25.08.2021
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny na działkę - budowlaną, rolną, rekreacyjną. Kalkulator

Coraz więcej Polaków stawia na własne nieruchomości. Dom za miastem to marzenie wielu. Uciekamy od wielkomiejskiego gwaru, szukamy ciszy, spokoju, mamy też coraz większe wymagania w zakresie mieszkalnej powierzchni i komfortu codziennego funkcjonowania. Ponieważ tylko połowa obywateli Polski generuje w ogóle jakieś oszczędności, z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny na działkę. Jakie zobowiązanie zaciągnąć i jakie warunki należy spełnić, aby można było rozpocząć współpracę z instytucją bankową? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Kredyt hipoteczny na działkę - najważniejsze informacje

Potencjalni klienci banku tak naprawdę skorzystać mogą z różnych ofert. Wiele zależy od ich prywatnych preferencji, oczekiwań, ale i możliwości spłaty. Najczęściej zaciągany jest kredyt hipoteczny, dokładnie ten sam, jaki nabywamy w celu zakupu mieszkania. Kredyt hipoteczny na zakup działki udzielany jest na preferencyjnych zasadach, najczęściej jest przede wszystkim tańszy, aniżeli kredyt gotówkowy, ponieważ już sam teren pod inwestycję stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku.

Należy jednak wspomnieć, że kredyt hipoteczny pod działkę nie jest jedyną opcją. Brać można kredyt gotówkowy na dowolny cel, a uzyskane środki przeznaczyć właśnie na taką inwestycję. Warto jednak wiedzieć, że te dwa rodzaje zobowiązań charakteryzują się zupełnie innymi warunkami.

Sprawdź także: Podatek katastralny - czym jest podatek katastralny i czy zostanie prowadzony w Polsce?

Kredyt hipoteczny na działkę - co można sfinansować z pomocą kredytu hipotecznego na działkę?

Jak sama nazwa wskazuje kredyt hipoteczny na działkę, można zaciągać w celu nabycia działki, a więc konkretnego terenu. Najczęściej instytucje bankowe udzielają kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, dzięki czemu na takiej może powstać prywatna nieruchomość mieszkalna kredytobiorcy. Co więcej, połączonym zobowiązaniem może być kredyt hipoteczny na działkę i budowę domu, o ile oczywiście kredytobiorca wykazuje odpowiednią zdolność kredytową.

Ponieważ na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, instytucje bankowe kierują swoje oferty do znacznie szerszej grupy potencjalnych klientów. Tym samym, potrzebujący finansowego wsparcia rolnicy, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność na terenach wiejskich, mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny na działkę rolną. Ta grupa kredytobiorców może zresztą korzystać też z innych form wsparcia, chociażby z pożyczek dla rolników na preferencyjnych warunkach czy dofinansowań unijnych w ramach rozwoju gospodarstwa.

Banki oferują także kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną albo kredyt hipoteczny na działkę rod. Takie zobowiązania proponowane są na specjalnych warunkach, nierzadko z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia w formie nie tylko wkładu własnego, ale i wpisu do hipoteki innej nieruchomości.

Coraz chętniej ze współpracy z instytucjami bankowymi korzystają przedsiębiorcy. To oni zaciągają kredyt hipoteczny na działkę inwestycyjną w ramach prowadzonego biznesu. Nie każda firma dysponuje tak dużym biznesem, a zobowiązanie kredytowe pozwala im zachować płynność finansową przy jednoczesnym rozwoju.

Pewne jest jednak, że najczęściej brany jest kredyt hipoteczny na działkę i dom i to tego rodzaju zobowiązanie warto omówić bardziej szczegółowo.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Kredyt hipoteczny na działkę - warunki oferty

Kredyt hipoteczny na działkę może zaciągnąć jedynie ten klient banku, który spełni określone warunki, jakie wyznacza instytucja bankowa. Warto wiedzieć, że w przypadku kredytów hipotecznych wiążące są nie tylko przepisy polskiego prawa, ale i normy unijne, zgodnie z którymi może być udzielany kredyt hipoteczny na działkę. Wkład własny jest podstawowym warunkiem, bez którego uzyskanie finansowego wsparcia jest niemożliwe. Dzisiaj wkład własny wynosi co najmniej 20% wartości całej inwestycji. Oprócz niego kredytobiorca musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Ta wyliczana jest na podstawie dochodów, ale i wpływów na konto czy historii kredytowej. Każdy bank generuje raport BIK, by sprawdzić, czy potencjalny klient nie posiada długów, jakie ma koszty stałe i czy zawsze spłaca raty innych kredytów w wyznaczonym terminie.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Kredyt hipoteczny na działkę - kto może złożyć wniosek?

Wniosek o kredyt hipoteczny na działkę może składać osoba pełnoletnia, która wykazuje dobrą zdolność kredytową. Im wartość inwestycji jest większa, tym zdolność musi być lepsza a wkład własny o większej wartości. Należy wspomnieć, że tego rodzaju zobowiązanie można brać samodzielnie albo z inną osobą i nie musi być to członek rodziny. O inwestycyjny kredyt hipoteczny mogą wnioskować także firmy i rolnicy.

Kredyt hipoteczny na działkę - ile kosztuje?

Nie ma dwóch takich samych zobowiązań kredytowych, a banki pobierają różne opłaty wynikające z obsługi produktu, jakim jest kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Kalkulator kredytowy staje się więc doskonałym narzędziem, by można było oszacować całkowite koszty, jakie poniesie kredytobiorca.

Kredyt hipoteczny na działkę - gdzie złożyć wniosek?

Oprócz kalkulatora rat kredytu warto wykorzystać też ranking kredytów. Ten wskaże, jaką ofertę ma na przykład alior bank. Kredyt hipoteczny na działkę nie musi być tak atrakcyjny, jak proponuje pko. kredyt hipoteczny na działkę właśnie dlatego można wybierać dopiero wtedy, gdy porówna się kilka konkurencyjnych ofert. Dobrym zabiegiem jest też składanie wniosków jednocześnie do kilku instytucji bankowych.

Zobacz też inne artykuły

16.08.2021

Podatek katastralny - czym jest podatek katastralny i czy zostanie prowadzony w Polsce?

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie udało ci się usłyszeć o podatku katastralnym? W Polsce temat wprowadzenia tego znanego w innych krajach...
Zobacz więcej
30.07.2021

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Każdy kredyt hipoteczny może być udzielony tylko na warunkach zgodnych z przepisami polskiego prawa, ale także normami unijnymi. By zabezpieczać...
Zobacz więcej
02.07.2021

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy, ale wiele z tych osób, planuje powrót do kraju. Wiąże się to bardzo często z...
Zobacz więcej
22.06.2021

Renegocjacja kredytu hipotecznego – kiedy warto renegocjować warunki kredytu na mieszkanie?

Decydując się na kredyt hipoteczny trudno będzie Ci przewidzieć, w jakiej sytuacji finansowej znajdziesz się za 5 czy 10 lat. Umowa kredytowa...
Zobacz więcej
11.06.2021

500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

500 plus zasila budżet wielu Polskich rodzin, nic dziwnego zatem, że wielu potencjalnych kredytobiorców, zastanawia się, czy 500 plus ma...
Zobacz więcej
28.05.2021

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? To pytanie, które dość często pojawia się wśród osób, które...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj