29.03.2022
Kredyty hipoteczne

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym rozwiązaniem w ramach szukania finansowego wsparcia w celach inwestycyjnych. Czy bank udzieli drugi kredyt hipoteczny, na jakich warunkach i kto może się ubiegać o tego rodzaju zobowiązanie? Sprawdź też co brać pod uwagę przy wyborze najlepszego kredytu hipotecznego. Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej.

Czy bank pozwoli na wzięcie drugiego kredytu hipotecznego?

Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny, jeśli spłaca się już tego rodzaju zobowiązanie? Oczywiście, że tak. Można otrzymać drugi kredyt hipoteczny na budowę domu czy kupno mieszkania, jeśli tylko kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Instytucje bankowe udzielają finansowego wsparcia tylko tym klientom, którzy charakteryzują się pełną wypłacalnością i wiarygodnością. Jeśli zadajesz pytanie, czy można mieć 2 kredyty hipoteczne, odpowiedź będzie twierdząca, ale nie dla każdego. Każdy bank realizuje własną politykę kredytową, przez co nie każdy potencjalny klient jest w stanie spełnić wszystkie stawiane warunki.

Co istotne, nie jest możliwy drugi kredyt hipoteczny na tą samą nieruchomość. Oznacza to, że na jednym mieszkaniu czy domu nie mogą ciążyć dwa zobowiązania.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje kredyt na wykończenie domu?

Warunki uzyskania drugiego kredytu hipotecznego

W sieci coraz częściej pojawiają się pytania typu, po jakim czasie można wziąć drugi kredyt hipoteczny albo „Mam już jeden kredyt hipoteczny czy dostanę drugi?”. Odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych warunków, jakie stawia bank oraz od potrzeb potencjalnego kredytobiorcy i jego możliwości spłaty. Nie ma konkretnego okresu, w którym można zaciągać kredyty. Jeśli zdolność kredytowa jest wystarczająca, kredytobiorca może zaciągnąć nawet kilka zobowiązań w celu nabycia nieruchomości i to niezależnie od tego, w jakich odstępach czasu będą podpisywane umowy z instytucją bankową.

Drugi kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Możesz zaciągnąć dwa kredyty hipoteczne w tym samym czasie, ale pozytywną decyzję otrzymasz tylko wtedy, gdy wykazujesz odpowiednią zdolność w zakresie spłaty miesięcznych rat w wyznaczonym terminie.

Jeśli potencjalny klient chce mieć pewność, że otrzyma drugi kredyt hipoteczny, kalkulator zdolności kredytowej sprawdzi się w tym celu idealnie. To narzędzie jest dostępne w sieci. W odpowiednie rubryki wystarczy wpisać konkretne wartości. Najczęściej dotyczą one wartości zobowiązania, miesięcznej raty, oprocentowania kredytu oraz dochodów, jakie generuje przyszły kredytobiorca. Niektóre kalkulatory uwzględniają również inne koszty całkowite, które stale ponosi klient. Na tej podstawie można oszacować nie tylko zdolność kredytową, ale również opłaty, jakie wiążą się ze spłatą tego rodzaju produktu bankowego.

Drugi kredyt hipoteczny — formalności

Formalności związane z zaciąganiem kolejnego kredytu hipotecznego nie różnią się od tych, jakie trzeba spełnić podczas brania pierwszego zobowiązania tego rodzaju. Pamiętaj jednak, że Twoja zdolność kredytowa jest już obciążona koniecznością spłaty rat pierwszego kredytu hipotecznego, który już został Ci udzielony.

Jak wziąć drugi kredyt hipoteczny?

Jak dostać drugi kredyt hipoteczny? Zasady zaciągania drugiego i kolejnego kredytu hipotecznego nie różnią się od tych, jakie są charakterystyczne dla pierwszego kredytu hipotecznego. Konieczny jest wkład własny, a kredytobiorca musi mieć wystarczającą zdolność kredytową. Co ważne, pierwszy kredyt na mieszkanie musi być regulowany terminowo, aby nie wpływał negatywnie na historię kredytową potencjalnego klienta banku.

Warto wiedzieć: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy jest możliwy?

Ile kosztuje drugi kredyt hipoteczny? Kalkulator?

Nie da się jednoznacznie wskazać, ile kosztuje drugi kredyt hipoteczny. Kalkulator kredytów pozwoli oszacować opłaty, natomiast te ostateczne koszty przedstawiane są klientowi dopiero po weryfikacji jego zdolności kredytowej. Wiele zależy przecież od wartości nieruchomości, wkładu własnego oraz możliwości spłaty. Znaczenie ma też okres współpracy z bankiem i liczba rat.

Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku albo skorzystać z ofert konkurencji. Zawsze warto porównać co najmniej kilka różnych ofert, aby wybrać tę najkorzystniejszą i najbardziej opłacalną. Można też wpisać frazy typu „Drugi kredyt hipoteczny ING”, „Drugi kredyt hipoteczny PKO” czy „Drugi kredyt hipoteczny mBank”, aby poznać specjalne oferty dla stałych, wiarygodnych i lojalnych klientów banku.

Czy warto zdecydować się na drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny na mieszkanie jest dobrą opcją, jeśli tylko kredytobiorca ma takie potrzeby, ale też jest w pełni wypłacalny. Należy pamiętać, aby nie zaburzać płynności finansowej, biorąc drugi kredyt hipoteczny. Forum internetowe zawiera opinie różnych klientów instytucji bankowych, a ich zdanie na temat drugiego kredytu hipotecznego jest jak najbardziej pozytywne, jeśli tylko kredytobiorcy mają możliwości finansowe, aby regulować miesięczne płatności.

Sprawdź: Kredyt hipoteczny na działkę – budowlaną, rolną, rekreacyjną. Kalkulator

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
28.02.2022

Jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt?

Musisz wiedzieć, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem Twojego kredytu. Chcąc zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, weź pod uwagę, że...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj