Strona główna » Porady » Poradnik gotówkowy » Kredyt 100 tys. ile trzeba oddać?

Kredyt 100 tys. ile trzeba oddać?

przez Krzysztof Szymański
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja 0 komentarz
Kredyt 100 tys. ile trzeba oddać?

Kredyt 100 tys. to dość popularna forma finansowania na różnego rodzaju wydatki. Możesz zaciągnąć go zarówno w formie kredytu hipotecznego, jak też jako pożyczkę konsumpcyjną. Od tego, jaki rodzaj wybierzesz, będą zależeć warunki, ale też to, ile ostatecznie zapłacisz. Koszty kredytowania są jednym z głównych czynników, jakie kredytobiorcy biorą pod uwagę przy zaciąganiu takich zobowiązań. Dlatego, zanim podpiszesz umowę, sprawdź wszystkie warunki finansowe – dowiedz się np. ile trzeba oddać w przypadku kredytu 100 tys. zł. Czy bank doliczy tylko koszty z tytułu odsetek, czy też inne prowizje i opłaty?

Bank po udzieleniu kredytu gotówkowego czy hipotecznego lub innego zobowiązania finansowego nalicza dla siebie odsetki, które są jego wynagrodzeniem. Może również pobrać prowizję od kredytobiorcy za przystąpienie do zobowiązania oraz inne opłaty związane z udzieleniem i spłatą kredytu. Zobacz, jakimi kosztami Cię obciąży, jeśli zaciągniesz kredyt 100 tys. Ile trzeba oddać w takiej sytuacji?

Kredyt 100 tys. – najważniejsze informacje

Kredyt jest zobowiązaniem finansowym, które może być udzielone jedynie przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt na 100 tys. zł może być przyznany w ramach kredytu hipotecznego, samochodowego, gotówkowego czy konsolidacyjnego, a także refinansowego. Jeśli zależy Ci na  swobodnym dysponowaniu kwotą udzielonego zobowiązania, zdecyduj się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Najlepsze oferty przedstawi Ci ranking kredytów gotówkowych, w którym porównasz koszty i wybierzesz dogodne warunki.

W przeciwieństwie do zobowiązania hipotecznego taki produkt nie jest kredytem celowym i nie wymaga zwykle ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń spłaty. Przypomnijmy przy tym, że kredyt hipoteczny jest zabezpieczony, a klient każdorazowo przy jego zaciąganiu musi ustanowić zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Kredyt gotówkowy tego nie wymaga.

Można go zaciągnąć w miarę szybko, bez zbędnych formalności, nawet w trybie online. Uproszczone procedury mogą obowiązywać klientów, którzy mają już konto w danym banku i dobrą historię współpracy z nim. Inni muszą przy tym złożyć dokumenty dochodowe, które jednoznacznie potwierdzą, czy mają wystarczającą zdolność kredytową do zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania.

Jak wnioskować o kredyt 100 tys. online?

 1. Jeśli chcesz starać się o 100 tys kredytu przez internet, możesz złożyć wstępny wniosek bez wychodzenia z domu. Pamiętaj, że w przypadku takiej kwoty bank prawdopodobnie poprosi o uzupełnienie go o wymaganą dokumentację. Jednak takie formalności dopełnisz na późniejszym etapie.
 2. We wniosku online musisz podać swoje dane osobowe, adresowe i dotyczące finansów. Jeśli chodzi o ostatni punkt, w tym celu należy wypełnić oświadczenie o dochodach. W tym formularzu bank wymaga uzupełnienia, jak wysokie dochody osiągasz na swoje gospodarstwo domowe oraz ile osób w nim zamieszkuje. Dodatkowo konieczne jest podanie informacji o wydatkach, jakie ponosisz na utrzymanie miesięcznie.
 3. Wniosek powinien zawierać także parametry kredytu, który Cię interesuje. W tym przypadku będzie to kwota 100 tys kredytu. Musisz także nakreślić, na jaki okres chcesz go zaciągnąć i z jakim oprocentowaniem, jeśli jest możliwy wybór (zmienne, stałe).
 4. Co ważne, wiele banków umożliwia staranie się o 100 tys kredytu z poziomu bankowości i aplikacji mobilnej, jeśli jesteś już klientem. Sprawdź, jakie warunki oferuje Twój bank.
 5. Gdy już poprawnie wypełnisz wszystkie pola, przyjdzie czas na weryfikację Twoich danych i sprawdzenie zdolności kredytowej. Na tym etapie bank analizuje sytuację finansową, historię kredytową w BIK i jej scoring. Wówczas może poprosić Cię o udowodnienie dochodów,  np. poprzez dostarczenie zaświadczenia o zarobkach. Taki dokument możesz otrzymać od swojego pracodawcy.
 6. Po weryfikacji bank wydaje decyzję kredytową. Na tym etapie już dowiesz się, czy dostaniesz kredyt, i na jakich warunkach.

O 100 tys kredytu możesz wnioskować samodzielnie online lub z doradcą. Oczywiście banki umożliwiają też staranie się o zobowiązanie stacjonarnie w oddziale.

A na co można przeznaczyć kredyt 100 tys? Jest to dość pokaźną kwota, która pokryje wiele wydatków. To jednak zależy od faktu, jaki rodzaj zobowiązania chcesz wziąć. W przypadku kredytu hipotecznego, oczywiste jest to, że sfinansujesz z jego pomocą tylko niektóre cele. Mowa o wydatkach na nabycie, remont, wykończenie czy modernizację nieruchomości, a także wyposażenie, jeśli obejmuje sprzęty i meble w zabudowie, a nie elementy ruchome. Czy warto brać kredyt na remont? Przykładowo kredyt 100 tys może okazać się pomocny, gdy planujesz odświeżenie wnętrz lub masz środki na zakup nieruchomości, ale brakuje Ci ich na jej wykończenie.

Z kolei 100 tys kredytu gotówkowego to nic innego jak standardowa pożyczka konsumpcyjna. To zobowiązanie przeznaczysz na dowolne wydatki, których nie sprawdza i nie ogranicza żaden bank. Może to być np. właśnie wyposażenie mieszkania w meble, których zakupu nie pokryje kredyt hipoteczny, kupno nowego auta, wymarzone wakacje, zakup działki rekreacyjnej i inne dowolne cele.

Sprawdź: czy dostanę kredyt gotówkowy mając hipoteczny?

Ale trzeba zarabiać żeby dostać 100 tys kredytu? To zależy od indywidualnych zasad w każdym banku. Jednak każdy będzie analizował Twoją historię kredytową. W przypadku kredytu hipotecznego z reguły musi być ona wyższa i stabilniejsza. Z kolei kredyt gotówkowy cechuje się trochę bardziej elastycznymi warunkami. Przykładowo: singiel zarabiający ok. 4000 zł netto z powodzeniem dostanie hipoteczny kredyt 100 tys.

Kredyt na 100 tys. zł w formule zobowiązania gotówkowego jest dość wysoki. Dlatego ubieganie się o niego może być obwarowane np. koniecznością dostarczenia do banku zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów od pracodawcy czy wyciągu z konta z kilku ostatnich miesięcy.

To może Cię zainteresować: Kredyt gotówkowy – jakie dokumenty będą ci potrzebne?

Co składa się na koszt kredytu 100 tys.

Nie jest tak, że w ramach kredytu gotówkowego czy innego rodzaju pożyczasz od banku 100 tys. zł i dokładnie tyle, co do złotówki, oddajesz. Banki muszą zarabiać na udzielaniu takich zobowiązań. Ile więc kosztuje 100 tys. kredytu? Ile do spłaty będzie mieć klient, który zdecyduje się zaciągnąć taki kredyt? Otóż wśród podstawowych kosztów należy wymienić:

 • odsetki, wynikające z ustalonej w umowie kredytowej stopy oprocentowania;
 • prowizję, naliczaną głównie z tytułu przystąpienia klienta do kredytu;
 • dodatkowe prowizje i opłaty, np. koszty ustanawiania dodatkowych ubezpieczeń spłaty kredytu.

Podstawowym kosztem kredytu na 100 tys. zł są jego odsetki. To wynagrodzenie banku z tytułu udzielanego zobowiązania. Są one naliczane od kwoty kapitału pożyczanego przez kredytobiorcę, według stopy procentowej składającej się z części stałej, czyli marży banku, oraz części zmiennej, np. stawki referencyjnej WIBOR®, która do 2025 roku w kredytach złotowych ma ustąpić miejsca stawce WIRON. Zobowiązanie może mieć zmienne lub stałe oprocentowanie w różnych okresach spłaty.

Prowizja jest jednorazową opłatą, jaką kredytobiorca uiszcza w związku z udzieleniem kredytu, czy też przystąpieniem do zobowiązania. Jest ona naliczana jako procent od udzielonej kwoty. Wiele banków rezygnuje jednak z jej naliczania.

Jeśli instytucja wymaga ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty, np. ubezpieczenia kredytu, to składka na takie ubezpieczenie będzie doliczana do kosztu zobowiązania.

O czym warto pamiętać przy wybieraniu oferty kredytu 100 tys?

 • Wysokość raty jest uzależniona od tego, jakim oprocentowaniem objęty jest kredyt (zmiennym czy stałym). Jeśli jest to stała stopa, przez cały (lub określony w umowie) czas będziesz spłacać taką samą ratę. Z kolei w przypadku oprocentowania zmiennego kwota będzie zależała od WIBOR’u i aktualnej sytuacji na rynku.
 • Wybierając kredyt 100 tys i obliczając jego koszty zawsze warto zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu. Jest to kwota, która obejmuje wszystkie koszty, jakie poniesiesz w związku z pożyczeniem środków. W związku z tym zostają wliczone do niej również opłaty dodatkowe, np. prowizje czy koszty ubezpieczeń.

Kredyt 100 tys. – ile kosztuje? Zostaje

Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu – czy to kredytu gotówkowego, czy hipotecznego lub innego rodzaju zobowiązania finansowego w banku – powinieneś zwrócić uwagę na jego ogólne koszty. Ile kosztuje kredyt 100 tys. zł? Ile będziesz musiał zwrócić do banku?

Przykładowo:

 • Kredyt 100 tys na 10 lat w Citi Handlowym weźmiesz z RRSO 10,85% i całkowitym kosztem na poziomie 60 892 zł. Taki sam kredyt w Alior Banku ma RRSO 15,27%, a całkowity koszt wyniesie 88 430 zł.
 • 100 tys kredytu na 5 lat w w Citi Handlowym weźmiesz z RRSO 11,17% i całkowitym kosztem na poziomie 29 364 zł. Taki sam kredyt w Alior banku jest dostępny z RRSO 17,38% i całkowitym kosztem, który wyniesie 46 333 zł.

Kredyt 100 tys. zł – jaka rata kredytu?

Dla wielu przyszłych kredytobiorców ważny jest. Nie tylko ogólny koszt, ale też rata kredytu 100 tys. W końcu od jej wysokości zależy to, czy miesięczny budżet pokryje koszt bez przeszkód, a pozostałe środki wystarczą na utrzymanie. To, ile będzie wynosić rata, zależy od rodzaju zobowiązania. Kredyt gotówkowy 100 tys. może mieć inną ratę niż ta sama kwota pożyczona w ramach kredytu hipotecznego. Sprawdź nasze porównania przy poszczególnych okresach spłaty:

 1. Jaka będzie rata kredytu gotówkowego 100 tys przy 10-letniej spłacie?
 2. Citi Handlowy: 1340 zł miesięcznie
 3. Bank Pekao: 1403 zł miesięcznie
 4. Raiffeisen Digital Bank: 1450 zł miesięcznie
 5. VeloBank: 1463 zł miesięcznie
 6. BNP Paribas: 1520 zł miesięcznie.

2. Jaka będzie rata kredytu hipotecznego 100 tys przy 20-letniej spłacie? (Oprocentowanie zmienne):

 • ING: 789 zł miesięcznie
 • PKO BP: 799 zł miesięcznie
 • Bank Pekao: 819 zł miesięcznie
 • Alior Bank: 837 zł miesięcznie
 • Citi Handlowy: 850 zł miesięcznie.

Pamiętaj, że oprocentowanie zmienne nie gwarantuje niezmienności raty i kosztów. Wysokość będzie zależeć od stopy WIBOR w danym okresie.

3. Jaka będzie rata kredytu hipotecznego 100 tys przy 20-letniej spłacie? (Oprocentowanie stałe):

 • PKO BP: 730 zł miesięcznie
 • ING: 785 zł miesięcznie
 • VeloBank: 787 zł miesięcznie
 • Santander: 787 zł miesięcznie
 • ING: 792 zł miesięcznie.

Kredyt 100 tys. gotówkowy – całkowity koszt

W zależności od banku koszty kredytu 100 tys. mogą się różnić. Ile będziesz musiał przeciętnie spłacić? Wszystko zależy od długości okresu kredytowania. Zasadniczo im krócej będziesz spłacać kredyt, tym mniej łącznie za niego zapłacisz. Łączny koszt obejmie odsetki naliczone według ustalonej stopy procentowej i prowizję za przyznanie kredytu. To podstawowe wydatki, jakie poniesiesz.

Sprawdź porównanie, jeśli chcesz wziąć kredyt 100 tys. Ile trzeba oddać? Wyliczenia przygotowane przez nasz kalkulator kredytów gotówkowych.

Czas spłatyBankKoszt kredytu
5 latCiti Handlowy29 364 zł
Alior Bank31 805 zł
VeloBank34 957 zł
BNP Paribas41 442 zł
10 latCiti Handlowy60 890 zł
Alior Bank88 430 zł
Pekao68 370 zł
VeloBank75 581 zł

Opłaca się wziąć kredyt gotówkowy na krótszy czas, gdzie w Citi Handlowym zyskujesz najniższe koszty na poziomie max. 30 000 zł. Z kolei wydłużając okres kredytowania, zmniejsza się miesięczna rata. Wówczas wzrastają koszty, ale może pomóc Ci to w dotrzymywaniu terminów i dogodnej spłacie.

Kredyt 100 tys. hipoteczny – całkowity koszt

Sytuacja wygląda natomiast inaczej, jeśli zaciągasz 100 tys. zł kredytu hipotecznego. Termin zwrotu środków także i tu ma znaczenie dla wyliczenia ogólnych, całkowitych kosztów. Ile trzeba oddać przy kredycie hipotecznym na 100 tys. zł? Otóż kategorie kosztów całkowitych takiego zobowiązania obejmują:

 • odsetki naliczone według stopy procentowej okresowo stałej przez 5 lub 10 lat lub stopy zmiennej;
 • prowizję za udzielenie kredytu;
 • promesę bankową – przyrzeczenie udzielenia kredytu, jeśli ma zastosowanie;
 • składki na ubezpieczenia kredytu – zwykle wymagane jest ustanowienie co najmniej ubezpieczenia pomostowego, stosowanego do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, czy ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Stosowane mogą być także inne opłaty związane z kredytem hipotecznym, który jest zwykle wysokokwotowym zobowiązaniem. Z uwagi na solidne zabezpieczenia spłaty RRSO będzie jednak zwykle niższe niż kredytu gotówkowego.

Chcesz wziąć hipoteczny kredyt 100 tys? Sprawdź, jakie są koszty przy różnych okresach spłaty:

Czas spłatyBankCałkowity koszt kredytu
20 latING89 538 zł
PKO BP106 893 zł
Pekao S.A.96 583 zł
Alior Bank101 044 zł
35 latING175 405 zł
PKO BP212 278 zł
BOŚ Bank211 411 zł

Powyższe przykłady dotyczą kredytu ze zmiennym oprocentowaniem.

W przypadku oprocentowania stałego koszty będą wyglądały następująco:

 • Biorąc kredyt na 35 lat w PKO BP zapłacisz 181 455 zł, w ING 178 238 zł, a w Millennium 203 563 zł.
 • Przy 20-letnim czasie spłaty w PKO BP koszty wynoszą 89 800 zł, w ING 90 422 zł, a w VeloBanku 90 367 zł.

Jak widać, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, obecnie pod względem kosztów opłaca się wziąć zobowiązanie ze zmiennym oprocentowaniem. Najlepiej przedstawia się oferta ING i PKO BP. Pamiętaj, że zmienna stopa nie gwarantuje stałych kosztów przez cały okres spłaty. Z kolei w przypadku kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym, zyskujesz zerowe ryzyko wzrostu kosztów, ale może być on ostatecznie droższy.

Kredyt 100 tys. – ile trzeba oddać?

Dowiedz się, jak kształtują się aktualnie oferty na kredyty gotówkowe i hipoteczne na kwotę 100 tys. zł. Ile będziesz musiał oddać, jeśli weźmiesz 100 tys. kredytu? To zależy przede wszystkim od długości okresu spłaty. Przyjęliśmy zatem trzy różne okresy – 5, 10 lub 15 lat.

Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, z reguły krótszy czas spłaty gwarantuje mniejsze koszty. Większa będzie jednak rata. Odwrotnie jest w przypadku kredytu hipotecznego. Wszystko jednak zależy od aktualnych ofert banków.

Ile trzeba oddać? Przykładowo:

 • 12 miesięcy spłaty: w Citi Handlowym 105 102 zł, w Alior Banku 107 376 zł, a w Banku Pekao 106 310 zł.
 • 60 miesięcy spłaty: w Citi Handlowym 129 364 zł, w Alior Banku 146 333 zł, a w Banku Pekao 131 805 zł.

Jak widać, dłuższy termin spłaty kredytu 100 tys. wiąże się z większym kosztem całkowitym. Biorąc kredyt gotówkowy, pod tym względem lepiej opłaca się zaciągnięcie go na krótszy czas.

A jakie są Koszty kredytu 100 tys.? Przykładowo:

 • 10 lat spłaty: w ING 140 816 zł, w PKO BP 147 216 zł, a w Banku Pekao 143 823 zł.
 • 35 lat spłaty: w ING 275 405 zł, w PKO BP 310 730 zł, a w BOŚ Banku 308 272 zł.

Kredyt 100 tys. na 5 lat – ile trzeba oddać?

 Całkowity koszt kredytu gotówkowegoCałkowity koszt kredytu hipotecznego (przyjmujemy wkład własny na poziomie 20%)
ING29 364 zł19 480 zł
PKO BP46 733 zł22 052 zł
Pekao31 805 zł20 855 zł
Alior Bank46 333 zł21 715 zł
Citi Handlowy29 364 zł22 291 zł
Santander51 615 zł24 766 zł

Najlepszą ofertę kredytu gotówkowego na 5 lat ma Citi Handlowy i ING, w których koszt całkowity jest na poziomie poniżej 30 000 zł. Kredyt hipoteczny obecnie opłaca się w banku ING, gdzie koszt całkowity wyniesie mniej niż 20 000 zł oraz w Pekao, gdzie jest niewiele wyższy.

Kredyt 100 tys. na 10 lat – ile trzeba oddać?

 Całkowity koszt kredytu gotówkowegoCałkowity koszt kredytu hipotecznego (przyjmujemy wkład własny na poziomie 20%)
INGBrak oferty40 816 zł
PKO BPBrak oferty47 663 zł
Pekao68 371 zł43 823 zł
Alior Bank88 430 zł45 719 zł
Citi Handlowy60 892 zł46 991 zł
Santander95 541 zł49 996 zł

Ponownie to Citi Handlowy przedstawia aktualnie najlepszą ofertę na kredyt gotówkowy w kwocie 100 tys. na 10 lat. Koszt całkowity takiego zobowiązania wyniesie 60 892 zł.

Kredyt 100 tys. na 15 lat – ile trzeba oddać?

15-letni okres kredytowania może być zastosowany zwykle wyłącznie dla kredytów hipotecznych, dlatego w tabeli znalazły się oferty tylko takich zobowiązań finansowych.

 Całkowity koszt kredytu hipotecznego (przyjmujemy wkład własny na poziomie 20%)
ING64 209 zł
PKO BP76 131 zł
Pekao69 120 zł
Alior Bank72 225 zł
Citi Handlowy74 311 zł
Santander77 904 zł

Najkorzystniej prezentuje się oferta ING, w którym można wziąć kredyt hipoteczny z 20% wkładem własnym na 15 lat. Koszty wyniosą mniej niż 65 000 zł.

Jak zmniejszyć wysokość kwoty kredytu, którą musimy oddać do banku?

Kwota przeznaczona do zwrotu do banku przy pozyskiwaniu kredytu gotówkowego czy hipotecznego potrafi być nawet dwukrotnie wyższa od kapitału zobowiązania. To normalne, że kredytobiorcy poszukują skutecznych sposobów na zmniejszenie wysokości kwoty kredytu, jaką muszą oddać do banku. Jeśli znajdujesz się w takiej samej sytuacji, spróbuj kilku pomysłów na zmniejszenie kosztów:

 • Skrócenie okresu spłaty kredytu – im krócej będziesz spłacać zobowiązanie, tym mniej będzie Cię kosztować. Wszystko dlatego, że przez krótszy czas bank będzie naliczał Ci odsetki od kapitału.
 • Nadpłata kredytu – zamiast uiszczać raty odpowiadające kwocie z harmonogramu spłaty, możesz wpłacać wyższe i jednocześnie złożyć do banku dyspozycję zaliczenia takich pieniędzy na poczet nadpłaty. Nadpłata i jednoczesne skrócenie okresu kredytowania skutkować będą znacznym obniżeniem kwoty, jaką zwrócisz w rzeczywistości do banku.
 • Wcześniejsza całościowa spłata – im wcześniej zwrócisz kredyt do banku, tym mniej odsetek zapłacisz, ale uwaga! Niewykluczone przy tym, że bank naliczy dodatkową rekompensatę w takim przypadku. Warto więc wcześniej przeliczyć, czy takie działanie Ci się opłaca.
 • Refinansowanie kredytu – jeśli po kilku latach spłaty długu okazuje się, że Twój kredyt jest znacznie droższy od zobowiązań obecnie oferowanych przez banki, możesz go przenieść do innej instytucji w ramach refinansowania.

Jak widać, istnieje co najmniej kilka sposobów na zmniejszenie wysokości kosztów kredytowania. Spróbuj z nich skorzystać.

Zobacz też inne artykuły

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies