Przejdź do sekcji
Banki udzielają zobowiązania kredytowe jedynie wiarygodnym i wypłacalnym klientom, a ich weryfikacja ma na celu zminimalizowanie ryzyka kredytowego. Nie da się ukryć, że kredyt dla lekarzy bardzo często udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Wszystko dlatego, że właśnie ta grupa zawodowa cieszy się zaufaniem banków. Sami medycy uznawani są za sumiennych, odpowiedzialnych kredytobiorców, którzy nie chcą generować zadłużeń, które mogłyby zniszczyć ich pozytywny wizerunek. Sprawdź, na jakie preferencyjne warunki współpracy z instytucjami bankowymi mogą liczyć lekarze.
Kredyt dla lekarzy — czy banki mają w swojej ofercie taki kredyt?
Banki mają w swojej ofercie rozmaite produkty kredytowe, które dedykowane są różnym grupom zawodowym. Nie da się ukryć, że różne zawody uznawane są za mniej lub bardziej stabilne i bezpieczne. W tej, która dotyczy tzw. wolnych zawodów, znajdują się właśnie lekarze. Medycy mogą zaciągać kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy na nierzadko lepszych warunkach spłaty. Wszystko dlatego, że wykazują najlepszą zdolność kredytową, generują wysokie i stałe zarobki, a spłata miesięcznych rat nie wywołuje u nich problemów z utrzymaniem płynności finansowej.
Czy banki mają w swojej ofercie dedykowany kredyt dla lekarzy 2021? Oczywiście, że tak, dokładnie tak samo, jak z ubiegłym roku oferowany był kredyt dla lekarzy 2020. Niektóre tego rodzaju zobowiązania zawarte są w ofertach dla tzw. uprzywilejowanych wolnych zawodów, inne dedykowane są konkretnie medykom. Trzeba tutaj zaznaczyć, że różne instytucje bankowe oferują preferencyjne warunki współpracy nie tylko lekarzom, ale również pielęgniarkom czy położnym.
Świetnym przykładem może być bank Santander. Kredyt dla lekarzy w tej instytucji charakteryzuje się niższym oprocentowaniem i brakiem konieczności uiszczania prowizji za udzielenie zobowiązania. Kolejną instytucją jest ING. Kredyt dla lekarzy w tym banku nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń ani wykupywania specjalnego ubezpieczenia kredytu i kredytobiorcy. Kolejne przywileje oferuje również Alior Bank. Kredyt dla lekarzy w tym banku oferowany jest na wyższą, niż standardową kwotę, do tego bank wydłuża okres trwania współpracy, dzięki czemu kredytobiorca spłaca miesięcznie niższe raty.
To oczywiście tylko niektóre warunki, które są bardziej opłacalne dla medyków, aniżeli innych klientów instytucji bankowych. Szczegółowe informacje o kredytach dla lekarzy można uzyskać w wybranych bankach. Pamiętajmy, że oferty różnią się od siebie w zależności od indywidualnej polityki kredytowej, jaką prowadzi każdy bank.
Sprawdź także: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt? Zdolność kredytowa kredytobiorcy, a jego zarobki
Kredyt dla lekarzy — warunki oferty. Ile kosztuje kredyt dla lekarzy?
Kredyt preferencyjny dla lekarzy charakteryzuje się nie tylko lepszymi warunkami współpracy, a dla samych kredytobiorców wiąże się z niższymi opłatami całego zobowiązania. Okazuje się, że w licznych przypadkach banki uruchamiają tzw. uproszczoną procedurę weryfikacji kredytobiorców z medycznej grupy zawodowej.
Bardzo często udzielany jest kredyt dla lekarzy na oświadczenie oraz kredyt dla lekarzy bez zaświadczeń o zarobkach i formie zatrudnienia. Medyk musi jednak udowodnić, że pracuje w zawodzie, który cieszy się publicznym zaufaniem i renomą.
Co ważne, fakt, że lekarze otrzymują zobowiązania kredytowe na preferencyjnych warunkach, wcale nie oznacza, że banki nie weryfikują ich zdolności kredytowej. Weźmy pod uwagę, że początkujący lekarz może nie generować jeszcze tak wysokich zarobków, jak ten z wieloletnim doświadczeniem. Banki za każdym razem analizują wpływy na konto potencjalnego kredytobiorcy oraz generują raport BIK. Jeśli lekarz posiada zadłużenie, raczej nie ma szans na współpracę z bankiem i nie zostanie mu udzielony kredyt dla lekarzy. Oprocentowanie takiego zobowiązania również będzie się różnić, w zależności od statusu zawodowego medyka.
Kredyt hipoteczny dla lekarzy — najważniejsze informacje
Chociaż lekarze najczęściej biorą kredyty gotówkowe, to w ofercie banków występuje również kredyt mieszkaniowy dla lekarzy. Co istotne, kredyt hipoteczny dla młodych lekarzy musi spełniać konkretne warunki. Kredytobiorca zawsze musi wpłacić odpowiedni wkład własny, natomiast oferta kredytowa jest w przypadku medyków konstruowana w oparciu o lepsze warunki. Z reguły już na starcie medyk cieszy się większym zaufaniem i ma odpowiednią zdolność kredytową, dlatego zobowiązanie może być udzielane z niższym oprocentowaniem czy dodatkowymi bonusami. Standardem są na przykład wakacje kredytowe, z których może skorzystać lekarz w razie chwilowych problemów finansowych.
Sprawdź: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego — czy jest możliwy?
Kredyt gotówkowy dla lekarzy — o czym warto wiedzieć?
Kredyt dla lekarza udzielany jest na lepszych warunkach, takie zobowiązanie jest przede wszystkim finalnie tańsze. Co więcej, medycy mogą korzystać z różnych ofert, w tym kredytów gotówkowych, hipotecznych, a nawet inwestycyjnych. Większego znaczenia nie ma rodzaj zatrudnienia lekarza. Ten może być zatrudniony na etat albo prowadzić własną działalność.
Na lepszych warunkach udzielana jest także pożyczka dla lekarzy od instytucji pozabankowych. Najczęściej firmy pożyczkowe nie wymagają żadnego zabezpieczenia ani poręczycieli.
Kredyt dla lekarzy — czy warto złożyć wniosek?
Ponieważ lekarze mogą uzyskać bardziej opłacalne warunki współpracy z bankami, wniosek o wybrane zobowiązanie zawsze warto złożyć, aby otrzymać kredyt dla lekarzy. Forum internetowe dokładnie wskaże, które banki oferują preferencyjne oferty. Zawsze można skorzystać też z rankingów kredytowych oraz kalkulatorów kredytowych. Co jeszcze należy zrobić, zanim lekarz złoży wniosek do konkretnej instytucji bankowej o kredyt dla lekarzy? Opinie są kolejnym czynnikiem, który podpowie, która propozycja finansowego wsparcia jest najkorzystniejsza.