23.02.2022
Kredyty hipoteczne

Jak przebiega kupno mieszkania za gotówkę? Czy to się opłaca?

Około 40% inwestorów decyduje się na kupno mieszkania za gotówkę. Wciąż ogromną popularnością cieszy się kredyt hipoteczny, aby nabyć nieruchomość. Chociaż polskie społeczeństwo się wzbogaca, wciąż nie stać nas na kupienie mieszkania czy wybudowanie domu za oszczędności. Zdarza się również, że potencjalni nabywcy mieszkań wcale nie chcą wydawać na ten cel oszczędności życia. Sprawdź, jak kupić nieruchomość za gotówkę i czy zawsze jest to opłacalne.

Kupno mieszkania za gotówkę — najważniejsze informacje

Większość osób decyduje się na kredyt hipoteczny w ramach możliwości nabycia nieruchomości. Zdarza się również, że oszczędności nie są wystarczające, a inwestor musi posiłkować się zobowiązaniem, takim jak kredyt gotówkowy. Oczywiście, wydaje się, że w najlepszej sytuacji są ci, którzy mogą pozwolić sobie na taką inwestycję w całości za gotówkę. Taki zakup nie generuje wtedy żadnych dodatkowych kosztów.

Odpowiadając na pytanie, czy można kupić mieszkanie za gotówkę, potwierdzamy, że jak najbardziej tak i taki proces jest wtedy znacznie krótszy, aniżeli w przypadku konieczności współpracy w tym celu z bankiem.

Warto szczegółowo opisać aspekty, takie jak kupno mieszkania za gotówkę rynek wtórny oraz kupno mieszkania za gotówkę od dewelopera. Nieruchomości można przecież kupować całkowicie nowe albo już używane.

To może Cię zainteresować: Zadatek na mieszkanie a zaliczka – różnice. Zadatek i zaliczka a kredyt hipoteczny

Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

Przedstawiamy kupno mieszkania krok po kroku za gotówkę. Jeśli dysponujesz odpowiednią kwotą, masz dowolność w zakresie nabywania nieruchomości. Podstawową informacją jest ta, ile trwa kupno mieszkania za gotówkę? Tak naprawdę musisz tylko wybrać nieruchomość, która jest na sprzedaż, a później sprawdzić jej status prawny. Jeśli odpowiada Ci kwota nabycia mieszkania, wystarczy, że umówisz się wraz z jej obecnym właścicielem i przeprowadzicie kupno mieszkania za gotówkę u notariusza. Akt notarialny jest podstawowym dokumentem własności.

Kliknij i sprawdź: Ile wynosi podatek od kupna mieszkania i kto musi go opłacić?

Kupno mieszkania za gotówkę — wymagane dokumenty

Proces kupna nieruchomości za gotówkę jest naprawdę uproszczony. Wystarczy gotówka i dokument tożsamości ze strony kupującego. Jak przedstawiają się warunki, które musi spełnić aktualny właściciel nieruchomości, jeśli ma nastąpić kupno mieszkania za gotówkę? Formalności po jego stronie są nieco bardziej skomplikowane. Właściciel musi przedstawić dokument potwierdzający posiadanie nieruchomości na własność. Koniecznością jest również zaświadczenie, które potwierdza, że na nieruchomości nie ciążą żadne zobowiązania, mieszkanie nie jest zastawione ani zadłużone, chyba że nabywca wyraża na to zgodę. Co więcej, w nieruchomości nie mogą być zameldowane osoby trzecie, właściciel musi przedstawić również realny stan techniczny, a jeśli mieszkanie czy dom posiada jakieś wady, klient musi być o tym poinformowany.

Kupno mieszkania za gotówkę czy kredyt w banku — co się bardziej opłaca?

Zastanawiasz się, jak nabyć mieszkanie — za gotówkę czy kredyt hipoteczny? Wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej i indywidualnych preferencji. Jedno jest pewne, nieruchomość tylko za gotówkę nie generuje żadnych kosztów. Musisz wiedzieć, że kredyt hipoteczny może być ogromnym wsparciem finansowym, ale jest zwyczajnie drogi. Co więcej, banki ustanawiają konkretne warunki, jakie musi spełnić potencjalny kredytobiorca, aby współpraca była możliwa. Jednym z nich jest, chociażby obowiązkowy wkład własny, wpis do hipoteki nieruchomości, konieczność ubezpieczenia nieruchomości i klienta banku. Do tego nieruchomość musi zostać wyceniona, weryfikowana jest również zdolność kredytowa wnioskującego o kredyt mieszkaniowy. Aby można było rozpocząć współpracę z instytucją bankową, przyszły kredytobiorca musi generować wystarczające dochody, nie może być dłużnikiem.

Czy jednak w każdej sytuacji mieszkanie za gotówkę jest dobrą inwestycją? Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”. Chodzi o to, aby gotówka mogła być pomnażana, a zamrożenie jej w nieruchomości może w tym procesie skutecznie przeszkodzić. Jest to za to świetna opcja, jeśli nieruchomość nabywana jest w celach inwestycyjnych.

Warto wiedzieć: Co może stanowić zabezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego? Różnice

Kupno mieszkania a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem o wysokim ryzyku kredytowym. To dlatego z takiego wsparcia mogą korzystać jedynie osoby, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Pamiętaj również, że kredyt mieszkaniowy wymaga 20% wkładu własnego.

Sprawdź: Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Kupno mieszkania a kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy może być wsparciem finansowym, jeśli inwestor posiada oszczędności, ale te nie są wystarczające, aby kupić nieruchomość. Nawet maksymalna wartość kredytu gotówkowego nie wystarczy, aby móc kupić mieszkanie czy wybudować dom.

Wady i zalety kupna mieszkania za gotówkę

Koszty nabycia nieruchomości są znacznie niższe, jeśli mieszkanie kupuje się za gotówkę. Jeśli weźmiemy pod uwagę aspekty „kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy”, trzeba przyznać, że forma finansowania tej inwestycji nie ma żadnego znaczenia.

Wadą kupowania nieruchomości za gotówkę może być to, że inwestor pozbywa się bardzo często wszystkich oszczędności.

Zobacz też inne artykuły

07.04.2022

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup ziemi rolnej?

Kredyt na zakup ziemi to dzisiaj jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Okazuje się, że bardzo często udzielany jest na...
Zobacz więcej
04.04.2022

Czy możliwe jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe w kilku sytuacjach, ale na taki proces zgodę musi wydać bank, w którym...
Zobacz więcej
29.03.2022

Czy można dostać drugi kredyt hipoteczny?

Drugi kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które może znacznie obciążyć domowy budżet, ale z drugiej strony może okazać się świetnym...
Zobacz więcej
21.03.2022

Na czym polega kredyt refinansowany kredytu hipotecznego? Czy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu?

Kredyt refinansowany to wyjątkowy produkt bankowy. Jego istotą nie jest finansowe wsparcie w postaci środków finansowych, ale raczej pomoc...
Zobacz więcej
14.03.2022

Co to jest najem okazjonalny i kiedy się opłaca? Umowa najmu okazjonalnego

Okazuje się, że najem okazjonalny jest jedną z najskuteczniejszych form możliwości ochrony właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi...
Zobacz więcej
10.03.2022

Komu przysługuje i mieszkanie komunalne? Warunki, wniosek

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup lub najem mieszkania. Aby je otrzymać, trzeba...
Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj