Przejdź do sekcji
Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a nawet zabezpieczenia spłaty. Kredytobiorcy mimo wszystko chętnie wybierają oferty tego typu, szczególnie gdy zależy im na zobowiązaniu o wysokiej kwocie, co w przypadku kredytu gotówkowego mogłoby wiązać się z wysokimi opłatami i krótszym terminem spłaty.
Co jako klient banku musisz wiedzieć o kredycie celowym? Które kredyty możemy zaliczyć do grupy kredytów celowych? Co powoduje, że oferty tego typu gwarantują tak korzystne warunki umowy i niskie raty? Dlaczego kredyt celowy zyskał większe zainteresowanie w dobie pandemii? W tym artykule poznasz odpowiedzi na pytania, które mogą okazać się dla ciebie kluczowe przed zawarciem umowy kredytowej.
Kredyt celowy a kredyt konsumpcyjny
Kredyty celowe gwarantują zrealizowanie konkretnego planu z pomocą środków, jakie w ramach zadłużenia może wypłacić bank. Dzięki temu instytucja ma pewność, jak pieniądze zostaną wydane, a także ocenić, czy takie zadłużenie wiąże się z dużym ryzykiem. Co więcej, kredyt celowy można z powodzeniem zabezpieczyć np. z pomocą zastawu, czy hipoteki. Kredyt konsumpcyjny, czyli np. popularny kredyt gotówkowy, limit na koncie, czy karta kredytowa, to zadłużenia, które gwarantują dostęp do pieniędzy, które klient banku może wykorzystać całkowicie dowolnie.
Choć jeszcze do niedawna zdecydowana większość kredytobiorców sięgała po kredyty gotówkowe, ze względu na łatwiejszą dostępność, zmieniło się to w ciągu ostatniego roku. Koronawirus spowodował, że klienci banków są weryfikowani dużo dokładniej, a sami kredytobiorcy wybierają oferty o niższym oprocentowaniu, by móc cieszyć się łatwiejszą spłatą.
Jakie usługi w ofercie banków zaliczamy do kredytów celowych? Są to:
- kredyt hipoteczny;
- kredyt na samochód;
- kredyt konsolidacyjny;
- kredyt inwestycyjny dla firm;
- kredyt obrotowy dla firm.
Kredyt hipoteczny
Kredyt na mieszkanie jest ofertą doskonale znaną wszystkim klientom banków. Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować kupno nieruchomości, w tym mieszkania, domu, działki, lokalu, a nawet umożliwić pod względem finansowym budowę domu, czy remont mieszkania. Kredyt hipoteczny jest najtańszym zobowiązaniem na rynku, choć trzeba pamiętać, że to kredyt o zmiennym oprocentowaniu, które zależy od stawki WIBOR.
Kredyt na mieszkanie wymaga zabezpieczenia spłaty zadłużenia, wykorzystuje się w tym celu hipotekę, a także usługi firm ubezpieczeniowych. Klient musi ubezpieczyć nieruchomość, a dodatkowym zabezpieczeniem może być wykupienie polisy na życie.
Kredyt hipoteczny wiąże się także z koniecznością wpłacenia przez kredytobiorcę wkładu własnego. Zgodnie z prawem bankowym wkład własny powinien stanowić minimum 20% wartości nieruchomości, choć część banków oferuje ułatwienie, które pozwala na pokrycie aż 90% wartości nieruchomości, wymagając od klienta wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.
Kredyt na samochód
Kredyt na samochód pozwala sfinansować kupno nowego, a także używanego samochodu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się tanimi ratami i nie są w stanie jednorazowo wydać na zmianę pojazdu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kredyt na samochód korzysta z dodatkowych zabezpieczeń, co pozwala maksymalnie obniżyć oprocentowanie kredytu, a także wszystkie opłaty dodatkowe, na które musi uważać kredytobiorca. Samochód na raty to wybór wielu Polaków, nie dziwi zatem duże zróżnicowanie ofert, również tych dedykowanych firmom.
Kredyt na samochód, ze względu na celowość usługi wymaga jednak formalności, które mogą w przypadku kupna samochodu okazać się bardzo niekorzystne. Klient banku musi także pamiętać, że pieniądze w ramach zobowiązania nie trafią na jego konto, ale zasilą konto dewelopera, czy osoby, która sprzedaje pojazd.
Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny jest bardzo specyficzną ofertą, która wyróżnia się na tle innych kredytów celowych. To zobowiązanie adresowane do klientów, którzy liczą na obniżenie miesięcznej raty nawet kilku swoich zobowiązań. Wielu klientów banków decyduje się na zawarcie kilku umów kredytowych. Nawet gdy w momencie podpisywania dokumentów sytuacja finansowa pozwala na bezproblemową spłatę, często okazuje się, że z czasem w domowym budżecie zaczyna brakować gotówki. Co w takiej sytuacji zrobić? Kredyt konsolidacyjny gwarantuje spłatę innych produktów finansowych i wydłużenie okresu spłaty, to prosty i atrakcyjny finansowo sposób na pożegnanie problemów ze spłatą, które mogłyby doprowadzić do długów.
Coraz częściej banki w ramach kredytu konsolidacyjnego oferują dodatkowe pieniądze, które kredytobiorca może wykorzystać dowolnie. Oferta tego typu łączy w sobie warunki kredytu celowego oraz kredytu gotówkowego. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe pieniądze na koncie przyczynią się do wyższego całkowitego kosztu zobowiązania.
Niższe ryzyko kredytowe gwarantuje korzystniejsze warunki umowy
Kredyt celowy zapewnia bardzo atrakcyjne warunki finansowe, proponując niskie oprocentowanie nominalne. Jako klient banku, gotowy skorzystać z usługi celowej, koniecznie porównaj wybrane oferty i sprawdź, czy niskie oprocentowanie wiąże się także z niewielkimi opłatami pozaodsetkowymi. Banki bardzo chętnie proponują zadłużenia o niskim oprocentowaniu, jednocześnie podnosząc koszty dodatkowe, w tym prowizję, czy opłatę przygotowawczą. Klient banku musi zatem realnie ocenić dostępne oferty. Zachęcamy, by pod tym względem zaufać RRSO i rankingom kredytów, które zapewniają szybki dostęp do informacji i obiektywną ocenę ofert banków.
Pamiętaj, że kredyt celowy to dla banku bardzo korzystna umowa ze względu na dużo mniejsze ryzyko kredytowe, to dlatego klienci ubiegający się o zadłużenia tego typu mogą liczyć na preferencyjne warunki, nie tylko pod względem oprocentowania, ale także długiego okresu spłaty, który pomoże dostosować raty do możliwości kredytobiorcy.