Wybór kredytu hipotecznego

Decyzja o skorzystaniu z kredytu hipotecznego powinna być dobrze przemyślana. Zawarcie umowy oznacza wieloletnią spłatę kredytu i obciążenie twojego budżetu. Decyzja o wyborze oferty powinna być zatem doskonale zaplanowana, a dostępne oferty porównane w stopniu, który pozwoli wybrać jedną, najkorzystniejszą ofertę.

Jak skutecznie poznać oferty kredytów hipotecznych? Na co zwrócić uwagę przeglądając usługi banków? Czego unikać wybierając zadłużenie finansowe? To pytania, które często zadają klienci szukający wsparcia finansowego w postaci kredytu hipotecznego, a my postaramy się udzielić informacji, które pozwolą uniknąć wszelkich wątpliwości.

Ranking kredytów hipotecznych

Ranking kredytów hipotecznych jest narzędziem finansowym, które bez tracenia czasu pozwoli ci zapoznać się z najlepszymi ofertami kredytowymi na rynku. Wystarczy zaledwie kilka minut i dostęp do internetu, by móc przekonać się, który bank oferuje swoim klientom najkorzystniejsze warunki. W rankingu znajdziesz szereg informacji, które pozwolą ci zapoznać się z oprocentowaniem, marżą, opłatami dodatkowymi oraz innymi czynnikami, które będą miały realny wpływ na przebieg całej umowy.

Na naszej stronie znajdziesz bardzo intuicyjny ranking kredytów hipotecznych, aby w pełni skorzystać z jego możliwości, koniecznie określ wysokość kredytu, który cię interesuje, a także ustal, przynajmniej orientacyjnie, w jakim czasie chcesz spłacić swoje zobowiązanie.

Co powinno zwrócić twoją uwagę?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy bezpośrednio od wysokości stawki WIBOR. Nie jest to jednak jedyny koszt zadłużenia. Kredytobiorca musi pamiętać, że bank udzielający kredytu pobierze dodatkowo marżę od zobowiązania finansowego. Choć pozornie oferty kredytów hipotecznych, nie różnią się między sobą znacząco, to właśnie marża pobierana przez bank, powinna zwrócić twoją uwagę. Decydując się na atrakcyjniejszą usługę, będziesz w stanie zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy podczas spłaty całego kredytu.

Chcesz, by kredyt hipoteczny był jak najłatwiejszy w spłacie przez cały okres obowiązywania umowy? Łatwym sposobem na obniżenie miesięcznych rat kredytu, jest podjęcie decyzji o długim okresie kredytowania. Dlatego szukając kredytu, możesz szybko określić, które banki wychodzą naprzeciw wymaganiom swoich klientów i oferują długi maksymalny termin spłaty kredytu. Dodatkowym atutem długiego terminu kredytowania jest szansa na uzyskanie wyższej zdolności kredytowej, co może być bardzo dużym atutem przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Wybierz kredyt dostosowany do twoich możliwości

Zanim złożysz wniosek o kredyt, zastanów się, czy zobowiązanie finansowe będzie dla ciebie odpowiednie. Korzystając z rankingu kredytów hipotecznych nie tylko dowiesz się ile wyniesie całkowity koszt kredytu, ale poznasz przynajmniej orientacyjnie wysokość miesięcznych rat związanych z zadłużeniem. To pozwoli ci samodzielnie obliczyć, czy twoje miesięczne przychody pozwolą na spłatę kredytu bez żadnych przeszkód, mając na uwadze comiesięczne koszty związane z wydatkami na życie.

Kredyt hipoteczny - najważniejsze informacje o ofercie

Kredyt hipoteczny jest długoterminową ofertą kredytową, której podstawowym zabezpieczeniem jest ustanowienie na rzecz banku hipoteki. Z pomocą tego zobowiązania można sfinansować kupno mieszkania, domu czy działki, a także uzyskać pieniądze potrzebne do budowy domu.

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym? Jakie informacje zdobyć przed złożeniem wniosku o to zobowiązanie, by móc cieszyć się najlepszymi warunkami i możliwością sfinansowania swoje plany związane z kupnem nieruchomości.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie kredyt hipoteczny, a pożyczka hipoteczna? Podobnie brzmiące nazwy ofert mogą być mylące, szczególnie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z zadłużeniami finansowymi.

Pożyczka hipoteczna podobnie jak kredyt hipoteczny korzysta z zabezpieczenia w formie ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Podczas gdy kredyt hipoteczny udzielany jest w celu sfinansowania zakupienia nieruchomości, pożyczka hipoteczna pozwala uzyskać dodatkowe pieniądze na dowolny cel, jednak z pomniejszonymi kosztami, wynikającymi z zabezpieczenia zobowiązania.

Kredyt hipoteczny w zagranicznej walucie

W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła rekomendację dotyczącą kredytów hipotecznych i od tej pory, są one udzielane wyłącznie w walucie, w jakiej kredytobiorca pobiera wypłatę. Zmiany te zostały wprowadzone ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa umowy.

Zgodnie z polskim prawem, osoby zarabiające w złotówkach mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny wyłącznie w tej walucie, choć jeszcze kilka lat wcześniej bardzo popularne były kredyty walutowe.

Na kredyt w euro czy funtach liczyć mogą wyłączenie osoby, które zarabiają w danej walucie np. poza granicami kraju.

Wkład własny

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, należy pamiętać, że od kredytobiorcy wymaga się wkładu własnego. Aktualnie zgodnie z prawem bankowym, klient banku powinien dysponować oszczędnościami stanowiącymi 20% wartości nieruchomości. Na rynku są jednak oferty, które pozwalają zdobyć środki na kupno mieszkania czy domu, z wkładem własnym wynoszącym 10% wartości nieruchomości. Taka usługa wiąże się jednak z koniecznością skorzystania z ubezpieczenia wkładu własnego, który generuje dodatkowe koszty okołokredytowe.

Czemu kredytobiorca musi dysponować wkładem własnym? Banki mogą w ten sposób zmniejszyć ryzyko udzielonego zadłużenia. Kredytobiorca może skorzystać z zobowiązania, które nie będzie dla niego stanowiło wyzwania w trakcie spłaty.

Długi okres kredytowania

Kredyt hipoteczny jest usługą długoterminową, dzięki której kredytobiorca może wnioskować o wysoką kwotę zadłużenia, bez zmartwień o wysokie raty miesięczne. Dłuższy termin spłaty pozwala także uzyskać korzystniejszą zdolność kredytową.

Jeśli nie masz pewności, który z kredytów hipotecznych pozwoli ci cieszyć się najniższymi opłatami, możesz skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych na naszej stronie.

Kredyt gotówkowy - najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy jest usługą finansową, która skierowana jest do osób, które chcą skorzystać z łatwo dostępnego zobowiązania i nie lubią zbyt wielu formalności. Zobowiązanie może być dostępne nawet w ciągu jednego dnia, a bank nie wymaga określania celu kredytu. To ogromne ułatwienie dla potencjalnych klientów i szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy w krótkim czasie. Chcesz dowiedzieć się o tej usłudze czegoś więcej, zanim zdecydujesz się sięgnąć po takie zobowiązanie finansowe?

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego?

Do kogo skierowana jest oferta kredytu gotówkowego? Uniwersalność usługi jest ogromna, co pozwala, by większość zainteresowanych skorzystała z tego typu zobowiązania finansowego.

Na pozytywną decyzję kredytową mogą liczyć wszyscy wnioskodawcy, którzy są w stanie potwierdzić swoje stałe dochody, nie mają negatywnych wpisów w BIK, a zdolność kredytowa pozwoli na uzyskanie kwoty, o jaką ubiega się kredytobiorca.

Bank w przypadku kredytu gotówkowego honoruje różne formy zatrudnienia i otrzymywania stałych wpływów na rachunek. Kredytobiorca może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Dodatkowo honorowane są wpływy wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, renty czy emerytury.

Nie wszystkie banki wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu, bardzo wiele ofert kredytowych udzielanych jest na podstawie osobistego oświadczenia o dochodach, co znacznie skraca oczekiwanie na decyzję banku i podpisanie umowy.

Jak szybko możesz otrzymać kredytowane pieniądze?

Zależy ci na tym, by kredyt zapewniał szybką wypłatę środków na twoje konto? Większość banków oferuje bardzo atrakcyjne warunki pod tym względem i klient podpisujący umowę kredytową może korzystać z dodatkowych pieniędzy tego samego dnia, w którym zostanie zawarta umowa. To duże ułatwienie względem pozostałych usług finansowych, które mogą zaoferować ci pieniądze nawet dopiero po kilku dniach.

Na szybszą wypłatę gotówki może mieć także wpływ korzystania z wniosków elektronicznych i wypełnienia przynajmniej części formalności nawet bez wychodzenia z domu.

Czy kredyt gotówkowy jest kosztowny?

Martwisz się kosztami kredytu gotówkowego? To zobowiązanie, które nie jest obarczone wysokim oprocentowaniem, a opłaty dodatkowe pozwalają uzyskać atrakcyjne raty kredytu. Oferta na dowolny cel może być nie tylko korzystna pod względem dostępności usługi, ale również kosztów, które są dużo niższe niż w przypadku zobowiązań gotówkowych w parabankach.

Zanim zdecydujesz się skorzystać z kredytu, koniecznie poświęć czas na zapoznanie się z dostępnymi pożyczkami.

Aktualnie na rynku finansowym jest wiele dostępnych kredytów gotówkowych i wybór jednego, najlepszego zobowiązania może być przez to trudny. W takiej sytuacji warto skorzystać z ułatwień, jakimi są narzędzia finansowe, m.in. kalkulator kredytów gotówkowych. Z jego pomocą w ciągu kilku minut porównasz wszystkie oferty, kierując się warunkami, na których najbardziej ci zależy.

Na co uważać wybierając kredyt gotówkowy

Nawet korzystając z narzędzi finansowych, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu i jak przygotować się do zawarcia umowy, by mieć pewność, że będzie ona dla ciebie korzystna. Które warunki kredytu powinny być przez ciebie zweryfikowane? Przekonaj się, że poświęcając kilka minut i gromadząc istotne wiadomości o zadłużeniach, możesz zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy podczas spłaty zobowiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Banki mają obowiązek, zgodnie z prawem bankowym, informować wszystkich swoich klientów o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania oferowanych kredytów. Mimo dostępności do tych informacji zdecydowana większość klientów wciąż skupia się wyłącznie na oprocentowaniu nominalnym. To RRSO usługi gwarantuje znajomość z całkowitym kosztem zobowiązania i szansę na wybranie oferty, która zapewni najniższe raty oraz oszczędność w trakcie spłaty pożyczki.

Co dokładnie ma wpływ na wysokość RRSO danej oferty? To suma kosztów związanych z kredytem, w tym odsetek, opłaty przygotowawczej, prowizji, jaką pobiera bank oraz ubezpieczenia.

Znając wszystkie opłaty związane z kredytem, możliwe jest wybranie oferty, która nie będzie zbyt kosztowna i przyniesie najwięcej korzyści finansowych.

Okres kredytowania pożyczki

Zanim wybierzesz ofertę kredytową, sprawdź który z banków oferuje elastyczny termin kredytowania, który pozwoli w najlepszym stopniu dostosować ofertę do twoich możliwości i potrzeb. Coraz więcej kredytów zapewnia długi okres kredytowania, co sprzyja zarówno niższym miesięcznym ratom, jak i możliwości uzyskania wyższej zdolności kredytowej.

Sprawdzając ranking kredytów gotówkowych, możesz znaleźć także informacje dotyczące maksymalnego czasu spłaty danej oferty. Warto także zapoznać się z pełnym opisem zadłużenia i zapoznać z warunkami, które mogą mieć faktyczny wpływ na przebieg całej umowy.

Warunki ofert promocyjnych

Zainteresowała cię usługa, która zapewnia promocyjne warunki? Jakie wymagania stawiane są klientom, którzy mogą skorzystać m.in. z niższego oprocentowania? Czego możesz się spodziewać, wnioskując o zobowiązanie? Zanim uznasz, że kredyt gotówkowy podlegający promocji jest najlepszym rozwiązaniem w twojej sytuacji, porównaj usługę pod względem całkowitego kosztu zobowiązania. Może okazać się, że promocyjne oprocentowanie wcale nie zapewnia najniższych kosztów całego zadłużenia, ze względu na wysokie opłaty okołokredytowe.

Na co uważać sprawdzając promocyjne pożyczki na dowolny cel?

Przekonaj się, jaka jest maksymalna kwota kredytu, banki często ograniczają tę kwotę w przypadku ofert, które nie są na stałe dostępne w banku. Dodatkowo okres spłaty kredytu gotówkowego objętego promocją może być dużo krótszy, narażając na wysokie raty, niedostosowane do twoich możliwości. Niższe opłaty kredytu mogą także wiązać się z koniecznością skorzystania z innych usług banku, które generują dodatkowe koszty.

Kredyt konsolidacyjny - warunki uzyskania zgody kredytowej

Uważasz, że kredyt konsolidacyjny będzie w stanie rozwiązać twoje problemy finansowe i jesteś gotowy podpisać umowę o najkorzystniejszych warunkach? Pierwszym krokiem przed znalezieniem odpowiedniego produktu finansowego powinno być poznanie warunków, które będą stawiane tobie, jako klientowi banku. Czy masz szansę uzyskać zgodę kredytową? Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny? Co musisz sprawdzić, zanim podpiszesz umowę kredytową?

Zdolność kredytowa

Głównym warunkiem stawianym przyszłemu kredytobiorcy jest dostarczenie zaświadczenia o stałym zatrudnieniu oraz wysokości miesięcznych dochodów. Na tej podstawie bank będzie w stanie obliczyć zdolność kredytową wnioskodawcy i przekonać się, czy kredyt konsolidacyjny będzie możliwy do spłaty zgodnie z harmonogramem przewidywanym w umowie. Osoby, które nie mają stałych dochodów, nie mogą liczyć na udzielenie zobowiązania, ze względu na zbyt duże ryzyko finansowe banku.

Historia kredytowa

Bank przed wydaniem decyzji kredytowej dokładnie sprawdzi historię wcześniejszych zobowiązań finansowych klienta, ubiegającego się o konsolidację. Pod tym względem wykorzystywane jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, które jest w stanie sporządzić pełny raport z miesięcznym opóźnieniem o wszystkich zadłużeniach kredytobiorcy.

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, warto zawrócić uwagę na to, by historia kredytowa nie zawiera informacji o nieuregulowanych długach. Negatywne wpisy w raporcie indywidualnym mogą spowodować, że bank nie przyzna zgody kredytowej.

Złóż wniosek o kredyt, zanim twoja sytuacja finansowa będzie tak trudna, że okaże się, że masz znaczne zaległości w spłatach zobowiązań. Niestety, ale będzie to świadczyło o dużym ryzyku finansowym i zmniejszy twoją wiarygodność, jako kredytobiorcy.

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Wybór odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego może być trudny ze względu na ilość usług dostępnych na rynku. Zdecydowana większość banków posiada w swojej ofercie kredytowej usługę konsolidacji, co oznacza, że potencjalny kredytobiorca musi poznać przynajmniej kilka ofert, zanim wybierze tą najlepszą dla siebie.

Pomoże ci w tym ranking kredytów konsolidacyjnych, który pomoże szybko zweryfikować wszystkie atrakcyjne oferty. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie oferty, które możesz porównać pod względem kosztów oraz pozostałych warunków. Aby ułatwić sobie korzystanie z rankingu, warto ustalić kwotę kredytu, która cię interesuje, a także przybliżony termin spłaty, w którym chcesz uregulować zobowiązanie.

Ranking zawiera szereg informacji, dzięki którym wstępnie ustalisz, który kredyt ma najniższe oprocentowanie nominalne, czy to który z banków oferuje najniższe opłaty dodatkowe. Jeśli któraś z ofert zainteresuje cię, możesz bezpośrednio z rankingu wejść w pełny opis oferty, który pozwoli ci zapoznać się z maksymalną kwotą zadłużenia czy najdłuższym terminem spłaty usługi.

Kredyt konsolidacyjny - podstawowe informacje

Decydując się na wsparcie finansowe, w postaci zadłużeń dostępnych w bankach, możesz szybko zyskać dodatkowe środki i cieszyć się niskimi kosztami. Co jednak w sytuacji, gdy twój budżet obciążony jest spłatą kilku zobowiązań, a tobie coraz trudniej spłacać wszystkie zadłużenia? Trudności finansowe praktycznie zawsze są niespodziewane, co może bardzo negatywnie odbić się na spłacie twoich kredytów.

Kredyt konsolidacyjny jest usługą, która może świetnie sprawdzić się w kryzysowej sytuacji, nawet jeśli nie możesz liczyć na inną pomoc. Co warto wiedzieć o tym kredycie? Jakie są zalety oraz wady konsolidacji? Na co zwrócić uwagę przed wybraniem odpowiedniej oferty?

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny łączy kilka twoich zobowiązań w jedno. Bank spłaca twoje wcześniejsze zadłużenia, a ty możesz cieszyć się jedną, niższą ratą, która pomoże ci bez trudu uregulować kredyt. Ogromną zaletą konsolidacji jest możliwość spłaty różnych zadłużeń, od kredytu hipotecznego, kredytu na samochód, po pożyczki na dowolny cel udzielane przez banki.

Kredyt tego typu będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli wciąż masz źródło stałego dochodu, a obniżenie rat okaże się na tyle korzystne, że bez problemów będzie zgodnie z harmonogramem regulować swoje zadłużenie. Jeśli rata nawet po konsolidacji będzie dla ciebie zbyt wysoka, usługa ta nie spełni swojego przeznaczenia, a ty możesz mieć poważne kłopoty z narastającym zadłużeniem.

Niższa rata - jak to możliwe?

Dlaczego po skonsolidowaniu swoich wcześniejszych kredytów możesz liczyć na jedną, ale niższą ratę? Co powoduje, że kredyt konsolidacyjny jest tak popularny i faktycznie pozwala zaoszczędzić znaczną kwotę, którą należy przeznaczyć na miesięczną opłatę?

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo atrakcyjny pod względem oprocentowania oraz niskich dodatkowych opłat okołokredytowych. Banki chcą w ten sposób ułatwić spłatę zadłużenia, nie generując dodatkowych kosztów, obciążających klienta. Jednak główną przyczyną niższych miesięcznych rat, jest fakt, że zobowiązanie zostaje rozłożone w dłuższym czasie, co nie tylko poprawia zdolność kredytową usługobiorcy, ale także gwarantuje niższe opłaty, adekwatne do sytuacji finansowej kredytobiorcy.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Oczywistym plusem oferty konsolidacyjnej jest możliwość uzyskania jednej raty, która będzie niższa niż suma kilku zadłużeń spłacanych oddzielnie. Jest to jednak oferta, która rozwija się i pozwala na więcej korzyści dzięki coraz większemu zainteresowaniu usługą.

Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, które mogą być świetnym rozwiązaniem w przypadku nagłych wydatków w trakcie trwania spłaty kredytu.

Jednak jednym z największych atutów kredytu konsolidacyjnego jest szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy na dowolny cel. Kredytobiorca może powiększyć kwotę kredytu konsolidacyjnego o środki, które zechce wykorzystać na swoje bieżące potrzeby, bez konieczności wypełniania wielu formalności czy określania przeznaczenia tych środków.

BIK

Zadbaj o swoją historię kredytową

Biuro Informacji Kredytów zbiera wiadomości zarówno o spłaconych zadłużeniach jak i tych, które nie zostały uregulowane. Oznacza to, że możesz zarówno podwyższyć swoją wiarygodność jak i stracić ją. Wykorzystaj BIK do budowania swojej dobrej historii kredytowej, dzięki temu zdobycie zobowiązania będzie dużo łatwiejsze.

Osoby, które wcześniej nie korzystały z żadnych zadłużeń mogą zastanowić się nad zaciągnięciem niewielkiej pożyczki, łatwej w spłacie tylko po to aby zwiększyć swoją wiarygodność. Korzystnym rozwiązaniem jest także kupno drobnego sprzętu na raty i spłacenie go terminowo.

Ze względu na problemy finansowe przez pewien czas zalegałeś z opłatami kredytu? Jeżeli został on uregulowany zgłoś się do banku o wykreślenie negatywnego wpisu z rejestru dłużników.

Wysoka zdolność kredytowa

Jak podwyższyć zdolność kredytową?

Ubiegając się o kredyt musisz dysponować odpowiednią zdolnością kredytową. Twój budżet musi zapewnić możliwość spłaty zadłużenia, tak by bank nie ponosił zbyt dużego ryzyka. Jeżeli potrzebujesz kredytu o wysokiej kwocie zastanów się w jaki sposób zwiększyć swoje możliwości na otrzymanie pozytywnej decyzji banku.

Jeżeli posiadasz kartę kredytową, zlikwiduj ją. Nawet jeżeli z niej nie korzystasz obniża ona twoją zdolność ponieważ dla banku jest kolejnym zobowiązaniem, jak pożyczka czy inny kredyt.

Zostało Ci do spłacenia kilka rat innego zobowiązania? Zanim złożysz wniosek o następne zadłużenie spłać je. Przede wszystkim natomiast unikaj sytuacji w których spóźniasz się z opłatą.

Wyższą zdolność kredytową możesz także uzyskać dzięki wnioskowaniu o kredyt rozłożony na więcej rat. Im dłuższy termin spłaty, tym niższe miesięczne opłaty. Jest to zatem jeden z najłatwiejszych sposobów by uniknąć odmowy banku.

Problemy ze spłatą

Co zrobić w trudnej sytuacji finansowej?

Jesteś zobowiązany do spłaty pożyczki ale masz problemy z budżetem i nie wiesz jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Zgłoś się do banku w którym spłacasz zadłużenie. Instytucja z pewnością będzie otwarta na możliwość udzielenia Ci pomocy. Najczęściej proponowane jest wydłużenie terminu spłaty, dzięki temu obniżysz swoje miesięczne wydatki, możliwe jest także zawieszenie spłaty lub skorzystanie z wakacji kredytowych.

Jeżeli natomiast posiadasz więcej niż jedno zadłużenie, a łączna kwota rat przerasta Twoje finansowe możliwości, możesz zdecydować się na konsolidację swoich pożyczek.

Pamiętaj, że konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków jeszcze zanim przestaniesz regularnie spłacać kredyt zgodnie z harmonogramem.

Umowa kredytowa

Na co zwracać uwagę podpisując umowę o kredyt?

Zanim złożysz podpis na umowie dokładnie przeanalizuj wszystkie jej warunki. Podpisanie przygotowanych dokumentów oznacza, że zgadzasz się ze wszystkimi jej założeniami. Wiele osób zawiera umowę z bankiem bez poświęcenia kilku minut na jej dokładne przeczytanie. Okazuje się potem, że często Klienci nie zdają sobie sprawy z wielu warunków.

Jeżeli masz wątpliwości związane z kryteriami uzyskania i spłaty zobowiązania, bez zastanowienia zapytaj się o wszystko pracowników banku. Ich obowiązkiem jest wyjaśnienie warunków, które nie są dla Ciebie jednoznaczne.

Co w szczególności warto sprawdzić nawet kilka razy? Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z warunkami finansowymi. Poza oprocentowaniem sprawdź także opłaty dodatkowe, również te związane z wcześniejszą spłatą kredytu czy kosztem na jaki narażone są osoby, które spóźnią się z uregulowaniem raty.

Bank czy firma pożyczkowa

Czym różni się pożyczka zaciągnięta w parabanku?

Kredyt gotówkowy na dowolny cel, udzielany w banku często kojarzy się z usługami proponowanymi przez parabanki. Poza możliwością wykorzystania dowolnie uzyskanych pieniędzy, oraz szybkim dostępem do gotówki te produkty różni praktycznie wszystko.

Pożyczka pozabankowa dedykowana jest osobą, które z różnych względów nie są w stanie otrzymać zgody kredytowej w banku. Minimum formalności oznacza także zwiększone ryzyko finansowe dla firmy pożyczkowej. Wiąże się to ze znacznym obniżeniem maksymalnej kwoty zobowiązania i krótszym okresem spłaty. Dodatkowo większość pożyczek, w przeciwieństwie do standardowych kredytów gotówkowych, wymaga spłaty w tygodniowych, a nie miesięcznych ratach. Pożyczki pozabankowe posiadają również znacznie wyższe koszta, czego przyczyną jest wiele dodatkowych opłat.

Wcześniejsza spłata

Czy opłaca się spłacić zadłużenie przed terminem?

Twoja sytuacja finansowa pozwala na wcześniejsze spłacenie pożyczki? Możesz w ten sposób obniżyć całkowity koszt kredytu, nie zapłacisz odsetek za okres nadpłacony. Nie zawsze jednak korzystne jest wpłacenie pieniędzy przed ustalonym w harmonogramie terminem.

Banki przewidując możliwe straty często wykorzystują dodatkową prowizję, która niejednokrotnie przewyższa pozostałe do spłaty opłaty jakie należałoby wpłacić trzymając się ściśle terminów ustalonych w umowie.

Na rynku są jednak oferty kredytów gotówkowych, które nie przewidują dodatkowych opłat. Jeżeli nie masz pewności jak wyglądają warunki pod tym względem, poza dokładnym przeczytaniem umowy możesz rozwiać wątpliwości rozmawiając z doradcą banku.

Raty równe lub malejące

Jak dostosować raty do swoich możliwości?

Zdecydowana większość kredytów udzielana jest domyślnie w ratach równych. Klienci rzadko interesują się możliwością zmiany tej opcji, choć jest to możliwe. Co warto wiedzieć o różnicach w spłacie tych rat? Przede wszystkim raty równe są znacznie korzystniejsze dla osób, które nie mają pewności, że uzyskają odpowiednią zdolność kredytową by otrzymać zgodę na udzielenie pożyczki. Opłaty miesięczne w przypadku równych rat pozostają niezmienne przez cały okres umowy. Łatwo więc dokładnie przewidzieć i zaplanować domowy budżet.

Raty malejące jak sama ich nazwa wskazuje, wraz z upływającym czasem stają się niższe. Oznacza to jednak, że kilka pierwszych rat jest znacznie wyższych, a otrzymanie zgody kredytowej jest trudniejsze ponieważ wymagana jest wyższa zdolność kredytowa. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie jeżeli masz w planach szybszą spłatę zobowiązania.

Okres kredytowania

Jak zaplanować spłatę kredytu?

Nie tylko oprocentowanie zadłużenia ma wpływ na komfort w trakcie obowiązywania umowy. Pamiętaj, że decydując się na kredyt gotówkowy musisz określić czas w jakim dokonasz spłaty. Warto pomyśleć o tym jeszcze zanim złożysz wniosek o kredyt. Wybierz opcję, która będzie Ci bardziej odpowiadać, a z pewnością spłata pożyczki będzie łatwiejsza niż przypuszczasz.

Długi okres kredytowania pozwala elastycznie rozłożyć spłatę zobowiązania, minimalizując przy tym miesięczne raty. Musisz jednak pamiętać, że im dłuższy termin w którym zwrócisz pieniądze do banku, tym wyższą prowizję za udzielenie usługi zapłacisz. Jest to jednak rozwiązanie, które zainteresuje osoby które poprzez niższą ratę chcą powiększyć swoją zdolność kredytową.

Krótszy termin spłaty to, pomimo wyższych rat, oszczędność dla Twojego portfela. Im szybciej uregulujesz zadłużenie, tym mniejszą prowizję wpłacisz na konto banku. Jednak aby pozwolić sobie na szybką spłatę pożyczki musisz dysponować odpowiednio wysoką zdolnością kredytową.

RRSO kredytu

Co składa się na rzeczywisty koszt pożyczki?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pozwala w łatwy sposób poznać całkowity koszt kredytu gotówkowego. Bank ma obowiązek udzielić Ci informacji o RRSO, należy jednak pamiętać, że większość instytucji udostępnia te dane dopiero na wyraźną prośbę Klienta.

Kredytobiorca przed podpisanie umowy powinien dokładnie zapoznać się z opłatami jakie poniesie. Dzięki temu będzie w stanie zaplanować swój budżet mając wiedzę jak wysoka będzie m.in. miesięczna rata zobowiązania.

Na RRSO składają się:

  • oprocentowanie nominalne
  • prowizja
  • opłata przygotowawcza
  • ubezpieczenie pożyczki

Chcąc poznać całkowity koszt kredytu gotówkowego warto także mieć na uwadze dodatkowe opłaty związane z pozostałymi produktami. Jeżeli bank wymaga od Ciebie aktywnego konta osobistego - sprawdź czy nie będziesz płacić za jego prowadzenie.

Wypełnij wniosek

Jak prawidłowo uzupełnić formularz?

Aby bank skontaktował się z Tobą w jak najkrótszym czasie i przedstawił Ci warunki kredytu gotówkowego, wniosek, który dostarczysz musi być wypełniony bezbłędnie. O czym warto zatem pamiętać? Przede wszystkim nie obawiaj się podawać swoich prawdziwych danych. Wniosek jest odpowiednio zabezpieczony i informacje, które będą w nim zawarte nie zostaną wykorzystane w celu innym niż kontakt z bankiem.

By wypełnić formularz wystarczy posłużyć się podstawowymi informacjami, które znajdują się w dowodzie osobistym. Bank wymaga bowiem podania imienia, nazwiska, daty urodzenia, a także numeru PESEL, ponadto wypełnić musisz także rubryki w których poproszony zostaniesz o wpisanie miasta w jakim mieszkasz, kwoty kredytu o jaki się ubiegasz oraz numer telefonu.

Kredyt gotówkowy przez Internet

Czy warto korzystać z bankowości online?

Dostęp do konta osobistego przez system bankowości internetowej nikogo już nie dziwi. Popularność usług online spowodowała, że banki decydują się na udostępnianie kolejnych produktów właśnie w ten sposób. Dla instytucji to możliwość zwiększenia zasięgu swojej działalności, a także ominięcia kosztów tradycyjnej dystrybucji.

Klient decydujący się na złożenie wniosku online, podobnie jak bank może wiele zyskać. Główną zaletą kredytów oferowanych przez internet jest możliwość oszczędności. Kredytobiorca bardzo często ma szansę obniżyć koszt swojego zobowiązania dzięki promocją, które dedykowane są wyłącznie usługobiorcom bankowości online. Dodatkowym atutem jest oszczędność czasu i dostęp do usługi w dowolnym miejscu i czasie. Ponadto wniosek wysłany online pozwala ominąć część formalności, a decyzja o przyznaniu kredytu udzielana jest znacznie szybciej.

Minimum formalności

Co musisz zrobić by otrzymać kredyt?

W ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do zadłużeń na dowolny cel. Przyczyniła się do tego zarówno wyższa świadomość konsumentów jak i zmiany, które wprowadziły banki. Kredyt konsumencki stał się usługą z minimalną ilością formalności, z dostępem do pieniędzy nawet w ciągu jednego dnia.

Obecnie uproszczone zostały praktycznie wszystkie procedury związane z udzieleniem pożyczki, a decyzję kredytową banki wydają nawet po kilkunastu minutach od złożenia wniosku.

Zanim jednak na Twoim koncie pojawią się kredytowane środki musisz wypełnić wniosek, a także dostarczyć do banku zaświadczenie o wysokości stałych dochodów. Część banków wymaga od kredytobiorców skorzystania także z innych swoich usług m.in. konta osobistego lub ubezpieczenia pożyczki.

Bank przed udzieleniem zgody kredytowej sprawdzi Twoją zdolność kredytową, a także historię wszystkich zobowiązań finansowych w Biurze Informacji Kredytowej.