Przejdź do sekcji
W obliczu decyzji o wzięciu kredytu, przyszli kredytobiorcy rozmyślają nad wieloma kwestiami, związanymi z procedurą wnioskowania. Większość wie, że konieczne będzie zweryfikowanie tożsamości i potwierdzenie dochodów. W tym celu miedzy innymi należy podać dane dotyczące zatrudnienia i zarobków. Wówczas powstaje pytanie: czy Alior Bank dzwoni do pracodawcy? Rozwiejmy wszystkie wątpliwości w tej kwestii.
Czy bank dzwoni do pracodawcy?
Przed wnioskowaniem o kredyt najczęściej sprawdzamy informacje dotyczące formalności i weryfikacji zdolności kredytowej przez bank. Jest jednak całkiem istotna kwestia, o której warto pamiętać, mianowicie to, czy bank może dzwonić do zakładu pracy? Jest to możliwe i niektóre banki stosują tę metodę w celu potwierdzenia zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę. Jednak nie zawsze ma to miejsce, bowiem zależy to od kilku elementów.
W kwestii pytania, czy bank dzwoni do pracodawcy w sprawie kredytu, warto pamiętać o tym, że podstawą, jaką należy spełnić przy wnioskowaniu o większe kwoty, jest uzyskanie zaświadczenia z pracy. Dokument ten dotyczy informacji o zatrudnieniu i zarobkach pracownika, których musi udzielić bankowi pracodawca. W związku z tym zazwyczaj będzie on wiedział o staraniach pracownika o kredyt. Banki decydują się na telefonowanie do pracodawców w celu potwierdzenia informacji zawartych w zaświadczeniu, ale nie wszystkie stosują takie kroki. Celem takiej procedury jest przede wszystkim zapobieganie wyłudzeniom kredytów. Bank chce zyskać pewność, że kredytobiorca rzeczywiście we własnej osobie wnioskuje o kredyt, a nie padł ofiarą oszustwa, a podane w zaświadczeniu od pracodawcy informacje są na pewno zgodne z rzeczywistością i aktualne.
Pracodawca może w związku z tym odbyć rozmowę z bankiem i zapewnić, że podane dane są prawidłowe. W ten sposób zapewnia bezpieczeństwo danych osobowych pracowników i dopilnowuje, aby nie wpadły one w niepowołane ręce. Ale czy pracodawca ma obowiązek odebrania telefonu lub kontynuowania rozmowy? Niekoniecznie. Przede wszystkim chodzi o to, że nie jest on w stanie zweryfikować, kto tak naprawdę do niego dzwoni. W obecnych czasach oszuści podający się za bank nikogo już nie dziwią. Właśnie dlatego pracodawca nie musi telefonicznie potwierdzać informacji w związku z zatrudnieniem.
A od jakiej kwoty bank dzwoni do pracodawcy? Raczej nie robi tego w przypadku kredytów opiewających na niższe sumy. Jednak, jeśli wnioskujesz np. o kredyt hipoteczny na dłuższy czas lub ten gotówkowy w dużej kwocie, musisz przygotować się na taką ewentualność.
Co ważne, bank może dzwonić do pracodawcy nie tylko podczas procedury wnioskowania o kredyt. Kredytodawcy wykonują takie telefony także w sytuacji problemów ze spłatą. Jeśli więc zanotują opóźnienia i zaległości, Twój pracodawca może zostać o tym informowany.
Przy jakich kredytach bank dzwoni do pracodawcy?
To zależy od banku, jednak większość decyduje się na to wyłącznie w przypadku pokaźnych kwot. Może mieć to miejsce w sytuacji, gdy wnioskujesz o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy w kwocie kilkuset tysięcy.
A czy Alior Bank dzwoni do pracodawcy, gdy starasz się o pożyczkę przez internet? Banki raczej nie telefonują do zakładów pracy, gdy wnioskujesz o niewielkie zobowiązania online. Takie pożyczki cechują się uproszczona procedurą i z reguły wymaga się wówczas jedynie wypełnienia oświadczenia o dochodach, co robisz samodzielnie na etapie składania wniosku.
Czy Alior Bank sprawdza zatrudnienie?
Nie tylko Alor Bank, ale też inne banki, zawsze sprawdzają źródło dochodu. W niektórych przypadkach więc będzie to zatrudnienie, w innych podmiot, który wypłaca świadczenie (np. ZUS przy emeryturze). Składając wniosek o kredyt, zawsze konieczne jest wypełnienie oświadczenia o sytuacji finansowej. W nim podajesz nie tylko informacje związane z wysokością dochodów czy wydatków, ale też właśnie dane firmy, w której jesteś zatrudniony, czy też podmiotu wypłacającego dochód.
Podczas weryfikacji bank analizuje okres zatrudnienia w danej firmie, stanowisko, czas na jaki umowa została zawarta, rodzaj zatrudnienia oraz oczywiście wysokość dochodu.
Jak Alior Bank weryfikuje pracodawcę?
To, jak przebiega weryfikacja, zależy od rodzaju kredytu i kwoty, o jaką wnioskujesz. Jeśli jest to pożyczka online, wystarczy samodzielne wypełnienie oświadczenia, z którego informacje sprawdza Alior Bank. W przypadku kredytów na większą kwotę, konieczne okazuje się dołączenie do wniosku wspomnianego zaświadczenia od pracodawcy. W nim są zawarte wszystkie dane interesujące kredytodawcę w związku z analizą sytuacji finansowej i kwestii związanych z zatrudnieniem.
Jakie mogą być pytania zadawane podczas weryfikacji telefonicznej w Alior Banku?
Telefon z Alior Banku do pracodawcy raczej nie jest niczym, czego można się obawiać. Bank zazwyczaj pyta o dane osobowe kredytobiorcy (a więc zatrudnionego w danej firmie), jego dochody, rodzaj zatrudnienia, okres umowy czy ewentualnie o informacje dotyczące premii, stanowiska i innych kwestii związanych z zatrudnieniem.