Strona główna » Poradnik kredytobiorcy
przez Marcin Kowalski

Zadbaj o swoją historię kredytową

Biuro Informacji Kredytów zbiera wiadomości zarówno o spłaconych zadłużeniach jak i tych, które nie zostały uregulowane. Oznacza to, że możesz zarówno podwyższyć swoją wiarygodność jak i stracić ją. Wykorzystaj BIK do budowania swojej dobrej historii kredytowej, dzięki temu zdobycie zobowiązania będzie dużo łatwiejsze.

Osoby, które wcześniej nie korzystały z żadnych zadłużeń mogą zastanowić się nad zaciągnięciem niewielkiej pożyczki, łatwej w spłacie tylko po to aby zwiększyć swoją wiarygodność. Korzystnym rozwiązaniem jest także kupno drobnego sprzętu na raty i spłacenie go terminowo.

Ze względu na problemy finansowe przez pewien czas zalegałeś z opłatami kredytu? Jeżeli został on uregulowany zgłoś się do banku o wykreślenie negatywnego wpisu z rejestru dłużników.

Jak podwyższyć zdolność kredytową?

Ubiegając się o kredyt musisz dysponować odpowiednią zdolnością kredytową. Twój budżet musi zapewnić możliwość spłaty zadłużenia, tak by bank nie ponosił zbyt dużego ryzyka. Jeżeli potrzebujesz kredytu o wysokiej kwocie zastanów się w jaki sposób zwiększyć swoje możliwości na otrzymanie pozytywnej decyzji banku.

Jeżeli posiadasz kartę kredytową, zlikwiduj ją. Nawet jeżeli z niej nie korzystasz obniża ona twoją zdolność ponieważ dla banku jest kolejnym zobowiązaniem, jak pożyczka czy inny kredyt.

Zostało Ci do spłacenia kilka rat innego zobowiązania? Zanim złożysz wniosek o następne zadłużenie spłać je. Przede wszystkim natomiast unikaj sytuacji w których spóźniasz się z opłatą.

Wyższą zdolność kredytową możesz także uzyskać dzięki wnioskowaniu o kredyt rozłożony na więcej rat. Im dłuższy termin spłaty, tym niższe miesięczne opłaty. Jest to zatem jeden z najłatwiejszych sposobów by uniknąć odmowy banku.

Co zrobić w trudnej sytuacji finansowej?

Jesteś zobowiązany do spłaty pożyczki ale masz problemy z budżetem i nie wiesz jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Zgłoś się do banku w którym spłacasz zadłużenie. Instytucja z pewnością będzie otwarta na możliwość udzielenia Ci pomocy. Najczęściej proponowane jest wydłużenie terminu spłaty, dzięki temu obniżysz swoje miesięczne wydatki, możliwe jest także zawieszenie spłaty lub skorzystanie z wakacji kredytowych.

Jeżeli natomiast posiadasz więcej niż jedno zadłużenie, a łączna kwota rat przerasta Twoje finansowe możliwości, możesz zdecydować się na konsolidację swoich pożyczek.

Pamiętaj, że konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków jeszcze zanim przestaniesz regularnie spłacać kredyt zgodnie z harmonogramem.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę o kredyt?

Zanim złożysz podpis na umowie dokładnie przeanalizuj wszystkie jej warunki. Podpisanie przygotowanych dokumentów oznacza, że zgadzasz się ze wszystkimi jej założeniami. Wiele osób zawiera umowę z bankiem bez poświęcenia kilku minut na jej dokładne przeczytanie. Okazuje się potem, że często Klienci nie zdają sobie sprawy z wielu warunków.

Jeżeli masz wątpliwości związane z kryteriami uzyskania i spłaty zobowiązania, bez zastanowienia zapytaj się o wszystko pracowników banku. Ich obowiązkiem jest wyjaśnienie warunków, które nie są dla Ciebie jednoznaczne.

Co w szczególności warto sprawdzić nawet kilka razy? Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z warunkami finansowymi. Poza oprocentowaniem sprawdź także opłaty dodatkowe, również te związane z wcześniejszą spłatą kredytu czy kosztem na jaki narażone są osoby, które spóźnią się z uregulowaniem raty.

Czym różni się pożyczka zaciągnięta w parabanku?

Kredyt gotówkowy na dowolny cel, udzielany w banku często kojarzy się z usługami proponowanymi przez parabanki. Poza możliwością wykorzystania dowolnie uzyskanych pieniędzy, oraz szybkim dostępem do gotówki te produkty różni praktycznie wszystko.

Pożyczka pozabankowa dedykowana jest osobą, które z różnych względów nie są w stanie otrzymać zgody kredytowej w banku. Minimum formalności oznacza także zwiększone ryzyko finansowe dla firmy pożyczkowej. Wiąże się to ze znacznym obniżeniem maksymalnej kwoty zobowiązania i krótszym okresem spłaty. Dodatkowo większość pożyczek, w przeciwieństwie do standardowych kredytów gotówkowych, wymaga spłaty w tygodniowych, a nie miesięcznych ratach. Pożyczki pozabankowe posiadają również znacznie wyższe koszta, czego przyczyną jest wiele dodatkowych opłat.

Czy opłaca się spłacić zadłużenie przed terminem?

Twoja sytuacja finansowa pozwala na wcześniejsze spłacenie pożyczki? Możesz w ten sposób obniżyć całkowity koszt kredytu, nie zapłacisz odsetek za okres nadpłacony. Nie zawsze jednak korzystne jest wpłacenie pieniędzy przed ustalonym w harmonogramie terminem.

Banki przewidując możliwe straty często wykorzystują dodatkową prowizję, która niejednokrotnie przewyższa pozostałe do spłaty opłaty jakie należałoby wpłacić trzymając się ściśle terminów ustalonych w umowie.

Na rynku są jednak oferty kredytów gotówkowych, które nie przewidują dodatkowych opłat. Jeżeli nie masz pewności jak wyglądają warunki pod tym względem, poza dokładnym przeczytaniem umowy możesz rozwiać wątpliwości rozmawiając z doradcą banku.

Jak dostosować raty do swoich możliwości?

Zdecydowana większość kredytów udzielana jest domyślnie w ratach równych. Klienci rzadko interesują się możliwością zmiany tej opcji, choć jest to możliwe. Co warto wiedzieć o różnicach w spłacie tych rat? Przede wszystkim raty równe są znacznie korzystniejsze dla osób, które nie mają pewności, że uzyskają odpowiednią zdolność kredytową by otrzymać zgodę na udzielenie pożyczki. Opłaty miesięczne w przypadku równych rat pozostają niezmienne przez cały okres umowy. Łatwo więc dokładnie przewidzieć i zaplanować domowy budżet.

Raty malejące jak sama ich nazwa wskazuje, wraz z upływającym czasem stają się niższe. Oznacza to jednak, że kilka pierwszych rat jest znacznie wyższych, a otrzymanie zgody kredytowej jest trudniejsze ponieważ wymagana jest wyższa zdolność kredytowa. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie jeżeli masz w planach szybszą spłatę zobowiązania.

Jak zaplanować spłatę kredytu?

Nie tylko oprocentowanie zadłużenia ma wpływ na komfort w trakcie obowiązywania umowy. Pamiętaj, że decydując się na kredyt gotówkowy musisz określić czas w jakim dokonasz spłaty. Warto pomyśleć o tym jeszcze zanim złożysz wniosek o kredyt. Wybierz opcję, która będzie Ci bardziej odpowiadać, a z pewnością spłata pożyczki będzie łatwiejsza niż przypuszczasz.

Długi okres kredytowania pozwala elastycznie rozłożyć spłatę zobowiązania, minimalizując przy tym miesięczne raty. Musisz jednak pamiętać, że im dłuższy termin w którym zwrócisz pieniądze do banku, tym wyższą prowizję za udzielenie usługi zapłacisz. Jest to jednak rozwiązanie, które zainteresuje osoby które poprzez niższą ratę chcą powiększyć swoją zdolność kredytową.

Krótszy termin spłaty to, pomimo wyższych rat, oszczędność dla Twojego portfela. Im szybciej uregulujesz zadłużenie, tym mniejszą prowizję wpłacisz na konto banku. Jednak aby pozwolić sobie na szybką spłatę pożyczki musisz dysponować odpowiednio wysoką zdolnością kredytową.

Co składa się na rzeczywisty koszt pożyczki?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pozwala w łatwy sposób poznać całkowity koszt kredytu gotówkowego. Bank ma obowiązek udzielić Ci informacji o RRSO, należy jednak pamiętać, że większość instytucji udostępnia te dane dopiero na wyraźną prośbę Klienta.

Kredytobiorca przed podpisanie umowy powinien dokładnie zapoznać się z opłatami jakie poniesie. Dzięki temu będzie w stanie zaplanować swój budżet mając wiedzę jak wysoka będzie m.in. miesięczna rata zobowiązania.

Na RRSO składają się:

  • oprocentowanie nominalne
  • prowizja
  • opłata przygotowawcza
  • ubezpieczenie pożyczki

Chcąc poznać całkowity koszt kredytu gotówkowego warto także mieć na uwadze dodatkowe opłaty związane z pozostałymi produktami. Jeżeli bank wymaga od Ciebie aktywnego konta osobistego – sprawdź czy nie będziesz płacić za jego prowadzenie.

Jak prawidłowo uzupełnić formularz?

Aby bank skontaktował się z Tobą w jak najkrótszym czasie i przedstawił Ci warunki kredytu gotówkowego, wniosek, który dostarczysz musi być wypełniony bezbłędnie. O czym warto zatem pamiętać? Przede wszystkim nie obawiaj się podawać swoich prawdziwych danych. Wniosek jest odpowiednio zabezpieczony i informacje, które będą w nim zawarte nie zostaną wykorzystane w celu innym niż kontakt z bankiem.

By wypełnić formularz wystarczy posłużyć się podstawowymi informacjami, które znajdują się w dowodzie osobistym. Bank wymaga bowiem podania imienia, nazwiska, daty urodzenia, a także numeru PESEL, ponadto wypełnić musisz także rubryki w których poproszony zostaniesz o wpisanie miasta w jakim mieszkasz, kwoty kredytu o jaki się ubiegasz oraz numer telefonu.

Czy warto korzystać z bankowości online?

Dostęp do konta osobistego przez system bankowości internetowej nikogo już nie dziwi. Popularność usług online spowodowała, że banki decydują się na udostępnianie kolejnych produktów właśnie w ten sposób. Dla instytucji to możliwość zwiększenia zasięgu swojej działalności, a także ominięcia kosztów tradycyjnej dystrybucji.

Klient decydujący się na złożenie wniosku online, podobnie jak bank może wiele zyskać. Główną zaletą kredytów oferowanych przez internet jest możliwość oszczędności. Kredytobiorca bardzo często ma szansę obniżyć koszt swojego zobowiązania dzięki promocją, które dedykowane są wyłącznie usługobiorcom bankowości online. Dodatkowym atutem jest oszczędność czasu i dostęp do usługi w dowolnym miejscu i czasie. Ponadto wniosek wysłany online pozwala ominąć część formalności, a decyzja o przyznaniu kredytu udzielana jest znacznie szybciej.

Co musisz zrobić by otrzymać kredyt?

W ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do zadłużeń na dowolny cel. Przyczyniła się do tego zarówno wyższa świadomość konsumentów jak i zmiany, które wprowadziły banki. Kredyt konsumencki stał się usługą z minimalną ilością formalności, z dostępem do pieniędzy nawet w ciągu jednego dnia.

Obecnie uproszczone zostały praktycznie wszystkie procedury związane z udzieleniem pożyczki, a decyzję kredytową banki wydają nawet po kilkunastu minutach od złożenia wniosku.

Zanim jednak na Twoim koncie pojawią się kredytowane środki musisz wypełnić wniosek, a także dostarczyć do banku zaświadczenie o wysokości stałych dochodów. Część banków wymaga od kredytobiorców skorzystania także z innych swoich usług m.in. konta osobistego lub ubezpieczenia pożyczki.

Bank przed udzieleniem zgody kredytowej sprawdzi Twoją zdolność kredytową, a także historię wszystkich zobowiązań finansowych w Biurze Informacji Kredytowej.

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies