Strona główna » Kredyty samochodowe
przez Marcin Kowalski

Co to jest kredyt samochodowy?

Banki oferują dwa rodzaje kredytów: z możliwością przeznaczenia pożyczonych środków na dowolny lub ściśle określony cel. Do tej drugiej grupy zalicza się kredyt samochodowy, który określa się właśnie mianem celowego. Kredyt samochodowy – co to za oferta?

Kredyt samochodowy to oferta skrojona na miarę potrzeb osób, które mają w planach zakup pojazdu nowego lub używanego, który posiada ważny dowód rejestracyjny. Nazwa tego produktu bankowego może sugerować, że przeznaczyć go można wyłącznie na zakup samochodu, jednak pożyczonymi od banku pieniędzmi sfinansować można równie dobrze zakup motocykla, skutera, quada, przyczepy, kampera, traktora, maszyny budowlanej, a nawet łodzi motorowej.

Gdzie wziąć kredyt samochodowy? Produkt ten widnieje w ofertach większości banków, choć niekiedy występuje pod postacią pożyczki. Chcąc z niego skorzystać, trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i mieć dobrą historię w BIK-u.

Jak działa kredyt na auto?

Specjalny kredyt na zakup pojazdu jest alternatywą dla zwykłego kredytu gotówkowego ze względu na fakt, iż oferuje korzystniejsze warunki finansowania. Kredyt samochodowy – jak to wygląda w praktyce?

Zacznijmy od tego, jak wziąć kredyt samochodowy. Procedura wnioskowania o zobowiązanie wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku innych rodzajów kredytów. Warto jednak zaznaczyć, że z kredytem samochodowym wiąże się konieczność ustanowienia zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe. Z kolei umowa kredytu samochodowego musi zostać sporządzona na piśmie i określać cel, na jaki zostaną przeznaczone pożyczone środki. Kredyt samochodowy – jak to działa? Klient musi wskazać dokładne dane kredytowanego pojazdu takie jak marka, model czy rok produkcji.

Kredyt samochodowy – jakie warunki oferuje? Zobowiązanie to w zależności od banku może opiewać na kwotę równą nawet 100% ceny kupowanego pojazdu. Zwykle jednak opłaca się inwestycję częściowo sfinansować własnymi środkami, bo wtedy koszty kredytu będą niższe. Ile lat można spłacać kredyt samochodowy? Spłatę zazwyczaj rozłożyć można na maksymalnie 10 lat, przy czym bank może postawić warunek, że np. w dniu spłaty ostatniej raty pojazd nie może być starszy niż np. 15 lat.

Czym jest kredyt 50/50?

Wiadomo już, jak działa kredyt samochodowy. Obok tej oferty widnieć może jeszcze dopisek 50/50. Jest to elastyczna oferta w systemie 50/50, której sposób funkcjonowania kryje się w nazwie. Co to jest kredyt 50/50?

W odróżnieniu od zwykłego kredytu samochodowego w przypadku kredytu 50/50 nie trzeba płacić comiesięcznych rat, ponieważ spłata rozłożona jest jedynie na dwie raty. Jest jednak pewien haczyk – decydując się na takie rozwiązanie, na start zobowiązani jesteśmy wpłacić pierwszą część kwoty należnej za nabywany pojazd. Jest to forma wkładu własnego, którego wniesienie jest niezbędne do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. Termin spłaty kredytu samochodowego 50/50 określony jest w zawartej umowie.

Ile kosztuje kredyt 50/50? Przy tego rodzaju ofercie odsetki często wynoszą 0%. Kredytobiorca musi pokryć jedynie koszty ubezpieczenia i prowizji banku. Prowizja może wynieść ok. 5-10% wartości kredytu, czyli 2,5-5% wartości pojazdu. Czy kredyt 50/50 się opłaca? Biorąc pod uwagę stosunkowo niskie koszty, jest ofertą wartą rozważenia.

Czy opłaca się brać kredyt na samochód?

Opłacalność kredytu samochodowego zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy oraz proponowanych przez bank warunków kredytowania. Nie da się ukryć, że najważniejsze są tutaj koszty. Kredyt samochodowy – gdzie najtaniej można go dostać?

Aby dowiedzieć się, jaki bank ma kredyt samochodowy w swojej ofercie, a także gdzie jest najtańszy kredyt samochodowy, wystarczy przejrzeć aktualny ranking kredytów samochodowych. W zestawieniu ujęte zostały propozycje największych banków komercyjnych działających w Polsce.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu na samochód, powinniśmy przejrzeć co najmniej kilka ofert i porównać je pod kątem RRSO, czyli rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania określającej koszty kredytowania. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt samochodowy? Warto zapoznać się z dokładnymi warunkami oferty dotyczącymi np. wieku używanego pojazdu czy wymaganych zabezpieczeń.

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy? Co wybrać?

Wiele osób przymierzających się do kredytowania zakupu pojazdu zastanawia się, co lepsze: kredyt samochodowy czy gotówkowy? Najlepszy kredyt na auto to ten, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki, a w tym przypadku bardziej opłaca się kredyt samochodowy, ponieważ jest tańszy.

Kredyty na samochód wiążą się z szeregiem różnych zabezpieczeń na wypadek braku spłaty. Należą do nich m.in. przywłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw rejestrowy czy cesja z polisy AC. Dzięki temu oprocentowanie kredytu samochodowego jest niższe niż gotówkowego, a co za tym idzie, niższy jest też całkowity koszt kredytowania.

Co jest lepsze – leasing czy kredyt samochodowy?

Kredyt na zakup auta to tylko jeden ze sposobów sfinansowania takiej inwestycji. Drugim, równie popularnym, jest leasing. Zarówno jedna, jak i druga opcja, jest warta rozważenia, jak się chce wziąć auto na kredyt. Jednak o tym, czy bardziej opłacalna będzie pożyczka samochodowa, czy leasing, stanowić będzie indywidualna sytuacja danej osoby.

Kredyt na zakup pojazdu jest lepszym rozwiązaniem niż leasing dla osób fizycznych, które są zdecydowane na zakup pojazdu, a nie jego wynajęcie, jednocześnie mają dobrą zdolność kredytową, potrafią przebrnąć przez procedurę kredytową i oczekują niższych kosztów związanych z całym przedsięwzięciem. Leasing natomiast jest opcją zarezerwowaną przede wszystkim dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i potrzebują dopasować koszty do optymalizacji podatkowej.

Kredyt samochodowy i co trzeba o nim wiedzieć

Gdy pojawi się chęć zaciągnięcia pożyczki na auto, w głowie rodzi się wiele pytań. Jakie dochody trzeba mieć, by móc wziąć kredyt samochodowy? Jak wysoki wkład własny trzeba wnieść? Czy można wziąć kredyt samochodowy na firmę? Gdzie znaleźć najlepsze kredyty samochodowe? To tylko kilka z nich. Choć trudno odpowiedzieć na wszystkie takie pytania, to odpowiedzi na te najważniejsze umieściliśmy poniżej.

Jakie jest oprocentowanie kredytu na samochód?

Istotną kwestią jest, jak oprocentowany jest kredyt samochodowy. Oprocentowanie w przypadku tego kredytu tak jak w przypadku pozostałych kształtują dwa podstawowe czynniki takie, jak stopa referencyjna i marża banku. O ile ten pierwszy zależy od wysokości stóp procentowych NBP ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej i nie mamy na niego wpływu, o ile ten drugi zależy od polityki banku i czasami można go negocjować. Kredyt samochodowy – jakie oprocentowanie zwykle obowiązuje?

O tym, jaki jest procent na kredyt samochodowy, każdy bank decyduje indywidualnie. Oprocentowanie sprawdzić można w rankingu kredytów samochodowych. Najczęściej im starszy jest pojazd, tym wyższe jest oprocentowanie kredytu.

Jakie zarobki na kredyt samochodowy?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt samochodowy, ponieważ wszystko zależy przede wszystkim od kwoty takiego kredytu. Pewne jest natomiast, że trzeba mieć stabilne i akceptowalne przez bank źródło dochodu. Aby dowiedzieć się, jakie dochody na kredyt samochodowy o określonej kwocie będą wystarczające, wystarczy skorzystać z dostępnego w internecie kalkulatora zdolności kredytowej, który pozwoli oszacować umożliwiające uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej zarobki. Warto dodać, że jeśli chce się uzyskać tani kredyt samochodowy, dochód powinien być jak najwyższy.

Ile się czeka na kredyt na samochód?

Dużą zaletą kredytów samochodowych jest to, że decyzja kredytowa w ich przypadku wydawana jest dość szybko w porównaniu z innymi rodzajami kredytów. Kredyt samochodowy – ile się czeka na odpowiedź banku? Najczęściej czas oczekiwania wynosi do kilkudziesięciu minut. W określonych przypadkach czas ten może się wydłużyć, wtedy decyzja kredytowa wydawana jest zwykle w ciągu kilku dni roboczych.

Ile wkład własny na samochód?

Przy standardowym kredycie na zakup samochodu wkład własny nie musi być wysoki, może wynieść np. 10-20% wartości pojazdu, a czasami nie trzeba go wnosić wcale. Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku kredytu 50/50, bo wtedy wkład własny powinien sięgać co najmniej 50% wartości kredytowanego auta. Zatem kupując auto na kredyt 50/50, którego wartość wynosi, załóżmy 120 tys. zł, wnieść trzeba 60 tys. zł.

Gdzie zaciągnąć kredyt samochodowy? W jakich bankach go szukać?

Sprawdziliśmy, które banki mają w swoich ofertach kredyty samochodowe:

  • kredyt samochodowy PKO BP – PKO BP nie udziela typowego kredytu samochodowego, zamiast tego na zakup pojazdu można w nim zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy,
  • kredyt samochodowy Santander Consumer Bank – przeznaczyć go można na auto nowe, używane lub sprowadzone z zagranicy. Finansowanie do 120% wartości rynkowej auta. RRSO 12,95%;
  • kredyt samochodowy mBank – pieniądze przeznaczyć można na zakup nowego lub używanego pojazdu. Brak konieczności wnoszenia wkładu własnego, kwota kredytu do 450 tys. zł. RRSO 12,02%;
  • kredyt samochodowy ING Bank Śląski – w ING nie ma kredytu celowego na zakup samochodu. Inwestycję tego typu zrealizować można z pomocą zwykłej pożyczki gotówkowej;
  • kredyt samochodowy Alior Bank – w standardowej ofercie Alior Banku nie występuje kredyt na zakup pojazdu. Na jego zakup zaciągnąć można kredyt gotówkowy;
  • kredyt samochodowy Getin bank – w Getin Banku dostępne są dwie propozycje: Autokredyt dla Ciebie i Kredyt samochodowy Autocash. W drugim przypadku nie trzeba wnosić wkładu własnego. Dostępna kwota finansowania w obu ofertach to 300 tys. zł, a RRSO wynosi 9,43%;
  • kredyt samochodowy Toyota – umożliwia sfinansowanie nowego lub używanego auta. Okres spłaty wynosi 36 lub 48 miesięcy. RRSO to 11,79%.

Czy możemy też wziąć kredyt na samochód używany?

Kredyt samochodowy przeznaczyć można na zakup pojazdu w dowolnym stanie, czyli może być on zarówno nowy, jak i używany. Trzeba jednak mieć świadomość, że kredyt na używany samochód może mieć pewne ograniczenia. Najczęściej dotyczą one wieku auta. Niektóre banki udzielają kredytów wyłącznie na pojazdy do 10 lat, ale są i takie, w których można zaciągnąć finansowanie na pojazdy liczące sobie nawet do 15 lat. W przypadku ustalonego maksymalnego wieku pojazdu kredyt samochodowy na używane auto może mieć ograniczony okres spłaty. Bank może np. ustalić, że ostatnia rata kredytu musi zostać uiszczona przed skończeniem przez pojazd określonego wieku.

Ostatnie aktualności

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies