× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności
21.04.2020
Kredyty konsolidacyjne

Kredyt konsolidacyjny - co powinno zwrócić twoją uwagę?

Kredyt konsolidacyjny może wydawać się świetnym rozwiązaniem dla osób, które wcześniej skorzystały z usług banków. Połączenie kilku zadłużeń w jedno i spłacanie niższej raty może być wyjątkowo atrakcyjne, jeśli szukasz sposobu, by szybko poradzić sobie z niewielkimi problemami finansowymi. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni kredyt konsolidacyjny, musisz zdawać sobie sprawę, że nie każda oferta tego typu pozwoli ci cieszyć się korzystnymi warunkami, dzięki którym spłata zadłużenia nagle stanie się prosta i niewyczuwalna w twoim domowym budżecie. W tym artykule chcemy podpowiedzieć ci, co powinno zwrócić twoją uwagę podczas wyboru kredytu i jakie warunki będą dla ciebie istotne, jeśli chcesz połączyć kilka swoich zobowiązań finansowych w jedno. Z naszą pomocą nie tylko łatwo wybierzesz najlepszą ofertę, ale przede wszystkim zdobędziesz wiedzę, dzięki której twoja decyzja będzie dużo lepiej dostosowana do twojej sytuacji oraz możliwości, jakimi dysponujesz.

Kredyt konsolidacyjny - kilka faktów o ofercie banku

Kredyt konsolidacyjny nie jest tak popularny, jak kredyt gotówkowy, czy nawet kredyt hipoteczny. Wiele osób wciąż nie ma pewności, z czym wiąże się ta usługa i co oferuje. Kredyt konsolidacyjny bez wątpienia stał się jednak w ostatnim czasie coraz chętniej wybieraną usługą przez stałych klientów banków, którzy wielokrotnie skorzystali z możliwości, by zasilić swoje konto dodatkowymi środkami w ramach licznych zadłużeń. Kredyt konsolidacyjny jest zadłużeniem, które pozwala spłacić nawet kilka innych zobowiązań zaciągniętych w różnych bankach. Klient dzięki temu może spodziewać się tylko jednej raty miesięcznie, w dogodnym dla siebie terminie, a z założenia oferta ma pozwolić na obniżenie miesięcznego kosztu związanego ze spłatą zobowiązań.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak inne zadłużenia finansowe, niesie za sobą zarówno zalety, jak i wady, o których powinien dobrze wiedzieć przyszły kredytobiorca. Jeśli zależy ci na konsolidacji kredytów, sprawdź, co w ten sposób możesz zyskać, ale równie ważna będzie wiedza, jakie ograniczenia kryją się za tym zobowiązaniem i o jakich warunkach musisz zdawać sobie sprawę, zanim podpiszesz umowę wiążącą cię z bankiem nawet na długie lata.

Wśród zalet kredytu konsolidacyjnego znajdziemy:

Do wad związanych z kredytem konsolidacyjnym możemy zaliczyć:

  • Wyższy całkowity koszt kredytu ze względu na dłuższy termin spłaty;

  • Możliwość konsolidacji wyłącznie zadłużeń zawartych z bankiem;

  • Dostęp do wielu kredytów konsolidacyjnych ograniczony jest do stałych klientów banków;

Zanim zdecydujesz się na konsolidację kredytów

Rozważasz zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, ale nie masz pewności, czy to rozwiązanie najlepsze w twojej sytuacji? Warto zastanowić się dokładnie, jakie zadłużenia chcesz skonsolidować, od jak dawna spłacasz te zobowiązania, czy zbliża się termin spłaty jednego z zobowiązań? Być może kredyt konsolidacyjny jest dla ciebie tylko jedną z alternatyw, a rozwiązaniem twoich problemów będzie np. skorzystanie z wakacji kredytowych. Jeśli masz pewność, że odłożenie spłaty jednego z zobowiązań pozwoli ci na szybką spłatę innego kredytu, być może warto zwrócić się o taką pomoc do banku. Musisz jednak pamiętać, że instytucja nie będzie zainteresowana ułatwieniem ci spłaty, jeśli będziesz w tak złej sytuacji, że zaczniesz nieregularnie spłacać swoje zobowiążania. Bank w takiej sytuacji dokładnie bada historię kredytową usługobiorcy, który nie może liczyć ani na wakacje kredytowe, ani też konsolidację kredytów, jeśli raport Biura Informacji Kredytowej wykaże negatywne wpisy na temat twojej osoby.

Trzy istotne warunki oferty, które musisz brać pod uwagę

Choć kredyt konsolidacyjny może okazać się dużym wsparciem dla twoich finansów, warto mieć pewność, że usługa, na którą się zdecydujesz, faktycznie będzie w stanie zapewnić ci korzystne warunki. Jak przekonać się o tym, że konkretna usługa rzeczywiście będzie atrakcyjna? Musisz mieć na uwadze aż trzy warunki oferty, dzięki którym kredyt konsolidacyjny pomoże ci obniżyć koszt kredytu.

  • Okres kredytowania - długi termin spłaty zapewnia obniżenie miesięcznych opłat. Jeśli zdecydujesz się na maksymalny okres kredytowania, twoja rata nie tylko będzie niższa, ale także korzystniej wypadniesz podczas weryfikacji twojej zdolności kredytowej, co oznacza, że kwota konsolidacji będzie mogła być wyższa.

  • Całkowity koszt kredytu - wybór kredytu wcale nie jest prosty, dlatego też skup się na tym, by oferta gwarantowała jak najniższe opłaty. Pomoże ci w tym wartość RRSO oraz ranking kredytów konsolidacyjnych. Pamiętaj, że na koszt kredytu składa się więcej czynników niż oprocentowanie nominalne i warto unikać ofert o wysokich opłatach dodatkowych.

  • Brak konieczności skorzystania z innych usług banku - sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny nie zobowiązuje cię do skorzystania z innych produktów finansowych, które staną się źródłem dodatkowych wydatków.

Zanim podpiszesz umowę

Podpisanie umowy kredytowej oznacza, że zgadzasz się z wszystkimi warunkami i zapewniasz, że będziesz starać się je wypełnić w trakcie okresu kredytowania. Zanim podpiszesz umowę i skorzystasz z skonsolidacji, znajdź czas na to, by dobrze zapoznać się z wszystkimi jej warunkami. Zaoszczędzisz sobie w ten sposób stresu, a znając wszystkie swoje prawa i obowiązki wynikające z umowy, łatwiej ci będzie korzystać z dostępnych usług, np. dodatkowych środków wypłaconych w ramach kredytu konsolidacyjnego, czy wakacji kredytowych.

Mimo poświęcenia czasu na zapoznanie się z umową i jej warunkami nadal masz wątpliwości związane z częścią podpunktów umowy? Nie martw się! Dokumenty związane z usługami finansowymi często skonstruowane są językiem branżowym, który nie jest zrozumiały dla wszystkich. W takiej sytuacji możesz jednak zwrócić się o pomoc do konsultanta banku, który będzie w stanie przedstawić ci wszystkie warunki w przejrzysty sposób.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Zadajesz sobie pytanie, czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Zdecydowanie tak! Pod warunkiem, że wybrana przez ciebie usługa spełni wszystkie wymagania i zagwarantuje ci najlepsze warunki pod względem wszystkich kosztów i terminu spłaty. Aby podpisać najkorzystniejszą umowę, warto skorzystać z rankingu kredytów konsolidacyjnych i porównać przynajmniej kilka ofert, które znajdują się na jego szczycie, gwarantując atrakcyjne oprocentowanie, a przede wszystkim korzystną rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Kredyt konsolidacyjny może pomóc ci wyjść z niewielkich kłopotów finansowych i być rozwiązaniem w sytuacji, gdy obawiasz się o spłatę swoich zadłużeń. Warto zdecydować się na tego typu ofertę, jeśli zależy ci na utrzymaniu dobrej historii kredytowej.

Zobacz też inne artykuły

08.04.2021

Planujesz konsolidację kredytów? Sprawdź ranking kredytów konsolidacyjnych

Twój miesięczny budżet stał się niższy, a spłata kilku rat twoich wcześniejszych zobowiązań zaczęła ci ciążyć i obawiasz się,...
Zobacz więcej
31.03.2021

Kredyt konsolidacyjny 50 tysięcy złotych - wybierz najtańsze zobowiązanie

Kredyt konsolidacyjny ma na celu ułatwić ci spłatę wcześniej zaciągniętych zadłużeń, co oznacza, że wyjątkowo ważny będzie koszt tego...
Zobacz więcej
18.03.2021

Konsolidacja kredytu hipotecznego

Szukasz usługi, która pomoże ci szybko zapomnieć o problemach finansowych? Kredytobiorcy spłacający swoje zobowiązania muszą...
Zobacz więcej
04.03.2021

Kredyt konsolidacyjny ranking na marzec 2021

Konsolidacja może uratować cię przed długami. Jeśli twój domowy budżet znacznie zmalał, a ty szukasz oszczędności wszędzie tam,...
Zobacz więcej
19.02.2021

Kredyt celowy - więcej formalności, ale niższe oprocentowanie

Kredyty celowe cieszą się dużym powodzeniem, choć trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagać w ich przypadku licznych formalności, a...
Zobacz więcej
09.02.2021

Kredyt konsolidacyjny luty 2021- najkorzystniejsza oferta miesiąca

Szukasz możliwości, które pozwolą ci obniżyć miesięczne wydatki związane ze spłatą wcześniej zaciągniętych kredytów?...
Zobacz więcej