Strona główna » Porady » Poradnik konsolidacji » Kredyt oddłużeniowy. Na czym polega?

Kredyt oddłużeniowy. Na czym polega?

przez Krzysztof Szymański
0 komentarz

Kredyt oddłużeniowy to pomoc dla tych, którzy borykają się z problemami finansowymi. Dla wielu to szansa na nowy start, możliwość uregulowania zobowiązań i odzyskanie finansowej stabilności. W świecie, gdzie pieniądz rządzi niemal każdym aspektem życia, długi mogą stać się ciężarem, który przygniata i pozbawia spokoju. Czy kredyt oddłużeniowy jest jednak złotym środkiem na pozbycie się długów? Czy każdy może z niego skorzystać? Dowiedz się więcej o najważniejszych zasadach dotyczących tego typu oferty.

Na czym polega kredyt oddłużeniowy?

Co to jest kredyt oddłużeniowy? To specjalny produkt finansowy stworzony z myślą o osobach, które spłacają jednocześnie wiele różnych zobowiązań i pragną je połączyć w jedno. Taka forma wsparcia jest porównywana do innych zobowiązań. Chodzi o kredyty konsolidacyjne, które działają jednak zupełnie inaczej i są tym samym udzielane na innych warunkach.

Oddłużanie to odpowiedź na rosnące potrzeby kredyto- i pożyczkobiorców, którzy chcieliby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, ale nie mają dobrej zdolności kredytowej. Dzięki kredytowi oddłużeniowemu możliwe jest zamienienie wielu zobowiązań na jedno. To ułatwia jego spłatę i czyni ją bardziej wygodną dla dłużnika.

W praktyce kredyt oddłużeniowy polega na uzyskaniu nowej pożyczki, która ma na celu spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dzięki temu dłużnik, zamiast spłacać wiele różnych rat w różnych instytucjach finansowych, spłaca jedno zobowiązanie. Ma ono dłuższy okres spłaty i z reguły niższa ratę.

Co więcej, prywatny kredyt oddłużeniowy może być udzielany na dość specyficznych warunkach – nawet bez weryfikacji zdolności kredytowej i rejestrów dłużników. Podobnie działa kredyt oddłużeniowy pozabankowy, który ma zupełnie inną zasadę przyznawania niż popularne kredyty gotówkowe.

Co można spłacić za pomocą kredytu oddłużeniowego?

Środki uzyskane z kredytu oddłużeniowego finansują spłatę rozmaitych zobowiązań, niezależnie od ich rodzaju – nawet kredytów hipotecznych.

Dzięki kredytowi oddłużeniowemu można spłacić różnorodne formy zadłużenia, np.:

  • Kredyt gotówkowy: jest to jedna z najczęstszych form zadłużenia, polegająca na pożyczeniu pewnej sumy pieniędzy, która następnie jest spłacana w ratach wraz z odsetkami.
  • Kredyt odnawialny: to forma kredytu, która pozwala na wielokrotne korzystanie z określonej kwoty kredytowej w miarę jej spłacania.
  • Chwilówki: to krótkoterminowe pożyczki, które zazwyczaj są udzielane na krótki okres i charakteryzują się wysokimi odsetkami.
  • Pożyczki ratalne: to zobowiązania, które są spłacane w równych ratach przez określony czas.
  • Karty kredytowe, limit na koncie i wiele innych…

W praktyce oznacza to, że kredyt oddłużeniowy pozwala na konsolidację wielu różnych form zadłużenia w jedno zobowiązanie, co ułatwia jego spłatę i pozwala na lepszą kontrolę nad finansami.

Kredyt oddłużeniowy a konsolidacyjny – różnice

Kredyt oddłużeniowy a konsolidacyjny to dwie odmienne formy wsparcia finansowego. Pierwsza jest stworzona z myślą o osobach, które mają liczne i przeterminowane zobowiązania. Konsolidacja z kolei to możliwość zespolenia różnych zobowiązań, ale tylko wtedy, kiedy są jeszcze spłacane regularnie. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze różnice tych dwóch form finansowania

KryteriumKredyt oddłużeniowyKredyt konsolidacyjny
PrzeznaczenieSpłata wszelkiego rodzaju długów, w tym tych, które wynikają z trudnej sytuacji finansowej.Zredukowanie ilości zobowiązań, głównie dla osób, których sytuacja finansowa nie jest jeszcze w krytycznym stanie.
DostępnośćRzadziej spotykany, ale łatwiejszy do uzyskania w trudnej sytuacji finansowej.Dostępny w większości banków, ale wymaga lepszej zdolności kredytowej.
Historia kredytowaDostępny nawet dla osób z negatywną historią kredytową, w trakcie postępowania windykacyjnego czy komorniczego.Wymaga dobrej historii kredytowej; osoby z negatywnymi wpisami mogą mieć trudności z uzyskaniem.
CelUzdrowienie sytuacji finansowej klienta poprzez spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań.Połączenie wielu zobowiązań w jedno, z niższą miesi

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy jest specjalnym produktem finansowym stworzonym z myślą o osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Udzielanie tego typu kredytu wiąże się jednak z pewnymi warunkami:

  • Dokument tożsamości.
  • Oświadczenie o sytuacji finansowej: Wypełnienie oświadczenia dotyczącego sytuacji materialnej i źródeł zarobkowania. W przypadku banków może to wymagać poświadczenia od pracodawcy lub dołączenia deklaracji PIT.
  • Aktywne konto bankowe: Udokumentowanie posiadania aktywnego konta bankowego oraz wpływów na to konto.
  • Opis sytuacji zadłużeniowej: Szczegółowy opis obecnej sytuacji zadłużeniowej, w tym całkowita suma zadłużenia, liczba wierzycieli, ich nazwy oraz kwoty i okresy zadłużenia wobec każdego z nich.

Po spełnieniu tych warunków bank, firma pozabankowa lub prywatny kredytodawca dokonuje analizy zdolności kredytowej i ocenia ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

Kto może otrzymać kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy ze złym BIKIem i bez zdolności kredytowej można uzyskać w firmach pozabankowych i u prywatnych pożyczkodawców. Instytucje zajmujące się oddłużeniami najczęściej jednak sprawdzają podstawę, czyli BIK, KRD i zdolność finansową.

Warunki potrzebne do spełnienia, aby ubiegać się o taką formę kredytu to:

  1. Obywatelstwo lub stały pobyt w Polsce.
  2. Pełnoletność oraz pełna zdolność do czynności prawnych.
  3. Posiadanie stałego źródła dochodów. Regularne wpływy na konto są kluczowe, więc może być wymagane udokumentowanie dochodów, np. za pomocą wyciągu z konta lub zaświadczenia od pracodawcy.
  4. W niektórych przypadkach może być wymagany żyrant lub współkredytobiorca.
  5. Zabezpieczenie materialne, najczęściej w formie nieruchomości lub innego wartościowego mienia.

Jak uzyskać kredyt oddłużeniowy?

Wniosek o kredyt oddłużeniowy można złożyć na kilka sposobów, podobnie jak przy staraniu się o inne produkty. Najszybciej zrobisz to przez internet. Taka forma umożliwi Ci przyspieszenie formalności. Tym samym możesz szybciej dostać środki i spłacić długi.

Kilka metod, z pomocą których możesz ubiegać się o kredyt oddłużeniowy:

  1. Online: Wielu dostawców kredytów oddłużeniowych oferuje możliwość składania wniosków bezpośrednio na stronie. Wystarczy wypełnić formularz, podać niezbędne dane i załączyć wymagane dokumenty. Niektóre banki dają także opcję ubiegania się o kredyt przez aplikację mobilną lub bankowość.
  2. Stacjonarnie w banku lub firmie oddłużeniowej: Można osobiście udać się do wybranego oddziału banku, gdzie doradca kredytowy pomoże w wypełnieniu wniosku i przedstawi dostępne oferty. Jeśli wybierasz ofertę poza sektorem bankowym, możesz odwiedzić biuro firmy oddłużeniowej.
  3. Telefonicznie: Wiele banków i firm oddłużeniowych oferuje możliwość składania wniosków telefonicznie. Wystarczy zadzwonić na infolinię, a konsultant przeprowadzi przez cały proces wnioskowania, pytając o niezbędne informacje i udzielając odpowiedzi na ewentualne pytania.

Jeśli zależy Ci na czasie, najlepszą opcją będzie kredyt oddłużeniowy online. Taka opcja pozwoli Ci ograniczyć formalności i przyspieszyć cały proces weryfikacji.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu oddłużeniowego?

Lista dokumentów, które są zazwyczaj wymagane przy ubieganiu się o kredyt oddłużeniowy:

  • dowód osobisty,
  • dokumenty potwierdzające wysokość zaległych wierzytelności,
  • dokumenty potwierdzające dochody, np. zaświadczenie o dochodach, wyciągi z konta bankowego,
  • dodatkowe zabezpieczenia, np. akty własności nieruchomości.

Gdzie dostanę kredyt oddłużeniowy?

Zastanawiasz się, kto udziela kredytów oddłużeniowych? Przede wszystkim firmy oddłużeniowe, instytucje pozabankowe oraz osoby prywatne z wysokim kapitałem. A zatem gdzie kredyt oddłużeniowy będzie najlepszą opcją? Na pewno tam, gdzie proponowane są najlepsze warunki (najlepiej, aby był to kredyt oddłużeniowy w banku).

Standardowo kredyty oddłużeniowe mogą być udzielane przez:

  • banki komercyjne,
  • firmy pożyczkowe,
  • osoby prywatne,
  • zewnętrzne podmioty zajmujące się oddłużeniami.

W jakich bankach aktualnie otrzymasz taką formę zobowiązania? Banki komercyjne oferują osobom zadłużonym konsolidacje, które umożliwiają spłatę zaległości i połączenie zobowiązań w jedno. Są one dostępne jednak wyłącznie dla tych, którzy na bieżąco spłacają długi i nie mają dużych opóźnień. Nie jest więc dostępny kredyt oddłużeniowy Millennium bank, kredyt oddłużeniowy PKO, ani w żadnym innym banku.

Taką formę oferuje jednak SKOK. Kredyt oddłużeniowy jest dostępny na następujących warunkach:

  • Kwota kredytu do 30 000 zł z zabezpieczeniem w formie żyranta ze zdolnością kredytową i stałym dochodem.
  • Kwota powyżej 30 000 zł z zabezpieczeniem nieruchomością (do 70% wartości nieruchomości).
  • Kredyt oddłużeniowy również dla rolników.
  • Spłata kredytów bankowych, pożyczek długo i krótkoterminowych, chwilówek, kart kredytowych itp.

Takiej oferty możesz szukać też w firmach pozabankowych i u pożyczkodawców prywatnych.

Czy warto skorzystać z kredytu oddłużeniowego?

Planujesz wybrać najlepszy kredyt oddłużeniowy dla siebie? Zatem weź pod uwagę: warunki spłaty, dostępną kwotę finansowania i opinie kredytobiorców. Kredyt oddłużeniowy to narzędzie, które może okazać się pomocne dla wielu osób borykających się z problemem zadłużenia. Niemniej jednak to, czy warto z niego skorzystać, zależy od indywidualnej sytuacji finansowej oraz od konkretnych potrzeb.

Atuty zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego to:

  •  prosta spłata zaległych zobowiązań,
  • zmniejszenie miesięcznego obciążenia gospodarstwa domowego,
  •  uniknięcie negatywnych konsekwencji braku terminowej spłaty wierzytelności.

Decyzja o skorzystaniu z kredytu oddłużeniowego powinna być dokładnie przemyślana i oparta na analizie indywidualnej sytuacji finansowej. Warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże ocenić, czy kredyt oddłużeniowy jest odpowiednim rozwiązaniem w danym przypadku.

Zobacz też inne artykuły

niskarata

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej

Prywatność & Polityka Cookies