Przejdź do sekcji
W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie udało ci się usłyszeć o podatku katastralnym? W Polsce temat wprowadzenia tego znanego w innych krajach podatku jest poruszany bardzo systematycznie, warto jednak dowiedzieć się o nim czegoś więcej, gdyż okazuje się, że większość Polaków nie ma pewności, co faktycznie kryje się za tym zwrotem i czego ma dotyczyć ta danina, jeśli zostanie wprowadzona do życia w naszym kraju.
Podatek katastralny często porównywany jest do podatku od nieruchomości, trzeba jednak pamiętać, że opłaty nie są tym samym. Owszem podatek katastralny skierowany jest we właścicieli nieruchomości. Podatek katastralny to opłata, jaką pobiera państwo od właściciela dowolnej nieruchomości, a koszt podatku wynika przede wszystkim z wartości mieszkania, działki, domu, czy lokalu użytkowego.
Podatek katastralny – co ma wpływ na jego wysokość?
Jak obliczany jest podatek katastralny? To bardzo interesująca kwestia, ponieważ danina obliczana jest bardzo dokładnie od wartości nieruchomości, ale wpływ na ostateczny koszt ma nie tylko metraż, czy koszt, jaki poniósł właściciel mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Jak w takim razie dokonuje się oceny, zanim na podatnika zostanie nałożona opłata? Wycena nieruchomości polega na ocenie kilku istotnych aspektów, dzięki czemu na wysokość podatku katastralnego wpływ ma:
- położenie nieruchomości – istotne będzie to, w jakiej części kraju leży nieruchomość, a także czy znajduje się w mniejszej miejscowości, czy aglomeracji miejskiej;
- lokalizacja nieruchomości względem centrum miasta, komunikacji, a także okolicznych zabudowań;
- forma zabudowy, projekt, a także materiały wykorzystane do powstania nieruchomości;
- metraż nieruchomości, układ pomieszczeń.
Kliknij i sprawdź: Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – czy otrzymasz go w Polsce?
Podatek katastralny a podatek od nieruchomości
Chociaż Polacy wciąż nie muszą obawiać się opłat wynikających z podatku katastralnego, warto pamiętać, że konieczne jest uregulowanie podatku od nieruchomości. To danina, która zasila budżet gminy, a opłata powinna zostać uiszczona w terminie 14 dni od zakupu nieruchomości. Podatek od nieruchomości wymagany jest zarówno od właścicieli nieruchomości, jak i użytkowników wieczystych lub samoistnych.
Koszt podatku zależy od wartości nieruchomości, ale w przeciwieństwie do podatku kastralnego, wynika także ze stawki na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnych lub gruntów rolnych, ustalonej w konkretnej gminie.
Maksymalna stawka podatku od nieruchomości, zgodnie z obowiązującym prawem nie może przekroczyć wartości 85 groszy za metr kwadratowy w przypadku powierzchni mieszkalnych i 99 groszy za metr kwadratowy gruntów rolnych.
Sprawdź: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy jest możliwy?
Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce?
Obawiasz się kupna nieruchomości z powodu możliwości wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce? Choć pojawiło się wiele głosów mówiących, że partia rządząca może zdecydować się na wprowadzenie kolejnego podatku, wciąż nie ma na ten temat oficjalnych informacji, co zmniejsza prawdopodobieństwo wprowadzenia takiej daniny w 2021 roku.
Trzeba jednak pamiętać, że podatek katastralny może wejść do życia, co oczywiście wpłynie na budżet wielu Polaków, którzy będą zmuszeni do uiszczenia kolejnego podatku. Jak podatek katastralny wpłynie na rynek nieruchomości? Choć trudno jednoznacznie ocenić skutki wprowadzenia podatku katastralnego, warto pamiętać, że danina tego typu z pewnością zwiększy koszt mieszkań, budowy domów w centrach miast, wpłynie także niekorzystnie na podwyższenie opłat w przypadku wynajmu lokali mieszkalnych oraz użytkowych.
Planujesz kupno mieszkania lub budowę domu? Zachęcamy zatem do weryfikacji aktualnego rankingu kredytów hipotecznych, a także śledzenia naszych poradników, które pomogą ci skutecznie wnioskować o zobowiązanie.
Kliknij i sprawdź: Kalkulator zdolności kredytowej