× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności
16.04.2020
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa - czy masz szansę, by otrzymać kredyt na mieszkanie?

Kupno mieszkania lub domu jest wielkim zobowiązaniem finansowym, często decyzja ta wiąże się z realizacją marzeń i możliwości rozpoczęcia nowego rozdziału w swoim życiu. Własne mieszkanie to duża stabilizacja, a także zabezpieczenie na przyszłość, czy nawet świetna inwestycja pieniędzy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wartość nieruchomości w ostatnich latach bardzo wrosła, podobnie jak popyt na nieruchomości, szczególnie w większych miastach, gdzie łatwiej o stałe zatrudnienie i źródło dochodu, które pozwoli na utrzymanie rodziny oraz spłatę kredytu. Zdecydowana większość osób kupujących mieszkania lub domy decyduje się na skorzystanie z oferty banku, by móc sfinansować transakcję. Kredyt hipoteczny jest dzięki temu jedną z najpopularniejszych ofert na rynku finansowym i wiele banków posiada tego typu zadłużenie w swojej ofercie.

Zarabiasz minimalną krajową, ale chcesz zrealizować swoje plany związane z kupnem mieszkania? Nie chcesz płacić więcej pieniędzy za wynajem i masz nadzieję, że stać cię na spłatę kredytu na mieszkanie? Podpowiemy ci, co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na kredyt tego typu, a także pomożemy obliczyć twoją zdolność kredytową.

Kredyt hipoteczny - oferta inna niż wszystkie

Zanim zastanowimy się nad budżetem kredytobiorcy, warto przypomnieć sobie o najważniejszych warunkach kredytu hipotecznego. To zadłużenie celowe, które może zostać wykorzystane wyłącznie do kupna mieszkania, domu, budowy domu, kupna działki, czy lokalu użytkowego. Kredyt hipoteczny to także dobre rozwiązanie, by skorzystać z dodatkowych pieniędzy na remont. Oferta zapewnia bardzo wysoką maksymalną kwotę kredytu, a także bardzo długi okres kredytowania, który pozwala maksymalnie obniżyć raty zadłużenia. Kredyt hipoteczny wyróżnia się wśród innych usług finansowych najniższym kosztem, który uzależniony jest od stawki WIBOR. Klienci decydujący się na zadłużenie mogą mieć jednak pewność, że żadna inna oferta nie zapewni tak korzystnych opłat, co można sprawdzić, śledząc nasze porady np. ten poświęcony temu, jaka jest różnioca między kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym.

Kredyt hipoteczny dla singla i kredyt hipoteczny dla pary lub małżonków

Mając a uwadze klienta, który zarabia najniższą krajową, trzeba uwzględnić także to, czy kredyt hipoteczny zostanie zaciągnięty przez singla, a może małżeństwo lub parę współkredytobiorców. W zupełnie innej sytuacji finansowej będzie osoba, która pracuje i samodzielnie utrzymuje się z wypłaty, niż rodzina, w której pracują dwie pełnoletnie osoby, ponosząc wszystkie wydatki wspólnie.

Jeśli zarabiasz najniższą krajową, ale twoje miesięczne wydatki nie są wysokie, możesz liczyć na kredyt, warunkiem będzie jednak stała praca, najlepiej na czas nieokreślony. Bank z całą pewnością sprawdzi także twoją historię kredytową, a na pozytywną decyzję wpływ będzie miał także wkład własny.

Małżeństwo starające się o kredyt, w którym każda z osób zarabia minimalną krajową, będzie w korzystniejszej pozycji ze względu na wyższy miesięczny budżet. Warto jednak pamiętać, że bank dużo korzystniej oceni przyszłych klientów, jeśli będą oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a nie umowy cywilnoprawnej.

Najniższa krajowa - ile musisz zarabiać, by otrzymać zgodę na kredyt

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile musi zarabiać przyszły kredytobiorca. Niezależnie od tego, o jaki kredyt będziesz się starać, bank przed wydaniem decyzji kredytowej dokładnie określi twoją wiarygodność i przeprowadzi scoring. Polega to na ocenie przyszłego klienta, by móc realnie obniżyć ryzyko kredytowe banku. Instytucja weźmie pod uwagę wszystkie twoje wcześniejsze zadłużenia, aktualne zobowiązania finansowe, podstawowe wydatki, dochody, a także rodzaj zawodu, jaki wykonujesz, czy nawet umowę z pracodawcą. Im wyższy scoring uzyskasz, tym większa szansa, że bank zdecyduje się na udzielenie ci kredytu hipotecznego. Pamiętaj, że każdy bank inaczej ocenia swoich klientów, co oznacza, że odmowa kredytowa w jednym banku, nie oznacza, że nie możesz skorzystać z oferty innej instytucji. Warto zatem złożyć wniosek do przynajmniej dwóch banków, dodatkowo porównując oferty i decydując się na najkorzystniejszą usługę finansową.

Zdolność kredytowa - czemu jest tak ważna dla banku?

Zdolność kredytowa klienta jest niezwykle ważna dla każdego banku. Klient, który złoży wniosek o zobowiązanie, musi liczyć się z tym, że bank dokładnie zweryfikuje jego sytuację finansową. Oznacza to, że bank będzie oczekiwać zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, informacji o zawartej umowie, na podstawie której otrzymujesz wynagrodzenie, ważne będzie także to od kiedy pracujesz w danej firmie. Instytucja będzie chciała oszacować twoje miesięczne wydatki, poznając tym samym twoją historię kredytową oraz wszystkie bieżące zobowiązania finansowe.

Zdolność kredytowa pozwala bardzo dokładnie określić zdolność klienta banku do uregulowania kredytu, zarówno pod względem części kapitałowej, jak i pozostałych opłat.

Na naszej stronie znajdziesz darmowy kalkulator zdolności kredytowej, który pozwoli ci w ciągu kilku minut określić, czy masz szansę na otrzymanie kredytu na mieszkanie.

Najlepszy kredyt hipoteczny - aktualny ranking

Nie musisz samodzielnie przeszukiwać stron banków i zapoznawać się w wieloma ofertami, które pozornie niczym się między sobą nie różnią. Zapewniamy, że ranking kredytów hipotecznych na naszej stronie, pozwoli ci błyskawicznie wybrać odpowiednie zadłużenie i wysłać darmowy wniosek. Dzięki temu szybko skontaktujesz się z bankiem i otrzymasz wstępną ofertę kredytu. To doskonała okazja dla wszystkich osób, które chcą maksymalnie obniżyć koszt zadłużenia i mają świadomość, że wybór odpowiedniego kredytu może bardzo zaowocować, nie tylko w trakcie ubiegania się o kredyt, ale także podczas spłaty zobowiązania finansowego.

Korzystając z rankingu kredytów hipotecznych, wypełnij tylko dane związane z wysokością zadłużenia oraz terminem, w jakim chcesz spłacić kredyt. Wybierając dłuższy termin spłaty, możesz spodziewać się podniesienia twojej zdolności kredytowej, co będzie bardzo korzystne dla osób z niskimi dochodami.

Wkład własny - o tym musisz pamiętać

Kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością przedstawienia przez klienta banku wkładu własnego. Aktualnie kredytobiorca powinien móc samodzielnie opłacić przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Wkład własny pozwala obniżyć ryzyko kredytowe, a co ważniejsze, bez oszczędności, klient nie może liczyć na zgodę kredytową. Wkład własny wymagany jest zgodnie z aktualnym prawem bankowym.

Im wyższy wkład własny, tym niższa kwota kredytu, o jaki musi ubiegać się kredytobiorca. Bank oceniając przyszłego kredytobiorcę, będzie także brać pod uwagę wysokość wkładu włsanego, co oznacza, że osoby, które mają wyższy wkład własny, z pewnością mogą liczyć na mniejsze ryzyko odmowy w sprawie zadłużenia.

Na rynku jest przynajmniej kilka ofert, które gwarantują dostęp do kredytu nawet tym osobom, którym nie udało się zgromadzić tak dużych oszczędności. W takiej sytuacji należy jednak skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, co powoduje podwyższenie kosztu kredytu.

Zobacz też inne artykuły

14.04.2021

Czy stać Cię na kredyt hipoteczny?

Kupno domu, działki lub mieszkania wiąże się z poważną decyzją, która z pewnością odbije się na twojej sytuacji finansowej. W Polsce...
Zobacz więcej
07.04.2021

Kredyt na mieszkanie 250 tysięcy - gdzie szukać najlepszej oferty banku?

Kupno mieszkania lub domu to bardzo poważna decyzja, nad którą wiele osób zastanawia się miesiącami, a nawet latami. Kupienie...
Zobacz więcej
29.03.2021

Kredyt hipoteczny zalety i wady zadłużenia

Kredyt hipoteczny to usługa, która znana jest zdecydowanej większości klientów banków. To kredyt, który mimo pandemii...
Zobacz więcej
12.03.2021

Kredyt hipoteczny marzec 2021 - najkorzystniejsza oferta miesiąca

Planujesz kupno własnego mieszkania? W takim razie koniecznie poświęć, choć kilka minut na poznanie aktualnej oferty banków. Z naszą...
Zobacz więcej
03.03.2021

Kredyt hipoteczny - sprawdź czy masz zdolność kredytową

Kupno mieszkania to poważna decyzja, która najczęściej łączy się także z koniecznością skorzystania z oferty banku. Kredyt hipoteczny...
Zobacz więcej
19.02.2021

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a...
Zobacz więcej