14.03.2022
Kredyty hipoteczne

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi praktykami osób, które dane mieszkanie czy dom wynajmują. Zdarza się, że najemcy przestają uiszczać należne za wynajem opłaty albo nie chcą opuścić nieruchomości. Najem okazjonalny to dokument, dzięki któremu szybko można rozwiązać umowę i pozbyć się z lokalu niechcianych lokatorów. Sprawdź szczegóły.

Czym jest najem okazjonalny i na czym polega?

Jeśli nabyłeś nieruchomość w celach inwestycyjnych i planujesz jej wynajęcie, dowiedz się, co to jest najem okazjonalny i zastosuj tego rodzaju prawne rozwiązanie. Uchroni Cię ono przed niepłaceniem przez najemców oraz nie dopuści do sytuacji, w której nie będą chcieli oni opuścić Twojego mieszkania. To istotne, jeśli nieruchomość została kupiona na przykład poprzez kredyt hipoteczny, a zyski z wynajmu mają pokrywać miesięczne raty. Brak regulowania należności przez najemców może znacznie zaburzyć Twoją płynność finansową. Nie dopuść do takiej sytuacji.

Na czym dokładnie polega najem okazjonalny? Zasady są proste. Najemca wskazuje w takim dokumencie adres, pod którym może zamieszkać, na przykład w sytuacji zakończenia umowy najmu z właścicielem mieszkania albo w sytuacji, w której nie płaci za wynajem, narażając tym samym właściciela na straty finansowe.

Sprawdź: Jak przebiega kupno mieszkania za gotówkę? Czy to się opłaca?

Jak wygląda umowa najmu okazjonalnego?

Pamiętaj, że umowa o najem okazjonalny musi zostać podpisana u notariusza i przez tego urzędnika podpisana. Do notariusza udaje się najemca, właściciel mieszkania nie musi mu towarzyszyć. Istotny jest zaś dokument, który najemca dostarcza właścicielowi nieruchomości.

Umowa ma najczęściej uniwersalny charakter. Łatwo można sprawdzić standardowe zapisy, wpisując w wyszukiwarkę hasło typu „najem okazjonalny wzór”. Dobrze jest również w miarę wcześniej znaleźć notariusza, dzięki któremu taka umowa będzie mogła być podpisana.

Co dokładnie musi znaleźć się w tego rodzaju dokumencie? Przede wszystkim oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Wzór najem okazjonalny znajduje się u notariusza, a sam najem okazjonalny jest formą aktu notarialnego.

Jak już wspomniano, najemca musi wskazać inną nieruchomość, w której może zamieszkać oraz wskazać jej właściciela i potwierdzić, że ten wyraża na to zgodę.

Warto wiedzieć: Co może stanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego? Różnice

Czy wynajem okazjonalny się opłaca?

Przede wszystkim trzeba wskazać, że taka ochrona wynajmującego nieruchomość jest jak najbardziej wskazana, natomiast nie da się ukryć, że dla obydwu stron wiąże się z kosztami. Przede wszystkim, aby była wiążąca, wynajmujący musi w ciągu 14 dni zgłosić najem okazjonalny do Urzędu Skarbowego i odprowadzać należne podatki.

Sam najem okazjonalny nie jest bezpłatny, a notariusz pobierze za to stosowną opłatę. Najczęściej musi ją pokryć najemca albo koszty tego rodzaju dzielone są na najemcę i właściciela nieruchomości.

Dla najemcy utrudnieniem może być też wskazanie innego adresu, pod którym w razie konieczności może zamieszkać. Przecież właśnie dlatego zapada decyzja o wynajęciu mieszkania, ponieważ nie ma innego lokum do zamieszkania.

Znacznie lepszą strategią jest zaciągnąć kredyt hipoteczny. Już sam najem nieruchomości nie jest zbyt opłacalny, ponieważ generuje wysokie koszty. Środki przeznaczone na ten cel z powodzeniem można przeznaczyć na spłatę miesięcznych rat na własne mieszkanie.

Czy warto podpisać najem okazjonalny?

Dla właściciela nieruchomości najem okazjonalny jest jak najbardziej zabezpieczeniem. Jeśli najemca ma uczciwe zamiary, również nie powinno być problemu z podpisaniem takiego dokumentu. Kwestie te rozważać można jedynie w zakresie opłacalności finansowej, jak bardzo korzystny jest najem okazjonalny. Opinie są jednoznaczne — to forma, która generuje dodatkowe koszty.

To może Cię zainteresować: Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Ile kosztuje najem okazjonalny?

Jeśli zastanawiasz się nad tym rodzajem zabezpieczenia, sprawdź najpierw, ile kosztuje najem okazjonalny. Notariusz cena może być za każdym razem inna, pomimo tzw. taks notarialnych. Opłata za wystawienie tego rodzaju dokumentu nie powinna przekroczyć 400 złotych i jest jednorazowa.

Najem okazjonalny a podatek — co musisz wiedzieć?

Wynajmujący, który chroni swoich interesów, musi mieć na uwadze, że jednocześnie ma zobowiązania względem Urzędu Podatkowego i taki obowiązek wyznacza właśnie najem okazjonalny.  Podatek jest w tym przypadku niezbędny, a wynajmujący mieszkanie czy dom ma 14 dni na zgłoszenie faktu wynajmu nieruchomości do US. Podatek wyliczany jest na podstawie wartości generowania dochodu z tytułu wynajmu.

Na co uważać decydując się na najem okazjonalny?

Najem okazjonalny w praktyce nadal nie jest często stosowany, ponieważ sami wynajmujący nie mają pojęcia, że w taki właśnie sposób mogą chronić swoich interesów. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” najemca nie ma prawa do pozostawania w wynajmowanym lokum, jeśli zakończy się umowa najmu albo w momencie, w którym przestaje regulować z tego tytułu należności. W umowie najmu okazjonalnego należy wskazać wszystkie wiążące terminy.

Nie przegap: Ile wynosi podatek od kupna mieszkania i kto musi go opłacić?

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
28.02.2022

Jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt?

Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem Twojego kredytu. Chcąc zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, weź pod uwagę, że...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj