08.03.2022
Kredyty gotówkowe

Pożyczka dla samozatrudnionych w ramach Tarczy Antykryzysowej – najważniejsze informacje

Pożyczka dla samozatrudnionych jest jedną z opcji wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw, które najbardziej dotknął kryzys związany z trwającą pandemią koronawirusa i nałożonymi w związku z nią restrykcjami. Udzielana z Funduszu Pracy w kwocie 5 tysięcy złotych może być w całości umorzona. Sprawdź, komu przysługuje tego rodzaju wsparcie i jak starać się o tego rodzaju pożyczkę dla samozatrudnionych.

Pożyczka dla samozatrudnionych w ramach Tarczy Antykryzysowej – najważniejsze informacje

Przedsiębiorcy, którzy borykają się z finansowym kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, mogą zaciągać kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach dla firm albo skorzystać z rządowego wsparcia. Dostępna jest pożyczka z pup dla samozatrudnionych, która gwarantuje pomoc w wysokości 5 tysięcy złotych. W licznych przypadkach konieczność jej spłaty zostaje umorzona, co oznacza, że firmy nie muszą oddawać pożyczonych pieniędzy.

Czym charakteryzuje się Pożyczka 5 tysięcy? Tarcza Antykryzysowa jasno wyznacza warunki jej zaciągania. Przede wszystkim finansowe wsparcie wchodzi w zakres całego pakietu pomocowego dla małych firm. Ma na celu ochronę miejsc pracy, wzmocnienie sytuacji finansowej firmy czy utrzymanie działalności na rynku. Oprócz bezzwrotnej pożyczki tego rodzaju mikroprzedsiębiorcy mogą zostać też zwolnieni z płatności składek ZUS czy otrzymać świadczenie postojowe.

Sprawdź: Na czym polega kredyt inwestycyjny? Kalkulator, warunki, oferta banków

Na co można przeznaczyć pożyczkę dla samozatrudnionych?

Pożyczka 5 tysięcy dla samozatrudnionych może zostać przeznaczona na różne cele w zakresie prowadzonej działalności biznesowej. Przede wszystkim jest to pożyczka płynnościowa dla samozatrudnionych, a więc środki mają pozwolić na przetrwanie biznesu oraz utrzymania pracowników w miejscu zatrudnienia. Pożyczkę można przeznaczyć na wypłaty, koszty wynajmu lokalu, płatności wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS albo spłatę rat kredytu na firmę, czy leasingu. Tak naprawdę wydatkowanie środków jest dowolne, oby dotyczyło działalności gospodarczej.

Warunki pożyczki dla samozatrudnionych

Pożyczka 5 tysięcy mogła być udzielana tylko w konkretnych terminach. Wystarczy wpisać hasło typu „tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych pożyczka”, aby je sprawdzić. Firmy, które chciały skorzystać z takiej pomocy, musiały złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy stosowny wniosek i podpisać umowę o pożyczkę wraz z formularzem pomocy społecznej. Ostatnie wnioski o pożyczkę przyjmowano do 10 czerwca 2021 roku, rząd na tę chwilę nie planuje wznowienia kolejnej edycji tego rodzaju wsparcia dla firm.

Dowiedz się także: Ile wynosi i od czego zależy maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

Pożyczka dla samozatrudnionych a wymagane dokumenty

Formalności, jakie firmy musiały spełnić, aby otrzymać pożyczkę do 5 tysięcy złotych, były naprawdę minimalne. Wniosek o takie wsparcie można było składać osobiście w siedzibie PUP albo drogą elektroniczną. Właściciel firmy musiał podpisać umowę o pożyczkę, formularz pomocy publicznej i w razie takiej konieczności przedstawić stosowne pełnomocnictwo, jeśli dokumenty podpisywała inna osoba, aniżeli właściciel działalności gospodarczej.

Spłata pożyczki dla samozatrudnionych

Spłata pożyczki następowała po trzech miesiącach od jej zaciągnięcia, a całkowite uregulowanie płatności nie mogło przekroczyć 12 miesięcy. Co ważne, tego rodzaju pożyczka dla samozatrudnionych mogła być wsparciem bezzwrotnym, czyli bez konieczności jej spłaty. Warunkiem było prowadzenie firmy przez określony czas.

Jak otrzymać pożyczkę dla samozatrudnionych?

Jeśli wpiszesz hasło typu „5000 zł bezzwrotna pożyczka do kiedy wniosek” dowiesz się, że obecnie nie można składać wniosków na tego rodzaju finansowe wsparcie. Wniosek o pożyczkę 5000 Urząd Pracy możliwy był tylko do 10 czerwca 2021 roku, natomiast dzisiaj nie ma takiej konieczności, ponieważ wszystkie firmy mogą prowadzić swoją działalność bez ograniczeń.

Jeśli zastanawiasz się, czy możliwa będzie jeszcze pożyczka dla samozatrudnionych, tarcza wniosek i wszelkie informacje w tym zakresie będą ogłaszane na bieżąco. Na tę chwilę rząd nie przewiduje wznowienia takiej pomocy.

Warto wiedzieć: Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Ile kosztuje pożyczka dla samozatrudnionych?

Największym walorem było to, że oferowana była bezzwrotna pożyczka dla samozatrudnionych, a więc firmy nie musiały oddawać pożyczonych pieniędzy. Jeśli konieczność spłaty była narzucona ze względu na niespełnienie warunków przez firmę, takie zobowiązanie było niskooprocentowane. Wiele firm zastanawiało się nad hasłem „Bezzwrotna pożyczka 5000 podstawa prawna” i większość skorzystała z opcji nieoddawania udzielonych środków.

O czym należy pamiętać, decydując się na pożyczkę dla samozatrudnionych?

Dla licznych przedsiębiorców ogromnym wsparciem okazała się tarcza. Pożyczka dla samozatrudnionych do 5 tysięcy złotych zostawała udzielana szybko i przy minimum formalności. Co ważne, aby była bezzwrotna, firmy musiały prowadzić swoją działalność przez określony czas. Te, które zostały zlikwidowane zaraz po wzięciu pomocowych środków, musiały spłacić pożyczkę. Warto też dodać, że pożyczka na 5 tysięcy złotych była udzielana tylko tym mikroprzedsiębiorstwom, które działały już na rynku od pewnego czasu. Na takie wsparcie nie mogły liczyć dopiero co otwarte firmy.

Nie przegap: Ile kosztuje kredyt 30 tys. złotych? Gdzie złożyć wniosek o kredyt do 30 tys.?

Zobacz też inne artykuły

18.03.2022

Czym jest limit w koncie? Jak zamknąć i jak spłacić limit w koncie?

Limit w koncie może stanowić doskonałą formę finansowego wsparcia, jeśli dodatkowe środki traktuje się jedynie jako rezerwę, na przykład w...
Zobacz więcej
28.02.2022

Jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt?

Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem Twojego kredytu. Chcąc zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, weź pod uwagę, że...
Zobacz więcej
21.02.2022

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? Najniższa emerytura brutto, netto

Najniższa emerytura to minimalne świadczenie, które przysługuje osobom w uzyskującym uprawnienia emerytalne – po przekroczeniu...
Zobacz więcej
17.02.2022

Co może stanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego? Różnice

Chociaż banki są instytucjami zaufania publicznego, to jednak działają komercyjnie. Oznacza to, że istotą ich funkcjonowania jest generowanie...
Zobacz więcej
04.02.2022

Ile wynosi i od czego zależy maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

Już co drugi dorosły Polak posiada przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe. Nie wynika to tylko z konieczności uzyskania finansowego wsparcia,...
Zobacz więcej
02.02.2022

Czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu? Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu

Każde zobowiązanie kredytowe wiąże się z określonym ryzykiem. Dotyczy ono przede wszystkim niewypłacalności kredytobiorcy. Właśnie dlatego...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj