× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności
05.11.2020
Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny - sprawdź swoją zdolność kredytową zanim złożysz wniosek o kredyt

Kredyt hipoteczny należy do celowych kredytów, a klient musi przygotować się nie tylko na długi okres spłaty zadłużenia, ale także dokładną weryfikację, przed uzyskaniem zgody kredytowej. Banki coraz dokładniej sprawdzają swoich klientów, chcąc maksymalnie zmniejszyć swoje ryzyko kredytowe. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, mając na uwadze aktualną sytuację finansową wielu Polaków. Pandemia odbiła się realnie na zdolności kredytowej większości klientów banków. Dlatego też instytucje wymagają spełnienia zaostrzonych wymagań, jednocześnie poświęcając jeszcze więcej czasu na bardzo dokładną analizę sytuacji finansowej klienta.

Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu hipotecznego i kupno własnego mieszkania, koniecznie zastanów się wcześniej, czy spełniasz wszystkie warunki banku. Z naszą pomocą z pewnością uda ci się sprawdzić zdolność kredytową, co będzie pierwszym krokiem w kierunku zawarcia umowy.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa pozwala ocenić, czy klient ubiegający się o zadłużenie ma finansowe możliwości do spłaty zobowiązania. Choć kredyt hipoteczny wyróżnia się bardzo długim okresem spłaty oraz możliwe najniższymi opłatami, wartość zadłużenia jest tak duża, że bank musi mieć pewność, że klient ma na tyle korzystną sytuację finansową oraz zawodową, że będzie mógł bez problemu w swoim budżecie wygospodarować kwotę, która odpowiadać będzie miesięcznej racie zadłużenia.

Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest także ustanowienie hipoteki na rzecz banku. W sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie spłacać zadłużenie, bank będzie mógł ubiegać się o odzyskanie utraconych środków z pomocą ograniczonego prawa rzeczowego.

Zdolność kredytowa w przypadku kredytu hipotecznego ma kluczowe znaczenie, na ocenę klienta wpływ będzie mieć wiele czynników, m.in. wkład własny. Warto wcześniej myśleć o tym, by maksymalnie zwiększyć swoje szanse na kredyt na mieszkanie.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zanim złożysz wniosek o kredyt i skontaktujesz się z bankiem, możesz samodzielnie zweryfikować swoją zdolność kredytową. To ważne, gdyż po złożeniu wniosku, jeśli bank odmówi ci udzielenia kredytu, a powodem będzie zbyt niska zdolność kredytowa, zostanie to odnotowane w raporcie BIK, a inny bank oceniając twój wniosek, otrzyma taką informację, weryfikując twoją historię kredytową. Może to skutecznie przeszkodzić w zawarciu umowy.

Z naszą pomocą obliczenie zdolności kredytowej będzie bardzo proste, a co ważniejsze zrobisz to bez wychodzenia z domu, a nawet bez żadnych dokumentów. Wystarczy ci kilka minut, a przekonasz się, czy bank będzie mógł korzystnie przyjąć twoje zgłoszenie o kredyt na mieszkanie.

Kalkulator zdolności kredytowej jest bardzo intuicyjny, musisz jednak pamiętać, że konieczne będzie informacji, takich jak:

  • źródło twoich dochodów (wraz z określeniem, na podstawie jakiej umowy pracujesz);

  • wysokość dochodów;

  • wysokość kredytu hipotecznego, o jaki zamierzasz się starać;

  • orientacyjny okres kredytowania zadłużenia;

  • liczba osób w gospodarstwie domowym;

  • wysokość miesięcznych wydatków, a także koszt wszystkich zobowiązań finansowych;

  • oprocentowanie kredytu, a także dodatkowe opłaty.

Kredyt hipoteczny dla singla

Czy singiel ma szanse otrzymać kredyt hipoteczny? To pytanie zadaje sobie coraz więcej młodych Polaków. Z dostępnych statystyk wynika, że Polacy coraz później decydują się na małżeństwo, a wiele osób jest zainteresowanych tym, by samodzielnie ubiegać się o kredyt hipoteczny i zdobyć własne mieszkanie czy dom. Kredyt hipoteczny dla singla nie jest w żaden sposób ograniczony, każdy klient może złożyć wniosek, a klient, który spełnia wszystkie wymagania związane z ofertą banku, z pewnością będzie miał okazję podpisać atrakcyjną umowę.

Singiel starający się o kredyt hipoteczny musi jednak uważać na swoją zdolność kredytową, w tym przypadku utrzymanie domu, wszystkie opłaty pozostają na barkach jednej osoby, dlatego też bank będzie oczekiwać od kredytobiorcy bardzo wysokich dochodów, a także korzystnego wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny dla pary lub małżeństwa

Chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny wraz ze współmałżonką lub współmałżonkiem? Jeśli oboje pracujecie, a na utrzymaniu nie macie jeszcze dzieci, wasze szanse na zawarcie umowy są bardzo duże. W przypadku małżeństw banki dużo chętniej udzielają zadłużeń, nawet jeśli tylko jeden z małżonków posiada umowę o pracę. W tym przypadku możliwe będzie zdobycie kredytu, jeśli jeden z partnerów zatrudniony jest na podstawie umowy cywilnoprawnej i nie przynosi wysokich dochodów. Dla banku ważne będzie jednak to, że kredytobiorcy mają aż dwa źródła dochodów, co będzie stanowiło zabezpieczenie spłaty, jeśli jeden z kredytobiorców straci pracę lub zachoruje, co wpłynie na domowy budżet.

Co z rodzinami wielodzietnymi? Bank określając zdolność kredytową, weźmie pod uwagę wszystkie domowe wydatki, również te związane z edukacją, czy transportem. Ilość członków rodziny, będących na utrzymaniu gospodarstwa domowego będzie miało wpływ na decyzję banku w sprawie udzielenia kredytu.

Raty malejące - tylko dla osób o bardzo wysokiej zdolności kredytowej

Raty równe czy malejące? Każdy kredytobiorca w pewnym momencie będzie musiał podjąć taką decyzję, również w przypadku kredytu hipotecznego. Zapewne myśląc o ratach malejących, liczysz na niższy całkowity koszt zadłużenia. Tak, to prawda. Klienci, którzy zdecydują się na raty malejące, mogą oczekiwać, że całkowity koszt kredytu hipotecznego będzie niższy, niż w przypadku kredytu o równych ratach. To dla wielu osób istotna informacja. Zanim jednak zdecydujesz się na raty malejące, musisz mieć pewność, że uda ci się zdobyć kredyt hipoteczny z takimi warunkami.

Rata malejąca wymaga, by kredytobiorca miał wyższą zdolność kredytową, dostosowaną do najwyższych rat, jakie będzie spłacać. Rata równa, choć mniej korzystna z perspektywy całkowitego kosztu zobowiązania, będzie pozwalała na obniżenie wymagań banku, co oznacza, że dla wielu osób, wybór takiej spłaty będzie gwarancją zawarcia umowy.

Zanim podpiszesz umowę kredytową, koniecznie zastanów się, co możesz zrobić, by maksymalnie zwiększyć swoje szanse na zdobycie zgody kredytowej. Dodatkowo pamiętaj o tym, by przed wyborem oferty banku skorzystać z aktualnego rankingu kredytów hipotecznych, tym sposobem uda ci się wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Zobacz też inne artykuły

14.04.2021

Czy stać Cię na kredyt hipoteczny?

Kupno domu, działki lub mieszkania wiąże się z poważną decyzją, która z pewnością odbije się na twojej sytuacji finansowej. W Polsce...
Zobacz więcej
07.04.2021

Kredyt na mieszkanie 250 tysięcy - gdzie szukać najlepszej oferty banku?

Kupno mieszkania lub domu to bardzo poważna decyzja, nad którą wiele osób zastanawia się miesiącami, a nawet latami. Kupienie...
Zobacz więcej
29.03.2021

Kredyt hipoteczny zalety i wady zadłużenia

Kredyt hipoteczny to usługa, która znana jest zdecydowanej większości klientów banków. To kredyt, który mimo pandemii...
Zobacz więcej
12.03.2021

Kredyt hipoteczny marzec 2021 - najkorzystniejsza oferta miesiąca

Planujesz kupno własnego mieszkania? W takim razie koniecznie poświęć, choć kilka minut na poznanie aktualnej oferty banków. Z naszą...
Zobacz więcej
03.03.2021

Kredyt hipoteczny - sprawdź czy masz zdolność kredytową

Kupno mieszkania to poważna decyzja, która najczęściej łączy się także z koniecznością skorzystania z oferty banku. Kredyt hipoteczny...
Zobacz więcej
19.02.2021

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a...
Zobacz więcej