na kredyt hipoteczny, czy za gotówkę, ciąży na Tobie obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie, czy płaci się podatek od kupna mieszkania, niestety musimy Cię zmartwić, bo tak. Podatek cywilnoprawny od kupna mieszkania jest obowiązkowy, ale jego wartość znacznie różni się, biorąc pod uwagę nieruchomości z rynku pierwotnego oraz te z rynku wtórnego. Podatek od kupna mieszkania od dewelopera będzie znacznie niższy, niż podatek od kupna mieszkania rynek wtórny. Znaczenie ma też oczywiście wartość nabywanej nieruchomości.

Formalności, jakie wiążą się z jego zapłatą, nie są zbyt skomplikowane, ponieważ cały proces przebiega za pośrednictwem notariusza. To on w trakcie podpisywania aktu notarialnego oblicza należną taksę oraz wylicza konieczny do zapłaty podatek, a później przekazuje jego wartość do Urzędu Skarbowego. Proces ten jest automatyczny i następuje standardowo zawsze. Nie ma możliwości jego pominięcia.

To może Cię zainteresować: Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Czy kupując mieszkanie na kredyt należy zapłacić podatek od kupna nieruchomości?

Podatek od kupna mieszkania na kredyt jest naliczany tak samo, jak od tego, które kupowane jest za gotówkę. PCC od zakupu mieszkania na kredyt jest również o tej samej wartości. Dla Urzędu Skarbowego zupełnie nie ma znaczenia rodzaj finansowania nieruchomości.

Kto płaci podatek przy zakupie mieszkania?

Podatek przy zakupie mieszkania zobowiązuje się płacić zawsze kupujący. To on musi doliczyć obowiązkową opłatę do całkowitych kosztów nabycia mieszkania lub domu, bez względu czy nabywa nieruchomość na kredyt, czy za gotówkę.

Sprawdź: Odbiór mieszkania od dewelopera − co warto sprawdzić przed odbiorem mieszkania?

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania lub domu?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o kupnie nieruchomości i udasz się do notariusza w celu podpisania aktu notarialnego, sprawdź, ile podatku od zakupu domu nalicza Urząd Skarbowy. W tym zakresie funkcjonują różne regulacje prawne.

Zależności wynikają z rodzaju nieruchomości, metrażu czy nabywania mieszkania bądź domu z rynku wtórnego albo pierwotnego. Mniejszy podatek zapłacą inwestorzy, którzy zdecydują się na nieruchomość nową, od dewelopera. Jeśli nie jest większa niż 150 metrów kwadratowych, podatek wynosi 8% całej wartości, jeśli metraż jest większy, kwota ta wyniesie 23%. Jest to podatek VAT i zawarty jest w cenie nieruchomości.

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego mówimy o podatku PCC, który płaci się oddzielnie i nie jest zawarty w cenie mieszkania czy domu. Opłaca się go u notariusza i wynosi 2% wartości całej inwestycji.

Jak obliczyć podatek od kupna mieszkania? Wystarczy wykorzystać w tym celu przydatne narzędzia online. Wyszukaj „Podatek od kupna mieszkania kalkulator”. Wystarczy, że zaznaczysz rodzaj nieruchomości, a potem wpiszesz wartość jej zakupu, kalkulator automatycznie wyliczy, jaki podatek od kupna mieszkania 2022 zapłacisz.

To warto wiedzieć: Zadatek na mieszkanie a zaliczka – różnice. Zadatek i zaliczka a kredyt hipoteczny

Czy można uniknąć podatku od kupna mieszkania?

Kiedy nie płaci się PCC od zakupu mieszkania? Jeśli inwestor nabywa nieruchomość z rynku wtórnego, nie ma możliwości, aby nie zapłacił podatku PCC. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mieszkanie nabywane jest od przedsiębiorcy, który jest płatnikiem VAT. Ulga podatkowa tego rodzaju następuje również, jeśli mieszkanie zostało nabyte w ramach wykupu na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Podatek PCC nie obowiązuje również w przypadku kupowania nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera albo jeśli brany jest kredyt hipoteczny na samodzielną budowę domu wolnostojącego.

Podatek od kupna mieszkania — co jeszcze warto wiedzieć?

Podatek od kupna domu jest obowiązkowy, natomiast jak widać, można skorzystać z wyjątków, aby ominąć konieczność jego płatności. Koniecznie uwzględnij te koszty, może okazać się, że cała inwestycja stanie się zbytnim obciążeniem dla Twojego budżetu. Pamiętaj również, że im większa jest wartość mieszkania czy domu, podatek będzie większy.

Jeśli płacisz podatek PCC u notariusza, dolicz również taksę notarialną, jaką przyjmuje ten urzędnik w ramach obsługi całego procesu. Chociaż taksy notarialne zostały uregulowane prawnie, to notariusze mogą stosować tzw. widełki, zgodnie z którymi koszty będą jeszcze rosły.

Nie przegap: Ile kosztuje kredyt hipoteczny w Citi Banku Handlowym?

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj