10.03.2022
Kredyty hipoteczne

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba spełniać konkretne kryteria. Proces przyznania mieszkania komunalnego bywa jednak zawiły i czasochłonny. Oczekiwanie może się jednak opłacić, tym bardziej że istnieje szansa na wykupienie lokalu od gminy. Jak w praktyce wygląda ubieganie się o mieszkanie komunalne? I co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Zdecydowana większość Polaków, aby sfinansować zakup mieszkania, zaciąga kredyt hipoteczny. Jeszcze inni latami odkładają tę decyzję i korzystają z wynajmu. Wynika to z faktu, że mało kto jest w stanie kupić mieszkania za gotówkę.  Nie każdy może sobie jednak pozwolić na opłacanie rat kredytu, a nawet czynszu. Co w takiej sytuacji? Rozwiązanie stanowi mieszkanie komunalne, choć jego przyznanie nie następuje od razu.

Co to jest mieszkanie komunalne?

Właścicielem mieszkania komunalnego jest gmina, która przyznaje lokal mieszkaniowy jedynie pod warunkiem spełnienia konkretnych kryteriów. Każda z gmin może nieco inaczej je formułować, niemniej zazwyczaj większość z nich jest do siebie zbliżona. Podstawowe kryterium opiera się bowiem na dochodach. Nie jest jednak tak, że na mieszkanie komunalne mogą liczyć wyłącznie osoby, które zarabiają najmniej bądź wcale nie mają źródła dochodu. Nic bardziej mylnego. Aby otrzymać mieszkanie komunalne, trzeba wykazać dochód na tyle wysoki, który pozwoli na opłacenie rachunków i na tyle niski, który uniemożliwia wynajem mieszkania na warunkach rynkowych. 

Należy mieć na względzie, że w przypadku mieszkań komunalnych ustalany jest metraż na osobę. Zgodnie z ustawą, w lokalu komunalnym nie powinno przypadać na osobę więcej niż 25 m2 (wyjątkiem jest gospodarstwo jednoosobowe, które może mieć do 50m2). 

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie i umowa o dzieło – czy bank udzieli kredytu?

Mieszkanie komunalne a socjalne — różnice

Mieszkanie komunalne bywa mylone z socjalnym. Są jednak między nimi istotne różnice. Przede wszystkim lokale socjalne przyznawane są osobom, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, co w praktyce bardzo często oznacza, że pozostają bezrobotne. Ponadto, standard mieszkań socjalnych jest niższy od mieszkań komunalnych. 

Najczęściej takie mieszkania składają się z części wspólnych, np. wspólnej łazienki dla kilku obcych osób, posiadają przechodnie pokoje czy niewielki metraż. Mieszkania socjalne budowane są przeważnie na obrzeżach miast i w lokalizacjach mniej pożądanych. Zdarza się, że wymagają remontu. Podkreślić trzeba również, że mieszkania socjalnego nie można wykupić na własność.

Kto może otrzymać mieszkanie komunalne? Warunki

Kto dokładnie może otrzymać mieszkanie komunalne? To rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które osiągają niskie dochody uniemożliwiające wynajęcie własnego mieszkania. Z tego też względu mieszkanie komunalne stanowi pewnego rodzaju formę pomocy socjalnej. Oczywiście nikt nie otrzyma go bez dopełnienia licznych formalności. 

O mieszkanie komunalne trzeba złożyć wniosek. Dołączone muszą być do niego wszystkie wymagane przez gminę zaświadczenia, w tym te, które udokumentują niskie dochody. Osoba, która ubiega się o przyznanie mieszkania komunalnego, nie może mieć praw do innego lokalu mieszkalnego. Konieczne jest także, aby osoba, która chce otrzymać mieszkanie komunalne od gminy, była jej mieszkańcem lub pracowała na jej terenie.  

Komu przysługuje mieszkanie komunalne? Prawo wyróżnia osoby lub grupy osób, które mają pierwszeństwo do jego uzyskania. Będą to więc w pierwszej kolejności:

 • osoby niepełnosprawne;
 • ofiary przemocy domowej;
 • mieszkańcy budynków, nadających się do opróżnienia i rozbiórki;
 • osoby zamieszkujące altany na terenie ogródków działkowych;
 • osoby, które utraciły mieszkanie w pożarze albo w wyniku zalania;
 • bezdomni przebywający w schroniskach;
 • wychowankowie domów dziecka lub innych placówek opiekuńczo-wychowawczych opuszczający placówki po uzyskaniu pełnoletności.

Kliknij i sprawdź: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kryterium dochodowe mieszkanie komunalne 2022

Kryterium dochodowe to podstawowy warunek otrzymania mieszkania komunalnego. Jak zatem łatwo się domyślić, istnieje maksymalny próg dochodowy, którego przekroczenie uniemożliwia starania o przyznanie tej formy pomocy socjalnej.  Ile maksymalnie można zarabiać, aby otrzymać mieszkanie komunalne w 2022 roku?

Aby Twój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, nie możesz przekroczyć dochodu:

 • 2275 zł brutto w gospodarstwie jednoosobowym, 
 • 3250 zł brutto w gospodarstwie dwuosobowym,
 • 4875 zł brutto w gospodarstwie trzyosobowym.

Kto przydziela mieszkania komunalne?

Każda gmina samodzielnie określa kryteria przyznawania mieszkań komunalnych. To także gmina je przydziela. Aby zatem móc się w ogóle o nie ubiegać trzeba złożyć stosowny wiosek w urzędzie gminy. Co istotne, gmina najprawdopodobniej zaproponuje maksymalnie 3 lokale mieszkaniowe. Jeśli wnioskujący odrzuci każdą z 3 ofert, to najpewniej zostanie skreślony z listy oczekujących na mieszkanie komunalne. 

Jak dostać mieszkanie komunalne?

Jak starać się o mieszkanie komunalne? Sam proces nie jest skomplikowany, lecz czas oczekiwania wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jak to wygląda w praktyce? Podstawa to złożenie wniosku o mieszkanie komunalne (przyznanie lokalu), wraz z oświadczeniem o wysokości dochodów i potwierdzającymi ją dokumentami. 

Po złożeniu wniosku organ gminny przystąpi do oceny sytuacji majątkowej i finansowej rodziny. Jeśli weryfikacja będzie pozytywna, to wnioskujący zostanie wpisany na listę oczekujących na przyznanie lokalu. Następnie gmina przedstawi propozycje lokalowe – maksymalnie trzy. Kiedy propozycja zostanie zaakceptowana, nastąpi podpisanie umowy najmu. 

Wniosek o mieszkanie komunalne

Wzór wniosku o mieszkanie komunalne dostępny jest na stronie gminy. Z pewnością dobrą informację stanowi fakt, że podanie o mieszkanie komunalne można złożyć przez internet. 

Jak wypełnić wniosek o mieszkanie komunalne? Należy podać takie dane jak:

 • podstawowe dane o wniosku (np. zawarcia umowy najmu lokalu z zasobu gminy),
 • podstawowe dane o gospodarstwie domowym (liczba osób),
 • dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, zameldowania, adres korespondencyjny).
 • Informacje o osobach wchodzących w skład gospodarstwa domowego (imię i nazwisko, adres zamieszkania i zameldowania, stopień pokrewieństwa do wnioskodawcy, a także stan cywilny, numer PESEL, miejsce urodzenia, informacje o dochodach, etc.)

Poza danymi osobowymi trzeba też zaznaczyć odpowiedzi na kilka pytań. Dotyczą one m.in. praw do posiadania innego lokalu mieszkalnego, stanu zdrowia czy korzystania ze świadczeń opieki społecznej, np. zasiłku rodzinnego.

Mieszkanie komunalne a czynsz

Za komunalne mieszkanie trzeba opłacać czynsz. Stawka jest jednak niewielka i zależna od metrażu lokalu. Aktualnie obowiązuje stawka bazowa w wysokości 8,90 zł za m2 powierzchni użytkowej. W kontekście lokali komunalnych można się także spotkać z pojęciem mieszkania za odstępne. O co w tym chodzi?

Mieszkanie za odstępne oznacza wpłacenie jednorazowej kwoty na rzecz właściciela mieszkania w zamian za zameldowanie w lokalu i gwarancję zachowania określonej wysokości czynszu na czas wyznaczony w umowie. Oznaczać to będzie, że jeśli nastąpi podwyżka czynszu, to wyłącznie o procent inflacji.

Wykup mieszkania komunalnego — wszystko co warto wiedzieć

Czy można wykupić mieszkanie komunalne? Tak, jest taka możliwość. Mieszkanie komunalne można wykupić na własność po spełnieniu określonych warunków. Często jest to dla gminy na rękę, ponieważ pozbywa się konieczności utrzymywania takiego lokalu. Decyzja o sprzedaży mieszkania komunalnego należy od magistratu, przy czym trzeba mieć na uwadze, że prawo pierwokupu ma zawsze jego dotychczasowy lokator.

Kto może wykupić mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne może wykupić wyłącznie najemca, który ma podpisaną umowę najmu z gminą na czas nieokreślony. Minimalny okres najmu wynosi najczęściej 5 lat i jest ustalany indywidualnie przez gminy.

Warto wiedzieć: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Ile kosztuje wykupienie mieszkania komunalnego?

Jak wykupić mieszkanie komunalne na własność? Wystarczy zapłacić wyznaczoną kwotę. Zakup mieszkania komunalnego najczęściej jest dla najemcy opłacalny, a to ze względu na tzw. bonifikatę. Jej zastosowanie zmniejsza ustaloną cenę o określoną wartość procentową lub kwotę. Zdarza się, że mieszkanie komunalne można kupić za ok. 20% wartości rynkowej. 

Kiedy można stracić mieszkanie komunalne?

Niestety, mieszkanie komunalne można również stracić. Powodem eksmisji z mieszkania komunalnego jest najczęściej niepłacenie czynszu od min. 3 miesięcy oraz naruszenie warunków umowy. Wszelkie akty wandalizmu, prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej bez zgody gminy czy udostępnianie mieszkania osobom trzecim, także mogą być powodem eksmisji.

Mieszkanie komunalne ma wiele zalet, zwłaszcza że istnieje możliwość jego wykupienia poniżej ceny rynkowej. W praktyce jednak zarówno otrzymanie, jak i wykupienie takiego mieszkania, bywa bardzo trudno. Wynika to z faktu, że chętnych na wynajem lokalu od gminy jest o wiele więcej niż dostępnych mieszkań.

Nie przegap: Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
28.02.2022

Jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt?

Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem Twojego kredytu. Chcąc zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, weź pod uwagę, że...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj