Strona główna » Porady » Poradnik gotówkowy » Kredyt gotówkowy na 36 miesięcy – poradnik

Kredyt gotówkowy na 36 miesięcy – poradnik

przez Marcin Kowalski
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja 0 komentarz

Kredyt gotówkowy na 36 miesięcy to produkt finansowy, który jest niezwykle często wybierany przez polskich konsumentów. Długi okres zobowiązania daje nam gwarancję na to, iż suma kredytu zostanie rozłożona na dogodne, comiesięczne raty. Oto pakiet najważniejszych informacji na temat kredytu gotówkowego, o których powinien wiedzieć każdy konsument wnioskujący o kredyt gotówkowy na 3 lata w banku.

Kredyt gotówkowy na 36 miesięcy – najważniejsze informacje

Nagłe pojawienie się dużych wydatków może okazać się poważnym problemem dla niejednego gospodarstwa domowego. Nie każdy ma odłożoną odpowiednią ilość oszczędności, dlatego w takich okolicznościach doskonałym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Jeśli w trybie nagłym musimy wyremontować cały dom bądź wymienić zepsuty samochód, świetnie sprawdzi się kredyt gotówkowy na 3 lata.

Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem finansowym, które cieszy się dużą popularnością wśród polskich klientów. Proste procedury wnioskowania oraz wysokie kwoty to najważniejsze atuty, które wyróżniają kredyty gotówkowe od polskich instytucji bankowych. Dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo kredyt gotówkowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem od pożyczki pozabankowej.

Kredyt gotówkowy (jak sama nazwa wskazuje) jest udzielany w gotówce przez instytucje finansowe na dowolnie wybrany cel, który nie może być związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez wnioskodawcę. Do ubiegania się o uzyskanie kredytu gotówkowego uprawnione są wszystkie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych i zatrudnione w takiej formie, która jest akceptowana przez bank. Preferowaną formą zatrudnienia przez polskie banki jest oczywiście umowa o pracę.

W większości przypadków kredyt gotówkowy jest udzielany bez dodatkowych zabezpieczeń oraz udziału poręczycieli. Umowy kredytowe są zawierane na określony okres czasu. W chwili obecnej ogromną popularność zyskują kredyty gotówkowe na 3 lata. Kredyt gotówkowy może opiewać maksymalnie na kwotę 255 550 złotych – w przypadku, gdy suma ta jest wyższa, takie zobowiązanie jest już uznawane za kredyt konsumencki.

Popularność usług w sektorze finansowym nieustannie rośnie – duże wzrosty odnotowują zarówno instytucje bankowe jak i parabanki. W lipcu 2018 roku Biuro Informacji Kredytowej podało, że liczba kredytów gotówkowych wzrosła r/r aż o 7,8%. Te dane udowadniają, że polskie banki przygotowują coraz lepsze oferty dla swoich klientów, dzięki czemu popyt na produkty finansowe cały czas wzrasta.

Każdy bank z dużą dokładnością prześwietla historię oraz zdolność kredytową klienta. Jest to niezbędne, ponieważ bank musi mieć pewność, iż klient spłaci swoje zobowiązanie w odpowiednim terminie określonym w umowie. Wszyscy wnioskodawcy muszą także dostarczyć komplet dokumentów i informacji takich jak: dowód osobisty, numer PESEL, zaświadczenie o zarobkach i wiele innych. W niektórych przypadkach klientów mogą obowiązywać procedury uproszczone – dotyczy to tych klientów, którzy są stałymi klientami danego banku. Uproszczone procedury wynikają z tego, iż wśród takich klientów ryzyko szacuje się na podstawie dostępnych danych, takich jak m.in. pełna historia danego rachunku bankowego.

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt gotówkowy na 36 miesięcy?

Aby przeanalizować dostępne oferty, sprawdziliśmy najkorzystniejsze kredyty gotówkowe z pomocą rankingu kredytów gotówkowych. Chcąc zweryfikować usługi, wybraliśmy kwotę, która najczęściej pojawia się w zapytaniach, mowa o kredycie gotówkowym o wartości 20 tysięcy złotych.

Gdzie warto złożyć wniosek? Możemy polecić trzy oferty, które wyróżniają się najniższym RRSO:

  • Pożyczka gotówkowa w Citi Banku Handlowym
  • Pożyczka internetowa w Alior Banku
  • Kredyt gotówkowy w BNP Paribas

Kredyt gotówkowy na 36 miesięcy – o tym pamiętaj, zanim podpiszesz umowę!

Każdy, kto zastanawia się nad tym, czy lepsza jest pożyczka pozabankowa czy kredyt gotówkowy, powinien wiedzieć, iż znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ten drugi produkt. Na rynku istnieje cała masa nieuczciwych pseudo-pożyczkodawców wyłudzających dane osobowe. Instytucje bankowe zapewniają nam znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Zanim jednak podpiszemy umowę kredytową, warto w sposób dokładny zapoznać się ze wszystkimi jej zapisami. Szczególną uwagę trzeba zwracać na całkowite koszty kredytu, na które składa się oprocentowanie, prowizja oraz wszelkie opłaty dodatkowe.

Najważniejszy koszt każdego kredytu gotówkowego to oprocentowanie nominalne. W zdecydowanej większości kredytów gotówkowych oprocentowanie ustala się jako stałą stopę procentową. Co to oznacza? Oznacza to, że wysokość oprocentowania oraz harmonogram spłaty będzie taki sam przez cały okres kredytowania. Oprocentowanie podaje się zazwyczaj w skali roku.

Kolejnym bardzo ważnym kosztem kredytu jest prowizja. Jest to opłata będąca procentem od kwoty kredytu. Prowizja może być pobierana przez bank w dwojaki sposób. Niektóre banki prowizję pobierają w pierwszej racie bądź rozkładają jej koszt na wszystkie raty. Jeśli zależy nam na tym, aby znacząco zmniejszyć całkowite koszty kredytu, lepiej zadbać o to, aby prowizja została pobrana przy pierwszej racie. Uwarunkowane jest to tym, iż nie zapłacimy oprocentowania od wartości prowizji.

Następny koszt, który pojawia się obecnie praktycznie przy wszystkich kredytach gotówkowych, to ubezpieczenie na życie. Obowiązek wykupienia takiego ubezpieczenia daje bankowi gwarancję, że w razie śmierci bądź poważnego uszczerbku na zdrowiu uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie u kredytobiorcy, towarzystwo ubezpieczeniowe spłaci cały dług.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych opłat, banki w umowie zamieszczają także informacje o wielu innych kosztach, z którymi musi liczyć się każdy konsument wnioskujący o kredyt gotówkowy na 3 lata. O jakie opłaty dodatkowe chodzi? Są one następujące:

  • opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego – w większości przypadków opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego jest uwzględniana w prowizji, jednak cały czas niektóre banki umieszczają tę opłatę w opłatach dodatkowych.
  • opłata za procedury windykacyjne – wszyscy klienci, którzy mają opóźnienia w spłacie bieżących rat swojego zobowiązania, muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż bank podejmie szereg działań windykacyjnych. Każde ponaglenie do zapłaty, wizyta windykatora czy inne czynności będą wiązały się z kosztami;
  • opłata za aneksy oraz wszelkie zmiany w umowie i przerwy w spłacie – w przypadku, gdy w okresie kredytowania zwrócimy się do banku z prośbą o wprowadzenie zmian w warunkach kredytu, bank pobierze z tego tytułu opłatę w wysokości od kilku do kilkudziesięciu złotych. Opłata ta nazywana jest opłatą rekompensującą;
  • opłata za produkty dodatkowe – wiele banków wymaga, aby przy podpisywaniu umowy kredytowej skorzystać także z produktów dodatkowych – chodzi tutaj przede wszystkim o rachunki bankowe oraz karty debetowe. Posiadanie tego typu produktów wiąże się z miesięcznym kosztem od 0 do maksymalnie kilkunastu złotych;
  • opłata za wcześniejszą spłatę – w niektórych przypadkach okazuje się, że sytuacja materialna kredytobiorców poprawia się na tyle, iż zastanawiają się oni nad możliwością wcześniejszej spłaty kredytu. Wcześniejsza spłata kredytu to bardzo dobry pomysł – pozwala na zaoszczędzenie na oprocentowaniu. Wiele banków od wcześniejszej spłaty zastrzega sobie pobranie dodatkowej prowizji. Wysokość prowizji za przedwczesną spłatę wynosi maksymalnie 1% (dotyczy kredytów, w których termin spłaty jest dłuższy niż 12 miesięcy) bądź 0,5% (dotyczy kredytów, w których termin spłaty jest krótszy niż 12 miesięcy) wartości spłacanej kwoty;
  • dodatkowe ubezpieczenia – osoby zaciągające kredyty samochodowe mogą być zobowiązane do wykupienia ubezpieczenia OC/AC. Pod względem formalnym jest to uznawane za koszt kredytu, jednak przy kupnie samochodu i tak konieczne byłoby wykupienie tego ubezpieczenia. Jeśli wysokość ubezpieczenia znacząco nie odbiega od wartości rynkowych, to nie warto traktować go jako kosztu kredytu

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy na 3 lata – dokładna instrukcja

Aby z sukcesem móc ubiegać się o uzyskanie kredytu gotówkowego, trzeba postępować według ściśle określonych zasad. W pierwszej kolejności należy oczywiście wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego na 3 lata. Liczba ofert na rynku jest naprawdę duża. Na naszym portalu mogą Państwo zapoznać się z najnowszymi ofertami na kredyt gotówkowy na 36 miesięcy od najpopularniejszych polskich instytucji bankowych. Korzystając z naszego rankingu kredytów można skrócić cały proces poszukiwania kredytu do absolutnego minimum. Znalezienie najlepszej oferty powinno zająć mniej niż 30 minut.

Gdy wybierzemy już najlepszą propozycję kredytu gotówkowego na 36 miesięcy, przychodzi czas na złożenie wniosku kredytowego za pośrednictwem strony internetowej danego banku. Cała procedura wnioskowania podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym etapie składany wstępne zapytanie o ofertę oraz wyrażamy zgodę na zweryfikowanie naszych danych osobowych w bazach dłużników takich jak BIK oraz BIG. W drugim etapie doradca kredytowy zbiera od nas informacje, dzięki którym będzie mógł ocenić naszą zdolność kredytową. Wyda także wstępną decyzję kredytową. W większości przypadków proces ten zajmuje doradcy maksymalnie 10 minut.

Jeśli doradca kredytowy rozpatrzy nasz wstępny wniosek w sposób pozytywny, należy dostarczyć do banku wszystkie wymagane dokumenty oraz dokładnie określić wszelkie parametry zaciąganego zobowiązania. W wielu przypadkach właśnie w tym momencie podpisuje się umowę kredytową. Ostateczna decyzja banku uzależniona jest także od opinii wystawionej przez analityków bankowych, którzy w sposób dokładny przyjrzą się naszym zarobkom oraz historii kredytowej.

Na koniec musimy już tylko oczekiwać na wypłatę pieniędzy (pod warunkiem pozytywnego rozpatrzenia złożonego przez nas wniosku). Wypłata środków może odbyć się w kasie banku bądź na wskazany przez klienta rachunek bankowy. Jeżeli wnioskujący o kredyt wybierze tę drugą możliwość, to pieniądze pojawią się na jego koncie zgodnie z harmonogramem sesji ELIXIR. Sesje ELIXIR są realizowane w dni robocze w określonych godzinach.

Kiedy nie warto brać kredytu?

Decyzję o zaciągnięciu kredytu powinien podejmować każdy konsument po dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw. Z całą pewnością nie warto zaciągać takiego zobowiązania, jeżeli w swoim domowym budżecie nie mamy zaoszczędzonych żadnych pieniędzy. Osoby, które w ciągu miesiąca nie są w stanie zaoszczędzić jakiejkolwiek kwoty (np. 200 złotych), powinny bardzo dokładnie przemyśleć, czy kredyt gotówkowy na 36 miesięcy rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem. Otrzymane z banku pieniądze będzie przecież trzeba oddać.

Kredyt gotówkowy na 36 miesięcy nie będzie dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy mamy już inny kredyt bądź kredytem chcemy sfinansować swoją bieżącą konsumpcję. Zbyt duża liczba kredytów oraz finansowanie bieżących potrzeb z bankowych zobowiązań bardzo szybko może doprowadzić do tego, że wpadniemy w niezwykle groźną spiralę zadłużenia.

Zobacz też inne artykuły

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies