Strona główna » Kalkulator RRSO
przez Marcin Kowalski

Co to jest RRSO kredytu?

Decydując się na kredyt w banku warto zwrócić uwagę na RRSO kredytu, który jest najważniejszym wskaźnikiem, pozwalającym porównać oferty kredytowe o tych samych parametrach. Wiele klientów w pierwszej kolejności zwraca na oprocentowanie kredytu, jednakże jest to jedynie jedna ze składowych kosztów zobowiązania. Banki często próbują zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty atrakcyjnym oprocentowaniem, czy obniżoną prowizją. Nie wybieraj jednak na ślepo oferty, nawet jeżeli wygląda ona bardzo korzystnie. Zwróć uwagę na RRSO, aby mieć realny pogląd na daną ofertę bankową.

 

Przykładowo szukasz kredytu na 20 000 zł na 30 miesięcy. Znajdujesz promocyjną ofertę z oprocentowaniem 6,99%, ale RRSO wynosi już 16%. Łatwo możesz znaleźć bardziej opłacalny kredyt z niższym RRSO – zrobisz to za pomocą rankingów kredytów.

 

Wskaźnik RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) wskazuje jak przedstawia się całkowity koszt, który ponosi kredytobiorca za udzielenie finansowania. Jest podawany w procentach – im jest on mniejszy, tym są korzystniejsze warunki kredytowania. RRSO uwzględnia wszystkie opłaty kredytowe, w tym odsetki, prowizję, koszty ubezpieczenia i inne. Firmy pożyczkowe często udostępniają specjalną ofertę dla nowych klientów z pożyczką 0 RRSO. Są to pożyczki na małą kwotę i z krótkim okresem spłaty, jednakże warto zastanowić się nad jej zaciągnięciem, jeżeli potrzebujesz funduszy na już.

 

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania interesującego Cię kredytu, skorzystaj z kalkulatora RRSO lub porównywarki ofert. Dzięki temu szybko sprawdzisz, jak wygląda całkowita kwota do spłaty i będziesz w stanie ocenić, jaka oferta jest dla Ciebie najlepsza pod względem ekonomicznym. 

Jak obliczyć RRSO?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, banki mają obowiązek podawania przykładu reprezentatywnego, czyli symulacji, w której dla konkretnego kredytu przedstawione są takie dane jak całkowity koszt zobowiązania, rodzaj i wysokość oprocentowania w skali roku, wysokość prowizji oraz RRSO. Jednakże ta kalkulacja obejmuje tylko jeden przykład o konkretnych parametrach. Jeśli chcesz wziąć kredyt o innych warunkach spłaty, ten przykład nie będzie miarodajny, gdyż wskaźnik RRSO zmieni się. Jednakże w większości banków przy danej ofercie kredytu znajduje się kalkulator kredytowy, w którym możesz obliczyć RRSO dla kredytu z wybranym przez siebie okresem kredytowania i kwotą finansowania.

 

Zastanawiasz się jak samodzielnie wyliczyć RRSO? Można zrobić to podkładając dane do skomplikowanego wzoru matematycznego, który w praktyce jest niezrozumiały dla osób, niemających styczności z matematycznymi zagadnieniami. Obowiązujący do dziś wzór na obliczanie RRSO został wprowadzony ustawą o kredycie konsumenckim. Co prawda, doradca kredytowy nie będzie miał większego problemu z samodzielnym obliczeniem RRSO. Jednakże obecnie do obliczania RRSO używa się profesjonalnych programów, które w sposób automatyczny po wprowadzeniu danych obliczają ten wskaźnik.

 

Są to kalkulatory obliczające RRSO. Wystarczy wprowadzić w nich wymagane parametry kredytu, takie jak kwotę i okres kredytowania, wysokość oprocentowania i prowizję. Należy wiedzieć, że na wartość Rzeczywistej Stopy Oprocentowania ma wpływ jeszcze kilka innych czynników, które mogą wydawać się dla kredytobiorcy nieistotne.

 

Warto wiedzieć, że nawet jeśli jednym kosztem kredytu są odsetki wynikające z oprocentowania, RRSO nie musi być równe wysokości oprocentowania. Dlaczego tak się dzieje? W praktyce Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania bierze pod uwagę zmiany wartości pieniądza w czasie. Z tego powodu ważne jest, na jaki okres zostało zaciągnięte zobowiązania – im dłuższy okres kredytowania, tym ta różnica będzie bardziej widoczna.

 

Całkowita kwota do spłaty może także różnić się w zależności od tego, czy klient wybrał zobowiązanie z ratami równymi, czy malejącymi. W tej sytuacji, ten sam kredyt z ratami stałymi może być droższy, chociaż jednocześnie może mieć niższe RRSO. Jednakże są to specyficzne przypadki, a RRSO uważany jest za miarodajny

Koszt kredytu może różnić się także w zależności od tego, czy kredytobiorca wybiera zobowiązanie z ratami równymi, czy z malejącymi. W tym wypadku zdarzyć się tak, że ten sam produkt z ratami stałymi będzie droższy, choć we wstępnym szacunku RRSO było nieco niższe. Są to jednak specyficzne przypadki, dlatego w ogólnej ocenie RRSO uważa się za obiektywny parametr do oceny oferty kredytowej.

Jak działa kalkulator RRSO?

Co to jest kalkulator RRSO? To narzędzie dostępne w wielu portalach finansowych, które umożliwia zapoznanie się z całkowitymi kosztami zobowiązania oraz obliczenie ile wynosi RRSO. W zależności od strony internetowej kalkulator może mieć nieco inną formę i przedstawiać dodatkowe dane o parametrach kredytu. Większość kalkulatorów podaje jeszcze inne dane niż samo RRSO – kredytobiorca otrzymuje informację jeszcze o wielu innych parametrach oferty.

 

Kalkulator raty oblicza RRSO oraz sporządza harmonogram spłaty na podstawie parametrów zobowiązania. Dzięki temu narzędziu dowiesz się, jak będzie wyglądać część kapitałowa i odsetkowa raty kredytowej w konkretnych miesiącach, a także jak przedstawia się całkowita kwota do spłaty. W wielu portalach finansowych istnieje kalkulator RRSO, gdzie wystarczy jedynie podać okres kredytowania i wnioskowana kwotę. Następnie generowane są najlepsze oferty bankowe z informacjami na temat RRSO, oprocentowania, prowizji, kosztów ubezpieczenia oraz całkowitych kosztów kredytowych.

 

Kalkulator online do obliczania RRSO może mieć również zupełnie inną formę. Na niektórych serwisach podajesz nie tylko okres spłaty i kwotę zobowiązania, ale także podstawowe dane o kredycie. Jest to przydatne rozwiązanie, gdy chcesz poznać Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania dla wybranej oferty bankowej, a na stronie internetowej instytucji nie ma dedykowanego kalkulatora. Jeszcze inaczej wygląda kalkulator RRSO na stronie bankowej – tam jedynie podajesz, ile chcesz otrzymać i na jaki okres chcesz zaciągnąć kredyt.

 

Bez względu na formę kalkulatora RRSO, sposób działania narzędzia jest taki sam. Wystarczy wpisać wymagane dane, aby system automatycznie obliczył całkowity koszt kredytu.

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora RRSO?

Obliczanie RRSO jest niezbędnym krokiem, jeżeli chcesz porównać oferty bankowe i wybrać najkorzystniejszy produkt pod względem warunków kredytowania. Ważne jest, aby były to kredyty o identycznej kwocie zobowiązania i okresie kredytowania. Wskaźnik RRSO jest miarodajnym narzędziem do oceny kredytu – im jest mniejszy, tym oferta jest tańsza. Nie daj sobie zamydlić oczu specjalnymi promocjami z 0% prowizji lub niskim oprocentowaniem. Może okazać się, że bank aby zrekompensować sobie jeden z obniżonych parametrów decyduje się w zamian na zwiększenie drugiej opłaty kredytowej.

 

RRSO kalkulator wskaże nie tylko opłacalność oferty względem konkurencyjnych produktów, ale także wygeneruje jak będzie wyglądała rata kredytu oraz harmonogramem spłaty. Jest to niezwykle ważne, gdyż dzięki temu dowiesz się, czy możesz liczyć na otrzymanie konkretnego kredytu. Być może posiadasz zbyt małą zdolność kredytową na otrzymanie wnioskowanej sumy i będziesz musiał nieco obniżyć kwotę zobowiązania lub wydłużyć okres spłaty, aby otrzymać pozytywną decyzję banku.

 

Porównując sam wskaźnik RRSO, możesz w łatwy i szybki sposób zweryfikować, która oferta na rynku finansowym jest w praktyce najtańsza. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy pożyczkach pozabankowych, gdzie w ramach rekompensaty za obniżone oprocentowanie wprowadzana jest wysoka prowizja.

Kalkulator RRSO a kredyt gotówkowy

Kalkulator RRSO pożyczki na podstawie kwoty kredytu, okresu kredytowania oraz parametrów dla konkretnej oferty bankowej wskaże Ci Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Warto kierować się tym wskaźnikiem, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę bankową na rynku i uzyskać atrakcyjne warunki kredytowania.

 

W 2022 r. kredyt gotówkowy jest jednym z najczęściej wybieranych produktów finansowych, a liczba ofert jest naprawdę szeroka. Współczesny kalkulator RRSO umożliwi Ci szybkie przefiltrowanie kredytów bez konieczności ręcznego sprawdzania parametrów zobowiązania na stronach internetowych. Jeśli masz na oku ofertę, ale chcesz zapoznać się z RRSO, możesz to zrobić w samodzielnym kalkulatorze RRSO. Nie są tam podawane najlepsze propozycje kredytów, ale jedynie całkowity koszt kredytu dla wybranej oferty.

Kalkulator RRSO a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jako zobowiązanie długoterminowe charakteryzuje się bardzo niską Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania w porównaniu do kredytów gotówkowych. W wypadku tego rodzaju zobowiązań RRSO wynosi zwykle do 10%, jednakże w ostatnim czasie zauważa się wzrost tego wskaźnik powyżej tego progu ze względu na podwyżkę stóp procentowych i spadek wartości złotówki. Duże znacznie ma tutaj także niższe oprocentowanie i mniejsza prowizja. Nie jest jednak tak kolorowo. Przy kredycie mieszkaniowym istnieje także często konieczność wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, czy ubezpieczenia pomostowego. Może zdarzyć się tak, że będziesz musiał wykupić ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenia na życie kredytu hipotecznego. Na kredytobiorcę hipotecznego czeka więc wiele opłat. Jasny obraz na całkowite koszty kredytowe gwarantuje wskaźnik RRSO.

 

RRSO kalkulator hipoteczny pomoże Ci wstępnie oszacować, jak będzie wyglądać całkowity koszt zobowiązania. Jednakże dopiero po skonsultowaniu się z pracownikiem banku dowiesz się, na jaki kredyt możesz liczyć i jak będą wyglądać ostateczny koszt kredytu. Warto mieć na uwadze, że kredyt hipoteczny ma zazwyczaj oprocentowanie zmienne, w którym wysokość odsetek może zwiększać lub zmniejszać się w trakcie spłaty kredytu hipotecznego. Z tego powodu RRSO ma jedynie charakter orientacyjny i nie należy być utwierdzonym w przekonaniu, że zapłacisz za kredyt tyle, ile wykazały wstępne wyliczenia.

Kalkulator RRSO a kredyt konsolidacyjny

Kalkulator RRSO dla kredytu konsolidacyjnego jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli Ci uniknąć wyboru niekorzystnej dla siebie oferty. Może okazać się, że decydując się na konsolidację w banku, zapłacisz o wiele więcej niż gdybyś płacił wszystkie dotychczasowe zobowiązania osobno. Co prawda kredyt konsolidacyjny zawsze wiążę się z większym RRSO, ale możesz zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę bankową, aby nie stracić zbyt wiele na tej operacji, a jednocześnie zyskać większą swobodę finansową.

Kalkulator RRSO a kredyt samochodowy

Kalkulator RRSO jest przydatny przy staraniu się o kredyt na samochód. W tym wypadku podajesz takie same dane jak przy pozostałych zobowiązaniach. Przeciętna wysokość RRSO powinna być zbliżona do tych dla kredytu gotówkowego.

Jak obliczyć RRSO kredytu za pomocą kalkulatora online?

Kalkulator RRSO ułatwia poznanie wysokości całkowitych kosztów zobowiązania podanych w ujęciu procentowym, a także pozwala na skuteczne porównanie ofert kredytowych o tych samych parametrach. W kalkulatorze RRSO podajemy informacje wynikające z indywidualnych potrzeb klienta odnośnie kredytu oraz dane zgodne z ofertą danego banku.

 

W kalkulator RRSO wpisujesz dane dotyczące:

  • wysokości kredytu,
  • okresu kredytowania,
  • rodzaju i wysokości oprocentowania nominalnego,
  • wysokości prowizji za udostępnienie kapitału,
  • wysokości innych opłat związanych z obsługą kredytu np. koniecznością wykupienia ubezpieczenia,
  • rodzaju rat kredytowych (równe, malejące),

 

Po wypełnieniu wszystkich danych w formularzu wystarczy wybrać opcję “oblicz RRSO”, a kalkulator poda wartość wskaźnika RRSO w procentach. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy finansowej, aby móc korzystać z tego narzędzia. Należy mieć na uwadze, że wyliczenia dokonane przez kalkulator RRSO mają charakter orientacyjny. Uzyskanie kredytu oraz ostateczna wysokość opłat jest uzależniona od indywidualnej analizy zdolności kredytowej przeprowadzonej przez bank.

Na co zwrócić uwagę korzystając z kalkulatora RRSO?

Chociaż wskaźnik RRSO jest przydatny do porównywania ofert bankowych, warto zwrócić uwagę na inne elementy wybranych kredytów. Decydując się na wybrany kredyt, sprawdź, czy bank wymaga skorzystania z dodatkowych produktów, aby otrzymać finansowanie lub uzyskać je na preferencyjnych warunkach np. założenie konta osobistego lub wykupienie ubezpieczenia. Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie zapoznać się z warunkami kredytowania określonymi w umowie, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

 

Osoba decydująca się na kredyt powinna zwrócić uwagę na prognozowaną wysokość miesięcznej raty kredytowej, aby móc ją dopasować do swoich możliwości finansowych. Istotna jest także liczba formalności niezbędnych do uruchomienia kredytu. Może okazać się, że cała procedura trwa zbyt długo, a przyznawalność kredytu jest niska, przez co stracisz cenny czas na wnioskowanie o kredyt w konkretnym banku.

 

Dobrym narzędziem, które da Ci jeszcze pełniejszy obraz o kredycie gotówkowym i hipotecznym kalkulator pozaodsetkowych kosztów kredytu. Uwzględnia on wszystkie koszty, które klient ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek.

Czy kalkulator RRSO jest wiarygodnym źródłem danych?

Symulacja kredytu przeprowadzana przez kalkulator kredytowy jest przeprowadzana na podstawie wzoru na RRSO i podaje precyzyjny wynik w procentach. Nie musisz znać się na finansach, aby otrzymać wiarygodne źródło na temat oferty kredytu. RRSO kalkulator pomoże Ci wybrać dopasowany do Twoich wymagań kredyt.

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies