21.02.2022
Kredyty gotówkowe

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Najniższa emerytura brutto, netto

Najniższa emerytura to minimalne świadczenie, które przysługuje osobom w uzyskującym uprawnienia emerytalne – po przekroczeniu odpowiedniego wieku i przepracowaniu określonego stażu. Ile wynosi najniższa emerytura w 2022 roku? Komu przysługuje i na jakich zasadach jest przyznawana? Sprawdź aktualne informacje!

Emerytura jest jednym z comiesięcznych świadczeń, które wypłaca Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Ze środków mogą skorzystać osoby, które pracowały zawodowo i odprowadzały z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. Świadczenie emerytalne to jedno ze źródeł dochodu – jest potwierdzeniem zdolności kredytowej, pozwala uzyskać kredyt gotówkowy lub chwilówkę. Ile obecnie mogą otrzymać emeryci? Jak waloryzowane jest świadczenie?

Jak działa system emerytalny w Polsce?

Polski system emerytalny jest dość skomplikowany i niestety niedoskonały. Emeryci skarżą się na niskie świadczenia, niewspółmierne do trudu, jaki zadali sobie w czasie wielu lat pracy zawodowej. Żeby związać koniec z końcem, korzystają z chwilówek online oraz podobnych ofert. Kolejne rządy starają się uprościć procedury i przepisy. Obecnie osoby urodzone przed 1949 r. otrzymują świadczenie na podstawie przepisów o reformie systemu ubezpieczeń społecznych z 1999 r. Z kolei osoby urodzone po 1949 r. odkładają kapitał na koncie indywidualnym i subkoncie ZUS, mogą też gromadzić składki na rachunku w OFE. Korzystanie z OFE jest dobrowolne.

Wysokość emerytury zależy od tego, ile opłaconych i zwaloryzowanych składek zgromadził obywatel. Najniższa krajowa emerytura to minimalne świadczenie gwarantowane przez państwo. Próg ten podnosi się co jakiś czas dzięki waloryzacji emerytur. Oprócz świadczeń minimalnych przyznawane są także tzw. groszowe emerytury, które otrzymują osoby po przekroczeniu wieku emerytalnego, ale bez określonego stażu zawodowego.

Waloryzacja najniższej emerytury w Polsce

Waloryzacja świadczeń, które otrzymują emeryci to według definicji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. Wysokość waloryzacji zależy również od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wzrost emerytur ma na celu złagodzenie skutków inflacji oraz innych czynników wpływających na siłę nabywczą pieniądza. Rosnące ceny powodują, że rzeczywista wartość emerytur maleje, dlatego rząd decyduje się na podwyżkę świadczeń. Ich wysokość jest ustalana corocznie, a kwoty obowiązują od 1 marca do ostatniego dnia lutego następnego roku. W 2022 r. wskaźnik waloryzacji został ustalony na 7%.

Sprawdź również: Minimalna krajowa a kredyt gotówkowy

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce w 2022 roku?

Ile wynosi minimalna emerytura po najnowszej waloryzacji? Najniższą emeryturę 2022 ZUS podniósł o 87,56 zł w porównaniu do kwot wypłacanych od 1 marca 2021 do 28 lutego 2022 r. To dużo wyższy wzrost niż w przypadku poprzedniej waloryzacji, która podwyższyła emerytury do 50,88 zł brutto. Sprawdźmy zatem, jaka jest obecnie najniższa emerytura.

  • Najniższa emerytura brutto – 1334,44 zł
  • Najniższa emerytura netto – 1217,98 zł

Każdy emeryt otrzyma od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzję o wysokości świadczenia. Żeby skorzystać z wyższych emerytur, nie trzeba składać wniosków – wszystko odbywa się automatycznie.

Komu przysługuje najniższa emerytura w Polsce?

Żeby otrzymać emeryturę minimalną, trzeba spełnić następujące warunki:

- w przypadku kobiet: osiągnąć wiek emerytalny – 60 lat, staż pracy – 20 lat,

- w przypadku mężczyzn: osiągnąć wiek emerytalny – 65 lat, staż pracy – 25 lat.

Chociaż najniższa emerytura po 65 roku życia nie jest wysoka, to wiele osób decyduje się na przejście na nią zaraz po osiągnięciu uprawnień emerytalnych. Wprowadzono również inne rozwiązanie – emeryturę dla osób, które nie pracowały. Tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające (Mama 4+) to program dla matek, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Ojcowie też mogą skorzystać ze świadczenia, pod warunkiem, że wychowywali dzieci samotnie (matka zmarła lub porzuciła dzieci). Osobom tym przysługuje najniższa krajowa emerytura, czyli obecnie 1217,98 zł netto.

Sprawdź także: Ile wynosi zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek?

Ile lat należy przepracować, aby otrzymać najniższą emeryturę?

Jak wspomnieliśmy wyżej, uprawnione do otrzymywania minimalnego świadczenia emerytalnego są kobiety ze stażem pracy minimum 20 lat oraz mężczyźni minimum 25 lat. Wiele osób zastanawia się jednak, czy opłaca się pracować dłużej? Oczywiście im więcej przepracowanych lat, tym wyższe świadczenie. Jaka zatem będzie wysokość emerytury po 30 latach pracy, a ile po 40? Wszystko zależy od wysokości wynagrodzenia i zgromadzonych składek. Nowością jest projekt tzw. emerytur stażowych, według którego osoby, które przepracują 40 lat, otrzymają około 2678 zł na rękę. Projekt ten zakłada zniesienie wymogu osiągnięcia wieku emerytalnego – świadczenie byłoby przyznawane po przepracowaniu 40 (mężczyźni) i 35 lat (kobiety).

A jaka emerytura bez lat pracy? Niestety w przypadku osób, które były zatrudnione bardzo krótko, świadczenie może być groszowe – dosłownie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nawet emerytury w wysokości 2 groszy. Jakiś czas temu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało szacunkową wysokość świadczeń dla osób zarabiających na poziomie minimalnej krajowej. Ile dostanę emerytury za 5 lat pracy? W przypadku osób, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem – 510,26 zł, a po 1 stycznia 1999 roku – 116,61 zł. Jeśli chcemy mieć pewność, jaka emerytura będzie przysługiwać po 10 lub 15 latach pracy, poprośmy o wyliczenie w ZUS.

Jak otrzymać najniższą emeryturę? Poradnik

Chcesz przejść na emeryturę? Jeśli spełniłeś warunki do ubiegania się o świadczenie minimalne, upewnij się, że zgromadziłeś niezbędne dokumenty. Procedura wnioskowania o najniższą emeryturę nie jest skomplikowana – możesz dokonać tego samodzielnie lub za pośrednictwem swojego pracodawcy. Sprawdź, jak wygląda to krok po kroku:

  • wypełnij wniosek o emeryturę (formularz EMP),
  • dodaj załączniki stwierdzające m.in.:

- datę urodzenia,

- okresy uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokość,

- stan zdrowia,

- wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia, przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń.

  • złóż dokumenty, np.

- w jednostce ZUS,

- za pośrednictwem pracodawcy,

- drogą elektroniczną przez platformę ZUS PUE

- lub wyślij pocztą.

  • poczekaj aż ZUS ustali prawo do emerytury i obliczy jej wysokość,
  • czekaj na decyzję – Zakład ma na to 30 dni (od dnia wyjaśnienia okoliczności niezbędnej do wydania decyzji).

Najniższa emerytura w Polsce – co jeszcze warto wiedzieć?

Polski Ład wprowadził wiele zmian, również na gruncie wysokości świadczeń dla emerytów. Zgodnie z nowymi przepisami najniższa emerytura 2022 będzie zwolniona z podatku, co oznacza wyższe dochody na rękę dla emerytów. Projekt emerytury bez podatku obejmie świadczenia w wysokości do 2500 zł brutto. W tym roku emeryci otrzymają także trzynaste świadczenie (dla wszystkich uprawnionych) oraz czternaste (dla osób pobierających emeryturę do 2900 zł brutto) – każde w wysokości 1250,88 zł.

To może Cię zainteresować:

Kredyt gotówkowy dla seniorów. Czy emeryt lub rencista otrzyma zgodę kredytową?

Ile kosztuje rozwód? Sprawdź, ile kosztuje sprawa rozwodowa i poznaj pozostałe koszty rozwodu

Zobacz też inne artykuły

18.03.2022

Czym jest limit w koncie? Jak zamknąć i jak spłacić limit w koncie?

Limit w koncie może stanowić doskonałą formę finansowego wsparcia, jeśli dodatkowe środki traktuje się jedynie jako rezerwę, na przykład w...
Zobacz więcej
08.03.2022

Pożyczka dla samozatrudnionych w ramach Tarczy Antykryzysowej – najważniejsze informacje

Pożyczka dla samozatrudnionych jest jedną z opcji wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw, które najbardziej dotknął kryzys związany z...
Zobacz więcej
28.02.2022

Jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt?

Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem Twojego kredytu. Chcąc zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, weź pod uwagę, że...
Zobacz więcej
17.02.2022

Co może stanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego? Różnice

Chociaż banki są instytucjami zaufania publicznego, to jednak działają komercyjnie. Oznacza to, że istotą ich funkcjonowania jest generowanie...
Zobacz więcej
04.02.2022

Ile wynosi i od czego zależy maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

Już co drugi dorosły Polak posiada przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe. Nie wynika to tylko z konieczności uzyskania finansowego wsparcia,...
Zobacz więcej
02.02.2022

Czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu? Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu

Każde zobowiązanie kredytowe wiąże się z określonym ryzykiem. Dotyczy ono przede wszystkim niewypłacalności kredytobiorcy. Właśnie dlatego...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj