04.04.2022
Kredyty hipoteczne

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym wziąłeś kredyt hipoteczny. Pamiętaj, że zobowiązanie na mieszkanie zaciągasz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Może okazać się, że w tym czasie współpraca z bankiem przestała być dla Ciebie satysfakcjonująca, generuje zbyt duże koszty albo nieruchomość, którą nabyłeś, nie jest już odpowiednia. W każdej z tych sytuacji przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość pozwala dalej spłacać kredyt hipoteczny z należytym zabezpieczeniem, ale mieszkanie, na którą pierwotnie zostało wzięte zobowiązanie, zostaje odciążone. Dowiedz się więcej już teraz.

Na czym polega przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego, czyli przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość nie jest zabiegiem zbyt powszechnym, ale jak najbardziej możliwym. Bank akceptuje taką formę dodatkowego zabezpieczenia, jeśli kredytobiorca posiada więcej niż jedną nieruchomość, a ta, na której teraz ma ciążyć wpis hipoteczny, jest wolna od jakichkolwiek zabezpieczeń. Przeniesienie hipoteki na inne mieszkanie jest również możliwe, jeśli wartość nieruchomości pokrywa konieczne zabezpieczenie oraz wtedy, gdy na nieruchomości nie ciążą inne zobowiązania ani nie jest ona zadłużona. Jeśli przeniesienie ma odbywać się na nieruchomość, która posiada więcej niż jednego właściciela, wszyscy muszą wyrazić na to zgodę.

Czy przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, prawo oczywiście dopuszcza taką możliwość. Najczęściej kredytobiorcy decydują się na taki zabieg, kiedy chcą sprzedać nieruchomość, na jaką został zaciągnięty kredyt, ale bez pozbywania się zobowiązania kredytowego. Do dodatkowego zabezpieczenia może posłużyć inne mieszkanie czy dom, które jest własnością kredytobiorcy.

Pamiętaj, że nie wszystkie instytucje bankowe akceptują taką zmianę formy zabezpieczenia, dlatego co do takiej możliwości należy upewnić się jeszcze przed podpisaniem umowy z bankiem. Ważna jest również analiza warunków, jakie stawia bank w sytuacji zmiany zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

To może Cię zainteresować: Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Warunki przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość

Nieruchomość musi być własnością kredytobiorcy, być wolna od obciążeń i długów, a jej wartość ma być odpowiednia, aby zabezpieczyć regulowany już kredyt hipoteczny. W innym przypadku bank nie zgodzi się na przeniesienie hipoteki na inne mieszkanie.

Kiedy warto przenieść hipotekę na inną nieruchomość?

Sytuacja losowa nie jest nam znana na przestrzeni kolejnych kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Właśnie dlatego żaden kredytobiorca nie może mieć pewności, że kredyt hipoteczny będzie w długim okresie spłacany przez niego w sposób komfortowy, a warunki mieszkaniowe nie będą musiały ulec zmianie.

Przeniesienie zabezpieczenia hipotecznego na inną nieruchomość realizowane jest najczęściej wtedy, gdy kredytobiorca chce sprzedać mieszkanie, nabył inną nieruchomość w drodze spadku czy dziedziczenia albo sytuacja życiowa zmusza go do zmiany miejsca zamieszkania. Dzięki temu kredyt hipoteczny nadal pozostaje regulowany terminowo, zaś na nieruchomości nie ciąży już zabezpieczenie hipoteczne, przez co jej właściciel może nią swobodnie dysponować.

Kliknij i sprawdź: Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Wniosek o przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość

Każdy bank ustala własne warunki w zakresie możliwości przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość w ramach utrzymania ciągłości zabezpieczenia kredytowego. Właśnie dlatego kredytobiorca, który chce złożyć odpowiedni wniosek do banku, z którym współpracuje, powinien wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość wzór” albo „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość podanie”, aby znaleźć odpowiedni dokument.

Jak wygląda przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość w bankach w Polsce?

Zastanawiasz się, jak przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość? Wszystko zależy od warunków, które stawia konkretny bank, z jakim współpracujesz w ramach zaciągniętego już kredytu hipotecznego. Wpisz hasło typu „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość Pekao S.A.”, „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość PKO BP” albo „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość Millenium”, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Co więcej, całą procedurę banki najczęściej opisują wnikliwie na swoich oficjalnych stronach internetowych. Możesz znaleźć szczegółowe informacje po frazach, takich jak „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość mBank”, „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość Santander” czy „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość ING”. Zawsze sprawdzaj również w rankingach kredytowych, czy „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość Alior Bank” bądź „przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość Getin Bank” jest w ogóle możliwe. Warto się upewnić, zanim jeszcze podpiszesz umowę o kredyt na mieszkanie.

Ile trwa przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Na rozpatrzenie wniosku o przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość bank ma z reguły 30 dni roboczych. Średni czas na załatwienie wszystkich formalności wynosi nieco mniej, bo w praktyce jest to około 21 dni roboczych. Pamiętaj jednak, że cały proces może się nieco wydłużyć, jeśli nie doniesiesz wszystkich niezbędnych dokumentów albo bank poprosi o dostarczenie kolejnych. Musisz wiedzieć, że aby tego rodzaju zabieg mógł zostać przeprowadzony, instytucja bankowa ponownie zweryfikuje Twoją zdolność kredytową.

Czy warto zdecydować się na przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Musisz wiedzieć, że banki, chociaż akceptują taką formę zmiany dodatkowego zabezpieczenia kredytu, to nigdy nie jest za darmo realizowane przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Forum o tematyce kredytów hipotecznych zawiera mnóstwo wypowiedzi klientów banków, którzy już zdecydowali się na zmianę wpisu do hipoteki. Potwierdzają oni, że większość instytucji bankowych najczęściej pobiera prowizję za taką operację. Co więcej, konieczna jest również opłata za sporządzenie aneksu do umowy czy opłata za wycenę nieruchomości, na której ma zostać wniesiony wpis do hipoteki.

Czy w obliczu konieczności poniesienia nierzadko wysokich kosztów, przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest opłacalne? Jak najbardziej, w niektórych sytuacjach jest to wręcz jedyna możliwość, aby spełniać wymagania instytucji bankowej, ale móc rozporządzać daną nieruchomością w pełni swobodnie.

Nie przegap: Co może stanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego? Różnice

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
28.02.2022

Jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt?

Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem Twojego kredytu. Chcąc zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, weź pod uwagę, że...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj