Strona główna » Porady » Poradnik hipoteczny » Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

przez Marcin Kowalski
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja 0 komentarz

Zastanawiasz się nad przeniesieniem hipoteki na inną nieruchomość i chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić? W poniższym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, jakie mogą być potencjalne pułapki i jakie korzyści niesie ze sobą przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość. Dzięki temu podejmiesz dla siebie najlepszą decyzję.

Czy przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe?

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość to atrakcyjna opcja, która jest całkowicie wykonalna. Banki często dostosowują się do potrzeb swoich klientów, oferując możliwość zmiany zabezpieczenia kredytu. Wielu pożyczkobiorców, po pewnym czasie, decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania i szuka nowych rozwiązań finansowych. W takich okolicznościach możliwość przeniesienia obciążenia hipotecznego na inną nieruchomość wydaje się optymalnym wyjściem. Aby jednak przeprowadzić tę operację, kredytobiorca musi spełnić określone kryteria stawiane przez bank. Po dopełnieniu wymaganych formalności, hipoteka może być przeniesiona na inną, wybraną przez kredytobiorcę, nieruchomość. Pytanie jednak brzmi, jak dokładnie przeprowadzić tę procedurę?

Potrzebujesz niewielkiego kredytu na swoje wydatki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę.

To może Cię zainteresować: Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Na czym polega przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego, czyli przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość nie jest zabiegiem zbyt powszechnym, ale jak najbardziej możliwym. Bank akceptuje taką formę dodatkowego zabezpieczenia, jeśli kredytobiorca posiada więcej niż jedną nieruchomość, a ta, na której teraz ma ciążyć wpis hipoteczny, jest wolna od jakichkolwiek zabezpieczeń. Przeniesienie hipoteki na inne mieszkanie jest również możliwe, jeśli wartość nieruchomości pokrywa konieczne zabezpieczenie oraz wtedy, gdy na nieruchomości nie ciążą inne zobowiązania ani nie jest ona zadłużona. Jeśli przeniesienie ma odbywać się na nieruchomość, która posiada więcej niż jednego właściciela, wszyscy muszą wyrazić na to zgodę.

Kiedy warto przenieść hipotekę na inną nieruchomość?

Dla kredytów hipotecznych typowy jest długi okres spłaty, często sięgający 25 lub 30 lat. W ciągu tego czasu, w życiu kredytobiorcy mogą zajść różne zmiany, które mogą skłonić do przeniesienia kredytu na inną nieruchomość. Najczęściej dochodzi do tego w następujących okolicznościach:

 • Inne potrzeby mieszkaniowe po założeniu rodziny – jeśli pożyczkobiorca zakłada rodzinę i potrzebuje większej przestrzeni, może zechcieć kupić większą nieruchomość.
 • Dziedziczenie nieruchomości – w przypadku odziedziczenia innego domu lub mieszkania, kredytobiorcy może chcieć sprzedać obecną nieruchomość z kredytem hipotecznym. Przeniesienie kredytu na dziedziczoną nieruchomość może ułatwić sprzedaż tej pierwszej.
 • Przeprowadzka z przyczyn zawodowych lub rodzinnych – planując przeprowadzkę do innego miasta z powodu zmiany pracy lub innych okoliczności rodzinnych, kredytobiorca może zdecydować się na zakup nowego mieszkania w nowej lokalizacji.

W każdej z tych sytuacji zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego, czyli przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, może być korzystne ekonomicznie. Jednakże, dla większości banków motywacja klienta jest mniej ważna niż spełnienie przez niego wszystkich wymogów.

Co do zasady, bank nie musi zawsze wyrazić zgody na przeniesienie kredytu hipotecznego. Szczególnie nieprzychylne stanowisko zajmie, jeśli nieruchomość, na którą ma być przeniesiony kredyt, ma wartość niższą niż ta, która była pierwotnie zabezpieczeniem. W takim przypadku bank może ocenić, że ryzyko związane z kredytem wzrasta i odmówić przeniesienia.

Jakie warunki trzeba spełnić przy przenoszeniu kredytu hipotecznego na inną nieruchomość?

Wartość nowej nieruchomości ma kluczowe znaczenie w procesie przenoszenia kredytu hipotecznego. Konieczne jest, aby wartość tej nieruchomości była co najmniej równa niespłaconej części kredytu. Oznacza to, że przeniesienie kredytu hipotecznego np. na inne mieszkanie o niższej wartości niż pozostały dług jest niemożliwe.

Zgoda banku jest niezbędna do przeprowadzenia takiej operacji. Bank, który udzielił kredytu, będzie oceniał ryzyko związane z przeniesieniem zabezpieczenia na inny obiekt. W tym celu może wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak aktualna wycena wartości nieruchomości czy informacje o jej stanie technicznym.

Warunki kredytowe to kolejny istotny aspekt. Osoba starająca się o przeniesienie kredytu musi nadal spełniać kryteria banku dotyczące zdolności kredytowej, historii kredytowej, wieku i innych czynników. Warto wykorzystać dostępne narzędzia, takie jak kalkulator zdolności kredytowej, aby oszacować swoje możliwości finansowe.

Kliknij i sprawdź: Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Jak złożyć wniosek o przeniesienie kredytu hipotecznego na drugą nieruchomość?

Sam wniosek o przeniesienie hipoteki i dostarczenie dokumentów nie powinno sprawić Ci trudności, natomiast musisz uzbroić się w cierpliwość. Procedura przenoszenia hipoteki na inną nieruchomość to długi proces. Poniżej znajdziesz wskazówki, w jaki sposób złożyć wniosek o przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość.

 1. Złóż wniosek o przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość.
 2. Skompletuj niezbędne dokumenty dotyczące nieruchomości zabezpieczonej hipoteką. Sporządzenie operatu szacunkowego jest konieczne. Bank, do którego będziesz składać wniosek, sprawdzi księgę wieczystą, aby upewnić się, czy nieruchomość nie jest ewentualnie obciążona. Dodatkowo, musisz pamiętać, że nie może dojść do zmiany właściciela nieruchomości.
 3. Bank ponownie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj, że jest wzrosły koszty Twojego życia lub zanotowałeś spadek dochodów, bank może odmówić Ci przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość.
 4. Jeżeli wniosek o przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość zostanie zaakceptowany, bank zgodzi się na wykreślenie zapisy dotyczącego zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości.
 5. Złóż wniosek do sądu o wykreślenie zapisu o zabezpieczeniu hipotecznym nieruchomości. Jednak uzbrój się w cierpliwość, ponieważ takie zmiany wymagają czasu, a procedury nie przyspieszysz.
 6. Ostatni krok to przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość. Jeśli dopiero ją kupujesz, musisz dostarczyć do banku umowę potwierdzającą zakup i akt notarialny.

Wniosek do banku o przeniesienie hipoteki musi być złożony w formie pisemnej. Możesz to zrobić online, ale lepszym wyjściem może być udanie się bezpośrednią do banku, aby w razie czego, uzyskać potrzebne informacje na temat procedury. Wzór wniosku o przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość znajdziesz w internecie. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek problemy z jego wypełnieniem, udaj się do najbliżej placówki banku i poproś o pomoc jednego z pracowników.

Jak przenieść hipotekę na inną nieruchomość?

W każdym banku, w którym zdecydujesz się na przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, znajdziesz całą procedurę tego procesu. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące trzech banków.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość w banku Santander – umożliwia wnioskowanie o ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu na innej nieruchomości niż ta, która jest kredytowana. Zasady, które musisz spełnić to:

 • Wartość nowego przedmiotu zabezpieczenia nie może być niższa niż wartość nieruchomości, która stanowi obecne zabezpieczenie.
 • Nieruchomość nie może być obciążona długami czy prawami osób trzecich i hipotekami.
 • Musisz przedłożyć oryginały operatu szacunkowego proponowanej nieruchomości i odpis księgi wieczystej, jeśli takową posiada.
 • Oprócz wyżej wymienionych warunków, bank może poprosić Cię o dostarczenie innych dokumentów. Dodatkowo wszyscy kredytobiorcy muszą podpisać aneks do umowy w związku ze zmiana przedmiotu zabezpieczenia.

Wniosek o zmianę przedmiotu zabezpieczenia znajdziesz na stronie banku Santander Costumer Bank.

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość ING:

Nie inaczej jak w Santander Costumer Bank jest w przypadku banku ING. Tutaj też zostaniesz poproszony o operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego, a także przedstawienie księgi wieczystej, jeśli nieruchomość taką posiada. Następnie:

 • Skontaktuj się ze specjalistą hipotecznym banku ING, aby mógł oszacować Twoją zdolność kredytową, wybrał najlepszą ofertę i pomógł w wypełnieniu dokumentów.
 • Wypełnij wniosek o kredyt – decyzję otrzymasz poprzez email.
 • Jeśli będzie pozytywna podpiszesz umowę w banku.

Jeśli interesuje Cię przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość w PKO BP, musisz spełnić te same warunki, o których mowa powyżej. Bez odpowiedniej zdolności kredytowej, historii BIK i operatu szacunkowego się nie obejdzie. Nie zapominaj również o tym, że hipoteka nie może być w żaden sposób obciążona. O wniosek możesz zapytać w banku i tam też wypełnić go z doradcą.

Ile kosztuje przeniesienie hipoteki?

Przy podejmowaniu decyzji o przeniesieniu hipoteki dokładnie przeanalizuj wszystkie związane z tym koszty, które mogą być znaczące. Oprócz prowizji, którą wiele banków pobiera od pozostałej do spłaty kwoty kapitału, należy uwzględnić również inne wydatki:

 • Wynagrodzenie dla rzeczoznawcy majątkowego – koszt wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę, który zwykle waha się od około 300 do 650 zł.
 • Opłata za procedurę zmiany zabezpieczenia – banki często pobierają opłatę za procedurę przeniesienia hipoteki, która może wynosić od 500 do 1000 zł.
 • Opłaty sądowe – wykreślenie starej hipoteki to koszt około 100 zł, a dokonanie nowego wpisu hipotecznego – około 200 zł.

Ile trwa przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Na rozpatrzenie wniosku o przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość bank ma z reguły 30 dni roboczych. Średni czas na załatwienie wszystkich formalności wynosi nieco mniej, bo w praktyce jest to około 21 dni roboczych. Pamiętaj jednak, że cały proces może się nieco wydłużyć, jeśli nie doniesiesz wszystkich niezbędnych dokumentów albo bank poprosi o dostarczenie kolejnych. Musisz wiedzieć, że aby tego rodzaju zabieg mógł zostać przeprowadzony, instytucja bankowa ponownie zweryfikuje Twoją zdolność kredytową.

Kiedy bank może odmówić przeniesienia hipoteki?

Zgoda banku na przeniesienie hipoteki nie jest pewna. Sprawdź, kiedy bank może odmówić Ci przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość:

 • Pogorszenie sytuacji finansowej – jeżeli doszło do zmiany pracy na mniej dochodową, lub do przejścia z umowy o pracę na mniej stabilną umowę zlecenie, to Twoja zmniejszona zdolność może być powodem dla banku, aby nie zgodzić się na przeniesienie hipoteki.
 • Hipoteka na innej nieruchomości – w sytuacji, gdy na innej nieruchomości znajduje się już obciążenie hipoteczne, dla banku nie jest to korzystne, aby dokonywać zamiany na nieruchomość z hipoteką. Dlatego kluczowe jest staranne sprawdzenie rejestru wieczystego nieruchomości, która ma być nowym zabezpieczeniem dla kredytu hipotecznego.
 • Nowa nieruchomość o niższej wartości – w przypadku, gdy wartość nowej nieruchomości jest niższa niż wartość nieruchomości, na którą pierwotnie zaciągnąłeś kredyt, bank może uznać to za zwiększenie ryzyka i odmówić Ci przeniesienia hipoteki.

W tych przypadkach, przeniesienie hipoteki może być utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o takim kroku, dokładnie przeanalizuj własną sytuację finansową oraz wartość nieruchomości.

Nie przegap: Co może stanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego? Różnice

Czy warto zdecydować się na przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Rozważając przeniesienie kredytu hipotecznego, musisz przeanalizować zalety, ale wady tego rozwiązania, które mogą z tego wynikać, choć wszystko zależy od osobistych okoliczności. Taka opcja jest szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy chcą zmienić swoje obecne mieszkanie na większe lub muszą przeprowadzić się z innych powodów. Nawet jeśli obecne mieszkanie jest obciążone hipoteką, nie oznacza to, że nie można dostosować swojej sytuacji kredytowej do zmieniających się warunków życiowych. Często przeniesienie kredytu może okazać się zbawienne, gdyż umożliwia dostosowanie do nowych okoliczności.

Zobacz też inne artykuły

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies