17.02.2022
Kredyty gotówkowe

Co może stanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego? Różnice

Chociaż banki są instytucjami zaufania publicznego, to jednak działają komercyjnie. Oznacza to, że istotą ich funkcjonowania jest generowanie zysków. Oferując kolejne zobowiązania swoim potencjalnym klientom, muszą mieć gwarancję spłaty kredytów. Właśnie dlatego współpracują jedynie z w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi kredytobiorcami. Sprawdzają ich zdolność kredytową, bardzo często żądają również zabezpieczenie kredytu.

Sprawdź, jak najczęściej przebiega ubezpieczenie kredytu gotówkowego i jakie zabezpieczenie kredytu hipotecznego jest wymagane, aby można było liczyć na współpracę z instytucją bankową. Przeczytaj koniecznie, jeśli planujesz zaciągnąć kredyt.

Czym jest i na czym polega zabezpieczenie kredytu?

Każdy kredyt gotówkowy i kredyt celowy, w tym kredyt hipoteczny musi być odpowiednio zabezpieczony. Daje to bankom gwarancję całkowitej spłaty udzielonego zobowiązania.

Ponieważ każdy bank realizuje własną politykę kredytową, zabezpieczenie spłaty kredytu może przebiegać na nieco innych zasadach.

Im wyższa jest wartość zobowiązania i jest ono zawierane na dłuższy czas, tym ryzyko kredytowe wzrasta. Aby je zminimalizować, banki wyznaczają konieczne do wniesienia zabezpieczenie kredytu. Co to jest? W przypadku kredytu hipotecznego takim zabezpieczeniem jest z reguły wkład własny, kredyt gotówkowy może wymagać zaś dodatkowego ubezpieczenia. Co ciekawe, banki ustalają zabezpieczenia kredytu osobiste i rzeczowe. Oznacza to, że zabezpieczyć należy nie tylko wartość zobowiązania konieczną do spłaty, ale sam kredytobiorca musi wykazywać zdolność kredytową do regulowania miesięcznych rat. Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków, kredyt zostanie uruchomiony, a do kredytobiorcy trafią potrzebne środki.

Czy zabezpieczenie kredytu jest wymagane przez banki?

Ponieważ prawne zabezpieczenie kredytu zawsze zmniejsza ryzyko kredytowe, instytucje bankowe w większości przypadków takiego wymagają. Istotą jest natomiast to, że każdy bank może żądać zabezpieczenia kredytowego w innej postaci. Wszystko zależy nie tylko od zdolności kredytowej przyszłego klienta, ale również od rodzaju zaciąganego zobowiązania.

W przypadku kredytu gotówkowego, który nie charakteryzuje się tak wysokim ryzykiem niewypłacalności klienta, zabezpieczeniem jest najczęściej ubezpieczenie kredytobiorcy oraz jego zdolność kredytowa. W jej skład wchodzą stałe dochody, brak zadłużenia oraz pozytywna historia kredytowa.

Nieco inaczej jest w przypadku zobowiązań celowych. Wtedy sam cel staje się zabezpieczeniem na wypadek braku wpłat kolejnych rat. Zabezpieczeniem może być więc samochód, inny pojazd mechaniczny albo nieruchomość, w przypadku kredytu hipotecznego obowiązkowy jest między innymi wpis do hipoteki. Bardzo często banki stosują zabezpieczenie kredytu, które składa się z kilku czynników. Nie zawsze wystarczy zabezpieczenie hipoteczne i ubezpieczenie. Obowiązkowy może być również wkład własny, zastaw, kaucja czy blokada zgromadzonych przez kredytobiorcę oszczędności.

Sprawdź: Czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu? Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu

Kiedy konieczne jest zabezpieczenie kredytu?

Zabezpieczenie kredytu jest konieczne zawsze, kiedy zobowiązanie kredytowe charakteryzuje się wysokim ryzykiem niewiarygodności oraz niewypłacalności kredytobiorcy. Im wyższa jest wartość kredytu, tym takie ryzyko rośnie. Zabezpieczenie może być również wymagane w sytuacji wątpliwej zdolności kredytowej przyszłego klienta. Spełnienie dodatkowych warunków może być przesłanką do wydania decyzji pozytywnej w zakresie udzielonego zobowiązania przez bank.

Co może stanowić zabezpieczenie kredytu w banku?

Zabezpieczenie kredytu przyjmuje różną formą. Wiele zależy od polityki kredytowej, jaką realizuje dana instytucja bankowa oraz od rodzaju zobowiązania. Istnieją różne prawne formy zabezpieczenia kredytu. Mówić można o tych osobistych, kiedy kredytobiorca odpowiada za spłatę kredytu całym swoim majątkiem albo rzeczowych.

Najczęściej stosowane jest zabezpieczenie kredytu na nieruchomości. Takie odbywa się zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, ale nie tylko. Może być stosowane również w ramach innego rodzaju zobowiązań celowych czy inwestycyjnych. Podstawą w ich przypadku jest hipoteka jako zabezpieczenie kredytu.

Inną opcją jest ubezpieczenie jako zabezpieczenie kredytu. Coraz częściej ten warunek stosowany jest już powszechnie i łącznie wraz z innymi rodzajami dodatkowych zabezpieczeń. Ubezpieczenie może dotyczyć nieruchomości, ale również polisy na życie kredytobiorcy.

Do innych form zabezpieczeń kredytowych zalicza się:

  • pełnomocnictwo jako zabezpieczenie kredytu,
  • weksel in blanco zabezpieczenie kredytu,
  • kaucja jako zabezpieczenie kredytu,
  • cesja jako zabezpieczenie kredytu (również przy ubezpieczeniu nieruchomości).

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Formy zabezpieczenia kredytu hipotecznego są stosowane obowiązkowo. Najczęściej jest to wpis do hipoteki nabywanej nieruchomości albo zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością. Co ważne, wartość zabezpieczenia kredytu hipotecznego musi równać się kwocie zaciągniętego zobowiązania.

Zabezpieczenie kredytu gotówkowego

W przypadku kredytu gotówkowego zabezpieczeniem jest najczęściej odpowiednia zdolność kredytowa oraz pozytywna historia kredytowa.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt? Zdolność kredytowa kredytobiorcy, a jego zarobki

Czy warto zabezpieczyć kredyt w banku?

O ile kredytobiorcy nie ubiegają się o zabezpieczenia kredytowe, tak banki robią to powszechnie. Czy warto spełniać ich warunki? Nierzadko jest to niezbędne, aby móc rozpocząć współpracę z instytucją bankową. Można też liczyć na lepsze warunki kredytowe, na przykład niższe oprocentowanie.

Zobacz też inne artykuły

18.03.2022

Czym jest limit w koncie? Jak zamknąć i jak spłacić limit w koncie?

Limit w koncie może stanowić doskonałą formę finansowego wsparcia, jeśli dodatkowe środki traktuje się jedynie jako rezerwę, na przykład w...
Zobacz więcej
08.03.2022

Pożyczka dla samozatrudnionych w ramach Tarczy Antykryzysowej – najważniejsze informacje

Pożyczka dla samozatrudnionych jest jedną z opcji wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw, które najbardziej dotknął kryzys związany z...
Zobacz więcej
28.02.2022

Jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt?

Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem Twojego kredytu. Chcąc zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, weź pod uwagę, że...
Zobacz więcej
21.02.2022

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Najniższa emerytura brutto, netto

Najniższa emerytura to minimalne świadczenie, które przysługuje osobom w uzyskującym uprawnienia emerytalne – po przekroczeniu...
Zobacz więcej
04.02.2022

Ile wynosi i od czego zależy maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

Już co drugi dorosły Polak posiada przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe. Nie wynika to tylko z konieczności uzyskania finansowego wsparcia,...
Zobacz więcej
02.02.2022

Czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu? Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu

Każde zobowiązanie kredytowe wiąże się z określonym ryzykiem. Dotyczy ono przede wszystkim niewypłacalności kredytobiorcy. Właśnie dlatego...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj