10.11.2021
Kredyty hipoteczne

Odbiór mieszkania od dewelopera − co warto sprawdzić przed odbiorem mieszkania?

Nieruchomości z rynku pierwotnego cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że są zupełnie nowe, budowane zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa, a inwestorzy mogą wybierać je zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Co ciekawe, coraz częściej kredyty hipoteczne zaciągane są właśnie na takie domy i mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że banki stawiają kredytobiorcom określone warunki, jednym z obowiązków jest odbiór mieszkania od dewelopera, który musi przebiegać na konkretnych zasadach. Poniżej przedstawiamy schemat odbioru nieruchomości od dewelopera, jaki jest zgodny z wytycznymi instytucji bankowych w ramach zaciąganych zobowiązań hipotecznych.

Odbiór mieszkania od dewelopera — na czym polega?

Okazuje się, że odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ostatni etap całościowej współpracy z deweloperem, zanim jeszcze odbierze się klucze do nieruchomości. Zastanawiasz się, kiedy następuje odbiór mieszkania od dewelopera? Dokładnie wtedy, gdy nieruchomość jest już gotowa do przekazania jego właścicielowi, czyli wszystkie etapy budowy zostały zakończone.

Co ciekawe, odbiór mieszkania następuje nierzadko dużo później, aniżeli jest uruchomiony kredyt hipoteczny, zaś dokument odbioru mieszkania może uruchomić wypłatę wszystkich środków dla dewelopera z banku albo ostatniej transzy.

Odbiór mieszkania następuje przed podpisaniem aktu notarialnego, a inwestor otrzymuje dokument potwierdzający sprawdzenie stanu technicznego całej nieruchomości. Oficjalny, potwierdzony dokumentem odbiór ma na celu prawne potwierdzenie zgodności stanu mieszkania z planami nieruchomości czy założeniami całej inwestycji. To ostatni czas na wprowadzanie ewentualnych poprawek czy znalezienie błędów sztuki budowlanej, których naprawienie leży jeszcze po stronie dewelopera.

Kliknij i sprawdź: Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny - co wybrać planując kupno mieszkania?

Odbiór mieszkania od dewelopera — dokumenty

Wraz z odbiorem technicznym mieszkania następują ważne formalności, na które musi się przygotować zarówno inwestor, jak i deweloper. W momencie odbioru mieszkania spisywany jest specjalny protokół, a w nim ewentualne usterki, do których naprawienia w ciągu 14 dni zobowiązuje się deweloper. Jeśli takich nie ma albo nie zostały znalezione, deweloper powinien przekazać inwestorowi gwarancję na mieszkanie oraz dokumentację powykonawczą mieszkania. Dokumentacja jest ważna dla inwestora, by ten miał wiedzę w zakresie całego przekroju nieruchomości, w tym na przykład rozmieszczenia kabli elektrycznych, które zostały już zakryte tynkiem.

To może Cię zainteresować: 500 plus a kredyt hipoteczny - czy 500 plus zwiększy Twoją zdolność kredytową?

Odbiór mieszkania od dewelopera — samodzielnie czy z fachowcem?

Nie każdy, kto nabywa nieruchomość, ma wystarczającą wiedzę w aspekcie technicznym sztuki budownictwa. Właśnie dlatego odbiór techniczny mieszkania od dewelopera może przebiegać samodzielnie albo poprzez wynajęcie w tym celu profesjonalnego fachowca, który sprawdzi mieszkanie czy dom. To ekspert posiada specjalistyczne narzędzia, które stają się pomocne do weryfikacji ewentualnych błędów czy usterek w sztuce budownictwa, nierzadko te są niewidoczne gołym okiem.

Trzeba przyznać, że coraz częściej inwestorzy decydują się na właśnie taką współpracę, jeśli chodzi o odbiór mieszkania od dewelopera. Cena usługi fachowca, który zweryfikuje jakość nieruchomości, nie jest wygórowana. Ile trzeba zapłacić za odbiór mieszkania od dewelopera? Specjalista weźmie od 300 do 500 złotych, wiele zależy od lokalizacji nieruchomości czy jej wielkości i zakresu usługi. To opłacalny krok, tym bardziej że znalezione usterki naprawia deweloper na własny koszt, inwestor nie płaci za żadne naprawy.

To warto wiedzieć: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy jest możliwy?

Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera może trwać nawet kilka godzin, jeśli wnikliwy specjalista podejmie się analizy nieruchomości naprawdę dokładnie. To, ile trwa odbiór mieszkania od dewelopera, zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć tutaj metraż nieruchomości, złożoność jej projektu czy też zaawansowany stan usterek, które zostały znalezione. Nie ma jednak wątpliwości, że odbiór techniczny mieszkania z fachowcem jest opłacalny i warto poświęcić na niego nie tylko kilkaset złotych, ale również kilka godzin.

O czym warto wiedzieć, planując odbiór techniczny mieszkania? Najlepiej umówić się na takie spotkanie w dzień, kiedy nieruchomość jest dostatecznie oświetlona światłem dziennym. Co więcej, należy uprzedzić dewelopera o chęci dokładnego sprawdzenia nieruchomości. Deweloper powinien udostępnić wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu, aby można było je poddać dokładnej weryfikacji.

Odbiór mieszkania od dewelopera — lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę?

Warto przedstawić odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku, aby każdy inwestor wiedział, na co zwracać szczególną uwagę.

Przede wszystkim, analizie powinien zostać poddany dokładnie każdy element nieruchomości, aby mieszkanie było rzeczywiście wolne od wad i jakichkolwiek usterek. Właśnie to jest istotą spotkania inwestora z deweloperem, na którym następuje odbiór mieszkania od dewelopera. Co sprawdzić przede wszystkim?

Kąty proste, jakość ścian, stolarka okienna i drzwi, wszelkie instalacje, multimedia i wszystkie pomieszczenia dodatkowe, jak garaż, komórka lokatorska, piwnica.

Pamiętaj, że jest to ostatni czas na poprawki, właśnie po to jest odbiór mieszkania od dewelopera. Porady fachowca pozwolą nie tylko na ich szybką naprawę przez dewelopera, ale również na ewentualne negocjacje cenowe.

Odbiór mieszkania od dewelopera co dalej?

Jeśli w mieszkaniu zostaną wykryte usterki, deweloper ma 14 dni roboczych na ich usunięcie. Jeśli nieruchomość jest w należytym stanie technicznym, może dojść do przekazania kluczy i podpisania aktu notarialnego.

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj