Strona główna » Porady » Poradnik gotówkowy » Kredyt 100 tys. ile trzeba oddać?

Kredyt 100 tys. ile trzeba oddać?

przez Krzysztof Szymański
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja 0 komentarz
Kredyt 100 tys. ile trzeba oddać?

Koszty kredytowania są jednym z głównych czynników, jakie kredytobiorcy biorą pod uwagę przy zaciąganiu takich zobowiązań. Dlatego, zanim podpiszesz umowę, sprawdź wszystkie warunki finansowe – dowiedz się np. ile trzeba oddać w przypadku kredytu 100 tys. zł. Czy bank doliczy tylko koszty z tytułu odsetek, czy też inne prowizje i opłaty?

Bank po udzieleniu kredytu gotówkowego czy hipotecznego lub innego zobowiązania finansowego nalicza dla siebie odsetki, które są jego wynagrodzeniem. Może również pobrać prowizję od kredytobiorcy za przystąpienie do zobowiązania oraz inne opłaty związane z udzieleniem i spłatą kredytu. Zobacz, jakimi kosztami Cię obciąży, jeśli zaciągniesz kredyt 100 tys. Ile trzeba oddać w takiej sytuacji?

Kredyt 100 tys. – najważniejsze informacje

Kredyt jest zobowiązaniem finansowym, które może być udzielone jedynie przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt na 100 tys. zł może być przyznany w ramach kredytu hipotecznego, samochodowego, gotówkowego czy konsolidacyjnego, a także refinansowego. Jeśli zależy Ci na  swobodnym dysponowaniu kwotą udzielonego zobowiązania, zdecyduj się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego.

W przeciwieństwie do zobowiązania hipotecznego taki produkt nie jest kredytem celowym i nie wymaga zwykle ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń spłaty. Przypomnijmy przy tym, że kredyt hipoteczny jest zabezpieczony, a klient każdorazowo przy jego zaciąganiu musi ustanowić zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Kredyt gotówkowy tego nie wymaga.

Można go zaciągnąć w miarę szybko, bez zbędnych formalności, nawet w trybie online. Uproszczone procedury mogą obowiązywać klientów, którzy mają już konto w danym banku i dobrą historię współpracy z nim. Inni muszą przy tym złożyć dokumenty dochodowe, które jednoznacznie potwierdzą, czy mają wystarczającą zdolność kredytową do zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania.

Kredyt na 100 tys. zł w formule zobowiązania gotówkowego jest dość wysoki. Dlatego ubieganie się o niego może być obwarowane np. koniecznością dostarczenia do banku zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów od pracodawcy czy wyciągu z konta z kilku ostatnich miesięcy.

To może Cię zainteresować: Kredyt gotówkowy – jakie dokumenty będą ci potrzebne?

Ile kosztuje taki kredyt? Ile trzeba oddać do banku? Sprawdź to na przykładzie kredytu na kwotę 100 tys. zł.

Co składa się na koszt kredytu 100 tys.?

Nie jest tak, że w ramach kredytu gotówkowego czy innego rodzaju pożyczasz od banku 100 tys. zł i dokładnie tyle, co do złotówki, oddajesz. Banki muszą zarabiać na udzielaniu takich zobowiązań. Ile więc kosztuje 100 tys. kredytu? Ile do spłaty będzie mieć klient, który zdecyduje się zaciągnąć taki kredyt? Otóż wśród podstawowych kosztów należy wymienić:

 • odsetki, wynikające z ustalonej w umowie kredytowej stopy oprocentowania;
 • prowizję, naliczaną głównie z tytułu przystąpienia klienta do kredytu;
 • dodatkowe prowizje i opłaty, np. koszty ustanawiania dodatkowych ubezpieczeń spłaty kredytu.

Podstawowym kosztem kredytu na 100 tys. zł są jego odsetki. To wynagrodzenie banku z tytułu udzielanego zobowiązania. Są one naliczane od kwoty kapitału pożyczanego przez kredytobiorcę, według stopy procentowej składającej się z części stałej, czyli marży banku, oraz części zmiennej, np. stawki referencyjnej WIBOR®, która do 2025 roku w kredytach złotowych ma ustąpić miejsca stawce WIRON. Zobowiązanie może mieć zmienne lub stałe oprocentowanie w różnych okresach spłaty.

Prowizja jest jednorazową opłatą, jaką kredytobiorca uiszcza w związku z udzieleniem kredytu, czy też przystąpieniem do zobowiązania. Jest ona naliczana jako procent od udzielonej kwoty. Wiele banków rezygnuje jednak z jej naliczania.

Jeśli instytucja wymaga ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty, np. ubezpieczenia kredytu, to składka na takie ubezpieczenie będzie doliczana do kosztu zobowiązania.

Warto przeczytać: Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – czy to możliwe?

Kredyt 100 tys. – ile kosztuje?

Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu – czy to kredytu gotówkowego, czy hipotecznego lub innego rodzaju zobowiązania finansowego w banku – powinieneś zwrócić uwagę na jego ogólne koszty. Ile kosztuje kredyt 100 tys. zł? Ile będziesz musiał zwrócić do banku?

Kredyt 100 tys. gotówkowy – całkowity koszt

W zależności od banku koszty kredytu 100 tys. mogą się różnić. Ile będziesz musiał przeciętnie spłacić? Wszystko zależy od długości okresu kredytowania. Zasadniczo im krócej będziesz spłacać kredyt, tym mniej łącznie za niego zapłacisz. Łączny koszt obejmie odsetki naliczone według ustalonej stopy procentowej i prowizję za przyznanie kredytu. To podstawowe wydatki, jakie poniesiesz.

Kredyt 100 tys. hipoteczny – całkowity koszt

Sytuacja wygląda natomiast inaczej, jeśli zaciągasz 100 tys. zł kredytu hipotecznego. Termin zwrotu środków także i tu ma znaczenie dla wyliczenia ogólnych, całkowitych kosztów. Ile trzeba oddać przy kredycie hipotecznym na 100 tys. zł? Otóż kategorie kosztów całkowitych takiego zobowiązania obejmują:

 • odsetki naliczone według stopy procentowej okresowo stałej przez 5 lub 10 lat lub stopy zmiennej;
 • prowizję za udzielenie kredytu;
 • promesę bankową – przyrzeczenie udzielenia kredytu, jeśli ma zastosowanie;
 • składki na ubezpieczenia kredytu – zwykle wymagane jest ustanowienie co najmniej ubezpieczenia pomostowego, stosowanego do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, czy ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Stosowane mogą być także inne opłaty związane z kredytem hipotecznym, który jest zwykle wysokokwotowym zobowiązaniem. Z uwagi na solidne zabezpieczenia spłaty RRSO będzie jednak zwykle niższe niż kredytu gotówkowego.

Kredyt 100 tys. – ile trzeba oddać?

Dowiedz się, jak kształtują się aktualnie oferty na kredyty gotówkowe i hipoteczne na kwotę 100 tys. zł. Ile będziesz musiał oddać, jeśli weźmiesz 100 tys. kredytu? To zależy przede wszystkim od długości okresu spłaty. Przyjęliśmy zatem trzy różne okresy – 5, 10 lub 15 lat.

Kredyt 100 tys. na 5 lat – ile trzeba oddać?

 Całkowity koszt kredytu gotówkowegoCałkowity koszt kredytu hipotecznego (przyjmujemy wkład własny na poziomie 20 proc.)
Citi Handlowy27 677,96 złbd
Alior Bank46 333,75 zł23 359,61 zł
Pekao33 011,75 zł23 939,50 zł
BNP Paribas30 424,20 złbd
PKO Bank Polski46 733,19 zł24 515,63 zł
Santander Bank Polska47 174,44 zł27 308,62 zł
Bank Pocztowy43 670,92 złbd
ING Bank Śląski57 630,47 złbd
Kredyt 100 tys. na 5 lat

Najlepszą ofertę kredytu gotówkowego w kwocie 100 tys. zł na 5 lat przygotował Citi Handlowy – ponad zaciągniętą kwotę kredytu oddasz 27 677,96 zł kosztów. Znacznie tańsze są natomiast kredyty hipoteczne w kwocie 100 tys. zł udzielane na 5 lat, z wkładem własnym na poziomie 20 proc. Najtańszy będzie kredyt w Alior Banku – koszt to 23 359,61 zł.

Kredyt 100 tys. na 10 lat – ile trzeba oddać?

 Całkowity koszt kredytu gotówkowegoCałkowity koszt kredytu hipotecznego (przyjmujemy wkład własny na poziomie 20 proc.)
Citi Handlowy62 804,34 złbd
Alior Bank88 430,97 zł49 361,06 zł
Pekao71 125,67 zł50 650,47 zł
BNP Paribas65 231,69 złbd
PKO Bank PolskiBd53 161,51 zł
Santander Bank Polska85 434,30 zł55 647,96 zł
Bank MillenniumBd52 465,91 zł
ING Bank Śląski134 577,22 złbd
Kredyt 100 tys. na 10 lat

Ponownie to Citi Handlowy przedstawia aktualnie najlepszą ofertę na kredyt gotówkowy w kwocie 100 tys. na 10 lat. Koszt całkowity takiego zobowiązania wyniesie 62 804,34 zł. Znacznie mniej zapłacisz z kolei za taki kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym w Alior Banku – 49 361,06 zł. Musisz jednak mieć wkład własny w wysokości 20 proc.

Kredyt 100 tys. na 15 lat – ile trzeba oddać?

15-letni okres kredytowania może być zastosowany zwykle wyłącznie dla kredytów hipotecznych, dlatego w tabeli znalazły się oferty tylko takich zobowiązań finansowych.

 Całkowity koszt kredytu hipotecznego (przyjmujemy wkład własny na poziomie 20 proc.)
PKO BP85 203,25 zł
Alior Bank78 204 zł
Pekao80 326,20 zł
BOŚ Bank91 103,89 zł
Grupa BPS92 185,28 zł
Santander Bank Polska87 203,61 zł
Bank Millennium83 318,29 zł
Kredyt 100 tys. na 15 lat

Najkorzystniej prezentuje się oferta kredytu hipotecznego w kwocie 100 000 zł z na 15 lat z 20-procentowym wkładem własnym w Alior Banku. Do oddania będziesz mieć mniej niż 80 tys. zł kosztów.

Kliknij i przeczytaj: Kredyt 100 tys na 20 lat

Jak zmniejszyć wysokość kwoty kredytu, którą musimy oddać do banku?

Kwota przeznaczona do zwrotu do banku przy pozyskiwaniu kredytu gotówkowego czy hipotecznego potrafi być nawet dwukrotnie wyższa od kapitału zobowiązania. To normalne, że kredytobiorcy poszukują skutecznych sposobów na zmniejszenie wysokości kwoty kredytu, jaką muszą oddać do banku. Jeśli znajdujesz się w takiej samej sytuacji, spróbuj kilku pomysłów na zmniejszenie kosztów:

 • Skrócenie okresu spłaty kredytu – im krócej będziesz spłacać zobowiązanie, tym mniej będzie Cię kosztować. Wszystko dlatego, że przez krótszy czas bank będzie naliczał Ci odsetki od kapitału.
 • Nadpłata kredytu – zamiast uiszczać raty odpowiadające kwocie z harmonogramu spłaty, możesz wpłacać wyższe i jednocześnie złożyć do banku dyspozycję zaliczenia takich pieniędzy na poczet nadpłaty. Nadpłata i jednoczesne skrócenie okresu kredytowania skutkować będą znacznym obniżeniem kwoty, jaką zwrócisz w rzeczywistości do banku.
 • Wcześniejsza całościowa spłata – im wcześniej zwrócisz kredyt do banku, tym mniej odsetek zapłacisz, ale uwaga! Niewykluczone przy tym, że bank naliczy dodatkową rekompensatę w takim przypadku. Warto więc wcześniej przeliczyć, czy takie działanie Ci się opłaca.
 • Refinansowanie kredytu – jeśli po kilku latach spłaty długu okazuje się, że Twój kredyt jest znacznie droższy od zobowiązań obecnie oferowanych przez banki, możesz go przenieść do innej instytucji w ramach refinansowania.

Jak widać, istnieje co najmniej kilka sposobów na zmniejszenie wysokości kosztów kredytowania. Spróbuj z nich skorzystać.

Nie przegap:

Gdzie znaleźć tani kredyt gotówkowy i który bank da Ci najtańszą pożyczkę gotówkową?

Gdzie wziąć kredyt 100 tys. bez zaświadczeń?

Kredyt 100 tys. na 5 lat – który bank udzieli najtańszego kredytu?

Zobacz też inne artykuły

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies