Strona główna » Kalkulator rat kredytu
przez Marcin Kowalski

Czym jest kalkulator rat kredytu?

Kalkulator rat kredytu to prostu w obsłudze narzędzie, które służy potencjalnym kredytobiorcom do obliczenia dokładanych kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania w banku lub instytucji pozabankowej. Dzięki kalkulatorowi online nie musisz zastanawiać się jak obliczyć ratę kredytu i dokonywać skomplikowanych obliczeń za pomocą tradycyjnych metod. Można powiedzieć, że jest to symulacja rat kredytu oraz podanie całkowitej kwoty do zapłaty wraz z podaniem wysokości odsetek, prowizji i części kapitałowej.

Istnieje wiele rodzajów kalkulatorów kredytowych w tym:
● kalkulator rat kredytu hipotecznego,
● kalkulator rat kredytu gotówkowego,
● kalkulator rat kredytu samochodowego.

Każdy z nich działa podobnie, umożliwiając konsumentowi na szczegółowe zapoznanie się z przewidywanymi kosztami obsługi kredytu. Korzystanie z kalkulatora kredytowego to oszczędność czasu i wygoda. To narzędzie możesz znaleźć w wielu portalach finansowych, a także na stronach banków, którzy udostępniają za darmo kalkulator, aby klient mógł dowiedzieć się jak będzie wyglądała miesięczna rata dla wybranej oferty.

Jak działa kalkulator rat kredytu?

Kalkulator rat kredytu konsumpcyjnego funkcjonuje na podobnych zasadach bez względu na to, czy chodzi o zobowiązanie gotówkowe, samochodowe, hipotecznego czy inne. To formularz elektroniczny powiązany pod względem programistycznym z algorytmem, który automatycznie oblicza hipotetyczną wysokość rat kapitałowo-odsetkowych kredytu na podstawie wprowadzonych danych. Z reguły wystarczy podać jedynie wnioskowaną kwotę, okres kredytowania oraz wysokość oprocentowania i prowizji , aby kalkulator rat kredytowych obliczył wszystkie koszty związane ze spłatą zobowiązania finansowego.

W większości kalkulatorów online umożliwia wybór rat malejących lub równych. Rodzaj rat jest istotnym parametrem ze względu na to, jak będzie wyglądać Twój harmonogram spłaty zobowiązania. Najczęściej taki wybór jest możliwy dla kredytów hipotecznych, jednakże może wystąpić także dla kredytów gotówkowych o dłuższym okresie kredytowania. Z reguły kredyty gotówkowe spłaca się w ratach równych, które są takie same przez cały okres kredytowania.

Kalkulator rat kredytu bierze pod uwagę aktualne stopy procentowe, dzięki czemu masz pewność, że Twoja rata kredytu hipotecznego jest właściwie obliczona. Możesz samodzielnie obliczyć całkowite koszty kredytu wraz z miesięczną ratą. Wystarczy, że posiadasz wzór na ratę kredytu i nieco cierpliwości. Ręczne obliczanie kosztów zobowiązania wymaga poświęcenia czasu oraz może stanowić trudność dla osób, które nie są obeznane w kwestiach usług kredytowych. Dodatkowo nie jest trudno o pomyłkę w takim wypadku. Może to spowodować, że będziesz miał błędne informacje odnośnie oferty kredytowej, co spowoduje, że zdecydujesz ostatecznie się na niekorzystny kredyt.

Jakie informacje można znaleźć w kalkulatorze rat kredytu?

Kalkulator rat kredytu umożliwi Ci zapoznanie się z takimi parametrami zobowiązania jak:
● całkowite koszty kredytu,
● wysokość rat kredytowych w każdym miesiącu kredytowania,
● wysokość części kapitałowej i odsetkowej kredytu,
● wysokość prowizji,
● RRSO (Rzeczywista Stopa Oprocentowania),
● szczegółowy harmonogram spłaty z uwzględnieniem wysokości raty w każdym okresie płatności.

Kalkulator kredytowy może się nieco różnić w zależności od portalu finansowego czy strony internetowej banku, a także od rodzaju zobowiązania, jakie chcesz zaciągnąć. Jak wygląda to narzędzie internetowe w najpopularniejszych bankach? Sprawdźmy to.

Kalkulator rat kredytu Pko Bp jest dostępny zarówno dla kredytu hipotecznego, jak i pożyczki gotówkowej. W pierwszej opcji, na podstawie wartości nieruchomości, wysokości wkładu własnego i okresie kredytowania, klient otrzymuje informację odnośnie miesięcznej raty oraz całkowitych kosztach obsługi zobowiązania. Przy pożyczce gotówkowej w kalkulatorze można uzyskać informacje o RRSO oraz wysokości miesięcznej raty.

Kalkulator rat kredytu Santander jest także dostępny dla zobowiązania hipotecznego i gotówkowego. W kalkulatorze hipotecznym należy podać wartość nieruchomości, kwotę kredytu, okres spłaty, a także zdecydować na na opcjonalne ubezpieczenie, które zmniejsza wysokość rat. Po wybraniu parametrów zapoznasz się z wysokością odsetek, całkowitym kosztem kredytu oraz wysokością rat. Kalkulator pożyczkowy umożliwia zapoznanie się z miesięczną ratą i całkowitą kwotą do zapłaty wraz ze wskazaniem wysokości wszystkich opłat.

Kalkulator kredytu Alior Bank to między innymi symulator oferty kosztów kredytu hipotecznego, w którym na podstawie podstawowych danych obliczana jest rata i koszty kredytu. Z kolei kalkulator kredytu ING umożliwia obliczenie raty kredytu dla zobowiązania hipotecznego i gotówkowego oraz przeanalizowanie Twojej zdolności kredytowej.

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora rat kredytu?

W sytuacji, gdy decydujemy się na wybór kredytu hipotecznego, gotówkowego czy samochodowego warto dokładnie zapoznać się z całkowitymi kosztami związanymi z obsługą zobowiązania. Tak więc, kalkulator rat i odsetek będzie przydatny na etapie porównywania ofert proponowanych przez banki. Dzięki temu w łatwy i przejrzysty sposób dowiesz się, jaka oferta jest dopasowana do Twoich potrzeb. Możesz sprawdzić jedną ofertę, ale nie ma żadnych przeszkód, aby przeanalizować więcej ofert. Kalkulator użytkowany w taki sposób może skutecznie służyć do porównania różnych ofert bankowych.

Czy to kalkulator kredytu w bankach, czy też samodzielne narzędzie w wyspecjalizowanych portalach finansowych, potencjalny kredytobiorca zyskuje wiele korzyści. Po pierwsze korzystanie z kalkulatora kredytowego online jest niezwykle łatwe i skuteczne, a co najważniejsze kalkulator wskaże Ci ile wyniesie rata kredytu. Jest to niezwykle ważne podczas dokonywania analizy, czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczającą do terminowej spłaty zobowiązania. Po drugie narzędzie jest dostępne dla każdego. Nie trzeba umawiać się z doradcą kredytowym ani też czekać na rozmowę telefoniczną z konsultantem, aby zapoznać się z miesięczną wysokością rat, wysokością opłat oraz harmonogramem spłaty z wyróżnieniem kosztów na część kapitałową i odsetkową. Kalkulator pozwala na zapoznanie się z RRSO zobowiązania – ten procentowy wskaźnik ujmuje wszystkie koszty związane z obsługą kredytu, nie tylko prowizję czy odsetki. Zaletą jest szybkość działania narzędzia. W zaledwie w kilka sekund dowiesz się wszystkich informacji odnośnie oferty kredytowej przez wprowadzenie podstawowych danych o kredycie. Co istotne, kalkulator kredytowy na większości stron internetowych jest darmowy.

Jak skorzystać z kalkulatora rat kredytu?

Kalkulator kredytowy online jest naprawdę prosty w obsłudze. Zanim jednak zdecydujesz się z niego skorzystać, musisz pamiętać, aby wybrać konkretną ofertę kredytową, którą chcesz sprawdzić pod względem wysokości rat i kosztów zobowiązania. Inaczej jest w przypadku, gdy użytkujesz darmowy kalkulator rat kredytu w banku. Tutaj musisz jedynie wybrać parametry kredytu, takie jak okres kredytowania i wnioskowana kwota.

Niezależnie od rodzaju kalkulatora i zobowiązania, zasada użytkowania jest taka sama. Musisz wpisać kwotę kredytu i okres, w jakim chcesz spłacać kapitał wraz z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami. W kalkulatorach kredytowych na portalach finansowych niezbędne będzie dodatkowo podanie takich danych jak:
● wysokość oprocentowania (w procentach),
● wysokość prowizji (w procentach).

Skąd wziąć dane o tych opłatach? Banki udostępniają siatkę oprocentowania i prowizji dla konkretnej kwoty i okres kredytowania na swojej stronie internetowej. Zazwyczaj jest to ukazywane w formie tabelki. Dzięki podaniu tych wartości kalkulator kredytowy jest w stanie wyliczyć wartości, które najbardziej interesującą potencjalnego kredytobiorcę, czyli końcową kwotę do zapłaty oraz wysokość miesięcznych rat.
Warto przed skorzystaniem z kalkulatora online, użyć kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki temu dowiesz się, na jaką kwotę możesz liczyć w banku, co jest szczególnie przydatne przy kredytach hipotecznych. Zdolność kredytowa jest obliczana na podstawie Twoich obecnych dochodów, miesięcznych wydatków czy wysokości spłacanych przez Ciebie zobowiązań finansowych, takich jak kredytów czy limitów na kartach kredytowych.

Po wpisaniu wymaganych danych w kalkulatorze internetowym, otrzymujesz bardzo przydatne informacje odnośnie oferty kredytowej. Zapoznasz się z wysokością miesięcznych rat i harmonogramem spłaty oraz całkowitymi kosztami zobowiązania. Pozwoli Ci to na dokładne przeanalizowanie oferty i przewidzenie, ile będziesz musiał w praktyce zapłacić za kredyt.

Na co warto zwrócić uwagę korzystając z kalkulatora rat kredytu?

Należy mieć na względzie, że kalkulator rat kredytu po podwyżce stóp procentowych wskaże Ci z pewnością większą wysokość rat kredytu hipotecznego niż przykładowo 2 lata wcześniej.

Kalkulacja rat kredytu za pomocą kalkulatora przy zmiennym oprocentowaniu, które często występuje w kredytach mieszkaniowych, ukazuje jedynie orientacyjną wysokość rat i kosztów kredytu. Z tego też powodu przy korzystaniu z kalkulatora do szacowania miesięcznych rat i końcowych kosztów za zaciągnięcie kredytu hipotecznego, należy mieć na względzie, że te wartości nie są pewne i w przyszłości mogą ulec zmianie. Podwyżka stóp procentowych przez NBP udowodniła, że raty za kredyt na zakup lub budowę nieruchomości mogą nawet zwiększyć się o ponad 1000 zł. Z tego względu należy posiadać zdolność kredytową, która pozwala na bezproblemową spłatę zobowiązania po podwyżce rat kredytowych. Jednakże warto korzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych, aby mieć ogólny obraz o spodziewanych ratach i kosztach.

Przy kredycie gotówkowym, gdzie występuje z reguły stałe oprocentowanie przedstawione obliczenia będą się sprawdzać. W tym wypadku kalkulator to idealne narzędzie do zwizualizowania harmonogramu spłat.

Kalkulator rat kredytu a kredyt hipoteczny

Kalkulator wysokości rat kredytu hipotecznego jest powszechnie używanym narzędziem przez kredytobiorców. Narzędzie to pozwala zmniejszyć ryzyko nieterminowej spłaty zobowiązania, a w konsekwencji utraty zakupionego na kredyt mieszkania przez zajęcie komornicze. Przez opracowanie wstępnego harmonogramu opłat konsument może przewidzieć, jak mniej więcej będą wyglądać miesięczne raty kredytu. Pozwoli Ci to podjąć rozsądną decyzję kredytową, gdzie Twoje dochody będą wystarczające do pokrycia rat.

Szczegółowy kalkulator rat kredytu hipotecznego dostępny jest praktycznie wszędzie – na specjalistycznych portalach związanych z doradztwem kredytowym, czy na podstronach banków z ofertą kredytu hipotecznego. Aby z niego skorzystać wystarczy wpisać kwotę kredytu, okres kredytowania, wartość nieruchomości, a także oprocentowanie i prowizję kredytu. W przypadku kalkulatorów na stronie bankowej nie musisz podawać wysokości prowizji i oprocentowania nominalnego, gdyż system sam dopasowuje te wartości opierając się na kwocie i okresie spłaty zobowiązania. Na podstawie tych danych kalkulator obliczy i wskaże liczbę oraz wysokość miesięcznych rat. Otrzymasz dokładny harmonogram spłaty, w którym dowiesz się jak będzie wyglądać część odsetkowa i kapitałowa w danym okresie. Co najważniejsze dowiesz się, jaki będzie łączny koszt kredytu.

Kredyt hipoteczny to co do zasady długoterminowe zobowiązanie, które posiada oprocentowanie zmienne. Dla banków oprocentowanie stałe przy oprocentowaniu stałym jest ryzykowne, gdyż w przypadku załamania się wartości złotówki, straciliby na udzieleniu kapitału. Rata kredytu hipotecznego może być równa i malejąca. Przy ratach równych kredytobiorca płaci co miesiąc ratę w tej samej wysokości. W przypadku rat malejących co miesiąc płacisz równą ratę kapitałową, natomiast odsetki wyliczane od zmniejszającego się zadłużenia.

Kalkulator kredytu hipotecznego uwzględnia aktualną stawkę WIBOR, dzięki czemu masz gwarancję, że uzyskane dane są prawidłowe. WIBOR może ulec modyfikacji w zależności od sytuacji gospodarczej, dlatego też bardzo istotne jest to, aby kalkulator uwzględniał ten wskaźnik.

Kalkulator rat kredytu a kredyt gotówkowy

Kalkulator pożyczek działa w podobny sposób, co kalkulator hipoteczny. Wysokość najniższej i najwyższej kwoty zobowiązania zależy od oferty dostępnej na stronie bankowej. W przypadku korzystania z narzędzia na portalach internetowych minimalna i maksymalna kwota kredytu będzie wynosić z reguły od 1000 do 150 000 zł. Kalkulator kredytu gotówkowego to bardzo przydatne narzędzie w wyborze najlepszej oferty bankowej lub pozabankowej.

Na wielu serwisach finansowych jest dostępny szczegółowy kalkulator rat kredytu gotówkowego. Pozwala Ci obliczyć wysokość miesięcznych rat, całkowite koszty kredytu, a także generuje harmonogram spłaty. Jak z niego skorzystać? Wystarczy podać kwotę kredytu, okres kredytowania oraz wysokość oprocentowania i prowizji. Należy także zaznaczyć rodzaj rat  kredytowych (równe, malejące).

Harmonogram spłaty w kalkulatorze kredytowym da Ci jasny pogląd na sytuację, jak przedstawia się część odsetkowa i kapitałowa spłacanego kredytu w każdym okresie spłaty. Jest to ważne w szczególności przy ratach równych, gdzie w początkowym okresie spłacasz głównie odsetki, a wraz z upływem czasu rośnie udział raty kapitałowej.

Czy kalkulator rat kredytu jest bezpieczny?

Symulator rat kredytu to bezpieczne narzędzie do sprawdzenia wysokości rat i całkowitych kosztów zobowiązania. Z jego pomocą możesz szybko dowiedzieć się o najważniejszych informacjach o danym produkcie finansowym. Wyliczenie rat kredytu odbywa się automatycznie na podstawie podanych informacji przez klienta. Jedyne na co należy uważać, to czy posiadane przez Ciebie dane o ofercie bankowej są aktualne. Jeśli tak, to kalkulator spłaty kredytu pokaże Ci rzetelne parametry o kredycie, które są niezwykle ważne dla przyszłych kredytobiorców.

Wiedza o wysokości miesięcznych rat pozwala ocenić, czy Twoje możliwości finansowe są wystarczające do pokrycia rat kredytowych w terminach wskazanych w harmonogramie spłaty. Z tego powodu nie należy unikać z użytkowania tego przydatnego narzędzia finansowego online, jakim jest kalkulator rat kredytowych.

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies